خلاصه مطلب

قاعدتا سی‌دی‌های قدیمی که به‌خاطر گذر زمان از بین رفته و کارایی ندارند، مقصدشان سطل بازیافت است، اما غافل از اینکه با کمی خلاقیت می‌توانید از آن‌ها کاردستی‌های جذاب و کاربردی درست کنید. درست همان چیزی که در این مطلب از کاغذرنگی به آن پرداخته‌ایم. در این مطلب ابتدا با روش برش سی‌دی‌های قدیمی همراه شما بوده و آموزش چند کاردستی جذاب با سی‌دی‌های قدیمی را به شما خواهیم داد.

کاردستی‌های زیادی هستند که می‌شود با استفاده از تکه‌های سی‌دی درست کرد. به‌عنوان مثال ساخت یک توپ دیسکو یا تزیین گلدان که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. اما این‌که چطور یک سی‌ دی را خرد کرده و برش بزنیم، کاری است که اگر یک‌بار آن را امتحان کرده باشید، متوجه سختی آن خواهید شد. با کاغذرنگی همراه باشید تا روش بریدن سی دی برای کارهای تزیینی را به شما آموزش دهیم.

یک نکته مهم قبل از شروع کاردستی با سی دی

بهتر است قبل از شروع، این نکته را یادآوری کنیم که سی‌دی‌های خرد شده بسیار برنده و تیز هستند؛ بنابراین هنگام کار با آن‌ها مواظب دستانتان باشید تا آسیبی نبینید. توصیه می‌کنیم برای این‌که خیال‌تان از این بابت راحت باشد، از یک جفت دستکش ضخیم استفاده کنید.

روش بریدن سی دی را بیاموزید

سی‌دی‌ها برخلاف کاردستی ساخت ملیله کاغذی ذاتا بافت خشکی دارند، به‌همین‌دلیل اگر بخواهید بدون رعایت مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، آن‌ها را برش بزنید، واقعا کار پردردسری است؛ ضمن این‌که برش‌ها هم ناهماهنگ و غیرقابل‌استفاده خواهند شد. راه حل این‌کار قرار دادن سی‌دی‌ها داخل آب جوش است. وقتی سی‌دی‌ها گرم می‌شوند، بافت آن‌ها نرم شده و به‌راحتی برش می‌خورند.

سی‌دی‌هایی که می‌خواهید آن‌ها را برش بزنید و کاردستی با سی دی آسان را شروع کنید، چند دقیقه داخل آب جوش گذاشته و با کمک یک سیخ چوبی یا مواردی از این قبیل آن را از آب خارج کنید.

بعد بلافاصله پیش از این‌که سی دی سرد شود، آن را خشک کرده و بعد از جدا کردن لایه‌های آن از یکدیگر، لایه نرم آن را به شکل‌های دلخواهتان برش بزنید. ساخت کاردستی با سی دی را مرحله به مرحله پیش ببرید و از نتیجه آن لذت ببرید.

چند ایده برای ساخت وسایل تزیینی با تکه های سی دی

سی دی های شکسته کاربرد زیادی برای ساخت وسایل هنری دارند و ایده‌های خلاقیت با سی دی شکسته متنوع و زیباست. در ادامه چند کاربرد این خرده‌ شیشه‌های رنگی را پیشنهاد داده‌ایم.

1. ساخت توپ دیسکو

برای ساخت توپ دیسکو به یک گوی، یک تکه نخ، چسب حرارتی و چند سی دی نیاز دارید. روال کار ساده است، کافی است همانطور که با روش بریدن سی دی آشنا شدید، سی دی را متناسب با اندازه گوی به برش‌های کوچک تقسیم کرده و با کمک چسب حرارتی روی گوی بچسبانید. در آخر هم یک تکه نخ به گوی متصل کرده و از آن استفاده کنید. می‌توانید فاصله بین تکه‌های سی دی را با چسب حرارتی پر کنید.

یک پیشنهاد

اگرچه با روشی که گفته شد هم می‌توانید با ایده‌های درست کردن کاردستی با سی دی توپ دیسکو درست کنید؛ اما توصیه کاغذرنگی این است که اگر وقت و حوصله دارید، تکه‌های سی دی را به شکل مربع‌های کوچک و بزرگ و در اندازه‌های مختلف برش داده و روی گوی بچسبانید، به‌این‌شکل توپ دیسکو شما خیلی بیشتر شبیه نمونه واقعی آن خواهد شد.

روش بریدن سی دی برای کارهای تزیینی و ایده برای ساخت وسایل تزیینی با تکه های سی دی

2. تزیین گلدان

یک راه جالب و خلاقانه برای استفاده از برش‌های سی دی، تزیین گلدان است. شما می‌توانید بعد یادگیری روش بریدن سی دی یکی از گلدان‌های خود را برداشته و مطابق شکل زیر تکه‌های برش خورده سی دی را دورتادور آن بچسبانید. برای فضاهای خالی بین تکه‌های سی دی نیز می‌توانید از خمیر درزگیر استفاده کنید.

تزیین گلدان با سی دی شکسته

3. تزیین آینه و قاب عکس

برای قاب عکس و آینه دقیقا مثل تزیین گلدان عمل کنید. با این تفاوت که این‌بار تکه‌های سی دی را روی فِرِم قاب عکس یا آینه چسبانده و فاصله بین تکه‌های سی دی را با خمیر درزگیر پر کنید. برای این ایده و ایده قبلی هم می‌توانید مثل توپ دیسکو، از قطعه‌های مربعی با اندازه‌های یکسان استفاده کنید.

اگر پیشنهاد، تجربه یا ایده‌ای برای درست کردن کاردستی با سی دی دارید؛  آن را ما و سایر کاربران کاغذرنگی درمیان بگذارید. همچنین درصورتی‌که اهل ساخت کاردستی با وسایل قدیمی خانه هستید، می‌توانید ایده ساخت کاردستی میوه با بشقاب کاغذی را اجرایی کنید.

پرسش‌های متداول ایده‌های استفاده از سی دی قدیمی

چطور با سی دی قاب گوشی درست کنیم؟
برای درست کردن قاب گوشی با سی دی به یک محافظ ژله ای مناسب برای گوشی خودتان یا هر گوشی که می‌خواهید برای آن قاب درست کنید، نیاز دارید. بعد از اینکه قاب را تهیه کردید، آن را روی یک کاغذ سفید گذاشته شکل آن را روی کاغذ رسم کنید. حال داخل قاب یک الگوی پازلی شکل رسم کرده و برش بزنید.حال قطعات پازل را روی یک یا چند سی دی چسب کنید و آن‌ها را برش بزنید. آخر سرهم برش های سی دی را روی قاب ژله‌ای بچسبانید.
چطور با سی دی رنگین کمان درست کنیم؟
درست کردن رنگین کمان با سی دی بسیار ساده است؛ به این منظور یک سی دی برداشته، روی آن با یک دستمال خوب تمیز کنید و سپس مقابل نور آفتاب قرار دهید. بعد از اینکار برای دیدن رنگین کمان کافی است روی سی دی را نگاه کنید. اگر رنگین کمان را مشاهده نکردید، زاویه دید خود را تغییر دهید.
با سی دی چه کاردستی هایی دیگری می توانیم درست کنیم؟
تنوع کاردستی‌هایی که می‌توانید با سی دی درست کنید، خیلی زیاد است، مثلا می‌توانید یک کاغذرنگی دایره‌ای هم اندازه سی دی برش داده و روی سی دی بچسبانید. به همین سادگی یک زیر لیوانی خواهید داشت. یا مشابه تزیین گلدان با تکه‌های سی دی که توضیح دادیم، تکه‌های سی دی را مطابق سلیقه خود روی وسایلی همچون کیف پول یا کفش‌های قدیمی خود بچسبانید. به این شکل وسایل قدیمی شما ظاهری جدید به خود گرفته و دوباره قابل استفاده خواهند بود.
اشتراک گذاری: