چراغ خواب یکی از موردنیازترین وسایل اتاق محسوب می‌شود. هرچند می‌توانید چراغ‌ خواب را در بازار با طرح‌های گوناگون و سایزهای مختلف تهیه کنید، اما گاهی ممکن است دلتان بخواهد چراغی با طرح و مدل دلخواه خودتان داشته باشید. شما در این مطلب یاد خواهید گرفت چگونه چراغ خواب برای شب درست کنید. شما می‌توانید این چراغ را با هزینه خیلی کم‌تر و به هر سبکی که دوست دارید، درست کنید. پس تا آخر این مطلب همراه کاغذ رنگی باشید تا ساخت چراغ خواب را یاد بگیرید.

وسایل موردنیاز ساخت چراغ خواب

  • 1 بطری شیشه‌ای با ضخامت بالا
  • چاقو و چوب پنبه یا لاستیک
  • 1 پیچ تو خالی بلند
  • 2 عدد واشر دندانه‌ای، عدد واشر پهن و 2 عدد واشر معمولی
  • 2 عدد مهره و 1 عدد مهره نازک
  • 1 ته لامپی
  • 1 دو شاخه و 1 سیم به اندازه 5/1 متر
  • 1 عدد بوش بلند
  • هویه و سیم لحیم

توجه داشته باشید که مهره‌ها و واشرهایی که خریداری می‌کنید، به‌اندازه پیچ تو خالی شما باشند تا در ساخت چراغ خواب مشکلی نداشته باشید.

وسایل مورد نیاز ساخت چراغ خواب

مراحل ساخت چراغ خواب در خانه

این چراغ خواب را می‌توانید به سادگی درست کنید. فقط برای این کار لازم است که مراحل زیر را با دقت پیش ببرید.

1. تنظیم چوب پنبه یا لاستیک برای بطری

ابتدا باید لاستیک یا چوب پنبه را به‌اندازه پیچ تو خالی سوراخ کنید. سپس با استفاده از چاقو یا کاتر و تیغ دور تا دور چوب پنبه یا لاستیک را ببرید، به‌طوری که پس از بریدن دورتادور آن، لاستیک یا چوب پنبه به راحتی داخل بطری برود. بعد چوب پنبه یا لاستیک را داخل درب بطری فشار دهید. اگر احساس کردید که لاستیک از درب بطری پایین نمی‌رود، دوباره با چاقو کمی دورتادور آن را برش دهید تا وقتی که مانند تصویر کمی از آن داخل بطری رود.

در نظر داشته باشید دور چوب پنبه یا لاستیک را کم‌کم برش دهید تا دقیقا اندازه درب بطری شود. اگر بیش از حد آن را کوچک کنید، دیگر به دردتان خواهد خورد.

1
2
3
4

2. عبور دادن پیچ تو خالی از لاستیک یا چوب پنبه

در قدم بعدی برای ساخت چراغ خواب ابتدا مانند تصویر یک طرف پیچ تو خالی را با مهره ببندید. سپس یک واشر دندانه‌ای و یک واشر متوسط را مثل تصویر از پیچ رد کنید. بعد پیچ تو خالی را مانند تصویر از لاستیک یا چوب پنبه عبور دهید تا لاستیک کاملا به واشرها بچسبد.

حین فشار دادن لاستیک یا چوب پنبه روی پیچ، مواظب باشید دندانه‌های پیچ آسیبی به دستتان وارد نکند.

6
7
8
5

3. عبور لاستیک و پیچ تو خالی از درب بطری

مانند عکس از طرفی که پیچ تو خالی را بسته‌اید، آن را وارد بطری کنید. ممکن است پیچ با کندی وارد بطری شوید، در این صورت می‌توانید آن را با دو دست خود به طور کامل فشار دهید تا لاستیک کمی از لبه در بطری پایین‌تر رفته و وارد بطری شود.

9
10

4. بستن واشر و مهره نازک روی لاستیک

ابتدا مثل عکس یک واشر متوسط را از پیج عبور می‌دهید و سپس مهره نازک را با دست یا آچار بپیچانید تا به واشر بچسبد. اگر بخش انتهایی آن کمی سخت‌تر حرکت کرد، می‌توانید از ابزار مختلف کمک بگیرید تا مهره کاملا به واشر بچسبد.

11
12
13
14

5. بستن بوش و مهره به پیچ تو خالی

حالا واشر پهن را از پیچ رد کنید. سپس بوش را روی آن قرار دهید و مهره را مانند تصویر بپیچانید. باید پس از قرار دادن مهره، آن را سفت کنید تا به خوبی محکم شود. اگر فکر می‌کنید توانایی دست شما برای سفت کردن پیچ کافی نیست، می‌توانید از یک ابزار کمک بگیرید تا از محکم بودن پیچ مطمئن شوید.

15
16
17
18

6. بستن نگهدارنده لامپ در ساخت چراغ خواب

هنگامی که مهره را سفت کردید، واشره دندانه‌ای را روی آن قرار دهید و مانند عکس نگهدارنده لامپ را روی مهره بپیچانید تا به خوبی در جای خود محکم شده و ثابت باقی بماند.

19
20
21
22

7. عبور سیم از نگهدارنده لامپ

سیم را همان طور که می‌بینید از نگهدارنده لامپ عبور دهید و مانند عکس دیگر سیم‌ها را گره بزنید تا پایه‌ای برای مکان بستن لامپ درست کنید. با استفاده از هویه و سیم لحیم، دو قسمت سیم را به انتهای لامپ متصل کنید؛ سپس مانند تصویر پوشش پایه نگهدارنده لامپ را بگذارید.

23
24
25
26

با انجام همه مراحل گفته شده، قدم اصلی کار که همان ساخت پایه چراغ خواب است، انجام داده‌اید. در ادامه می‌توانید ظاهر چراغ را با هر شکل و مدلی که می‌خواهید ترکیب کنید تا یک چراغ خواب سفارشی و ویژه برای خودتان بسازید.

شما می‌توانید برای درست کردن چراغ شب خواب از تصاویر زیر نیز الگو بگیرید.

8de0b3e7a677e541d8a7c728e88f1cdf
Book Table Lapms 768x1024
Can Lanterns 633x434
DIY Mason Jar Aquarium Lamp Artzy Creations 682x1024
Il Fullxfull.284009159 633x685
P2095579 Orig
PotteryBarnRopeTableLamp 633x570
Unnamed

شما می‌توانید  از لامپ‌های رنگی برای ساخت چراغ خواب استفاده کنید و برای آن هر سایه بانی که دوست دارید، روی چراغ خواب قرار دهید. همچنین اگر به درست کردن این نوع کاردستی‌ها علاقه دارید، می‌توانید سری به مطلب ساخت فانوس با قوطی بزنید.