خلاصه مطلب

فورکی داستان اسباب بازی‌ها را می‌شناسید. در این مطلب آموزش ساخت مرحله‌به‌مرحله چندین فورکی مختلف با قاشق یکبار مصرف را آموزش داده‌ایم. پیشنهاد می‌کنم با دقت این مطلب را مطالعه کنید و لذت ببرید.

برای درست کردن یک عروسک جذاب حتما نباید کلی پارچه، وسایل دوختنی و… داشته باشید. شما می‌توانید فقط با یک قاشق یک بار مصرف ساده هم عروسک‌های سرگرم‌کننده بسازید. تفاوتی ندارد برای ساخت عروسک قاشقی از قاشق پلاستیکی استفاده کنید یا قاشق چوبی بدون استفاده! در هرصورت یک عروسک خیلی بامزه خواهید داشت. کاردستی با چوب بستنی دخترانه هم احتمالا ایده مناسبی برای ساختن یک کاردستی آسان است. برای آشنایی با مراحل ساخت عروسک با قاشق با کاغذرنگی همراه باشید.

مواد اولیه موردنیاز

 • قاشق پلاستیکی یا چوبی
 • رنگ اکریلیک
  رنگ آکریلیک
 • چشم عروسکی
  چشمان عروسکی
 • پوم پوم
  پوم‌پوم با رنگ دلخواه
 • ربان رنگی
  روبان
 • کاغذرنگی
  کاغذرنگی یا فوم کاردستی با رنگ دلخواه
 • پیپ‌پاک‌کن یا لوله‌پاک‌‌کن کاردستی

مراحل ساخت کاردستی عروسک قاشقی

برای درست کردن این عروسک‌های کوچک و ساده کافی است مثل کاردستی طاووس با مقوا مراحل زیر را قدم‌به‌قدم پشت سر بگذارید.

۱. رنگ‌آمیزی قاشق‌های چوبی یا پلاستیکی

قاشق‌ها را با رنگ اکریلیک رنگ‌آمیزی کنید. مثلا می‌توانید برای ساخت عروسک خرگوش از قاشق‌های صورتی و بنفش یا برای ساخت عروسک قاشقی جوجه از رنگ زرد استفاده کنید.

رنگامیزی قاشق ها

بعد از رنگ‌آمیزی قاشق‌ها با رنگ آکریلیک باید صبر کنید تا رنگ‌ها به طور کامل خشک شود.

۲. چسباندن چشم عروسک قاشقی

از چسب ماتیکی، چسب قطره‌ای، چسب مایع یا هر چسب دیگری برای چسباندن چشم‌های عروسک به قاشق استفاده کنید.

چسباندن چشم به عروسک قاشقی

یادتان باشد برای داشتن یک عروسک قشنگ باید به جزییات توجه کنید.

۳. کشیدن چهره عروسک قاشقی

از یک خودکار یا ماژیک برای کشیدن صورت عروسک استفاده کنید. بینی کارتونی مثلثی، سبیل‌ (اگر نیاز است)، دهان و هرچیز دیگر از جزییات صورت عروسک که باید به آن اضافه شود، روی قاشق طراحی کنید.

نقاشی چهره عروسک قاشقی

۴. اضافه‌کردن گوش‌های عروسک

فرقی ندارد چه تصویری از چه حیوانی را برای عروسک قاشقی خود انتخاب کرده‌ایدِ؛ در هر صورت باید گوش آن را هم درست کنید. از آنجا که ما چهره خرگوش را برای عروسک انتخاب کرده‌ایم، می‌خواهیم گوش‌ها را هم برای آن درست کنیم.

برای گوش‌های خرگوش، یک لوله‌پاک‌کن حدود ۱۵ سانتی‌متر را خم کنیدِ به طوری که دو سر آن کنار هم قرار بگیرد. با این کار وسط لوله‌پاک‌کن را پیدا می‌کنید.

ساخت گوش های عروسک قاشقی

وقتی وسط لوله‌پاک‌کن مشخص شد، وقت آن است که دو سر آن را خیلی نرم و آرام به سمت داخل خم کنید. آنقدر خم کنید که دو سر لوله‌پاک‌کن کاملا به وسط آن برسد.

کاردستی عروسک قاشقی

در این مرحله باید شکلی شبیه قلب داشته باشید. این شکل همان گوش‌های دراز عروسک قاشقی خرگوش هستند که روی سر او قرار می‌گیرند.

کاردستی عروسک قاشقی

گوش‌های لوله‌پاک‌کن را به پشت قاشق بچسبانید. برای این کار می‌توانید از چسب تفنگی استفاده کنید که کار را خیلی راحت می‌کند.

بعد از آن با قیچی یک دایره از فوم کاردستی صورتی برش دهید. اگر فوم کاردستی ندارید، می‌توانید از کاغذ صورتی استفاده کنید. دایره را به جلوی قاشق بچسبانید. اگر می‌خواهید با پاپیون جزییات بیشتری به عروسک قاشقی اضافه کنید، مطمئن شوید کمی فضای زیر سر خرگوش خالی بگذارید تا جایی برای گره زدن روبان داشته باشید.

ساخت تنه عروسک قاشقی

یک تکه روبان را برش دهید و آن را به شکل پاپیونی دور گردن خرگوش ببندید. اینکه روبان چه رنگی باشد یا پهنای آن چقدر باشد، به خودتان بستگی دارد.

کاردستی عروسک قاشقی

و در نهایت، وقتی سر، صورت و گوش خرگوش تکمیل شد، نوبت به پوم‌پوم‌ها برای پای خرگوش است. پس دو پوم‌پوم را به انتهای بدن خرگوش کمی پایین‌تر از بدنش بچسبانید!

چسباندن پوم پوم های عروسک قاشقی

می‌توانید به جای خرگوش هر حیوان دیگری مثل جوجه، جغد، اسب و… را برای درست کردن عروسک قاشقی انتخاب کنید. علاوه‌براین پیشنهاد می‌کنیم ایده‌های خود را به رنگ‌های کم محدود نکنید و هر حیوانی با هر رنگی که دوست دارید، بکشید.

کاردستی عروسک خرگوش قاشقی

اگر شما هم این ایده را برای درست کردن عروسک قاشقی امتحان کرده‌اید، کاردستی اژدها و کاردستی منجنیق چوب بستنی هم برایتان جالب خواهد بود. بعد ساخت این کاردستی نظر و تجربه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی عروسک قاشقی

وسایل موردنیاز کاردستی عروسک قاشقی چیست؟
اگر فقط یک قاشق داشته باشید، کافی است. شما می‌توانید به جای چشم عروسکی همه صورت کاردستی را با ماژیک بکشید. اگر لوله‌پاک‌کن ندارید، از جایگزین‌های آن مثل مقوای رنگی استفاده کنید.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی کودکانه برای رده سنی 3 تا 8 سال در نظر گرفته شده است، اما گاهی کودکانی با سن بیشتر هم این کاردستی عروسک قاشقی را سرگرم‌کننده می‌دانند.
آیا حتما باید از قاشق چوبی استفاده کرد؟
خیر. قاشق پلاستیکی ضخیم (قاشق‌های یک بار مصرف باکیفیت) یا قاشق استیل هم انتخاب‌های خوبی هستند.
لوله‌پاک‌کن چیست؟
لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن یکی از وسایل ساخت کاردستی است که شبیه سیم مفتول نرم و انعطاف‌پذیر بوده و ظاهر ریش‌ریش رنگارنگی دارد. لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن در فروشگاه‌های عرضه وسایل کادویی یا لوازم تحریرفروشی‌ها پیدا می‌شود. علاوه‌براین می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین بخرید. کافی است اسم آن را در اینترنت جست‌وجو کنید.
اشتراک گذاری: