خلاصه مطلب

هیچ چیز بهتر از یک ماشین نمی‌تواند پسر بچه بازیگوش را سرگرم و خوشحال کند، مخصوصا اگر خودش آن را ساخته باشد! فکر می‌کنید ساخت ماشین سخت است؟ اشتباهتان همینجاست دیگر. این مطلب را بخوانید تا متوجه بشوید چه مسیر آسانی برای ساخت کاردستی ماشین پیش رو دارید.

بی‌شک ساخت ماشین اسباب‌بازی با کارتن کاری جالب خواهد بود! یک کاردستی ماشین با مقوای بلااستفاده می‌تواند کودکان را برای ساعت‌ها سرگرم کند. ساخت کاردستی بازیافتی ماشین مقوایی برای کودکان نیاز به وسایل پرهزینه و کم‌یاب ندارد؛ اما باید دقت و تمرکز بالایی برای تهیه این کاردستی به‌خرج دهید! در این مطلب از کاغذرنگی آموزش ساخت ماشین مقوایی ساده را برای کودکان در 11 مرحله ارائه داده‌ایم. کافیست مراحل را به ترتیب اجرا کنید تا هم اسباب‌بازی جدیدی برای فرزندتان بسازید و هم خلاقیت او را بیشتر رشد دهید. کاردستی پسرانه ماشین ساده حسابی برای کودک شما سرگرم‌‌کننده است.

لوازم موردنیاز کاردستی ماشین با مقوا

 • مداد 1 عدد
  مداد
 • 1 عدد
  کارتن
 • 1 عدد
  دستگاه و چسب حرارتی
 • 1 عدد
  کاتر یا قیچی
 • به تعداد دلخواه
  نی نوشیدنی
 • سیخ کباب چوبی 2 عدد
  قطعه چوب

1. کشیدن طرح کاردستی ماشین با مقوا

برای کاردستی ماشین با کاغذ یا مقوا دو طرح یکسان از ماشین به‌صورت دلخواه روی مقوا بکشید. می‌توانید ماشین را به‌اندازه موردنظر خودتان رسم کنید. اگر اندازه‌ای درنظر ندارید، سعی کنید ماکت را در سایز 15 تا 23 سانتی‌متری بسازید. در بهترین حالت طول خودرو باید سه برابر ارتفاع آن باشد.

فراموش نکنید که برای تایرهای ماشین خود دو نیم‌دایره پایین الگو بکشید.

طرح اولیه کاردستی ماشین مقوایی

2. بریدن ماشین‌ها از داخل مقوا

صفحه مقوایی که الگوها را روی آن کشیده‌اید، روی صفحه برش یا سطح سخت بگذارید. سپس طرح‌های کشیده‌شده را با دقت ببرید. برای این کار می‌توانید از کاتر یا قیچی استفاده کنید. همچنین باید یک تکه کارتن به‌شکل جداگانه برای کف ماشین ببرید. در بریدن شکل‌ها عجله نکنید تا الگوی کاردستی ماشین با مقوا به‌خوبی و بدون خطا بریده شود. اندازه کف ماشین را باید به تناسب ابعاد بدنه ماشین انتخاب کنید. ساخت ماشین با کارتن به شما سازه‌ای محکم‌تر می‌دهد.

شکل بدنه کاردستی ماشین مقوایی

3. کاردستی ماشین مقوایی و چسباندن بخش‌ها

الگوهای بریده ‌شده را با چسب حرارتی به مقوایی بچسبانید که به‌اندازه کف ماشین کاردستی خود برش داده‌اید. سپس الگوهای به ‌هم چسبیده را کنار بگذارید تا کاملا خشک شوند.

ساخت بدنه ماشین کاردستی و چسباندن بدنه کاردستی ماشین ساده

4. ساخت سقف کاردستی ماشین با مقوا

سقف ماشین را اندازه بگیرید، متناسب با اندازه‌ها مقوایی ببرید و روی سقف ماشین بچسبانید. اگر ماکت شما انحنا دارد، باید کارتنی را که بریده‌اید، با دست به‌میزان انحنای ماشین حالت دهید. تا این مرحله از کار ساخت کاردستی ماشین مقوایی بدنه کلی ماشین ساخته شده است.

سقف کاردستی ماشین مقوایی

5. درست کردن فضای چرخ‌ها

اگر ماشین را برگردانید متوجه می‌شوید کف کاردستی ماشین ساده یکدست است. در این حالت فضای مناسبی برای چرخ‌های ماشین‌ وجود ندارد. شما باید با بریدن مستطیل‌های کوچک کف ماشین کارتنی، فضای مناسب را برای جای‌گذاری چرخ‌ها تامین کنید. با ایجاد برش‌های لازم، چهار فضای خالی کف کاردستی ماشین با مقوا به وجود خواهد آمد.

درست کردن چرخ‌ها در کاردستی ماشین مقوایی

6. ساخت چرخ کاردستی ماشین با مقوا

برای چرخ‌های کاردستی ماشین آسان درب بطری را برای الگو روی کارتن قرار داده و دورتادورش را ببرید. این کار را هفت مرتبه دیگر نیز تکرار کنید تا درنهایت هشت دایره برای چرخ‌های ماکت ماشین آماده شود. سپس دایره‌ها را دوبه‌دو به‌هم بچسبانید تا چهار جفت چرخ آماده شود.

ساخت چرخ های ماشین کاردستی مقوایی

7. اتصال چرخ‌های کاردستی ماشین با مقوا

مرکز تایرهای کاردستی ماشین مقوایی را سوراخ کرده و یک تکه چوب (که قطر آن کمتر از نی باشد) را میان چرخ‌ها با چسب محکم کنید.

چسباندن چرخ‌ها کاردستی ماشین مقوایی

8. چسباندن چرخ‌ها با نی نوشیدنی

با استفاده از چسب نی‌ها را به چرخ‌های کاردستی ماشین مقوایی متصل کنید. البته نی‌ها را طوری به چرخ‌ها بچسبانید که نی درست وسط دایره چرخ‌ها قرار بگیرد؛ به‌گونه‌ای که آن‌ها بتوانند به‌راحتی بچرخند.

چرخ ماشین در کاردستی ماشین مقوایی

9. ساخت فضای مناسب چرخ‌ها

کف ماکت کاردستی ماشین مقوایی را اندازه بگیرید و یک مستطیل کوچک مقوایی را متناسب با اندازه‌ها ببرید. این مستطیل را میان فضای تعبیه‌شده برای چرخ‌ها بچسبانید. علت این تکه مقوای اضافه را کمی جلوتر متوجه خواهید شد.

نصب چرخ روی کاردستی ماشین مقوایی

10. نصب چرخ روی کاردستی ماشین مقوایی

کمی چسب حرارتی روی مستطیل‌های کف ماکت بریزید و محورها یا همان نی‌ها را روی آن بگذارید. سپس آن‌ها را به‌آرامی فشار دهید تا چسب‌ها خشک شوند. با این کار چرخ‌های ماشین هم به درستی در جای خود محکم خواهند شد. حالا کاردستی ماشین با مقوا شما کامل شده است.

نصب چرخ روی کاردستی ماشین مقوایی

11. رنگ‌آمیزی کاردستی ماشین

جزییات دیگر مانند رنگ، چراغ، پلاک و… را به‌صورت دلخواه به ماکت خود اضافه کنید تا کاردستی ماشین مقوایی واقعی‌تر به‌نظر برسد. این مرحله درواقع حسن‌ختامی برای کاردستی شگفت‌انگیزتان محسوب می‌شود.

رنگ آمیزی کاردستی ماشین مقوایی

ما در این مطلب از کاغذرنگی روشی برای ساخت کاردستی کودکانه ماشین با مقوا را دراختیارتان گذاشتیم؛ به‌این‌ترتیب می‌توانید مهارت‌هایتان را به‌چالش بکشید! اگر شما راه‌های دیگری برای ساخت این کاردستی سرگرم‌کننده می‌دانید، آن را با دیگر کاربران کاغذرنگی به‌اشتراک بگذارید. همچنین اگر اهل ساخت کاردستی‌های خلاقانه هستید، ساخت ریسه کاغذی Happy Birthday می‌تواند چالش‌ بعدی شما باشد.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی ماشین مقوایی

برای ساخت کاردستی ماشین مقوایی به چه وسایلی نیاز دارید؟
کارتون، چوب و نی مهم‌ترین وسایل این کاردستی هستند و سایر وسایل همه از جنس ابزار هستند.
کاردستی ماشین مقوایی برای چه رده سنی مناسب است؟
هرچند برای ساخت آن باید روی کمک بزرگسالان حساب کرد، اما این کاردستی برای کودکان رده سنی 6 تا 10 سال است.
اگر کارتون نداشته باشیم، چه چیزی جایگزین آن است؟
کاردستی ماشین مقوایی با مقوای ضخیم و کارتون ساخته می‌شود و بدون وجود آن ساخت این کاردستی ممکن نیست.
اشتراک گذاری:
نظرات (1)

برای ارسال نظر ابتدا باید در سایت وارد شوید.