خلاصه مطلب

آدم برفی یکی از سوژه‌های ناب کاردستی است که از روش‌های مختلفی می‌توان برای ساختنش اقدام کرد. پیشنهاد ما در کاغذرنگی ساخت آدم برفی با میوه درخت کاج است. نتیجه را در تصاویر قابل ببینید، پیشنهاد می‌کنیم از دستش ندهید.

مثل همیشه باید بگوییم ساخت آدم برفی با کاج بسیار زیبا و سرگرم‌کننده است! شما می‌توانید با میوه درخت کاج و چند وسیله ساده فروشگاهی آدم برفی‌های کاج را در کمترین زمان درست کنید!

برای درست کردن کاردستی آدم برفی از کاج اولین قدم رنگ‌آمیزی مخروط درخت کاج است. کاری که می‌تواند به طرز شگفت‌انگیزی آرام‌بخش باشد. هرچند رنگ‌آمیزی و نقاشی مخروط درخت کاج طولانی‌ترین مرحله است، اما ارزشش را دارد. با رنگ این مخروط‌ها در نهایت شکلی دارید که انگار از برف پوشیده شده است. برای ساخت این کاردستی کودکانه با کاغذرنگی همراه باشید.

مواد اولیه ساخت کاردستی آدم برفی با کاج

 • مخروط کاج
 • گواش
  گواش سفید
 • قلم مو
  قلم‌مو رنگ
 • توپ سفید یونولیتی
 • سیخ چوبی
  سیخ کباب چوبی
 • پیپ پاک کن
  لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن (سفید، قرمز و قهوه‌ای)
 • پوم پوم قرمز
  پوم‌پوم قرمز
 • ربان رنگی
  روبان قرمز
 • سیم مفتول
  رشته فلزی
 • قیچی
  قیچی
 • چسب تفنگی یا چسب مایع
 • مقوا
  کلاه اسباب‌بازی یا مقوای سیاه برای ساخت کلاه

یادتان باشد برای داشتن مخروط کاج می‌توانید سری به حیاط خانه یا کوچه‌های محله‌تان بزنید. علاوه‌براین می‌توانید آن‌ها را در بعضی فروشگاه‌های لوازم تحریری یا فروشگاه‌های کادوفروشی پیدا کنید.

مراحل ساخت آدم برفی با کاج

برای درست کردن این عرسک‌های کاجی کافی است مراحل زیر را طبق تصویر پیش ببرید.

۱. رنگ‌آمیزی مخروط‌های کاج

سعی کنید همه بخش‌های کاج‌ها را با رنگ اکریلیک سفید رنگ‌آمیزی کنید. درصورتی که نمی‌توانید کل کاج را رنگ کنید، دست کم تا حد امکان یعنی تا جایی که دست و قلم‌مویتان اجازه می‌دهد لبه‌های آن را سفید کنید.

رنگامیزی مخروط کاج برای کاردستی آدم برفی با کاج

البته ممکن است سایه‌های سیاه کاج کنار رنگ سفید برایتان جذاب‌تر باشد. در این صورت از رنگ‌آمیزی کل آن صرف‌نظر کنید و فقط لبه‌های مخروط‌ها را سفید کنید.

۲. درست‌کردن بینی هویجی آدم برفی با کاج

یک سیخ کباب چوبی را به بالای توپ یونولیتی فشار دهید. این سوراخ جای قرار گرفتن بینی هویجی آدم برفی با کاج است. البته این بینی هویجی را در گام بعدی درست می‌کنیم.

ساخت بینی هویجی آدم برفی

حدود ۲ الی ۳ سانتی‌متر از سیخ چوبی را با کمی رنگ نارنجی رنگ‌آمیزی کنید. برای این کار می‌توانید از رنگ گواش، رنگ اکریلیک یا ساده‌تر از این‌ها یک ماژیک نارنجی استفاده کنید.

رنگامیزی بینی آدم برفی

با یک قیچی تیز، سیخ را با دقت حدود ۱ سانتی‌متر از انتهای نوک تیز آرام‌آرام قیچی کنید. برای این کار می‌توانید سیخ را بین تیغه‌های قیچی بچرخانید تا از همه طرف کم‌کم فرورفتگی پیدا کنید و بُرش بخورد.

طبیعتا با این روش بریدن سیخ چوبی راحت‌تر است و بُرش تمیز و دقیق‌تری هم روی آن به وجود می‌آید.

برش بینی آدم برفی

اگر قیچی شما خیلی تیز نیست، باز هم به کارتان می‌آید. بعد از اینکه روی سیخ چوبی کمی خط انداختید، احتمالا خودش از همان نقطه می‌شکند. گاهی کمی فشار هم می‌تواند کمک کند.

انتهای صاف سیخ را به سوراخی که در توپ یونولیتی درست کردید، فشار دهید. قسمت نوک تیز سیخ باید بیرون بیاید، درست مثل بینی هویجی آدم برفی با کاج.

چسباندن بینی آدم برفی

۳. کشیدن چشم و دهان آدم برفی

حالا باید از یک ماژیک مشکی برای کشیدن چشم و دهان آدم برفی با کاج استفاده کنید. برای این کار کافی است ۲ نقطه به جای چشم‌ها و حدود ۵ نقطه به جای دهان آدم برفی با کاج روی صورت آن رسم کنید.

رسم لب و دهان آدم برفی

این نقطه‌ها درست مثل ذغال‌های سیاه کوچکی هستند که موقع درست کردن آدم برفی به جای چشم و دهان آن می‌گذارید.

۴. چسباندن آویز به سر آدم برفی

یک تکه نخ را به اندازه حدود ۲۰ سانتی‌متر برش دهید و دو سر را به هم گره بزنید تا یک حلقه درست کنید. در مرحله بعدی از ساخت آدم برفی با کاج باید با یک سیخ چوبی بالای سر توپی یونولیتی را سوراخ کنید. عمق سوراخ باید ۲ الی ۳ سانتی‌متر باشد.

اتصال نخ آویز به سر آدم برفی

داخل سوراخی که روی سر آدم برفی با کاج درست کردید، کمی چسب مایع یا چسب تفنگی بریزید.

وصل کردن نخ آویز به سر آدم برفی با چسب

وقتی در حفره ایجادشده به اندازه کافی چسب ریختید، از یک سیخ چوبی استفاده کنید تا انتهای گره‌دار بند را به سوراخ پر از چسب فشار دهید.

از زور زیاد استفاده نکنید که باید له شدن یونولیت نشویدد، اما تا حد امکان مطمئن شوید بند به اندازه کافی عیق در سوراخ قرار گرفته که مثل آویز محکم باشد و بعدا جدا نشود.

۵. درست‌کردن گوش‌گیر آدم برفی با کاج

یک لوله پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن قرمز را درست به اندازه نیمه بالایی سر آدم برفی با کاج خم کنید. برای اینکه طول و میزان خمیدگی آن را به درستی مشخص کنید، لوله‌پاک‌کن را دقیقا روی نیمه بالایی سر آدم برفی قرار دهید.

شما باید یک انتهای آن را در جایی قرار دهید که یکی از گوش‌های آدم برفی قرار دارد. با انگشتان خود جای قرارگیری گوش دیگر را مشخص کنید.

تزیین سر آدم برفی با کاج

بعد از مشخص‌شدن جای گوش‌های آدم برفی با کاج لوله‌پاک‌کن را بُرش دهید. یادتان باشد اندازه آن باید آنقدر بلند باشد که از یک گوش به گوش دیگر برسد.

۶. چسباندن گوش‌گیر به سر عروسک کاجی

کمی چسب مایع یا تفنگی به دو نوک بیرونی لوله‌پاک‌کن قرمز اضافه کنید. حالا روی دو سر لوله‌پاک‌کن دو پوم‌پوم قرمز درخشان فشار دهید تا گوش‌گیر آدم برفی با کاج درست شود.

گوش گیر های آدم برفی با کاج

باز هم به کمی چسب نیاز دارید. این بار باید چسب را به دوانتهای داخلی لوله‌پاک‌کن و به ویژه روی پوم‌پوم‌های گوش‌گیر اضافه کنید وبعد آن‌ها را با دقت روی سر آدم برفی با کاج قرار دهید.

چسباندن گوش گیر آدم برفی با کاج

۷. چسباندن سر و بدن آدم برفی با کاج

مقدار خیلی زیادی چسب را روی انتهای پهن‌تر مخروط کاج بریزید. برای چسباندن سر آدم برفی با کاج به بدن مخروطی آن به چسب زیادی نیاز دارید، پس بهتر است در این مرحله برای استفاده از چسب سخاوتمند باشد.

چسباندن سر آدم برفی به میوه کاج

حالا سر یونولیتی را با دقت روی مخروط کاج فشار دهید. حوصله به خرج دهید! در این مرحله از ساخت کاردستی آدم برفی با کاج باید حداقل ۳۰ ثانیه توپ یونولیتی را روی بدن مخروطی فشار دهید و نگه دارید تا چسب آن به طور کامل خشک شود.

چسباندن سر آدم برفی به کاج

اگر حجم خیلی زیادی چسب استفاده کرده‌اید که از زیر سر بیرون زده، اصلا نگران نباشید. در قدم آخر همه این چسب‌های اضافه را با یک شال گردن زیبا می‌پوشانیم.

۸. اضافه‌کردن شال گردن به آدم برفی

یک تکه روبان حدود ۷ الی ۱۰ سانتی‌متر را با قیچی ببُرید. وسط روبان را پشت سر آدم برفی با کاج قرار دهید. بعد از آن روبان را در قسمت جلو بپیچید و دو انتهای روبان را زیر چانه آدم برفی روی هم قرار دهید.

روی نوار پایینی جایی که دو انتهای روبان از هم می‌گذرند، یک چسب کوچک اضافه کنید. سپس سمت دیگر نوار روبان را به آرامی روی آن فشار دهید.

ساخت شال آدم برفی

در نهایت دو سر روبان را به اندازه کافی کوتاه کنید تا به بدن آدم برفی بیاید.

۹. درست‌کردن دست‌های آدم برفی با کاج

یک لوله‌پاک‌کن قهوه‌ای به طول حدود ۱۰ سانتی‌متر را از وسط نصف کنید. انتهای یکی از قطعات را مثل عکس زیر خم کنید تا شبیه شاخه خمیده درخت باشد. برای این کار باید کمی از لوله‌پاک‌کن را به اندازه ۹۰درجه خم کنید تا دو شاخه شود.

علاوه‌براین انتهای دیگر آن هم برای چسبیدن به بدن آدم برفی باید کمی خم شود.

ساخت دست آدم برفی

این مراحل را با قطعه دیگر لوله‌پاک‌کن قهوه‌ای تکرار کنید تا ۲ بازوی شاخه‌ای داشته باشید. دست‌های آدم برفی با کاج آماده است.

برش دست آدم برفی با کاج

مقداری چسب مایع یا چسب تفنگی روی خم هر دو دست اضافه کنید. بعد آن‌ها را داخل مخروط کاج فشار دهید. همین که بدانید این دو شاخه قرار است جای دست‌های آدم برفی با کاج باشد، کمک می‌کند متوجه شوید هر کدام را دقیقا در چه قسمتی از مخروط کاج بچسبانید

چسباندن دست آدم برفی

۱۰. ساخت عصای آدم برفی

یک لوله‌پاک‌کن قرمز و یک لوله‌پاک‌کن سفید را بردارید. آن‌ها را با هم بپیچانید تا یک الگوی عصا درست کنید. حالا باید انتهای آن را به شکل J وارونه خم کنید تا شبیه عصای کوچکی در دست آدم برفی شود.

ساخت عصای آدم برفی

عصای آدم برفی را در دست شاخه‌ای آن قرار دهید. شما می‌توانید دست آدم برفی یعنی همان لوله‌پاک‌کن قهوه‌ای را به دور عصا بچرخانید تا آن را در جای خود محکم کنید. علاوه‌براین راه دیگر این است که با کمی چسب مایع یا چسب تفنگی عصا را به دست آدم برفی بچسبانید.

تکمیل بدن آدم برفی

۱۱. درست‌کردن کلاه و آویز به جای گوش‌بند

اگر به نظرتان ساخت گوش‌گیر برای آدم برفی با کاج چندان جالب نیست، می‌توانید به جای آن از کلاه استفاده کنید. برای ساخت کلاه آدم برفی باید ۳ تکه الگو را در تصویر زیر روی مقوای مشکی رسم کنید و با قیچی ببُرید.

رسم الگو کلاه آدم برفی

از یک سیخ چوبی برای سوراخ‌کردن وسط دایره کوچک‌تر استفاده کنید. اگر نمی‌توانید با سیخ چوبی در مقوا سوراخ درست کنید، سوزن‌های سایز بزرگ هم می‌توانند به کارتان بیایند.

برش الگو کلاه

یک تکه نخ را به طول حدود ۲۰ سانتی‌متر ببُرید و دو سر آن را به هم گره بزنید. نخ را از سوراخ دایره سیاه فشار دهید و آنقدر بکشید که گره در برابر کاغذ قرار گیرد. مهم است که نخ با گره در سوراخ گیر کند و بیرون نیاید.

بعد با کمک کمی چسب روی گره، آن را در دایره سیاه محکم کنید. این نخ قرار است نقش آویز را بازی کند و نباید شل باشد که به راحتی جدا شود.

تکیمیل کلاه آدم برفی با کاج

یک خط چسب در یک انتهای تکه مستطیل پیچیده و عجیب اضافه کنید. سپس سر دیگر را بپیچید تا به انتهای چسبی برسد و به شکل دایره درآید.

قبل چسباندن مطمئن شوید دایره از نظر ابعاد کاملا درست است. یادتان باشد دایره بالایی کلاه باید کاملا روی این مستطیل (همان لبه کلاه) قرار بگیرد.

چسباندن کلاه آدم برفی با کاج

۴ زبانه الگوی کلاه سیاه آدم برفی با کاج را در انتهای تکه دایره به سمت داخل خم کنید. حالا به روی هر یک از آن‌ها کمی چسب حرارتی، چسب تفنگی یا چسب مایع اضافه کنید.

چسباندن کلاه آدم برفی

دایره سیاه کوچکی را که نخ از آن خارج می‌شود، آماده کنید. این دایره سیاه را روی ۴ زبانه پوشیده شده با چسب فشار دهید تا به طور کامل در جای خود محکم شود.

آدم برفی با کاج

بعد از اینکه قسمت بالایی کلاه را درست کردید، آن را برگردانید و ۴ زبانه دیگر را هم درست مثل قبلی به سمت داخل خم کنید. به هر یک از آن ۴ زبانه هم چسب حرارتی، چسب تفنگی یا چسب مایع اضافه کنید.

چسباندن کلاه به سر آدم برفی

دایره مشکی بزرگ‌تر را زیر این ۴ زبانه قرار دهید و دایره مشکی را به آرامی روی زبانه‌ها فشار دهید و چند ثانیه هم نگه دارید تا در جای خود محکم شود.

کلاه کاردستی آدم برفی با کاج

حالا وقت چسباندن کلاه به سر آدم برفی با کاج است. برای این کار باید یک دایره کوچک چسب حرارتی به اطراف سوراخ کوچکتر پایین کلاه اضافه کنید و آن را برای چسبیدن به سر آدم برفی آماده کنید.

چسباندن کلاه کاردستی آدم برفی با کاج

در این مرحله باید کلاه سیاه را به جای گوش‌بند روی سر یونولیتی آدم برفی فشار دهید و چند لحظه نگه دارید تا در جای خود محکم شود.

کلاه آدم برفی با کاج و کلاه

آدم برفی با کاج ارزش ساختن دارد؟

هرچند مراحل ساخت این کاردستی زمستانه از انواع کاردستی فصل ها کمی سخت به نظر می‌رسد، اما عروسک جذابی که در نهایت ساخته می‌شود، آنقدر زیباست که نمی‌توانید از آن چشم بردارید.

اگر به ساخت کاردستی علاقه دارید، از ساخت کاردستی جامدادی با قوطی، کاردستی زیرلیوانی نمدی، کاردستی بال پروانه و کاردستی با بلوط هم خوشتان خواهد آمد.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی آدم برفی با کاج

وسایل موردنیاز کاردستی آدم برفی با کاج چیست؟
کاج، لوله‌پاک‌کن، قیچی و چسب وسایل موردنیاز این کاردستی هستند. اگر مقوا ندارید، می‌توانید از خیر ساخت کلاه برای این کاردستی بگذرید و سرش را با یک تکه پارچه یا پنبه و… بپوشانید.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
ساخت این کاردستی برای کودکان آسان نیست. پس اگر این کاردستی را برای کودکان پیش‌دبستانی و دبستانی می‌سازید، خودتان باید دست به کار شوید. رده‌های سنی بزرگ‌تر می‌توانند خودشان این کاردستی را بسازند.
اگر کاج نداشته باشید، می‌توانید این کاردستی را بسازید؟
قطعا کاج مهم‌ترین وسیله در ساخت این کاردستی است و بدون آن امکان ساخت این کاردستی با همین ظاهر جذاب نیست.
لوله‌پاک‌کن چیست؟
لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن یکی از وسایل ساخت کاردستی است که شبیه سیم مفتول نرم و انعطاف‌پذیر بوده و ظاهر ریش‌ریش رنگارنگی دارد. لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن در فروشگاه‌های عرضه وسایل کادویی یا لوازم تحریرفروشی‌ها پیدا می‌شود. علاوه‌براین می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین بخرید. کافی است اسم آن را در اینترنت جست‌وجو کنید.
اشتراک گذاری: