خلاصه مطلب

کاردستی پروانه با فیلتر قهوه پروژه‌ای جذاب و محصولی خاص است. با ساختش هم از فیلتر های بازیافتی استفاده می‌کنید هم روش مناسبی برای آموزش حشرات به کودکان بهره می‌برید.

اگر قهوه‌خور هستید، احتمالا فیلترهای قهوه به راحتی در دسترس شماست. در صورتی که دوست داشته باشید، می‌توانید با همین فیلترهای قهوه یک الگو کاردستی پروانه با فیلتر قهوه خوش‌نقش‌ونگار برای کودکان درست کنید.

ساخت پروانه با فیلتر قهوه مثل کاردستی کرم با جوراب یکی از ساده‌ترین کارهایی است که می‌توانید با آن کودکان را خوشحال کنید.

اگر می‌خواهید آموزش ساخت این کاردستی کودکانه را یاد بگیرید، با کاغذرنگی همراه باشید.

مواد اولیه برای ساخت کادرستی پروانه با فیلتر قهوه

 • ۲ عدد
  فیلتر قهوه
 • مداد شمعی
 • لیوان ۱ عدد
  لیوان کوچک آب
 • ۱ عدد
  قطره‌چکان
 • پیپ پاک کن ۱ عدد
  پیپ پاک‌کن

مراحل ساخت کاردستی پروانه با فیلتر قهوه

بعد از اینکه همه مواد اولیه موردنیازتان را تهیه کردید، قدم‌به‌قدم مراحل زیر را طی کنید تا کاردستی پروانه زیبا را مثل کاردستی حشرات بسازید.

۱. رنگ‌آمیزی بال‌های پروانه

یادتان باشد برای این کاردستی پروانه با فیلتر قهوه به ۲ عدد ورقه مخصوص فیلتر قهوه نیاز دارید. شما باید از این فیلترهای قهوه برای بال‌های پروانه استفاده کنید.

برای اینکه طرح روی بال‌های کاردستی پروانه از انواع کاردستی حیوانات به اندازه کافی جذاب و همرنگ باشد، بهتر است یکی از فیلترها را داخل دیگری قرار دهید و کاملا روی هم فشار دهید تا به خوبی به هم بچسبند.

رنگامیزی بال پروانه

توصیه می‌کنیم فیلترهای قهوه را روی یک تخته یا سینی قرار دهید و سعی کنید آن را تا حد امکان صاف کنید. لزومی ندارد که آن‌ها کاملا مسطح باشند، فقط به اندازه کافی صاف باشند که بتوانید روی کاغذها را رنگ و برای ساخت کاردستی پروانه با فیلتر قهوه آماده کنید.

صاف کردن فیلتر قهوه

برای الگو کاردستی پروانه باید طرح‌های خلاقانه خود را روی فیلترهای قهوه رنگ‌آمیزی کنید. برای این کار باید روی ۲ لایه را با حجم زیادی رنگ بپوشانید؛ به طوری که مقداری از رنگ به فیلتر پایینی هم نشت کند و هر دو فیلتر همزمان رنگی شوند.

رنگامییزی طرح بال پروانه

۲. چکاندن آب روی ورقه‌های فیلتر قهوه

بعد از این که کاغذها را برای کاردستی پروانه با فیلتر قهوه رنگ کردید، با یک قطره‌چکان آب را روی کاغذها بچکانید تا فیلترهای قهوه کاملا خیس شوند.

در این مرحله از کاردستی پروانه با فیلتر قهوه باید آرام‌آرام و قطره‌قطره فیلترهای قهوه را خیس کنید وقتی که فیلترهای قهوه کاملا خیس شدند، دیگر آبی به آن‌ها اضافه نکنید تا بافت کاغذ خراب نشود.

تکمیل رنگامیزی پروانه

اگر آب خیلی زیادی اضافه کنید، رنگ‌ها بیش از حد با هم مخلوط می‌شوند و این از زیبایی کار کم می‌کند. علاوه‌براین خشک‌شدن آن هم خیلی طول می‌کشد.

برای اینکه فیلترهای قهوه کاردستی پروانه خشک شوند، می‌توانید آن‌ها را زیر نور آفتاب قرار دهید. کاغذها در عرض حدود نیم ساعت خشک خواهند شد؛ اما در صورتی که فیلترها را در خانه خشک کنید، ممکن است یک یا دو روز زمان نیاز داشته باشد.

ساخت دوبال پروانه

وقتی که کاغذها کاملا خشک شدند و ۲ فیلتر قهوه را جدا کردید، در نهایت ۲ لایه فیلتر قهوه با ظاهری خیلی خیلی مشابه دارید

۳. آکاردئونی‌کردن بال‌های پروانه با فیلتر قهوه

بعد از خشک‌شدن رنگ و آب روی فیلترهای قهوه در کاردستی پروانه آسان باید هر کدام را به شکل آکاردئونی با اندازه تقریبا ۱ الی ۱.۵ سانتی‌متر به جلو و عقب تا کنید.

فقط اول مطمئن شوید که فیلترهای قهوه کاملا خشک شده باشند، وگرنه ممکن است رنگ‌ها در هم ترکیب شود و حتی دستتان هم رنگ بگیرد.

آکاردئونی کردن بال پروانه

اگر تا کردن را تا انتها ادامه دهید، برای کاردستی پروانه دو نوار به شکل زیر خواهید داشت:

ساخت بال پروانه

۴. بستن لوله‌پاک‌کن به وسط فیلترهای قهوه

وقتی هر دو کاغذ را برای ساخت کاردستی پروانه با فیلتر قهوه را به شکل آکارئونی تا کردید، باید آن‌ها را روی هم قرار دهید. یک لوله‌پاک‌کن را وسط کاغذهای فیلتر قهوه قرار دهید و آن را دور کاغذها بچرخانید.

برای بستن لوله‌پاک‌کن به کاغذ در کاردستی پروانه ساده باید دقیقا وسط لوله‌پاک‌کن را دور کاغذها بپیچانید تا دو انتهای آن آزاد باشد. سعی کنید لوله‌پاک‌کن انقدر محکم باید که کاغذها دیگر از جای خود تکان نخورند.

اتصال پیپ پاک کن به بال پروانه

همان‌طور که می‌دانید باید حین تای کاغذها در کاردستی پروانه آسان حواستان باشد دو انتهای آن کاملا آزاد بمانند. به طوری که دو انتها با یک حرف بزرگ V به سمت بالا قرار بگیرد.

تکمیل پروانه و بال هایش

۵. درست‌کردن شاخک‌ها و بال کاردستی پروانه

در مرحله بعد کاردستی پروانه ساده انتهای هر لوله‌پاک‌کن را به هم فشار دهید و آن را به سمت بیرون بچرخانید تا یک مارپیچ کوچک درست شود.

این مارپیچ‌های زیبا همان شاخک‌های پروانه هستند.

کارددستی پروانه با فیلتر قهوه

در نهایت هم بهتر است چین‌های فیلتر قهوه را کمی از هم جدا کنید تا باز شوند و پروانه با فیلتر قهوه شکل بگیرد. البته از نظر زیبایی نیازی نیست چین‌ها خیلی باز باشند، چراکه قشنگی بال‌های پروانه به همین پیچ‌وتابش است.

پروانه با فیلتر قهوه

فوت کوزه‌گری کار این است که هرچه فضای سفید کمتری روی فیلترهای قهوه باقی بگذارید، عکس کاردستی پروانه رنگارنگ‌تر و زیباتری خواهید داشت. بهترین توصیه این است که میزان رنگ فیلترهای قهوه را خیلی بیشتر از چیزی که در تصویر می‌بینید، زیاد کنید.

این رنگ‌های بیشتر به زیبایی کاردستی پروانه کمک خواهند کرد. ساخت پروانه با فیلتر قهوه بسیار آسان است و بسیار زیبا به نظر می‌رسد! این یک ایده کاردستی تابستانی عالی برای بچه‌ها و یک فعالیت سرگرم‌کننده است!

کاردستی پروانه

چرا کاردستی پروانه درست کنید؟

ساخت این کاردستی یکی از جالب‌ترین کارهایی است که می‌توانید با فیلتر قهوه انجام دهید. کاردستی پروانه فیلتر قهوه‌ای هم آسان است و هم نسبت به سایر کاردستی‌ها دردسر خیلی کمی دارد.

پروانه با فیلتر قهوه

علاوه‌بر همه این‌ها زمانی که فیلتر قهوه را خیس می‌کنید، بد نیست ترکیب رنگ‌ها را تماشا کنید. ترکیب آرام رنگ‌های مختلف روی کاغذ نازک فیلتر قهوه در عکس کاردستی پروانه خودش یک آزمایش علمی است. بله، این کاردستی مثل کاردستی طاووس یا کاردستی جوجه همه چیز دارد!

اگر شما هم تجربه ساخت کاردستی بازیافتی پروانه با فیلتر قهوه را دارید، تجربه خودتان را با ما درمیان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی پروانه

وسایل موردنیاز کاردستی پروانه با فیلتر قهوه چیست؟
فیلتر قهوه و بعد از آن لوله‌پاک‌کن اساسی‌ترین وسایل ساخت کاردستی پروانه با فیلتر قهوه هستند. با این وسایل حتی اگر کاغذ را رنگ نکنید، باز هم یک پروانه سفید خواهید داشت.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
رنگ‌آمیزی و خیس کردن فیلتر قهوه بدون کمک بزرگ‌ترها برای کودکان کمی سخت است. بنابراین کودکان 3 تا 10 سال می‌توانند با کمک بزرگسالان این کاردستی را بسازند.
از چه رنگی برای ساخت کاردستی پروانه با فیلتر قهوه استفاده کنید؟
این یک کاردستی کودکانه است. شما می‌توانید پروانه را به هر رنگ رایج و غیررایجی که دوست دارید، دربیاورید.
لوله‌پاک‌کن چیست؟
لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن یکی از وسایل ساخت کاردستی است که شبیه سیم مفتول نرم و انعطاف‌پذیر بوده و ظاهر ریش‌ریش رنگارنگی دارد. لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن در فروشگاه‌های عرضه وسایل کادویی یا لوازم تحریرفروشی‌ها پیدا می‌شود. علاوه‌براین می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین بخرید. کافی است اسم آن را در اینترنت جست‌وجو کنید.
اشتراک گذاری: