خلاصه مطلب

رنگ انگشتی یک انتخاب مناسب برای کودکان است. با استفاده از رنگ انگشتی کودک می‌تواند بدون نیاز به هیچ وسیله‌ دیگر و تنها با استفاده از انگشتان خود نقاشی کند. این موضوع هم احساس خوشایندی برای کودکان دارد و هم به تقویت مهارت‌های رفتاری آن‌ها کمک می‌کند. در این مطلب از کاغذرنگی با طرز تهیه رنگ انگشتی خانگی همراه شما خواهیم بود. رنگ انگشتی که در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم، با استفاده از مواد طبیعی و البته رنگ‌های خوراکی درست می‌شود تا چنانچه کودک شما به هر دلیلی مقدار از آن‌ها را بلعید دچار مشکل نشود.

ساخت مجسمه و بازی با آن یکی از کارهای مورد علاقه کودکان است، به‌خصوص اگر بتوانند هر طوری که دلشان می‌خواهد و آزادانه کار کنند. میان ابزارهای مختلفی که برای این کار وجود دارد، ساخت خمیر بازی خانگی یک انتخاب مناسب برای کودکان است.

با استفاده از خمیر بازی خانگی کودک می‌تواند بدون نیاز به هیچ وسیله‌ دیگر بازی کنند. این موضوع هم احساس خوشایندی برای کودکان دارد و هم به تقویت مهارت‌های رفتاری آن‌ها کمک می‌کند. شاید بخواهید ایده‌هایی برای اینکه با خمیر بازی چی درست کنیم داشته باشید. نگران نباشید کاردستی‌های مختلفی می‌توان با خمیربازی درست کرد.

خمیر بازی را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم تحریر تهیه کنید، اما در صورتی که می‌خواهید از کیفیت و بهداشتی بودن مواد استفاده شده در ترکیب آن مطمئن باشید، بهترین راه تهیه خمیر بازی در خانه است. در  این مطلب آموزش ساخت خمیر بازی خانگی را توضیح داده‌ایم. در ادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

مواد موردنیاز در ساخت خمیر بازی خانگی

 • 140 گرم
  آرد ذرت (یا گندم)
 • 2 فنجان
  آب
 • 1 قاشق چای‌خوری
  نمک
 • به رنگ‌های مختلف
  رنگ خوراکی

ساخت خمیر بازی خانگی، سخت یا آسان؟

برای تهیه خمیر انگشتی به روش خانگی، مواد موردنیاز گفته شده را طبق آموزش تهیه کنید و مراحل را قدم‌به‌قدم پیش ببرید.کافی است مراحل را انجام دهید تا خودتان متوجه شوید، هرچند این رنگ در ظاهر سخت و پر زحمت به نظر می‌رسد، اما یکی از ساده‌ترین کاردستی‌هایی به شمار می‌آید که تاکنون برای فرزندتان ساخته‌اید.

این ترفند برای ساخت خمیر بازی خانگی به دلیل نداشتن مواد اولیه ناسالم و غیربهداشتی بسیار کارآمد و ایمن بوده و ارزشش را دارد که زحمت تهیه آن را بکشید.

1. ترکیب آرد و آب

ابتدا آرد را همراه آب داخل قابلمه ریخته و خوب هم بزنید تا آرد و آب به طور کامل با هم ترکیب شوند. دقت کنید ترکیب درست شده نباید خیلی سفت باشد؛ در صورت سفت و غلیظ بودن ترکیب در ساخت خمیر بازی خانگی کمی آب به آن اضافه کنید تا خمیر نرم شود. سفت بودن بیش از حد خمیر باعث می‌شوند دست کودکان هنگام ورز دادن و بازی با خمیر درد بگیرد.

آماده کردن خمیر برای ساخت رنگ انگشتی خانگی

2. پخت خمیر و اضافه کردن نمک

قابلمه را روی شعله با حرارت ملایم قرار داده و خمیر را به طور مرتب هم بزنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که مقداری از آب خمیر بازی خانگی بخار شده و خمیر سفت شود. وقتی خمیر آردی سفت شد، قابلمه را از روی اجاق بردارید و بلافاصله مقداری نمک به خمیر اضافه کنید.

اضافه کردن نمک در فرایند ساخت خمیر بازی خانگی کمک می‌کند تا خمیر ساخته شده ماندگاری بالاتری داشته باشد.

3. اضافه کردن آب به خمیر

در این قدم از طرز تهیه خمیر بازی خانگی وقتی خمیر را از روی اجاق گاز برداشتید، اگر خمیر تهیه شده خیلی سفت بود کمی آب سرد به آن اضافه کنید تا دوباره نرم شود.

اضافه کردن آب به خمیر مخصوص ساخت رنگ انگشتی خانگی

4. تقسیم خمیر و ساخت خمیر بازی خانگی

خمیر درست شده را به تعداد رنگی که می‌‌خواهید داشته باشید تقسیم کرده و در ظروف کوچک‌تر بریزید. سپس به هر کدام از ظرف‌ها رنگ خوراکی دلخواه را اضافه کرده و در آخر خمیر را به خوبی ورز دهید تا رنگ و خمیر کاملا با هم ترکیب شود.

ساخت رنگ انگشتی خانگی

برای ماندگاری بیشتر در ساخت خمیر بازی خانگی می‌توانید از ظروف درب دار یا سلفون استفاده کنید. خمیر بازی خانگی را داخل یخچال نگهداری کنید. بهتر است برای اینکه کودک شما از بازی با این خمیر لذت کافی را ببرد، او را به حیاط یا حمام برده و بگذارید آزادانه بازی کند. به این شکل هم کودک شما از بازی لذت می‌برد و هم نگران کثیف شدن خانه‌ نخواهید بود.

شما می‌توانید همراه با آموزش نقاشی رنگین کمان با اسفنج، کودک را با رنگ‌های متنوع آشنا کرده و لحظات رنگی شادی را کنار فرزندتان ثبت کنید.

اگر دوست دارید ساخت خمیر فیمو را هم یاد بگیرید و بعضی کاردستی‌های فرزندتان را برای همیشه خشک کرده و نگه دارید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت خمیر بازی خانگی

برای ساخت خمیر بازی خانگی از چه آردی استفاده شود؟
تفاوتی ندارد چه آردی را به کار بگیرید و هر آردی برای این خمیر خوب است.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
هرچند کاربرد این کاردستی برای کودکان است، اما ساخت آن حتما توسط بزرگسالان انجام می‌شود.
رنگ خوراکی از کجا تهیه می‌شود؟
شما می‌توانید از فروشگاه‌های عرضه وسایل قنادی این رنگ‌های خوراکی را تهیه کنید.
اشتراک گذاری:
نظرات (2)

برای ارسال نظر ابتدا باید در سایت وارد شوید.