خلاصه مطلب

اگر به دنبال کاردستی برای بازی با کودکان هستید کاردستی منجنیق چوب بستنی بهترین گزینه است. مسابقه پرتاب فویل یا نشانه گیری بهترین بازی های پیشنهادی با این کاردستی است که روش ساخت آن را در این مقاله مرحله‌به‌مرحله آموزش داده‌ایم.

کاردستی منجنیق چوب بستنی راهی ساده و سرگرم‌کننده برای آموزش فیزیک به کودکان است. شما می‌توانید با چند وسیله ارزان و در دسترس در عرض چند دقیقه این دستگاه ساده را بسازید. اگر دوست دارید مفاهیم اولیه فیزیک را با ساخت کاردستی‌های جذاب به کودکتان یاد بدهید، تا پایان این مطلب از کاغذ رنگی همراه ما باشید تا ساخت منجنیق چوب بستنی را یاد بگیرید.

کاردستی چوب بستنی منجنیق دقیقا چطور چیزی است؟

ساخت کاردستی منجنیق چوب بستنی یک فعالیت خیلی آسان برای کودکان به حساب می‌آید. هرچند ساخت این کاردستی کودکانه خیلی ساده و سریع است، اما کار با آن می‌تواند برای کودکان جذابیت زیادی داشته باشد.

بازی با منجنیق چوب بستنی آن هم به طور گروهی خیلی هیجان‌انگیز است. شما می‌توانید کودکان را به چند گروه تقسیم کنید و بعد از ساخت منجنیق‌ها از آن‌ها بخواهید اجسام کوچک را با منجنیق پرتاب کنند. بعد ببینید کدام جسم دورتر پرتاب می‌شود؟ کدام زاویه بهتر عمل می‌کند؟

با همین سوالات ساده، حین بازی و مسابقه از مفاهیم علوم با کودکان صحبت کنید.

مواد اولیه برای درست کردن کاردستی منجنیق چوب بستنی

تنها وسایلی که برای درست کردن کاردستی منجنیق چوب بستنی به آن‌ها نیاز دارید، چند تا چوب بستنی، کش لاستیکی و قاشق هستند. با همین وسایل می‌توانید یک منجنیق کاردرست بسازید.

مواد موردنیاز

  • 8 عدد
    چوب بستنی
  • ۳ عدد
    کش لاستیکی
  • ۱ عدد
    قاشق پلاستیکی
  • گلوله‌های فویلی / حبوبات

آموزش تصویری ساخت کاردستی منجنیق چوب بستنی

در ادامه می‌توانید آموزش قدم‌به‌‌قدم ساخت این کاردستی بازیافتی را ببینید و با کودکتان آن را بسازید.

۱. چیدن چوب‌بستنی‌ها روی هم

در گام اول از ساخت کاردستی منجنیق چوب بستنی باید چند تا از چوب بستنی را کنار هم قرار دهید. هفت چوب بستنی را بردارید و آن‌ها را روی هم به صورت ردیفی بچینید..

چسباندن چوب بستنی ها

وقتی چوب‌ها کاملا روی هم چیدید، باید یک کش بردارید و آن را محکم دور یک سر چوب بستنی بپیچید تا چوب‌ها از جایشان نلغزند و تکان نخورند.

کش دور منجنیق چوب بستنی

آخرین (هشتمین) چوب بستنی را به شکل عمودی بین چوب بستنی اول و دوم قرار دهید و آن را تا وسط طول چوب‌ها هل بدهید تا در جای خود قرار بگیرد.

ساخت منجنیق چوب بستنی

حالا باید کش دوم را بردارید و آن را در انتهای دیگر چوب بستنی‌های بسته‌شده محکم بپیچید. به این ترتیب همه چوب‌های کاردستی منجنیق چوب بستنی در جای خودشان هستند.

تکمیل منجنیق چوب بستنی

۲. وصل قاشق به منجنیق

دسته قاشق پلاستیکی را با یک کش محکم به یک سر چوبی که به طور عمودی بین دسته چوب‌ها قرار گرفته، وصل کنید تا در جای خود ثابت بماند.

اتصال قاشق به منجنیق

حالا می‌توانید با استفاده از انواع اجسام کوچک، منجنیق را آزمایش کنید. برای این کار کافی است قاشق را پایین بکشید، یک جسم کوچک روی آن قرار دهید و با رهاکردن قاشق جسم را پرتاب کنید.

یادتان باشد جسم باید به اندازه کافی سبک باشد تا به قاشق فشار نیاورد. به همین راحتی منجنیق ساخته شد.

منجنیق چوب بستنی

چه وسایلی در منجنیق چوب بستنی بهتر پرتاب می‌شوند؟

وسایلی که وزن کمی دارند مثل یک توپ از فویلی، انتخاب خوبی برای پرتاب با منجنیق هستند. به هر حال شما می‌توانید هر جسمی که به طور منطقی امکان پرتاب با این منجنیق ساده را دارد، امتحان کنید.

منجنیق چوب بستنی

شما می‌توانید نخود، لوبیا، عدس، دکمه، توپ‌های کاغذی، درب بطری یا پوم‌پوم و… را هم برای پرتاب با منجنیق امتحان کنید و ببینید کدام وسیله برای پرتاب دورتر و حرفه‌ای، گزینه بهتری است؟

چه جنس کشی برای منجنیق چوب بستنی بهتر است؟

کش‌هایی که دور ظرف ماست بسته می‌شود، انتخاب خوبی برای این کاردستی هستند. اگر از این کش‌ها ندارید، کش‌های ضخیم‌تر مثل نوارهای لاستیکی سایز جایگزین خوبی در ساخت کاردستی منجنیق چوب بستنی به حساب می‌آیند.

بهترین کش برای منجنیق

کاردستی منجنیق چطور کار می کند؟

این منجنیق چوب بستنی در واقع یک اهرم ساده است. شما بازو (قاشق پلاستیکی) را روی تکیه‌گاه (چوب بستنی) فشار می‌دهید تا بار (گلوله‌های فویل، حبوبات یا هر چیز دیگر) درون آن پرتاب شود.

نحوه کار اهرم‌ها را می توان با استفاده از قوانین حرکت نیوتن توضیح داد. به عبارت دیگر تا زمانی که به یک جسم نیروی خارجی وارد نشود، در حالت سکون می‌ماند.

در نهایت قطعا خوب می‌دانید هر فعالیتی که باعث شود بچه‌ها با لذت بیشتری مفاهیم علمی را یاد بگیرند، ارزشمند است. بعد از ساخت این کاردستی می‌توانید با بازی و مسابقه، کودکان را با مفاهیم علوم آشنا کنید و از آن‌ها بخواهید درباره اینکه چرا یک جسم به نقطه دورتر یا نزدیک‌تری پرتاب شد، توضیح دهند و با هم گفتگو کنند.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی منجنیق چوب بستنی

وسایل موردنیاز کاردستی منجنیق با چوب بستنی چیست؟
تعداد چوب بستنی و یک قاشق پلاستیکی اصلی‌ترین وسایل این کاردستی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
کاردستی منجنیق با چوب بستنی برای رده سنی 6 تا 11 سال انتخاب خوبی خواهد بود.
آیا نمی‌توان از قاشق چوبی یا استیل برای این کاردستی استفاده کرد؟
انعطاف‌پذیری قاشق همان چیزی است که باعث کارکرد این منجنیق شده است. بنابراین این کاردستی فقط با قاشق پلاستیکی درست از آب درمی‌آید.
اشتراک گذاری: