یکی از بهترین و ساده‌ترین سرگرمی‌ها برای کودکان عروسک‌بازی است. بازی با عروسک فقط یک بازی ساده نیست، بلکه به نوعی تقویت مهارت‌های مختلف کودکان است. یکی از جدیدترین سبک‌های این بازی، استفاده از عروسک‌های انگشتی است. در این سبک عروسک‌ها پشت یک جایگاه یا صحنه‌ بازی قرار می‌گیرند و بازی مانند صحنه تئاتر پیش می‌رود. اگر شما هم دوست دارید این بازی را در خانه انجام دهید، قبل هرچیز باید درست کردن عروسک انگشتی را بیاموزید. در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم چگونه با وسایل ساده و ارزان عروسک‌های انگشتی مختلف درست کنید. برای آموزش ساخت عروسک انگشتی تا آخر این مطلب با کاغذ رنگی همراه باشید.

وسایل مورد نیاز

  • دست‌کش نخی
  • پارچه نمدی
  • چسب
  • قیچی
  • مقوا و مقوا طرح‌دار

وسایل مورد نیاز عروسک انگشتی

مراحل ساخت عروسک انگشتی

ساخت این عروسک بسیار آسان بوده و با هیچی سختی در ساخت آن مواجه نخواهید شد. تنها کافی است مراحل زیر را قدم به قدم پشت سر بگذارید.

1. برش دادن دست‌کش نخی

ابتدا باید یک دستکش نخی برای این کار در نظر بگیرید. انتخاب رنگ دستکش به دلخواه شماست. پس از تعیین دستکش، هریک از انگشتان دست‌کش را با قیچی برش دهید.

درست کردن عروسک انگشتی

2. ساخت چشم و لباس عروسک

پس از بریدن جای انگشت‌های دستکش باید برای عروسک چشم درست کنید. البته می‌توانید این چشم‌ها را به‌صورت آماده از فروشگاه‌های خرازی یا لوازم‌التحریر هم تهیه کنید.

حالا رنگ دلخواه خود را برای پارچه نمدی دامن یا شلوار عروسک انتخاب کنید. سپس با قیچی به دامن یا شلوار عروسک انگشتی فرم و طرح خاصی دهید تا لباس عروسک زیباتر شود. برای ساخت عروسک انگشتی هیچ‌ محدودیتی ندارید و می‌توانید عروسک‌ را در شخصیت‌های کارتونی یا حیوانی مثل کاردستی لاک پشت و… بسازید.

ساخت عروسک انگشتی

3. درست کردن مو برای عروسک انگشتی

به دلخواه خود باید رنگ موی عروسک را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید رنگ موی عروسک طبیعی باشد از پارچه نمدی طلایی، قهوه یا مشکی برای رنگ مو استفاده کنید؛ اما درصورتی‌که می‌خواهید عروسک‌هایی خلاقانه داشته باشید، می‌توانید از رنگ‌های دیگر هم استفاده کنید. موی عروسک را کوتاه، بلند و… به هر حالتی که دوست دارید روی پارچه نمدی کشیده و آن را دوربُری کنید.

سپس با استفاده از چسب مو را روی سر عروسک بچسبانید.

DSC 5457 Min
DSC 5454 Min

4. ساخت عروسک انگشتی و تزیین آن

با ایده‌های زیادی می‌شود عروسک انگشتی را تزیین کرد. یکی از این ایده‌ها درست کردن تاج برای آن است که فقط لازم است با قیچی آن را به صورت دندانه‌ای ببرید و با استفاده از چسب  روی سر عروسک بچسبانید. همچنین طراحی پاپیون، گل سر، تل، گل زینتی و… از دیگر راهکارهای تزیین موهای عروسک است.

چسباندن موی عروسک

در آخر نوبت کشیدن لب عروسک است که می‌توانید آن را با فرم‌های مختلف بکشید یا بچسبانید. برای مثال می‌توانید کمی نخ قرمز به جای دهان عروسک قرار دهید یا با ماژیک رنگی لب عروسک را طراحی و رنگ‌آمیزی کنید.

ساخت عروسک با طرح های مختلف

طراحی صحنه برای عروسک انگشتی

علاوه‌بر ساخت عروسک انگشتی شما می‌توانید جایگاه یا صحنه بازی را هم برای عروسک طراحی کنید. برای این کار به وسایل عجیب‌وغزیبی نیاز ندارید.

1. درست کردن چهارچوب جایگاه

پس از ساخت عروسک انگشتی برای جایگاه آن چهار تکه مقوای هم‌اندازه را اندازه گرفته و برش دهید. مانند عکس آن‌ها روی هم قرار دهید تا یک مربع مانند قاب ایجاد شود. به جای ساخت چهار قاب و چسباندن آن‌ها به هم، می‌توانید با استفاده از قیچی داخل یک مقوا را به‌صورت مربع برش دهید تا این چهارچوب ساخته شود.

درست کردن صحنه برای عروسک

2. تزیین جایگاه پس از ساخت عروسک انگشتی

با استفاده از مقوای طرح‌دار یا اکلیل و وسایل دیگر جایگاه عروسک انگشتی را تزیین کنید. این کار کاملا سلیقه‌ای و اختیاری است. یک پیشنهاد جالب برای تزیین این بخش سپردن آن به ایده‌ها و سلایق کودکتان است.

ساخت عروسک انگشتی

شما می‌توانید برای ساخت عروسک انگشتی از تصاویر زیر ایده بگیرید.

DSC 5542 Min
DSC 5545 Min
DSC 5553 Min
Finger Puppets Min
How To Make Super Easy And Cute Origami Dolls (1 Of 1) Min
752773562dcf83fb0b823865d1acd209 Min
0053201 Minions Finger Puppets From Make Life Lovely Min
B1725b5a96ccf3d54cb9939b414bd3ec Min

ساخت چنین عروسکی علاوه‌براینکه می‌تواند کودک شما را سرگرم کند، یک راه کاربردی و عالی برای پرورش خلاقیت اوست.