خلاصه مطلب

درست است که کفشدوزک عضوی از خانواده سوسک‌ها محسوب می‌شود، اما کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که آن را دوست نداشته باشد. این حشره برای کودکان خیلی جذاب است و بچه‌ها دوست دارند که آن را نگه‌داری کنند. اگر می‌خواهید با استفاده از شانه تخم‌مرغ این حشره را بسازید، در ادامه همراه ما باشید.

کفشدوزک‌ها حشرات مرموز و ساکتی هستند که در زیبایی همتا ندارند! حتی نام این حشرات کوچک زیبا هم برای ما جذاب و گوش‌نواز است. همین که الان در حال خواندن این مطلب هستید، به این معناست که می‌خواهید ساخت کاردستی کفشدوزک منحصربه‌فرد را تجربه کنید! حالا مجله خلاقیت کاغذ رنگی تا پایان تکمیل این پروژه لذت‌بخش کنار شما خواهد بود! می‌توانید برای سرگرم شدن فرزندتان یک کاردستی ماشین با کاغذ هم درست کنید.

در این مقاله ما می‌خواهیم دو روش ساخت کاردستی کفشدوزک یکی با شانه تخم‌مرغ و یکی هم با رول دستمال توالت را آموزش بدهیم. با کاغذ رنگی همراه باشید تا مثل کاردستی طاووس کودکانه تنها در چند مرحله به راحتی این کفشدوزک بامزه را درست کنید.

وسایل موردنیاز کاردستی کفشدوزک

 • به مقدار لازم
  سیم مفتول‌های مخصوص کاردستی
 • 1 عدد
  شانه تخم‌مرغ
 • 1 عدد
  رنگ قرمز
 • 1 عدد
  قلم‌مو
 • 1 عدد
  ماژیک سیاه
 • به مقدار مورد نیاز
  پوم پوم
 • چسب حرارتی 1 عدد
  دستگاه چسب حرارتی
 • به مقدار لازم
  چشم‌های آماده عروسکی

مراحل ساخت کاردستی کفشدوزک با شانه تخم‌مرغ

هرچند کاردستی کفشدوزک مثل خلاقیت با سی دی شکسته بسیار ساده است، اما باز هم آن را در چند مرحله توضیح داده‌ایم تا بهتر آن را بیامورید.

1. جدا کردن خانه‌های شانه تخم‌مرغ

در اولین قدم باید یک یا دو خانه از شانه تخم‌مرغ را با قیچی جدا کنید. فقط طوری آن‌ها را برش دهید لبه‌های صافی داشته باشد. اگر لبه‌ها ناصاف شوند، بدنه اصلی کاردستی کفشدوزک زیبا نخواهد بود.

ساخت کاردستی کفشدوزک با شونه تخم مرغ

2. رنگ‌آمیز کاردستی کفشدوزک

در مرحله بعد باید خانه تخم‌مرغ‌ها را که از شانه اصلی جدا کردید، را روی یک کاسه یک بار مصرف بگذارید و با استفاده از قلم‌مو آن‌ها را با رنگ قرمز، رنگ‌آمیزی کنید. استفاده از ظرف یک بار مصرف تنها به این خاطر است که رنگ‌ها همه جا پخش نشده و محیط را کثیف نکنند.

ساخت کاردستی کفشدوزک با شونه تخم مرغ تنها در هفت مرحله

3. خشک شدن بدن کاردستی کفشدوزک

اجازه دهید خانه‌های تخم‌مرغ رنگ شده ساعتی در هوای آزاد باقی بمانند تا رنگ روی آن‌ها خشک شود. اگر برای ادامه کار عجله کنید، در ادامه فرایند رنگ‌آمیزی کفشدوزک به مشکل خواهید خورد.

ساخت کاردستی کفشدوزک با شونه تخم مرغ تنها در هفت مرحله

4. استفاده از سیم‌ها برای شاخک

این نوع سیم‌ها به راحتی در لوازم تحریری‌ها یا وسایل کادو فروشی پیدا می‌شوند. جنس نرم و انعطاف‌پذیر این نوع سیم‌ها باعث می‌شود به سادگی شکل بگیرند. دو تکه کوچک از سیم‌ها را برای شاخک کاردستی کفشدوزک برش داده و آن را کمی خم کنید تا شاخک‌ها حالت طبیعی‌تری پیدا کنند.

ساخت کفشدوزک با شونه تخم مرغ تنها در هفت مرحله

5. آماده‌سازی سر کفشدوزک

در این مرحله از ساخت کاردستی کفشدوزک باید روی پوم‌پوم که برای سر کفشدوزک در نظر گرفته شده، دو چشم عروسکی قرار دهید. ابتدا مکان قرار گرفتن چشم‌ها را مشخص کنید، بعد با استفاده از چسب حرارتی آن‌ها به پوم‌پوم بچسبانید.

این چشم‌های عروسکی برای کاردستی کفشدوزک هم در لوازم تحریر فروشی‌ها، وسایل دکوری و ابزار خیاطی فروشی‌ها پیدا می‌شوند.

ساخت کاردستی کفشدوزک با شونه تخم مرغ تنها در هفت مرحله

6. چسباندن اجزای کاردستی کفشدوزک

حالا باید شاخک‌ها را مانند تصویر به خانه تخم‌مرغ‌هایی که از قبل آماده کرده‌اید، بچسبانید. بعد پوم‌پوم را جلوی شاخک‌های کفشدوزک قرار داده و با استفاده از چسب آن‌ را هم به بدنه اصلی کاردستی کفشدوزک متصل کنید.

ساخت کفشدوزک با شونه تخم مرغ تنها در هفت مرحله

7. پایان رنگ‌آمیزی کاردستی کفشدوزک

در مرحله آخر ساخت کاردستی کفشدوزک شما باید به دلخواه و سلیقه خود، خال‌های روی بدن کفشدوزک را روی خانه تخم‌مرغ‌ها بکشید. برای این کار از ماژیک مشکی استفاده کنید.

ساخت کفش دوزک با شونه تخم مرغ تنها در هفت مرحله

حالا می‌توانید کاردستی کفشدوزک بامزه را روی میز کار یا مطالعه خود قرار دهید یا آن را به فرزندتان هدیه بدهید. این کاردستی کودکانه به سادگی ساخته می‌شود و حتی می‌توانید در مراحل ساخت آن از کمک کودکتان هم استفاده کنید.

کاردستی کفشدوزک

مراحل ساخت کاردستی کفشدوزک با رول دستمال توالت!

برای روش دوم درست کردن این کاردستی هم به وسایل متفاوتی نیاز دارید. در این روش مهم‌ترین وسیله رول دستمال توالت است. وسایل زیر را تهیه کنید و برای ساخت این کاردستی با ما همراه شوید.

وسایل موردنیاز کاردستی کفشدوزک

 • رول دستمال توالت به مقدار لازم
  رول دستمال توالت
 • کاغذرنگی 1 عدد
  ورق A5 ضخیم قرمز
 • 1 عدد
  یک جفت جوراب مشکی
 • قیچی 1 عدد
  قیچی
 • 1 عدد
  ماژیک مشکی
 • چسب حرارتی 1 عدد
  دستگاه چسب حرارتی
 • به مقدار لازم
  چشم‌های آماده عروسکی

بعد از اینکه همه مواد و وسایل موردنیار ساخت کاردستی کفشدوزک را کنار هم جمع کردید، وقت ساخت آن است.

وسایل موردنیاز ساخت کاردستی کودکانه

1. گلوله جواب و سر کاردستی کفشدوزک

اولین چیزی که از وسایل ساخت کاردستی کفشدوزک از انواع کاردستی حیوانات باید بردارید، جوراب‌های مشکی ساده هستند. قرار است با این جوراب‌ها سر و بدن کاردستی را درست کنید.

گلوله جواب و سر کاردستی کفشدوزک

برای این کار یک لنگه از جوراب‌ها را بردارید و به‌صورت یک توپ کوچک گلوله کنید! درست همان‌طور که جوراب‌هایتان را گوله می‌کنید.

گلوله جواب و سر کاردستی کفشدوزک

بعد از این کار، توپ جورابی خود را داخل لنگه دیگر جوراب بکنید و آن را کامل تا انتهای جوراب به داخل هل دهید تا سر کاردستی کفشدوزک درست شود.

آماده سازی جوراب های مشکی

این گلوله کوچک سیاه داخل جوراب سر کاردستی کفشدوزک است.

کاردستی حیوانات

2. رول دستمال و بدن کاردستی

بعد از آماده کردن سر کاردستی کفشدوزک باید رول دستمال کاغذی را وارد بازی کنید! جوراب را روی رول دستمال بکشید. در این مرحله اگر جوراب نامناسبی را انتخاب کرده ‌باشید، متوجه آن می‌شوید.

ول دستمال و بدن کاردستی کفشدوزک

جوراب انتخابی باید بلندتر از ساق پا و به اندازه کافی ضخیم باشد که وقتی رول را داخل آن می‌کنید، بدن کاردستی کفشدوزک به خوبی شکل بگیرد.

3. محکم‌کردن جای رول و گلوله جوراب

در این مرحله از کاردستی کفشدوزک باید اضافی جوراب روکش‌شده را داخل رول فرو ببرید. سعی کنید طوری این کار را بکنید که چین و چروکی در سطح رول ایجاد نشود. همچنین توجه کنید جوراب توپی که داخل جوراب روکش‌شده است، باید دقیقا لبه رول قرار بگیرد.

کاردستی کفشدوز

4. اندازه گرفتن رول کاردستی کفشدوزک

حالا باید مقدمات ساخت بال را آماده کنید. قبل از اینکه بال‌های باشکوه و زیبای کفشدوزک را درست کنید، پرگار را بردارید و نصف طول رول را با آن اندازه بگیرید.

اندازه گرفتن رول کاردستی کفشدوزک

5. اندازه گرفتن بال‌ها روی مقوا

حتما با خود فکر می‌کنید که نصف اندازه بدن کاردستی کفشدوزک چه ربطی به بال آن دارد! پرگار خود را با همان دهانه باز روی کاغذ قرمز رنگی بگذارید. یک دایره به شعاع نصف طول بدن کفشدوزک بکشید تا بال‌های آن را هم بسازید.

کاردستی کفشدوزک

درحال حاضر در نمونه کوچکی می‌بینید که ریاضیات و هنر چگونه باهم ترکیب و به هم مرتبط می‌شوند!

6. رسم بال کاردستی کفشدوزک

حالا دور دایره‌ای را که رسم کرده‌اید، با ماژیک مشکی خود پررنگ کنید. این کار جلوه بیشتری به بال‌ها می‌دهد. همان‌طور که از اول گفتیم، لازم است برای بال کاردستی کفشدوزک از مقواهای ضخیم و محکم استفاده کنید که بهترین گزینه هستند.

رسم بال کاردستی کفشدوزک

با این حال اگر مقوای قرمز ندارید، طرح بال را روی کاغذ قرمزی بکشید و آن را روی مقوا بچسبانید.

بعد از آن، یکی از قطرهای دایره را با همان ماژیک پررنگ خود رسم کنید تا دایره به دو نیمه تقسیم شود. هر نیمه یکی از بال‌های کاردستی کفشدوزک است.

رنگ آمیزی و آماده کردن بال های کاردستی کفشدوزک

حالا شروع کنید در هر نیم‌دایره دایره‌هایی با اندازه‌های مختلف بکشید. این دایره‌های کوچک و بزرگ روی خطوط بال کاردستی کفشدوزک همان خال‌خال‌های بدن او هستند.

رسم دایره های کوچک و بزرگ مختلف

فراموش نکنید که این گردی‌ها باید توپر باشند. بنابراین داخل آن‌ها را هم با مشکی رنگ‌آمیزی کنید.

پر کردن داخل دایره های بدن کفشدوزک

7. آماده کردن شاخک کاردستی کفشدوزک

حالا نوبت به شاخک‌های بامزه کاردستی کفشدوزک می‌رسد. این شاخک‌ها را با همان ماژیک مشکی خود بالای دایره‌ای که برای بال رسم کرده‌اید بکشید.

آماده کردن شاخک کاردستی کفشدوزک

البته حواستان باشد که آن‌ها را به هم نچسبانید تا موقع قیچی کردن به مشکل برنخورید.

کادرستی کودکانه برای ساخت حیوانات

8. قیچی و برش بال و شاخک

بالاخره نوبت بریدن بال و شاخک کاردستی کفشدوزک رسید! قیچی کردن اجزای مختلف یک کاردستی همیشه جزو حساس‌ترین بخش‌های ساخت آن است!

قیچی و برش بال و شاخک

خصوصا اگر قطعات ریز باشند و نیاز به مرکز بالایی داشته‌ باشند. حالا هم کمی نفس خود را در سینه حبس کنید و از یک طرف کاغذ که مناسب‌تر است شروع به بریدن بال‌ها و البته شاخک‌های کاردستی کفشدوزک کنید.

کاردستی کفشدوزک

9. چسباندن بال به بدن کاردستی کفشدوزک

پس از آن که اجزا را بریدید، بال را از وسط نصف کنید؛ چون بال‌های کاردستی کفشدوزک موردنظر ما از هم باز هستند.

چسباندن بال به بدن کاردستی کفشدوزک

مقداری چسب حرارتی روی گردن کاردستی کفشدوزک بزنید و یک بال را از گوشه به بدن کفشدوزک متصل کنید.

چسباندن بال به بدن کاردستی کفشدوزک

چند لحظه دست خود را روی محل چسب کاردستی کفشدوزک بگذارید و فشار دهید تا بال به خوبی به بدنه بچسبد. کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند!

کاردستی حیوانات کودکانه

سپس بال دیگر را از گوشه بالا روی بال اول کاردستی کفشدوزک بچسبانید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که لازم نیست همه بال را به کفشدوزک بچسبانید! فقط کافی است آنها را به بالای بدن اتصال دهید.

چسباندن بال به بدن کاردستی کفشدوزک

10. چسباندن چشم‌های کاردستی کفشدوزک

حالا دو چشم بانمک متحرک را روی سر کفشدوزک بچسبانید.

چسباندن چشم‌های کاردستی کفشدوزک

در مرحله بعد از هم شاخک‌های خوش‌فرم کاردستی کفشدوزک ناز خود را نیز روی سرش چسب بزنید.

کاردستی کودکانه

11. اضافه کردن جزییات کاردستی کفشدوزک

این مرحله اختیاری است. می‌توانید کفشدوزک را همینطور به حال خود رها کنید. یک پیشنهاد دیگر هم وجود دارد. آن هم این است که یک گیره لباس پشت این کاردستی زیبا بچسبانید و از آن برای تزیین استفاده کنید.

اضافه کردن جزییات کاردستی کفشدوزک

کاردستی کفشدوزک برای کودکان پیش‌دبستانی یا حتی کمی کوچک‌تر بسیار جذاب خواهد بود. البته این به آن معنا نیست که بچه‌های دبستانی یا حتی بزرگسالان از ساخت آن لذت نمی‌برند!

کاردستی حیوانات

از این کاردستی کفشدوزک زیبا می‌توانید برای تزیین پرده اتاق کودک خود استفاده کنید. حتی می‌توانید آن‌ها را برای تزیین، روی گیاهان خانگی بگذارید. البته توجه کنید که آسیبی به آن‌ها وارد نشود!

چسباندن کفشدوزک روی گیاهان

به تناسب خلاقیت خود راه‌های بسیاری برای استفاده از این دست‌سازه وجود دارد. به کار بردن آن‌ها در خانه یا اتاق کودک، باعث افزایش ذوق و انگیزه کودکان برای ساخت کاردستی‌های بعدی است.

اگر روش‌ دیگری برای ساخت این کاردستی بامزه سراغ دارید، نظرتان را با کاغذرنگی در میان بگذارید. باتوجه به اینکه مراحل ساخت این کاردستی بسیار ساده است، پیشنهاد می‌کنیم اجرای آن را به کودکتان بسپارید و برای ترتیب اجرای مراحل او را راهنمایی کنید. این کار باعث رشد خلاقیت او خواهد شد.

همچنین اگر اهل ساخت کاردستی بازیافتی هستید، کاردستی ساخت ماشین مقوایی می‌تواند چالش جدیدی برای شما باشد.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی کفشدوزک

برای ساخت کاردستی کفشدوزک به چه وسایلی نیاز دارید؟
شانه تخم‌مرغ، رنگ قرمز، پوم‌پوم و لوله پاک‌کن از مهم‌ترین وسایل ساخت کاردستی کفشدوزک هستند.
کاردستی کفشدوزک برای چه رده سنی مناسب است؟
هرچند برای ساخت آن باید روی کمک بزرگسالان حساب کرد، اما این کاردستی برای کودکان رده سنی 6 تا 10 سال است.
اگر چشم عروسکی نداشته باشید، چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟
در این صورت می‌توانید به جای چشم عروسکی با یک ماژیک چشم‌های مار را رسم کنید.
اشتراک گذاری: