خلاصه مطلب

با استفاده از چند کارتن بلااستفاده چیزی برای گودکتان درست کنید که همیشه از آن لذت ببرد. با این بال زیبا می‌توانید لباس فرزندتان را برای مهمانی‌ها منحصربه‌فرد کنید که او حس خوبی از رفتن به مهمانی و سپری کردن اوقات با دوستانش داشته باشد.

اگر حوصله فرزندتان سر رفته، به‌راحتی می‌توانید وسایل سرگرم‌کننده و تفریحی مختلف را از فروشگاه‌ها بخرید؛ اما یادگیری ساخت این وسایل شیرینی خاصی دارد. ما در این مطلب از کاغذرنگی روشی آسان برای ساخت بال پروانه را آموزش می‌دهیم.

بنابراین شما به‌کمک آن می‌توانید وسیله‌ای بسازید که فرزندتان را برای ساعت‌ها سرگرم کند. ساخت بال پروانه یک کاردستی ساده و جذاب است که هر کودکی را شیفته خود می‌کند.

1. کشیدن الگوی بال پروانه

طرح بال موردنظر خود را روی یک کاغذ بزرگ بکشید. برای مثال کاغذ نشریه یا روزنامه انتخاب خوبی خواهد بود. همچنین می‌توانید چند کاغذ را به‌هم بچسبانید تا یک صفحه بزرگ‌تر ساخته شود. می‌توانید برای این الگو از طرح یک بال واقعی استفاده کنید؛ پس همه جزییات موردنیاز را روی بال بکشید. هرچه ظرفیت کار بیشتر باشد، نتیجه نهایی زیباتر خواهد بود، پس حوصله به خرج دهید و یک بال زیبا بکشید.

ساخت بال پروانه

2. بُرش طرح بال پروانه و گذاشتن روی مقوا

برای ادامه مراحل ساخت بال پروانه الگو را از روی کاغذ ببرید و روی مقوا بچسبانید. طرح بال را روی مقوا پیاده کنید. اگر کارتن یا مقوا ندارید، می‌توانید از روی‌ هم گذاشتن چند کاغذ نیز کمک بگیرید. مهم این است که بتوانید به بال‌ها ضخامت کافی بدهید. این کار را با هر وسیله‌ای که در خانه دارید، پیش ببرید.

ضخامت طرح را تا حد امکان زیاد کنید

3. بُرش بال‌ پروانه از روی مقوا

بال‌ها را دقیقا از روی خطوطی که کشیده‌اید، ببرید. یک کاتر برای این کار مناسب‌ترین وسیله است. اگر الگوی ساخت بال پروانه را روی کاغذ ضخیم مجلات یا کاغذهای چسبیده به‌ هم کشیده‌اید، می‌توانید از قیچی هم کمک بگیرید. طوری بال‌ها را برش دهید که خط‌های کشیده شده روی بال مشخص نباشد.

با استفاده از قیچی آن را برش دهید

4. تا زدن بال پروانه از وسط

دو بال را طوری روی‌هم بگذارید که کاملا یک‌دیگر را پوشش دهند؛ سپس خط میانی دو بال را پیدا کنید. خطی را که وسط دو بال قرار دارد، با کاتر کمی ببرید.

مراقب باشید که دو بال از هم جدا نشوند. پس از این مرحله بال‌ها را رها کنید. اگر از مقوای نشریه استفاه می‌کنید، نیازی به برش خط میانی ندارید. کافی است روی خط را تا بزنید و باز کنید.

 تا زدن بال پروانه

5. رنگ‌آمیزی در ساخت بال پروانه

برای زیبایی بیشتر کاردستی بال‌ها را به‌رنگ دلخواه درآورید. می‌توانید این کار را با اسپری، گواش یا رنگ آکریلیک انجام دهید. ابتدا یک طرف را رنگ‌آمیزی کنید، پس از خشک‌شدن آن، طرف دیگر را نیز رنگ بزنید.

ساخت بال پروانه

6. ترسیم طرح و نقش روی بال

اگر می‌خواهید بال پروانه ساخته‌شده طبیعی‌تر به‌نظر برسد و فرزندتان آن را بیشتر دوست داشته باشد، طرح و نقش‌های مختلفی روی بال بکشید. چند الگو از بال پروانه پیدا کنید و با کمی تغییر روی آن طرح دلخواه‌تان را بکشید. می‌توانید این‌کار را برای هر دو طرف آن انجام دهید؛ اما پیش از کار روی طرف دوم، بگذارید طرح‌های سمت دیگر کمی خشک شوند.

اضافه کردن طرح و نقش به بال

– طرح‌های پر زرق‌وبرق به ساخت بال پروانه جذاب‌ کمک می‌کند

یک ایده برای زیبایی بیشتر بال پروانه این است که طرح‌هایی را با چسب بکشید و روی آن اکلیل بریزید. ابتدا خط‌هایی را با مداد رسم کنید؛ سپس آن‌ها را با چسب و اکلیل بپوشانید. اگر چسب و اکلیل ندارید، طرح‌های‌تان را با چسب معمولی پر کنید و روی آن گلبرگ یا پولک بپاشید. زیر و روی بال را با این طرح‌ها تزیین کنید تا ظاهری جذاب‌تر داشته باشند.

یادتان باشد برای برای تزیین ظرف باید اول کمی صبر کنید تا چسب‌ها خشک شوند.

ساخت بال پروانه

7. خشک شدن طرح روی بال‌ها

پس از انجام مراحل ساخت بال پروانه باید اجازه دهید آن‌ها خشک شوند. مدت زمان موردنیاز برای خشک‌شدن بال پروانه به‌میزان تزیینات انجام‌شده روی آن بستگی دارد. به‌طور معمول رنگ‌ها در مدت یک ساعت خشک‌ می‌شوند، اما چسب ممکن است پس از یک روز خشک شود. با قراردادن بال پروانه در معرض نور خورشید چسب و رنگ زودتر خشک خواهند شد.

خشک کردن بال ها در کاردستی ساخت بال

8. ایجاد سوراخ‌هایی دو طرف خط وسط

اگر می‌خواهید بال پروانه را روی شانه کودکتان نصب کنید، به‌کمک پانچ، چهار سوراخ دو سمت خط وسط بال پروانه ایجاد کنید. فاصله سوراخ‌ها باید باهم برابر باشند؛ پس از ساخت بال پروانه می‌توانید آن را به شانه‌های او وصل کنید.

ساخت بال پروانه

9. وصل روبان به بال پروانه

در این قسمت از ساخت بال پروانه دو قطعه روبان با ابعاد مناسب کودکتان تهیه و آن‌ها را از سوراخ‌ها رد کنید؛ سپس روبان‌ها را به‌هم وصل کنید. روبان اول را از سوراخ‌های بالا و پایین سمت چپ بگذرانید و همین روند را برای روبان دوم در جهت مخالف تکرار کنید. روبان‌ها را به‌اندازه‌ای ببرید که بتوانید دور شانه‌های کودکتان بپیچید و آن‌ها را گره بزنید.

ساخت بال پروانه

10. استفاده از بال‌ها و لذت از زیبایی آن

در مرحله آخر از ساخت بال پروانه با مقوا، روبان‌ها را دور شانه‌های فرزندتان گره بزنید. آن‌ها را طوری گره بزنید که بال درست پشت شانه‌ها قرار بگیرد. اندازه روبان‌ها را چک کنید تا در صورت نیاز آن‌ها را کوتاه یا بلند کنید.

ساخت بال پروانه

اگر روش‌های دیگری برای ساخت این کاردستی می‌دانید، آن‌ها را با ما به‌اشتراک بگذارید. اگر طرفدار ساخت کاردستی‌های خلاقانه هستید، شاید ساخت کاردستی کفشدوزک با شانه تخم‌مرغ هم برایتان جالب باشد!

پرسش‌های متداول درباره ساخت بال پروانه

برای ساخت بال پروانه به چه وسایلی نیاز دارید؟
مقواهای رنگی مهم‌ترین وسایل این کاردستی هستند، اما قیچی، چسب، چشم عروسکی، رنگ نقاشی و… هم ابزار تکمیل کاردستی هستند.
کاردستی ساخت بال پروانه برای چه رده سنی مناسب است؟
هرچند برای ساخت آن باید روی کمک بزرگسالان حساب کرد، اما این کاردستی برای کودکان رده سنی 6 تا 10 سال است.
چه نوع مقوایی برای ساخت بال پروانه خوب است؟
مقواهای ضخیم و خیلی محکم برای این کاردستی بهتر هستند، چون دوام آن را بیشتر می‌کنند.
اشتراک گذاری: