خلاصه مطلب

رنگ انگشتی یک انتخاب مناسب برای کودکان است. با استفاده از رنگ انگشتی کودک می‌تواند بدون نیاز به هیچ وسیله‌ دیگر و تنها با استفاده از انگشتان خود نقاشی کند. این موضوع هم احساس خوشایندی برای کودکان دارد و هم به تقویت مهارت‌های رفتاری آن‌ها کمک می‌کند. در این مطلب از کاغذرنگی با طرز تهیه رنگ انگشتی خانگی همراه شما خواهیم بود. رنگ انگشتی که در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم، با استفاده از مواد طبیعی و البته رنگ‌های خوراکی درست می‌شود تا چنانچه کودک شما به هر دلیلی مقدار از آن‌ها را بلعید دچار مشکل نشود.

نقاشی یکی از کارهای مورد علاقه کودکان است، به‌خصوص اگر بتوانند هر طوری که دلشان می‌خواهد و آزادانه نقاشی کنند. میان ابزارهای مختلفی که برای نقاشی وجود دارد، رنگ انگشتی یک انتخاب مناسب برای کودکان است. با استفاده از رنگ انگشتی کودک می‌تواند بدون نیاز به هیچ وسیله‌ دیگر و تنها با استفاده از انگشتان خود نقاشی کند. این موضوع هم احساس خوشایندی برای کودکان دارد و هم به تقویت مهارت‌های رفتاری آن‌ها کمک می‌کند

. رنگ انگشتی را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم تحریر تهیه کنید، اما در صورتی که می‌خواهید از کیفیت و بهداشتی بودن مواد استفاده شده در ترکیب آن مطمئن باشید، بهترین راه تهیه رنگ انگشتی در خانه است. در  این مطلب آموزش ساخت رنگ انگشتی خانگی را توضیح داده‌ایم. در ادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

مواد موردنیاز در ساخت رنگ انگشتی خانگی

 • 140 گرم
  آرد ذرت (یا گندم)
 • 2 فنجان
  آب
 • 1 قاشق چای‌خوری
  نمک
 • به رنگ‌های مختلف
  رنگ خوراکی

ساخت رنگ انگشتی خانگی، سخت یا آسان؟

برای تهیه خمیر انگشتی به روش خانگی، مواد موردنیاز گفته شده را طبق آموزش تهیه کنید و مراحل را قدم‌به‌قدم پیش ببرید.کافی است مراحل را انجام دهید تا خودتان متوجه شوید، هرچند این رنگ در ظاهر سخت و پر زحمت به نظر می‌رسد، اما یکی از ساده‌ترین کاردستی‌هایی به شمار می‌آید که تاکنون برای فرزندتان ساخته‌اید.

این رنگ انگشتی به دلیل نداشتن مواد اولیه ناسالم و غیربهداشتی بسیار کارآمد و ایمن بوده و ارزشش را دارد که زحمت تهیه آن را بکشید.

1. ترکیب آرد و آب

ابتدا آرد را همراه آب داخل قابلمه ریخته و خوب هم بزنید تا آرد و آب به طور کامل با هم ترکیب شوند. دقت کنید ترکیب درست شده نباید خیلی سفت باشد؛ در صورت سفت و غلیظ بودن ترکیب، کمی آب به آن اضافه کنید تا خمیر نرم شود. سفت بودن بیش از حد خمیر باعث می‌شوند دست کودکان هنگام ورز دادن و بازی با خمیر درد بگیرد.

آماده کردن خمیر برای ساخت رنگ انگشتی خانگی

2. پخت خمیر و اضافه کردن نمک

قابلمه را روی شعله با حرارت ملایم قرار داده و خمیر را به طور مرتب هم بزنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که مقداری از آب خمیر رنگ انگشتی بخار شده و خمیر سفت شود. وقتی خمیر سفت شد، قابلمه را از روی اجاق بردارید و بلافاصله مقداری نمک به خمیر اضافه کنید.

اضافه کردن نمک در فرایند ساخت رنگ انگشتی خانگی کمک می‌کند تا رنگ ساخته شده ماندگاری بالاتری داشته باشد.

3. اضافه کردن آب به خمیر

در این قدم از طرز تهیه رنگ انگشتی خانگی وقتی خمیر را از روی اجاق گاز برداشتید، اگر خمیر تهیه شده خیلی سفت بود کمی آب سرد به آن اضافه کنید تا دوباره نرم شود.

اضافه کردن آب به خمیر مخصوص ساخت رنگ انگشتی خانگی

4. تقسیم خمیر و ساخت رنگ انگشتی خانگی

خمیر درست شده را به تعداد رنگی که می‌‌خواهید داشته باشید تقسیم کرده و در ظروف کوچک‌تر بریزید. سپس به هر کدام از ظرف‌ها رنگ خوراکی دلخواه را اضافه کرده و در آخر خمیر را به خوبی ورز دهید تا رنگ و خمیر کاملا با هم ترکیب شود.

ساخت رنگ انگشتی خانگی

برای ماندگاری بیشتر رنگ انگشتی می‌توانید از ظروف درب دار یا سلفون استفاده کنید. رنگ انگشتی را داخل یخچال نگهداری کنید. بهتر است برای اینکه کودک شما از نقاشی لذت کافی را ببرد، او را به حیاط یا حمام برده و بگذارید آزادانه در دفتر خود نقاشی کند. به این شکل هم کودک شما از نقاشی لذت می‌برد و هم نگران کثیف شدن خانه‌ نخواهید بود. شما می‌توانید همراه با آموزش نقاشی رنگین کمان با اسفنج، کودک را با رنگ‌های متنوع آشنا کرده و لحظات رنگی شادی را کنار فرزندتان ثبت کنید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید