بی‌شک ساخت ماشین اسباب‌بازی با کارتن کاری جالب خواهد بود! یک ماشین ساخته ‌شده با مقداری مقوای بلااستفاده می‌تواند کودکان را برای ساعت‌ها سرگرم کند. ساخت کاردستی ماشین مقوایی برای کودکان نیاز به وسایل پرهزینه و کم‌یاب ندارد؛ اما باید دقت و تمرکز بالایی برای تهیه این کاردستی به‌خرج دهید! در این مطلب از کاغذرنگی آموزش ساخت ماشین مقوایی ساده را برای کودکان در 11 مرحله ارائه داده‌ایم. کافیست مراحل را به ترتیب اجرا کنید تا هم اسباب‌بازی جدیدی برای فرزندتان بسازید و هم خلاقیت او را بیشتر رشد دهید.

لوازم موردنیاز کاردستی ماشین مقوایی

  • مداد
  • کارتن
  • دستگاه چسب حرارتی
  • چسب حرارتی
  • کاتر یا قیچی
  • نی نوشیدنی
  • دو قطعه چوب

مرحله اول، کشیدن طرح ماشین

دو طرح یکسان از ماشین به‌صورت دلخواه روی مقوا بکشید. می‌توانید ماشین را به‌اندازه موردنظر خودتان رسم کنید. اگر اندازه‌ای درنظر ندارید، سعی کنید ماکت را در سایز 15 تا 23 سانتی‌متری بسازید. در بهترین حالت طول خودرو باید سه برابر ارتفاع آن باشد.

فراموش نکنید که برای تایرهای ماشین خود دو نیم‌دایره پایین الگو بکشید.

کاردستی ماشین مقوایی

مرحله دو، بریدن ماشین‌ها از داخل مقوا

صفحه مقوایی که الگوها را روی آن کشیده‌اید، روی صفحه برش یا سطح سخت بگذارید. سپس طرح‌های کشیده‌شده را با دقت ببرید. برای این کار می‌توانید از کاتر یا قیچی استفاده کنید. همچنین باید یک تکه کارتن به‌شکل جداگانه برای کف ماشین ببرید. در بریدن شکل‌ها عجله نکنید تا الگوی ماشین به‌خوبی و بدون خطا بریده شود. اندازه کف ماشین را باید به تناسب ابعاد بدنه ماشین انتخاب کنید.

کاردستی ماشین مقوایی

مرحله سوم کاردستی ماشین مقوایی و چسباندن بخش‌ها

الگوهای بریده ‌شده را با چسب حرارتی به مقوایی بچسبانید که به‌اندازه کف ماشین خود برش داده‌اید. سپس الگوهای به ‌هم چسبیده را کنار بگذارید تا کاملا خشک شوند.

ساخت بدنه ماشین

مرحله چهارم، ساخت سقف کاردستی ماشین مقوایی

سقف ماشین را اندازه بگیرید، متناسب با اندازه‌ها مقوایی ببرید و روی سقف ماشین بچسبانید. اگر ماکت شما انحنا دارد، باید کارتنی را که بریده‌اید، با دست به‌میزان انحنای ماشین حالت دهید. تا این مرحله از کار ساخت کاردستی ماشین مقوایی بدنه کلی ماشین ساخته شده است.

کاردستی ماشین مقوایی

مرحله پنجم، درست کردن فضای چرخ‌ها

اگر ماشین را برگردانید متوجه می‌شوید کف ماشین یکدست است. در این حالت فضای مناسبی برای چرخ‌های ماشین‌ وجود ندارد. شما باید با بریدن مستطیل‌های کوچک کف ماشین کارتنی، فضای مناسب را برای جای‌گذاری چرخ‌ها تامین کنید. با ایجاد برش‌های لازم، چهار فضای خالی کف ماشین به وجود خواهد آمد.

کاردستی ماشین مقوایی

مرحله ششم، ساخت چرخ کاردستی ماشین مقوایی

درب بطری را برای الگو روی کارتن قرار داده و دورتادورش را ببرید. این کار را هفت مرتبه دیگر نیز تکرار کنید تا درنهایت هشت دایره برای چرخ‌های ماکت ماشین آماده شود. سپس دایره‌ها را دوبه‌دو به‌هم بچسبانید تا چهار جفت چرخ آماده شود.

ساخت چرخ های ماشین مقوایی

مرحله هفتم، وصل چرخ‌ها

مرکز تایرهای کاردستی ماشین مقوایی را سوراخ کرده و یک تکه چوب (که قطر آن کمتر از نی باشد) را میان چرخ‌ها با چسب محکم کنید.

کاردستی ماشین مقوایی

مرحله هشتم، چسباندن چرخ‌ها

با استفاده از چسب نی‌ها را به چرخ‌های کاردستی ماشین مقوایی متصل کنید. البته نی‌ها را طوری به چرخ‌ها بچسبانید که نی درست وسط دایره چرخ‌ها قرار بگیرد؛ به‌گونه‌ای که آن‌ها بتوانند به‌راحتی بچرخند.

کاردستی ماشین مقوایی

مرحله نهم، ساخت فضای مناسب چرخ‌ها

کف ماکت کاردستی ماشین مقوایی را اندازه بگیرید و یک مستطیل کوچک مقوایی را متناسب با اندازه‌ها ببرید. این مستطیل را میان فضای تعبیه‌شده برای چرخ‌ها بچسبانید. علت این تکه مقوای اضافه را کمی جلوتر متوجه خواهید شد.

کاردستی ماشین مقوایی

مرحله دهم، نصب چرخ روی کاردستی ماشین مقوایی

کمی چسب حرارتی روی مستطیل‌های کف ماکت بریزید و محورها یا همان نی‌ها را روی آن بگذارید. سپس آن‌ها را به‌آرامی فشار دهید تا چسب‌ها خشک شوند. با این کار چرخ‌های ماشین هم به درستی در جای خود محکم خواهند شد.

کاردستی ماشین مقوایی

مرحله یازدهم، رنگ‌آمیزی ماشین

جزییات دیگر مانند رنگ، چراغ، پلاک و… را به‌صورت دلخواه به ماکت خود اضافه کنید تا کاردستی ماشین مقوایی واقعی‌تر به‌نظر برسد. این مرحله درواقع حسن‌ختامی برای کاردستی شگفت‌انگیزتان محسوب می‌شود.

کاردستی ماشین مقوایی

ما در این مطلب از کاغذرنگی روشی برای ساخت کاردستی ماشین مقوایی با کارتن را دراختیارتان گذاشتیم؛ به‌این‌ترتیب می‌توانید مهارت‌هایتان را به‌چالش بکشید! اگر شما راه‌های دیگری برای ساخت این کاردستی سرگرم‌کننده می‌دانید، آن را با دیگر کاربران کاغذرنگی به‌اشتراک بگذارید. همچنین اگر اهل ساخت کاردستی‌های خلاقانه هستید، ساخت ریسه کاغذی Happy Birthday می‌تواند چالش‌ بعدی شما باشد.