خلاصه مطلب

خلاقیت به‌علاوه الگو کف دست روی کاغذرنگی و چسب مساوی‌ با شاخه گل نیلوفر. در این مطلب ساخت گل مصنوعی به روشی ساده را آموزش داده‌ایم. با کاغذرنگی همراه باشید و این مطلب را تا آخر بخوانید.

اگر اهل باغبانی و نگهداری از گل‌وگیاه هستید، احتمالا کاردستی ساخت گل نیلوفر با دست برایتان جذاب است. خبر خوب اینکه ساخت این گل‌ها چندان دشوار نیست. ساخت یک دسته گل کوچک و تزیین آن با روبان یک هدیه خیلی ساده، منحصربه‌فرد و زیبا برای روز مادر یا معلم است.

در هر صورت این گل‌ها کاردستی جالبی برای کودکان هستند. اگر دوست دارید ساخت این گل‌های نیلوفری را امتحان کنید، با کاغذ رنگی همراه باشید.

مواد اولیه برای ساخت کاردستی شاخه گل نیلوفر

 • کاغذرنگی
  کاغذ رنگی یا کاغذ دیواری صورتی
 • پیپ پاک کن
  لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن زرد و سبز
 • مداد
  مداد
 • چسب نواری
  چسب نواری
 • قیچی
  قیچی

آماده‌کردن این مواد اولیه راحت است؛ چراکه همه این‌ها به سادگی در دسترس هستند. کافی است این وسایل را تهیه کنید و مراحل زیر را برای ساخت گل نیلوفر با دست انجام دهید.

آموزش تصویری ساخت گل نیلوفر با دست

برای ساخت این گل‌های صورتی زیبا مثل ساخت استند عدد تولد قدم‌به‌قدم مراحل زیر را طی کنید.

۱. رسم و بُریدن طرح دست از کاغذ صورتی

قبل هرچیز کار را با رسم طرح کلی دست خودتان یا فرزندتان روی کاغذ شروع کنید. برای این کار باید دستتان را روی کاغذ بگذارید و دورتادور آن را با یک مداد بکشید تا قدم اول کاردستی گل نیلوفر با دست انجام شود.

رسم الگو دست روی کاغذ

بعد از کشیدن طرح دستتان، با یک قیچی آن را از روی کاغذ ببُرید. حواستان باشد که اگر رد مداد روی کاغذ دیده می‌شود، باید با یک پاک‌کن آن را با دقت پاک کنید.

برش الگو دست روی کاغذ

۲. لوله‌کردن انتهای گل نیلوفر با دست

بعد از آن که طرح کاردستی گل نیلوفر با دست را از کاغذ صورتی جدا کردید، قسمت پایین آن را به شکل مخروطی فر یا لوله کنید. البته زمانی که می‌خواهید طرح دست را لوله کنید، حواستان باشد یک سوراخ کوچک در نوک مخروط بگذارید.

ساخت کاردستی گل نیلوفر با دست

این سوراخ باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که یک لوله‌پاک‌کن به راحتی در آن قرار بگیرد. بعد از اینکه کاغذ صورتی را لوله کردید، با کمی چسب نواری بی‌رنگ پایین آن را چسب بزنید تا شکل دست فر خورده به همین شکل باقی بماند.

چسباندن گلبرگ های کاردستی

۳. فر کردن انگشتان دست مقوایی

برای فر کردن گل نیلوفر با دست باید از یک مداد با بدنه گرد استفاده کنید. هرچند ما از مداد با بدنه شش ضلعی استفاده کرده‌ایم، اما مداد گرد انتخاب بهتری است و نتیجه واقعی‌تری به شما می‌دهد. هر یک از انگشتان دست را با کمک مداد گرد به سمت بیرون بچرخانید. اگر مداد گرد ندارید، برای انتخاب دوم می‌توانید از مداد شش ضعلی، خودکار و… استفاده کنید.

تکمیل گلبرگ های کاردستی گل نیلوفر

با این حال بهتر است بدانید اگر از یک مداد با بدنه شش ضلعی استفاده کنید، در نهایت کاغذ صورتی کمی تا خواهد شد و اثر آن روی کاغذ باقی می‌ماند.

وقتی هر یک از انگشتان گل نیلوفر با دست را به سمت بیرون بچرخانید، گل شما چیزی شبیه به شکل زیر شود.

گلبرگ های کاردستی گل نیلوفر با دست

۴. اتصال لوله‌پاک‌کن‌های زرد و سبز

در نهایت از یک لوله‌پاک‌کن زرد و یک لوله‌پاک‌کن سبز برای تکمیل طرح گل و ساقه آن استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید طول لوله‌پاک‌کن بیش از حد بلند است، می‌توانید آن را از وسط نصف یا خم کنید.

ساقه و هاگدان های گل نیلوفر

برای اینکه ساقه گل و آن جوانه زردرنگ وسط گل نیلوفر با دست به خوبی کنار هم قرار بگیرند، باید یک قلاب کوچک به شکل J انتهای لوله‌پاک‌کن سبز رنگ درست کنید. لوله‌پاک‌کن زرد را هم به طور کامل خم کنید تا دو لوله‌‌پاک‌کن به طور کامل در هم حلقه شوند.

ساخت ساقه و هاگدان های گل نیلوفر

قسمتی از لوله‌پاک‌کن سبز را که به شکل J درست کرده‌اید، تا جایی که می‌شود بیشتر و بیشتر فشار دهید تا لوله‌پاک‌کن زرد را محکم نگه دارد.

بعد از آن انتهای بلندتر لوله‌پاک‌کن زرد را با انگشتانتان بگیرید و آن را محکم دور سمت کوتاه‌تر لوله‌پاک‌کن زرد بپیچید. این پیچیدن را انقدر ادامه دهید که کل لوله‌پاک‌کن زرد به دور خودش کشیده شود و جوانه گل نیلوفر با دست شکل بگیرد.

ساخت ساقه گل با پیپ پاک کن

با این کار لوله‌پاک‌کن زرد دو لایه‌ای می‌شود و ضخامت بیشتری از ساقه سبز پیدا می‌کند.

۵. چسباندن گل و ساقه به هم

حالا که هم گلبرگ‌های گل نیلوفر با دست آماده هستند و هم ساقه و جوانه وسط آن، وقت چسباندن این بخش‌ها به هم است. بنابراین باید ساقه یا همان لوله‌پاک‌کن سبز را بردارید و آن را از وسط گل یا همان طرح دست مقوایی عبور دهید و آن را تا انتها بکشید تا ساقه سبز رنگ زیر گل و قسمت زرد دقیقا وسط گل قرار بگیرد.

کاردستی گل نیلوفر با دست

حالا که یک گل درست کردید، وقت آن است که همه این مراحل را دو بار دیگر هم تکرار کنید تا برای خودتان یک دسته گل کوچک درست کنید! اگر به جای درست کردن گل، نقاشی گل رز را دوست دارید، می‌توانید کاغذ و مداد رنگی‌ها را آماده و طراحی را شروع کنید.

نیازی نیست دسته گل خیلی بزرگ باشد. سه گل نیلوفر با دست کافی به نظر می‌رسد!

پرسش‌های متداول درباره کاردستی گل نیلوفر با دست

وسایل موردنیاز کاردستی گل نیلوفر با دست چیست؟
مقوا اصلی‌ترین چیزی است که در این کاردستی به آن نیاز دارید و بدون آن نمی‌توانید کاردستی را کامل کنید.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی بسیار ساده است و به تعامل خردسالان با مربی یا والدینشان کمک می‌کند. کودکان 3 تا 10 سال می‌توانند با کمک یک بزرگسال این کاردستی را درست کنند.
از چه رنگی برای ساخت کاردستی استفاده کنید؟
برای این کاردستی کودکانه می‌توانید گل نیلوفر را با هر رنگی که دوست دارید، بسازید.
لوله‌پاک‌کن چیست؟
لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن یکی از وسایل ساخت کاردستی است که شبیه سیم مفتول نرم و انعطاف‌پذیر بوده و ظاهر ریش‌ریش رنگارنگی دارد. لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن در فروشگاه‌های عرضه وسایل کادویی یا لوازم تحریرفروشی‌ها پیدا می‌شود. علاوه‌براین می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین بخرید. کافی است اسم آن را در اینترنت جست‌وجو کنید.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید