خلاصه مطلب

ایده‌های ساختن جامدادی آنقدر هم که فکر می‌کنید محدود نیست. چندین روش مختلف وجود دارد که بتوانید یک جامدادی زیبا و اختصاصی برای خودتان بسازید. یکی از این روش‌ها، ساخت جامدادی با قوطی نوشابه است. ما در ادامه می‌خواهیم آموزش ساخت جامدادی با قوطی و روش‌هایی برای تزئین آن را بررسی کنیم.

در اغلب خانه‌ها وسایل بلااستفاده زیادی وجود دارد که با کمی خلاقیت می‌تواند به کاردستی‌ها و وسایل قابل استفاده مختلفی تبدیل شود. ساخت کاردستی با شیشه‌های دور ریختنی، قوطی کنسرو و… کار چندان سختی نیست و در واقع یکی از بهترین ایده‌ها برای سرگرمی محسوب می‌شود. در این میان جامدادی یکی از لوازم کاربردی به‌ویژه برای دانش آموزان، کارمندان و… و عضو جدایی ناپذیر لوازم تحریر آن‌هاست.

شما می‌توانید با روشی کم هزینه و ساده مثل ساخت مایع حباب ساز تنها با استفاده از قوطی نوشابه یک جامدادی بسازید. اگر به ساخت جامدادی با قوطی علاقه دارید، در ادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

وسایل موردنیاز برای ساخت جامدادی با قوطی

 • 1 عدد
  قوطی نوشابه
 • 1 عدد
  اسپری رنگ یا رنگ‌های اکریلیک
 • 1 عدد
  شابلون
 • به مقدار دلخواه
  نوار یا روبان رنگی
 • به مقدار دلخواه
  کاغذ کادو یا برچسب تزیینی
 • 1 عدد
  چسب مایع

1. انتخاب قوطی مناسب

قوطی‌های نوشیدنی از نوعی فلز نرم ساخته شده‌اند که اعمال تغییرات، شکل‌دهی و کار روی آن‌ها بسیار آسان است. به‌طور معمول قوطی‌های رب و کمپوت محکم‌تر هستند و به‌سختی می‌توان تغییرات دلخواه را روی آن‌ها انجام داد. پس بهتر است از قوطی‌های فلز نوشیدنی استفاده کنید تا کارتان راحت‌تر پیش برود.

ساخت جامدادی با قوطی

2. شستشوی ظرف در ساخت جامدادی با قوطی

قوطی را با آب و صابون کاملا بشویید تا چربی، جرم یا شکر موجود در آن به ‌طور کامل تمیز شده و از بین برود. این کار باعث می‌شود جامدادی ساخته شده تمیز و زیبا جلوه کند و هنگام اعمال تغییرات مشکلی در تزیین آن به‌وجود نیاید.

ساخت جامدادی با قوطی

3. جدا کردن درب در ساخت جامدادی با قوطی

بعد از خشک شدن قوطی، نوبت جدا کردن درب آن می‌رسد؛ بهترین روش برای انجام این کار استفاده از دربازکن است. با استفاده از این وسیله به‌راحتی می‌توانید با کمترین خطر و البته بیش‌ترین دقت این کار را انجام دهید. بعد از جدا کردن قسمت بالایی قوطی، با سمباده نرم روی لبه‌های قوطی بکشید تا زبری‌های آن کاملا تراشیده شده و دیگر تیز و برنده نباشد.

برای پوشاندن لبه‌های تیز قوطی می‌توانید از چسب‌های نواری یا نوارهای تزیینی استفاده کنید؛ این وسایل علاوه‌بر زیباتر کردن جامدادی، لبه‌های برنده قوطی را می‌پوشاند.

همچنین می‌توانید قسمت بالایی قوطی را با استفاده از قیچی مخصوص به طور کامل جدا کنید. اگر این روش را برای جدا کردن قسمت بالایی قوطی انتخاب می‌کنید، باید با دقت بالا عمل کرده و مواظب آسیب احتمالی به دست‌تان یا برش کج روی قوطی باشید.

ساخت جامدادی با قوطی

4. تزیین جامدادی با ایده‌های خلاقانه

تزیین جامدادی یک امر سلیقه‌ای است و شما باید به دلخواه خودتان آن را پیش ببرید. البته با استفاده از ایده‌های گفته شده هم به ‌آسانی می‌توانید قوطی را با وسایل تزیینی که در خانه دارید، به یک جامدادی زیبا تبدیل کنید.

ایده اول، رنگ آمیزی

جامدادی را به‌صورت دلخواه با استفاده از رنگ‌های اکریلیک که بهترین هستند، یا اسپری رنگ به‌سادگی رنگ آمیزی کنید. توجه داشته باشید قبل از رنگ‌آمیزی باید به‌طور کامل سطح قوطی تمیز و خشک باشد تا رنگ‌ به‌خوبی روی آن بنشیند. انتخاب رنگ‌ها در این حالت کاملا به دلخواه شما خواهد بود.

رنگ آمیزی قوطی نوشابه برای ساخت جامدادی با قوطی

ایده دوم، شابلون‌های طرح‌دار

در این ایده می‌توانید روی بدنه قوطی را با شکل‌های مختلف طرح دهید و ظاهر ساده جامدادی را با یک ظاهر طرح‌دار تغییر کنید. برای ساخت جامدادی با قوطی می‌توانید الگوهای دلخواه را روی کاغذ بکشید یا از شابلون آماده استفاده کنید. شابلون را روی جامدادی قرار داده و آن‌ را با استفاده از تیغ کاتر برش دهید.

پس از برش شکل موردنظر روی بدنه قوطی، می‌توانید لبه‌های تیز شکل را با چسب بپوشانید تا از آسیب به دستتان جلوگیری کنید.

هنگام برش الگوها مراقب باشید، زیرا تیغ کاتر و لبه‌های قوطی بسیار تیز هستند و ممکن است به دست شما آسیب وارد کند.

ایده سوم، برچسب‌های تزیینی

در این ایده می‌توانید با استفاده از کاغذ کادو یا برچسب‌های رنگی جامدادی را زیباتر کنید. برچسب‌های موردعلاقه خود را تهیه کرده و آن‌ها را با چسب مایع روی قوطی بچسبانید. استفاده‌ از برچسب‌ها بهترین روش برای تزیین جامدادی قوطی است، زیرا هنگام استفاده از آن‌ها دست‌ها‌ در معرض بریده شدن قرار نمی‌گیرند.

چسب‌های نواری اکریلیک نیز می‌تواند پیشنهاد خوبی برای تزیین جامدادی قوطی باشد. شما می‌توانید با چسب‌های رنگی شکل و طرح‌های مختلفی روی بدنه قوطی ایجاد کنید.

ساخت جامدادی با قوطی

5. آخرین قدم در ساخت جامدادی با قوطی

پس از طی این مراحل به‌منظور ساخت جامدادی با قوطی مدادها را درون جامدادی خود قرار دهید. با این وسیله کاربردی می‌توانید لوازم تحریر موردنیاز را در محلی مشخص نگه‌داری کنید. در صورت امکان مقداری چوب به کف قوطی بچسبانید تا از افتادن آن جلوگیری کرده و تعادل جامدادی حفظ شود؛ برای چسباندن این چوب‌ها به جامدادی، می‌توانید از چسب پلی‌اورتان استفاده کنید.

استفاده از وسایل دور ریختنی

توجه داشته باشید این مدل جامدادی برای داخل کیف نیست و نمی‌توانید آن را با خود حمل کنید. پس از ساخت جامدادی با قوطی می‌توانید جامدادی را روی میز تحریر خود یا میز محل کارتان قرار دهید و نوشت‌افزارها را در آن بگذارید.

اگر روش‌های دیگری برای ساخت جامدادی با وسایل دور ریختنی می‌شناسید، آن را با مخاطبان کاغذ رنگی به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت جامدادی با قوطی

وسایل موردنیاز ساخت جامدادی با قوطی چیست؟
قوطی نوشابه و کمی رنگ یا کاغذ رنگی مهم‌ترین وسایل ساخت این کاردستی هستند و سایر ابزارها به عنوان وسیله کمکی و مکمل هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
هرچند مصرف‌کننده این کاردستی کودکان و نوجوانان هستند، اما در ساخت آن باید بزرگسالان همکاری کنند.
چه قوطی فلزی برای ساخت این کاردستی به کار می‌آید؟
قوطی نوشابه، قوطی رب، قوطی کنسرو و… برای این کاردستی خوب هستند.
اشتراک گذاری: