خلاصه مطلب

حتما لازم نیست فانوس و آباژور، چیزهایی خاص باشد که از فروشگاه خریداری می‌شوند! بعضی وقت‌ها می‌شود این اشیا تزیینی را با استفاده از وسایل دورریختنی بسازید. اگر می‌خواهید یک فانوس زیبا و خاص داشته باشید، این مطلب را از دست ندهید.

در هر خانه‌ای کم یا زیاد تعدادی قوطی‌ کنسرو یا رب پیدا می‌شود. اغلب افراد این قوطی‌ها را پس از مصرف دور ریخته و استفاده خاصی از آن‌ها نمی‌کنند. اما شما می‌توانید با استفاده از همین قوطی‌ها، کاردستی‌های جالبی درست کنید. اگر قصد استفاده از قوطی‌های بلااستفاده را دارید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا روشی آسان و خلاقانه برای ساخت کاردستی فانوس را به شما آموزش دهیم.

1. شستن قوطی برای ساخت کاردستی فانوس

قوطی رب یا کنسرو را به‌طور کامل تمیز کنید. برای این کار باید اول درب قوطی را باز کرده و محتویات آن را خارج کنید. سپس برچسب اطراف قوطی را بکنید تا هیچ طرح و نقشی روی قوطی نباشد. با استفاده از مواد شوینده داخل قوطی را به خوبی تمیز کنید و بشویید. همچنین بدنه آن را با آب گرم و صابون بشویید تا جای کاغذ و چسب روی آن نباشد.

ساخت کاردستی فانوس

2. ریختن ماسه در قوطی

در این مرحله باید 3/4 قوطی را پر از ماسه کنید. ریختن ماسه در ظرف یا قوطی فلزی و منجمد کردن آن، باعث می‌شود در مراحل بعدی که می‌خواهید روی قوطی ضربه بزنید، بدنه فلزی قوطی در برابر ضربات مقاومت بهتری داشته و آسیب نبیند. بیش از 3/4 قوطی را از ماسه پر نکنید، چراکه ممکن است با قراردادن قوطی در فریزر، حجم ماسه زیاد شده و در ظرف بالا بیاید یا باعث تغییر فرم قوطی شود.

کاردستی فانوس

3. ریختن آب روی ماسه

تا جایی که سطح روی ماسه‌ها گرفته شود، آب روی آن‌ها بریزید تا ماسه‌ها سفت شوند. با این کار مراحل بعدی راحت‌تر می‌توانید ساخت کاردستی فانوس را انجام دهید. همه این مراحل تنها برای مقاوم کردن بدنه قوطی فلزی در برابر ضرباتی است که به بدنه آن وارد خواهد شد.

کاردستی فانوس

4. گذاشتن قوطی در فریزر برای ساخت کاردستی فانوس

قوطی پر از آب و ماسه را درون فریزر قرار دهید تا به‌طور کامل یخ بزند. ماسه‌ها باید سفت و محکم شوند. بنابراین لازم است دست کم یک الی دو ساعت قوطی را در فریزر قرار دهید تا یخ بزند و بدنه آن کاملا سفت و سرد شود، اما این مدت برای همه صدق نکرده و به سیستم سرمایشی خودتان بستگی دارد.

کاردستی فانوس

5. خارج کردن قوطی از فریزر

زمانی که مطمئن شدید آب و ماسه درون قوطی یخ ‌زده است، آن را از فریزر خارج کنید.البته در نظر داشته باشید زمان مورد نیاز برای انجماد آب و ماسه نسبت به نوع یخچال شما متغیر است. ترجیحا پس از گذشت یک ساعت سری به آن بزنید و اگر آب درون بطری یخ زده بود قوطی را از فریزر خارج کنید.

برای خارج کردن قوطی از فریزر از دستکش استفاده کنید، زیرا ممکن است انگشتان شما به قوطی چسبیده و برای شما مشکل‌ساز باشد.

ساخت کاردستی فانوس

6. گذاشتن شابلون روی قوطی

یک طرح انتخاب کنید که بتوانید به سادگی آن را روی قوطی فلزی بکشید. برای مثال یک برگ ساده انتخاب مینیمال و زیبایی است. توجه داشته باشید که برگ انتخاب شده، نباید بزرگ‌تر از قوطی باشد. سعی کنید برگی انتخاب کنید که تازه باشد؛ درغیر این‌صورت ممکن است موقع ضربه زدن به آن، برگ شکسته یا پاره شود.

ساخت کاردستی فانوس

7. حک الگو برای ساخت کاردستی فانوس

در این مرحله از ساخت کاردستی فانوس لازم است برگ را به‌طور موقت روی قوطی بچسبانید تا هنگام ضربه زدن تکان نخورد و ثابت بماند. یک میخ روی محیط برگ قرار داده و مانند تصویر به آن ضربه بزنید تا قوطی سوراخ شود. هنگام ضربه زدن به میخ دقت کافی داشته باشید، زیرا ممکن است قوطی بیشتراز میزان مورد نیاز سوراخ شود. تا حد امکان از میخ کوچک استفاده و ضربات دقیق و حساب‌شده وارد کنید.

شما می‌توانید به دلخواه خودتان، به جای برگ از هر طرح دیگری مانند دایره، بیضی، طرح ماه یا ستاره و… استفاده کنید.

ساخت کاردستی فانوس

8. کندن برگ از روی قوطی

پس از آن که سوراخ‌هایی با فاصله‌های منظم و زیبا روی قوطی فلزی ایجاد کردید، برگ یا هر طرح دیگری که به عنوان شابلون استفاده کرده‌اید را بردارید. اگر سوراخ‌ها را به درستی ایجاد کرده باشید، در یک نگاه به طرح کلی می‌توانید شکل و طرح کلی حک شده را به کمک نقطه‌های صحیح روی قوطی مشاهده کنید.

ساخت کاردستی فانوس

9. رنگ‌آمیزی کاردستی فانوس

در این مرحله از ساخت کاردستی فانوس، ماسه‌ها را خالی کنید. حالا اسپری رنگ مورد علاقه خود را تهیه کنید. قوطی را در هوای آزاد قرار داده و آن را به طور کامل رنگ‌آمیزی کنید. انتخاب رنگ جذاب، می‌تواند جلوه‌ای زیبا به فانوس بدهد. شما می‌توانید رنگ‌ها را به شکل ترکیبی استفاده کنید.
پیشنهاد می‌کنیم برای رنگ‌آمیزی کاردستی فانوس از رنگ‌های تیره استفاده کنید، چراکه رنگ‌های تیره درخشندگی نور داخل فانوس را بیش از پیش خواهد کرد.

ساخت کاردستی فانوس

10. قرار دادن فانوس در فضای آزاد

قوطی رنگ‌آمیزی شده را برای 24 ساعت در فضای آزاد قرار دهید و اجازه دهید خشک شود. اگر فانوس در فضایی خشک و گرم قرار بگیرد، ممکن است پس از گذشت 3 ساعت خشک شود. زمان مورد نیاز برای ثابت شدن رنگ نسبت به محل زندگی شما متفاوت است. همچنین دقت کنید که قوطی رنگ را در آب‌وهوای بارانی قرار ندهید.

استفاده از اشیا دورریختنی

11. ریختن ماسه کف کاردستی فانوس

در این مرحله از ساخت کاردستی حرفه ای فانوس لازم است کف آن را با مقداری ماسه پر کنید. نباید ماسه‌ها سوراخ روی قوطی را بپوشانند. بنابراین ارتفاع قرارگیری ماسه را تا زیر پایین‌ترین سوراخ در نظر بگیرید.

علت این کار اولا سنگین کردن قوطی فلزی است. به این ترتیب با وزش باد به راحتی نیفتاده و جابه‌جا نخواهد شد. دوما با این کار ارتفاعی که شمع روی آن قرار می‌گیرد به اندازه کافی بالا خواهد بود و نور از سوراخ‌های ایجاد شده به خوبی مشخص می‌شود.

استفاده از اشیا دورریختنی

12. روشن کردن شمع در کاردستی فانوس

حالا وقت آن است که یک شمع کوچک در فانوس گذاشته و آن را روشن کنید. اگر مایل به قرار دادن شمع در فانوس نیستید، می‌توانید چراغ کوچکی درون آن قرار دهید و از آن برای رمانتیک کردن فضا استفاده کنید.

به این ترتیب فانوس کوچک و درخشان شما ساخته خواهد شد.

استفاده از اشیا دورریختنی

در آخر…

شما می‌توانید این فانوس را در خانه، حیاط یا هر فضای دیگری که مدنظرتان است، مورد استفاده قرار دهید. این کاردستی فانوس در فضای تاریک روشنایی و زیبایی بسیار چشم‌نوازی دارد که می‌تواند جلوه زیبایی به محیط ببخشد.

اگر دوست داشته باشید می‌توانید از این فانوس رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی ساخته و در بخش‌ها و جای‌های مختلف خانه از آن‌ها اسفاده کنید.

ساخت فانوس با قوطی

در این مطلب از کاغذرنگی یک روش ساده برای ساخت کاردستی  فانوس با قوطی‌های بلااستفاده از انواع کاردستی با فلز بیان شد. شما می‌توانید با الگو گرفتن از آن فانوسی زیبا برای خانه خود بسازید. اگر می‌خواهید از وسایل بلااستفاده‌‌ای که در منزل دارید، استفاده کنید، به مطلب ویترای روی شیشه مربا؛ استفاده از شیشه‌های دورریختنی سری بزنید و از آن هم ایده بگیرید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی فانوس

وسایل مورد نیاز کاردستی فانوس چیست؟
قوطی فلزی مهم‌ترین بخش کاردستی است، اما میخ، چکش، یخ، شن و… هم برای تکمیل کاردستی مهم هستند.
کاردستی فانوس برای چه رده سنی است؟
این کاردستی به دلیل سروکار داشتن با میخ و چکش و فلز کمی پیچیدگی دارد و برای رده سنی نوجوان و بیشتر از آن بزرگسال مناسب است.
اگر قوطی رب در دسترس نباشد، برای کاردستی فانوس از چه چیزی می‌توان استفاده کرد؟
قوطی کنسرو و کمپوت هم گزینه‌های خوبی برای جایگزینی قوطی رب هستند.
اشتراک گذاری: