خلاصه مطلب

کشیدن نقاشی یکی از جذاب‌ترین کارهای موردعلاقه کودکان است. با تهیه یک دفتر نقاشی یا کاغذ، رنگ، گل و گیاه، لذت یک نقاشی را به کودکان هدیه دهید.

یکی از ایده‌های آموزشی و سرگرم‌کننده کودکانه آموزش نقاشی برای پرورش خلاقیت ذهن کودکان است. فعالیت‌هایی مانند نقاشی علاوه‌بر سرگرم کردن کودکان، توانایی آن‌ها را در زمینه‌های مختلف شکوفا می‌کند. نقاشی کردن هم می‌تواند شیوه‌های مختلفی داشته باشد و لزومی ندارد این فعالیت را فقط با مداد رنگی یا گواش پیش ببرید.

جالب‌ترین ایده برای نقاشی کودکانه استفاده از گیاهان است. این کار هم باعث ایجاد فضایی آموزشی و خوب برای کودکان می‌شود و هم در شناخت بهتر گیاهان و رنگ‌ها به آن‌ها کمک خواهد کرد. اگر می‌خواهید آموزش نقاشی کودکانه با استفاده از گیاهان را بیاموزید، با کاغذ رنگی همراه باشید.

وسایل موردنیاز برای نقاشی کودکانه

 • شکل و اندازه اختیاری
  گیاه‌های مختلف
 • به اندازه کافی
  نخ معمولی یا ضخیم
 • یک عدد
  قیچی
 • ترجیحا چندین رنگ
  رنگ
 • چند عدد
  کاغذ

1. جمع‌آوری گیاهان برای آموزش نقاشی کودکانه

در این آموزش مثل نقاشی بز کودکانه خبری از مدادرنگی یا قلم‌مو نیست؛ بلکه هدف اصلی آشنایی کودک با عناصر طبیعت و به تصویر کشیدن آن است. بد نیست همراه کودک به طبیعت بروید و با گشت‌وگذار میان مراتع سرسبز گیاهانی با برگ‌های مختلف را جمع کرده و علاوه بر وقت گذراندن و تفریح، در این طبیعت‌گردی کودکتان را با طبیعت آشنا و گل و گیاهان را به او معرفی کنید.

از هریک از گیاهان چند عدد بردارید؛ گیاهانی را انتخاب کنید که اجتماع آن‌ها یا یک عدد از آن‌ها شبیه یک قلم‌مو شود. می‌توانید از پر پرندگان همراه گیاهان به‌عنوان قلم‌مو استفاده کنید. استفاده از چنین گیاهانی نقاشی را به مراتب زیباتر و البته اجرای این طرح را آسان‌تر خواهد کرد.

آموزش نقاشی کودکانه با استفاده از گیاهان

2. ساخت قلم‌مو برای نقاشی کودکانه

اگر از یک گیاه به‌عنوان قلم‌مو استفاده می‌کنید، نیازی به پیچیدن نخ دور آن نیست. اما اگر از چند گیاه برای این‌کار کمک می‌گیرید، لازم است یک نخ یا کاموای بلند دور گیاهان بپیچید تا به‌خوبی کنار هم باقی مانده و از هم جدا نشوند. با محکم‌کردن نخ از کنار هم قرارگرفتن گیاهان مطمئن شوید.

آموزش نقاشی کودکانه با استفاده از گیاهان

3. آماده‌سازی رنگ و کاغذ

اکنون که قلم‌مو آماده است، رنگ‌ها را داخل پالت ریخته و کاغذ نقاشی را آماده کنید. می‌توانید این کار را با کمک کودک به هدف آشنایی با رنگ‌ها انجام دهید. به‌این‌ترتیب کودک همه مراحل را به‌خوبی یادگرفته و نقش بیشتری در نقاشی ایفا می‌کند. پس از ریختن رنگ‌های دلخواه در پالت، می‌توانید گیاهان را به عنوان قلم‌مو در رنگ‌ها بزنید و نقاشی را شروع کنید.

آموزش نقاشی کودکانه با استفاده از گیاهان

4. کشیدن نقاشی کودکانه روی کاغذ

حال نوبت به کشیدن نقاشی رسیده است؛ ابتدا خودتان قلم‌مو را برداشته و آن را داخل پالت رنگ قرار دهید. اگر کودکتان مثل نقاشی پری دریایی کودکانه اینجا هم مشتاق است خودش این کار را انجام دهد، برای یک ‌بار طرز کار را به او نشان داده و بقیه مراحل نقاشی را به او بسپارید.

به کودک اجازه دهید تا با قلم‌مو روی کاغذ نقاشی کند. بگذارید کودک به‌تنهایی روش استفاده از قلم‌مو را یادگرفته و به‌دلخواه نقاشی بکشد.

آموزش نقاشی بچه با استفاده از گیاهان

5. صحبت با کودک درباره نقاشی با گیاهان

یکی از قسمت‌های مهم نقاشی با اجزای طبیعت آشنایی بیشتر کودک با آن‌هاست؛ مثل نقاشی ببر کودکانه که باعث آشنایی کودک با حیوانات می‌شود. بنابراین این نقاشی فرصت مناسبی برای ارتباط بیشتر کودک با محیط اطرافش است.

می‌توانید از او بپرسید آیا گیاهانی که با آن‌ها قلم‌مو درست کرده‌اید، می‌شناسد؟ آیا می‌تواند مشابه آن‌ها را نام ببرد؟ آیا ابزاری را که برای این آموزش استفاده کرده‌اید، می‌شناسد و کابردهای آن‌ها را می‌داند؟ به کدام‌ یک از ابزاری که استفاده کرده‌اید، علاقه دارد؟ سپس از او بپرسید کشیدن کدام ‌شکل روی کاغذ برای او آسان‌تر و کدام‌یک سخت‌تر است.

آموزش نقاشی کودک با استفاده از گیاهان

امیدواریم شما و کودک دل‌بندتان از آموزش نقاشی با استفاده از گیاهان لذت برده باشید. اگر به آموزش تصویری نقاشی دسته گل کودکانه به فرزند خود علاقه‌مند هستید، این مطلب آموزشی را برای افزایش خلاقیت به کودک‌تان آموزش دهید. اگر شما هم برای نقاشی کودکانه و خلاقانه ایده‌ای دارید، آن را با مخاطبان کاغذرنگی در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره نقاشی با گیاهان

آموزش نقاشی کشیدن با گیاهان مناسب چه رده سنی است؟
این نقاشی برای کودکان 3 تا 10 سال در نظر گرفته شده است.
برای کشیدن نقاشی با گیاهان به چه ابزاری نیاز داریم؟
تهیه گیاهان مختلف، نخ، قیچی، رنگ‌های دلخواه، پالت رنگ و چند عدد برگه نقاشی کافی است.
در رنگ آمیزی نقاشی کشیدن با گیاهان محدودیتی وجود دارد؟
خیر. برای شکوفایی بیشتر خلاقیت کودکان، بهتر است اجازه دهید با هر رنگی که می‌خواهند نقاشی را رنگ‌آمیزی کنند.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید