خلاصه مطلب

کاردستی گل را می‌توان با وسایل مختلفی مثل کاغذ، گل مصنوعی، پوم‌پوم‌، مدادرنگی و… درست کرد؛ اما کاردستی گل با لوله‌پاک‌کن یک چیز دیگر است. چند لوله‌پاک‌کن رنگارنگ و مهره آماده کنید و آموزش ساخت کاردستی گل را پیش ببرید.

با چند لوله پاک کن و مهره‌های رنگی، خلاقیت خیلی از اهالی هنر و کاردستی شکوفا می‌شود. اگر باور نمی‌کنید، امروز با کاغذ رنگی همراه باشید تا گل مهره‌ای رنگی بسازید. برای ساخت کاردستی گل با لوله پاک کن مهارت خاصی نیاز نیست.

سه‌ چهارتا از این گل‌های زیبای کاردستی گل می‌تواند میز بچه‌ها را پر از زیبایی کند. احتمالا آن‌ها هم از کار با مهره‌های کوچک لذت می‌برند. کاردستی با چوب بستنی رنگی هم می‌تواند برای آها جالب باشد.

وسایل موردنیاز گل با لوله پاک کن

 • ۱ عدد
  لوله پاک کن سبز (30 سانتی‌متر)
 • ۱ عدد
  نی سبز
 • ۵ عدد
  لوله پاک کن بنفش (15 سانتی‌متر)
 • ۱ عدد
  لوله پاک کن زرد (15‌سانتی‌متر)
 • مهره‌های پلاستیکی
 • چسب مایع

این‌که مهره‌ها و لوله‌ها چه رنگی باشند، به سلیقه و دلخواه خودتان بستگی دارد. فقط در نظر داشته باشید باید مهره‌هایی را انتخاب کنید که لوله پاک کن از سوراخش عبور کند. بقیه موارد مثل رنگ، تا حد زیادی دلخواه است.

مراحل ساخت کاردستی گل با لوله پاک کن

کاردستی گل با لوله پاک کن هم ساده است هم مهارت کار با دست را در بچه‌های کوچک تقویت می‌کند. البته با چند بار پیچاندن لوله‌ها و ساختن گلبرگ چه خودتان و چه کودکان دستتان راه می‌افتد. یک تفریح جالب که نتیجه‌اش گل‌های رنگی و زیبای مهره‌ای می‌شود.

۱. خط اصلی گلبرگ‌های کاردستی گل

برای درست کردن کاردستی گل با لوله پاک کن قبل هرچیز حدود ۱۵ تا از مهره‌ها را داخل لوله پاک کن بنفش بکشید. البته به طور تقریبی سه تا پنج مهره هم کافی است ولی بیشتر از ۱۵ مهره برندارید.

ساخت گلبرگ ها با لوله پاک کن

در نظر داشته باشید باتوجه به طول لوله، اگر مهره‌ها زیاد باشند، بستن انتهای لوله، سخت می‌شود. البته این تعداد به سایز مهره‌ها هم بستگی دارد.

لوله پاک کن و مهره پلاستیکی

۲. شکل‌دهی گلبرگ‌های کاردستی گل با لوله پاک کن

بعد از این کار، دو سر لوله را به هم بپیچانید تا بسته شود. کمی با شکل لوله بازی کنید تا شبیه یک قطره اشک یا گلبرگ دربیاید.

در مجموع برای کاردستی گل با لوله پاک کن پنج گلبرگ می‌خواهیم که با لوله‌پاک‌کن‌های بنفش، همه را می‌سازیم.

شکل دهی به لوله پاک کن ها مثل گلبرگ

۳. وصل کردن گلبرگ‌ها به ساقه

از سر لوله سبز تقریبا ۴ سانتی‌متر را رها کنید تا بعدا سراغش بروید. بعد یک گلبرگ از کاردستی گل با لوله پاک کن را روی لوله قرار دهید. انتهای گلبرگ را دور لوله بچرخانید و محکم فشار دهید تا گل روی ساقه ثابت شود.

اتصال گلبرگ به ساقه ها

حالا گلبرگ دوم کاردستی گل را کنار اولی بگذارید؛ طوری که ساقه معلوم نشود. بعد آن را هم مثل اولی، دور ساقه بپیچانید.

اتصال گلبرگ های لوله پاک کن به ساقه لوله پاک کن

شما باید با صبر و حوصله و دقت چسباندن گلبرگ کاردستی گل با لوله پاک کن را برای هر پنج گلبرگ انجام دهید تا دورتادور ساقه به طور کامل با گلبرگ‌ها پوشیده شود.

تکمیل اتصال لوله پاک کن

بعد از وصل همه گلبرگ‌ها یک تکه تقربا چهارسانتی‌متری از لوله پاک کن باقی می‌ماند. شما باید آن را به آرامی دور تکه بلندتر یعنی ساقه، پیچ بدهید. این مرحله از کاردستی گل را طوری انجام دهید که ساقه سبز از وسط گل معلوم نباشد.

وصل کردن گلبرگ ها به ساقه لوله پاک کن

با این کار دیگر ساقه اضافه‌ای از بالای گلبرگ‌ها بیرون نخواهد زد و شکل کاردستی گل با لوله پاک کن خیلی تمیز و مرتب می‌شود.

برش قسمت های اضافه ساقه

در نظر داشته باشید بعد از این مرحله از کاردستی گل ممکن است گلبرگ‌ها کمی روی هم بیفتند و شکل فشرده‌ای پیدا کنند. این اصلا بد نیست! کافی است با دست کمی گلبرگ‌ها را از هم باز کنید تا کنار هم قرار بگیرند و درست شوند.

کاردستی گل با لوله پاک کن

۴. اضافه کردن وسط گل

برای این مرحله از کاردستی گل دو روش ساخت وجود دارد که می‌توانید هر کدام را انتخاب کنید. اول این‌که لوله زرد را به شکل مارپیچ درآورید.

ساخت قسمت وسطی گل

حالا کمی چسب وسط کاردستی گل با لوله پاک کن بریزید و مارپیچ را رویش فشار دهید تا به گل بچسبد. چسب حرارتی روی مهره و لوله پاک کن خیلی خوب عمل می‌کند.

چسباندن هاگدان ها به گلبرگ ها

روش دوم این کار برای کاردستی گل به چسب نیاز ندارد. قبل از مارپیچی‌کردن لوله، آن را پشت گل قرار دهید و دو سرش را از وسط گلبرگ‌های بالا و پایین خم کنید. بعد آن‌ها را در وسط بچرخانید و به شکل مارپیچ درآورید.

دقیقا مثل کاری که برای حلقه‌های گلبرگ انجام دادیم.

۵. ساخت ساقه کاردستی گل با لوله پاک کن

یادتان باشد این گل‌ها خیلی سنگین هستند و به ‌راحتی صاف قرار نمی‌گیرند. ساقه آن‌ها را وارد یک نی کنید تا محکم‌تر شوند. حالا با چندتا از این گل‌های مهره‌ای زیبا، گلدان روی میز را پر کنید.

تکمیل ساخت ساقه با لوله پاک کن

در کم‌تر از ۱۰ دقیقه، یک کاردستی گل با لوله پاک کن تزیینی با همکاری بچه‌ها و خردسالان می‌سازید. شما می‌توانید این گل‌های رنگارنگ را در مناسبت‌های مختلف، به‌عنوان گل به آدم‌های خوش‌ذوق و خلاق هدیه بدهید.

کاردستی گل با لوله پاک کن

اگر شما هم گلی شبیه این نوع گل‌ها ساختید، می‌توانید تجربه خودتان را از ساخت کاردستی گل با لوله پاک کن با ما و مخاطبان کاغذ رنگی در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی گل با لوله پاک کن

وسایل موردنیاز کاردستی گل چیست؟
مهره، نی و لوله‌پاک‌کن مهم‌ترین وسایل ساخت این کاردستی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی کودکانه برای رده سنی 7 سال به بالا در نظر گرفته شده است، اما گاهی کودکانی با سن بیشتر هم کاردستی گل را سرگرم‌کننده می‌دانند.
لوله‌پاک‌کن چیست؟
لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن یکی از وسایل ساخت کاردستی است که شبیه سیم مفتول نرم و انعطاف‌پذیر بوده و ظاهر ریش‌ریش رنگارنگی دارد. لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن در فروشگاه‌های عرضه وسایل کادویی یا لوازم تحریرفروشی‌ها پیدا می‌شود. علاوه‌براین می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین بخرید. کافی است اسم آن را در اینترنت جست‌وجو کنید.
اشتراک گذاری: