خلاصه مطلب

کاردستی زیر دریا یکی از بهترین ایده‌ها برای آشنایی کودکان با دنیای زیر آب است. شما می‌توانید با وسایل ساده و دردسترس این کاردستی را در خانه برای کودکان درست کنید.

اگر کودکان شما هم به دنیای زیر آب علاقه دارند، ساخت یک آکواریوم کوچک می‌تواند ایده جذاب و هیجان‌انگیزی باشد. ساخت این آکواریوم چندان سخت نیست و فقط به یک جعبه کفش، کاغذ رنگی و چسب نیاز دارد. پس برای ساخت کاردستی زیر دریا و آکواریوم مقوایی با این آموزش از کاغذ رنگی همراه باشید.

وسایل مورد نیاز کاردستی زیر دریا

 • جعبه کفش 1 عدد
  جعبه کفش
 • چسب 1 عدد
  چسب
 • کاغذ رنگی 4 عدد
  کاغذ رنگی یا مقوا در رنگ‌های مختلف
 • قیچی 1 عدد
  قیچی
 • نخ و سوزن 1 عدد
  نخ
 • ماژیک 1 عدد
  ماژیک رنگی
 • سیم کرکی 1 عدد
  لوله پاک‌کن
 • پوم پوم 4 عدد
  پوم‌پوم
 • صدف دریا 1 عدد
  وسایل تزیینی مثل صدف، شن
وسایل مورد نیاز برای ساخت کاردستی زیر دریا

مراحل ساخت کاردستی زیر دریا

کاردستی زیر دریا  مثل کاردستی دریا با جعبه ساده و آسان است. برای ساخت این کاردستی کافی‌است مراحل زیر را دنبال کنید. همچنین می‌توانید در هر مرحله خلاقیت بیشتری به خرج دهید و این دست‌سازه را به سلیقه خودتان تغییر دهید.

نکته: برای ساخت کاردستی زیر دریا می‌توانید از جعبه کفش یا هر جعبه مقوایی مشابه استفاده کنید. اگر بدنه بیرونی جعبه طرح‌دار بود، بهتر است آن را با کاغذ رنگی سفید یا آبی بپوشانید یا با استفاده از آبرنگ یا گواش آن را رنگ کنید.

1. ساخت پس زمینه کاردستی زیر دریا

بعد از انتخاب جعبه مناسب باید پس زمینه دریا را بسازید. کافی‌ است یک کاغذ رنگی یا مقوای آبی را به اندازه کف جعبه کفش ببرید و آن را با چسب داخل جعبه بچسبانید.

ساخت پس زمینه کاردستی زیر دریا

البته می‌توانید کف جعبه کفش کاردستی زیر دریا را با آبرنگ یا گواش آبی هم رنگ کنید. اگر از این روش استفاده کردید، صبر کنید تا رنگ خشک شود بعد مراحل بعدی را دنبال کنید.

بعد برای ساخت موج دریا از کاغذ رنگی آبی پررنگ و کم‌رنگ استفاده کنید. کاغذ رنگی را در اندازه‌های کوچک ببرید و روی هر یک با کمک خطوط منحنی ساده، طرح موج دریا را بکشید و با قیچی ببرید.

هرچه شکل‌های شما نامنظم‌تر باشد، کاردستی زیر دریا شما طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

پس زمینه کاردستی زیر دریا

نکته: در هر مرحله برای این‌که بتوانید اجزای مختلف کاردستی زیر دریا را به جعبه بچسبانید، باید لبه پایین کار را کمی تا بزنید تا حالت ایستاده به خودشان بگیرند.

2. ساخت مرجان و خزه

شما برای این مرحله از کاردستی زیر دریا نیاز به کاغذ رنگی سبز و صورتی دارید. مثل تصویر زیر، طرح چند خزه و مرجان را روی کاغذرنگی‌ها بکشید و آن‌ها را برش دهید.

ساخت مرجان و خزه برای کاردستی

فراموش نکنید یک فضای خالی کوچک برای تا زدن کاغذرنگی‌ها قرار دهید.

3. ساخت گیاهان مختلف کاردستی زیر دریا

در این مرحله با کمک کاغذ رنگی، لوله پاک کن، پوم‌پوم رنگی و…، گیاهان مختلف کاردستی زیر دریا را بسازید. هیچ روش خاصی برای ساخت گیاهان وجود ندارد و همه‌چیز به خلاقیت، ذوق و سلیقه شما بستگی‌دارد. اما می‌توانید از مواد زیر برای ایده استفاده کنید.

با تاکردن لوله پاک کن و شکل دادن به آن یک مرجان یا یک گیاه آبزی مشابه بسازید.

ساخت گیاهان مختلف کاردستی زیر دریا

پرم‌پوم‌های کوچک رنگی ایده دیگری برای ساخت گیاهان آبزی و تزیین کاردستی زیر دریا هستند. حتی می‌توانید چند پوم‌پوم‌ کوچک‌تر را برای تزیین روی پوم‌پوم رنگی بزرگ‌تر بچسبانید تا بیشتر شبیه مرجان دریایی شود.

ساخت گیاه برای کاردستی زیر دریا

اگر نمی‌خواهید از پوم‌پوم‌های آماده استفاده کنید می‌توانید مثل کاردستی هیولای پوم‌پومی خودتان آن‌ها را بسازید. فقط باید دفعات کم‌تری کاموا را دور انگشتانتان بپیچانید.

4. ساخت ماهی‌های رنگارنگ

برای کاردستی زیر دریا این مرحله باید چند ماهی کوچک بسازید. برای این کار اول طرح مختلف ماهی‌ها را روی کاغذهای رنگی بکشید. بعد با قیچی آن‌ها را برش دهید. اگر مهارت نقاشی خوبی ندارید، می‌توانید اول نقاشی ماهی کودکانه را روی کاغذ بکشید بعد آن را برش دهید.

ساخت ماهی های رنگارنگ کاردستی زیر دریا

در مرحله بعد با استفاده از ماژیک رنگی، ماهی‌ها را از هر دو طرف تزیین کنید و برایشان چشم و دهان بکشید. حتی می‌توانید به جای کشیدن چشم، از چشم عروسکی هم استفاده کنید.

حالا نخ سفید یا نخ نامریی را به طول‌های مختلف برش بزنید و بالای ماهی‌های کاردستی زیر دریا بچسبانید تا بتوانید این ماهی‌های کوچک و رنگی را از بالای جعبه آویزان کنید.

ساخت کاردستی ماهی های رنگارنگ

5. کامل کردن کاردستی زیر دریا

وقتی همه اجزای کاردستی زیر دریا آماده شد، باید آن را ها را داخل جعبه بچسبانید.

اول قسمت‌های مختلف کاردستی زیر دریا را داخل جعبه بچینید. وقتی از محل قرارگیری آن‌ها مطمئن شدید، آن‌ها را با چسب به کف جعبه بچسبانید.

کامل کردن کاردستی زیر دریا

بعد مثل تصویر، ماهی‌ها را داخل جعبه قرار دهید و سر آزاد نخ را به سقف جعبه کاردستی زیر دریا بچسبانید. برای چسباندن نخ به جعبه می‌توانید از نوارچسب یا چسب قطره‌ای استفاده کنید.

ساخت کاردستی زیر دریا

در آخر می‌توانید از چند صدف کوچک، مقداری شن و ماسه تمیز برای تزیین و تکمیل کاردستی زیر دریا استفاده کنید.

دست‌سازه شما آماده است. می‌توانید این از این آکواریوم کوچک برای تزیین اتاق خواب کودکتان استفاده کنید.

اگر کودک شما از این نوع کاردستی‌ها خوشش آمد، پیشنهاد می‌کنیم این بار یک جعبه خیلی بزرگ‌تر انتخاب کنید و آن را با کاردستی ماهی با بشقاب یک بار مصرف، کاردستی خرچنگ با بشقاب یک بار مصرف، کاردستی وال با شانه تخم مرغ و… کامل کنید.

همچنین می‌توانید این کاردستی را به روش ساده‌تر یعنی ساخت کاردستی دریا با مقوا و کاغذرنگی هم بسازید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی زیر دریا

کاردستی زیر دریا برای چه رده سنی مناسب است؟
این کاردستی مناسب کودکان است اما در بعضی از مراحل ساخت این کاردستی کودکان به کمک بزرگ‌ترها نیاز دارند.
برای ساخت این کاردستی به چه وسایلی نیاز است؟
برای درست کردن این دست‌سازه به جعبه کفش، کاغذهای رنگی، چسب، ماژیک و غیره نیاز دارید.
درست کردن این دست‌سازه چقدر زمان می‌برد؟
ساخت این کاردستی تقریبا 1 ساعت زمان می‌برد.
اشتراک گذاری: