خلاصه مطلب

با خمیربازی کودکانه می‌توان کاردستی‌های جورواجور و زیبایی درست کرد. در این مطلب چند نمونه جذاب و دوست‌داشتنی از مراحل آموزش کاردستی با خمیربازی را ارائه کرده‌ایم؛ به طور حتم این ایده‌های متنوع مورد پسند کودکان قرار می‌گیرند.

خمیربازی یکی از سرگرمی‌های محبوب و آموزنده برای کودکان است. شکل‌پذیری و نرم بودن خمیر بازی باعث شده علاوه‌براینکه کودکان حین بازی با خمیر خلاقیت خود را رشد داده و تقویت کنند، مهارت‌های جسمی مانند توانایی حرکت دست‌هایشان هم رشد کند. راحتی کار با خمیر بازی، رنگ‌های متنوع آن و احساس خوشایند بازی با خمیر از دیگر ویژگی‌هایی هستند که باعث می‌شوند خمیر بازی برای کودکان جالب باشد. در صورتی که می‌خواهید در این بازی فرزندتان را همراهی کنید، بد نیست بدانید که با خمیر بازی چی درست کنیم؟ کاردستی‌های مختلفی را می‌توان با خمیربازی درست کرد.

در کاغذ رنگی ایده‌هایی برای ساخت کاردستی با خمیر بازی از انواع کاردستی کودکانه را ارائه کرده‌ایم. برای یادگیری آن‌ها با کاغذرنگی همراه باشید. توجه داشته باشید اگر سن فرزندتان کمتر از چهار سال است، هنگام بازی وسایلی را که برای کودک خطر آفرین نیستند، در اختیار او قرار دهید.

وسایل مورد نیاز کاردستی با خمیر بازی کودکانه

 • 12 رنگ
  خمیر بازی
 • یک عدد
  غلطک پلاستیکی
 • یک عدد
  چاقو پلاستیکی
 • یک عدد
  قاشق پلاستیکی
 • به هر شکلی
  سرنگ شکل‌ساز خمیربازی
 • اختیاری
  وسایل متنوع برای ایجاد خلاقیت
 • اختیاری
  شابلون

15 ایده برای ساخت کاردستی با خمیر بازی کودکانه

هدف ما از ایده‌های ارائه شده ایجاد سرگرمی، آموزش و خلاقیت برای کودکان است. این ایده‌های آموزش ساخت کاردستی با خمیر بازی را به همراه کودک درست کرده و ذهن کودک را با بازی‌های آموزشی تقویت کنید. همچنین می‌تواند با الهام از این ایده‌ها، کاردستی‌های دیگری را امتحان کنید.

1. ساخت لاستیک ماشین برای کاردستی با خمیر بازی آسان

کودکان به خصوص پسر بچه‌ها علاقه زیادی به ماشین‌ها و وسایل مربوط به آن دارند. بنابراین ایده ساخت لاستیک برای کودکان جالب خواهد بود. برای ساخت این کاردستی با خمیر بازی کافی است کمی رنگ سیاه و سفید تهیه کنید. در ادامه ساخت یک طرح دایره‌ای حجیم و شکل دادن به آن با انتهای یک مداد به سادگی تایر یا چرخ ماشین را کامل خواهد کرد. پس اگر ذهنتان مشغول است که با خمیر بازی چی بسازیم می‌توانید این کاردستی را امتحان کنید.

ساختن چرح ماشین در کاردستی با خمیر بازی

2. کدو تنبل؛ کاردستی با خمیر بازی

یکی از روش‌های مناسب برای آشنا کردن کودکان با میوه‌ها و مناسبت‌ها، ساخت کاردستی با خمیر بازی کودکانه است.

برای ساخت کدو تنبل خمیری مقدار کافی خمیر نارجی را با دستتان گلوله کرده و مانند تصویرکدو تنبل را با خمیر مشکی تزیین کنید. پس اگر از خودتان می‌پرسید که با خمیر بازی چی درست کنم این کاردستی می‌تواند ایده خوبی باشد.

ساختن کدو تنبل در کاردستی با خمیر بازی

3. درخت شکوفه‌های گیلاس

با کمک این ایده می‌توانید کودکتان را با طبیعت آشنا کنید. برای ساخت این کاردستی با خمیر بازی کودکانه به سه رنگ خمیر قهوه‌ای، سفید و صورتی نیاز دارید؛ برای ساخت درخت شکوفه‌های گیلاس باید مانند تصویر خمیرها را با چاقو برش داده و گل‌ها را با دستتان درست کنید.

هرچند این ایده کاردستی و بازی با خمیر ظرافت و ریزه‌کاری‌های زیادی دارد، اما نتیجه نهایی آن بسیار زیباست و شاید بتوان آن را راهی برای معرفی فصول مختلف به کودک دانست.

ساختن درخت شکوفه در کاردستی با خمیر بازی

4. بستنی رنگی‌رنگی

تقریبا همه کودکان ظروف غذای پلاستیکی اسباب‌بازی دارند. با این ایده می‌توانید خوراکی‌های مختلفی برای پر کردن ظروف اسباب‌بازی فرزندتان تهیه کنید. برای مثال بستنی را که خوراکی محبوب کودکان است، می‌توانید با این خمیر بازی بسازید.

اول رنگ بستنی را انتخاب کرده و مقداری خمیر رنگی درون ظرف موردنظر بگذارید. برای ساخت خامه هم باید با سرنگ شکل‌ساز خمیر سفید روی بستنی بگذارید تا یک بستنی اسکوپی خامه‌ای به کمک فرزندتان بسازید. با استفاده از رنگ‌های مختلف خمیر می‌توانید میوه‌ها و سایر غذاها را هم تهیه کنید.

ساختن بستنی در کاردستی با خمیر بازی

5. کوسه برای کاردستی با خمیر بازی

برای ساخت یک کوسه خمیری به رنگ‌های خیلی متنوعی نیاز ندارید، چراکه بخش اصلی کاردستی خمیر بازی کوسه با رنگ طوسی شکل می‌گیرد.

باید کمی حوصله به خرج داده و حجم قابل توجهی از خمیر بازی طوسی را به شکل بدن کوسه درآورید. سپس باله‌ها، دم، دهان و… آن را شکل دهید. در آخر با کمی خمیر سفید دندان‌ها و با خمیر سیاه چشم کوسه را تکمیل کنید.

ساختن کوسه در کاردستی با خمیر بازی

6. قایق دریایی

برای ساخت قایق خمیری می‌توانید از هر رنگی که می‌خواهید استفاده کنید و محدودیتی برای آن ندارید. حتی ایجاد طرح و رنگ روی بادبان قایق هم کاملا اختیاری است.

تنها نکته اصلی در ساخت قایق مقدار خمیر برای شکل دادن به بدنه قایق و کمی رنگ سفید برای ساخت مثلث‌های مربوط به بادبان است. به جز این بخش سایر موارد به دلخواه خودتان متغیر هستند.

ساختن قایق با خمیربازی در کاردستی با خمیر بازی

7. بالن رنگارنگ

این ایده رنگی را با استفاده از رنگ‌های زرد، بنفش، صورتی، آبی، پرتقالی و قهوه‌ای بسازید. البته در صورتی که این رنگ‌ها را بین رنگ‌های خمیر بازی خود ندارید، می‌توانید از رنگ‌های دیگر استفاده کنید. برای ساخت به اندازه‌‌های مشخص شده در تصویر خمیر جدا کنید.

برای ساخت سبد باید با دستتان رنگ قهوه‌ای را به شکل مستطیل سه بعدی حالت داده و خمیرها را برای ساخت بالن رنگی با دست یا غلطک صاف کنید. سپس برای نیم دایره شدن بالن قسمت بالای آن را با چاقو برش دهید.

این کاردستی با خمیر بازی ظاهر سه بعدی ندارد و نمی‌توانید آن را در دست بگیرید، اما می‌توانید آن را روی یک سطح صاف درست کنید. تنوع رنگ در این کاردستی آن را به یکی از محبوب‌ترین ایده‌ها برای کاردستی با خمیر تبدیل کرده است.

ساختن بالن با خمیربازی در کاردستی با خمیر بازی

8. پاندا و کاردستی با خمیر بازی

بی‌شک پاندا یکی از دوست‌داشتنی‌ترین موجودات است که به لطف کارتون‌ها و انیمیشن‌های مختلف میان کودکان محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. ساخت این کاردستی هم در عین زیبایی بسیار ساده است. فقط کافی است دو دایره کوچک و بزرگ سفید برای بدن پاندا و چند حجم کوچک و بزرگ سیاه برای دست، پا، چشم و گوش آن در نظر بگیرید.

کاردستی عروسک پاندا هم ظرافت و پیچیدگی خاصی ندارد. به همین دلیل ساخت آن حتی برای کودکان هم ساده و جذاب است.

ساختن پاندا با خمیربازی در کاردستی با خمیر بازی

9. کره‌ زمین با خمیر

اگر می‌خواهید کره زمینی که با خمیر بازی درست می‌کنید، کاملا مشابه یک کره زمین واقعی باشد، باید کمی رنگ‌های مختلف خمیر را با هم ترکیب کنید.

کمی خمیر آبی کمرنگ و آبی پررنگ را با هم ترکیب کنید. البته در نظر داشته باشید ترکیب رنگ‌ها را تا حدی ادامه دهید که ظاهری ابر و بادی پیدا کنند و کاملا در هم ترکیب نشوند. حالا با این خمیر دو رنگ یک کره کاملا گرد و صاف درست کنید.

در آخر خمیر سبز را با دست یا غلطک پهن کرده و با چاقو یا وسیله نوک تیز برش دهید و روی قسمت آبی رنگ کره زمین بگذارید تا خشکی‌های کره زمین را هم میان آبی اقیانوس‌ها به خوبی نشان دهید.

ساختن کره زمین با خمیربازی در کاردستی با خمیر بازی

10. قلعه تاریخی

ساخت قلعه با شن یکی از رایج‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین بازی‌هایی است ک کودکان آن را تجربه می‌کنند. اما شما می‌توانید قلعه را با خمیر بازی هم درست کنید.

برای ساخت کاردستی خمیر بازی قلعه تاریخی تنها به رنگ قهوه‌ای نیاز دارید. ساختن دروازه‌، ستون‌ها و لبه‌های دندانه‌دار بالای ستون را به صورت جداگانه پیش برده و درنهایت آن‌ها را کنار هم قرار دهید تا قلعه موردنظرتان به خوبی شکل بگیرد.

ساختن قلعه با خمیربازی در کاردستی با خمیر بازی

11. گل رنگی، ایده‌ کاردستی با خمیر بازی

در ساخت گل‌های رنگی با خمیر بازی هیچ محدودیتی ندارید. شما می‌توانید با استفاده از هر رنگی که دوست دارید، گل‌های خمیری درست کنید.

برای ساخت گل با خمیر بازی ابتدا کمی خمیر را گرد کرده و به شکل دایره درآورید. سپس برای گلبرگ‌ها مقداری خمیر را به رنگ تعداد گلبرگ‌ها تقسیم کرده و به دلخواهتان به آن شکل دهید.

برای مثال می‌توانید گلبرگ‌های دایره‌ای یا باریک و تیز درست کنید. بعد از اینکه گلبرگ‌ها را به هم وصل کردید، بخش دایره‌ای وسط گل را هم به کاردستی اضافه کنید تا گل کامل شود.

ساختن گل با خمیربازی در کاردستی با خمیر بازی

12. کامیون اسباب بازی

یکی دیگر از ایده‌های ساخت کادردستی با خمیر بازی درست کردن یک کامیون اسباب‌بازی بسازید. برای ساخت کامیون طبق سلیقه می‌توانید از هر رنگی استفاده و اجزای تشکیل دهنده‌ کامیون را با خمیر بازی درست کنید.

برای ساخت کامیون باید اول خمیر را به شکل مکعب مستطیل درآورید. چهار تا توپک هم درست کرده و آن‌ها را پهن کنید تا شبیه چرخ‌های کامیون شود. مقداری خمیر برای جلوی کامیون، چراغ‌ها، جایگاه ایستان آدمک و کمی خمیر برای ساخت آدمک هم نیاز دارید.

هرچند در ظاهر درست کردن کاردستی کامیون اسباب‌بازی با خمیر سخت به نظر می‌رسد، اما در عمل کاری بسیار ساده است.

ساختن کامیون با خمیربازی در کاردستی با خمیر بازی

13. همبرگر خوشمزه

همبرگر هم مانند بستنی یک کاردستی خوشمزه است که می‌تواند برای هر کودکی جذاب باشد. برای ساخت کاردستی همبرگر با خمیر بازی دو تکه خمیر قهوه‌ای کمرنگ برای نان همبرگر نیاز دارید که باید آن‌ها را ابتدا گرد و بعد کمی پهن کنید. حالا کمی خمیر قهوه‌ای پر رنگ را گرد کرده و پهن کنید تا گوشت برگر آماده شود.

با استفاده از سه خمیر سبز، قرمز و زرد هم می‌تواند به ترتیب کاهو، گوجه و پنیر را آماده کنید. در آخر همه این بخش‌ها را روی هم قرار دهید تا برگر آماده شود.

ساختن همبرگر با خمیربازی در کاردستی با خمیر بازی

14. بادبادک‌های رنگی

بادبادک کاغذی یک بازی جالب و ساده است که برای کودکان جذابیت دارد. پس ساخت بادبادک خمیری می‌تواند برای کودکان دوست‌داشتنی باشد.

برای ساخت آن ابتدا خمیرهای رنگی را به شکل لوزی برش داده و مانند تصویر خمیرهای رنگی دیگر را لوله کنید و وسط آن بگذارید. در آخر با کمی خمیر رنگارنگ روی بادکنک را تزیین کنید و برای درست کردن نخ بادبادک‌ها خمیر را لوله کرده و به آن‌ها بچسبانید.

ساختن بادبادک با خمیربازی در کاردستی با خمیر بازی

15. آدم برفی

برای ساخت آدم برفی خمیری اصلی‌ترین بخش آماده کردن سه تکه خمیر سفید در اندازه‌های بزرگ، متوسط و کوچک است. خمیرها را روی هم قرار دهید تا بخش اصلی کار آماده شود.

حالا با خمیر رنگ دلخواهتان شال و کلاه آدم برفی را آماده کرده و با کمی خمیر مشکی و نارنجی چشم‌ها و بینی آن را کامل کنید. ساخت کاردستی آدم برفی خمیری هم بسیار ساده است و می‌توانید با کمی کمک به فرزندتان به او فرصت دهید تا خودش آن را بسازد.

ساختن آدم برفی با خمیربازی در کاردستی با خمیر بازی

اگر دنبال ساخت کاردستی و بازی‌های آموزشی و خلاقانه برای تقویت هوش فرزند خود هستید، حتما این 15 ایده‌ دوست داشتنی و خلاقانه برای ساخت کاردستی با خمیربازی را با کودک خود تمرین کنید. همچنین می‌توانید برای آشنایی با حشرات و تقویت رنگ‌شناسی کودک سایر آموزش‌های بخش کاردستی رنگی را اجرا کنید.

اگر هم به ساخت کاردستی با خمیر علاقه دارید، شاید طرز تهیه خمیر پلیمری برایتان جالب باشد.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی با خمیر بازی

وسایل موردنیاز کاردستی با خمیر بازی چیست؟
کاردستی با خمیر بازی یک نوع بازی کودکانه است که در آن فقط به خمیر بازی در رنگ‌های مختلف نیاز دارید.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی یک بازی کودکانه است.
چطور در خمیر بازی با کودکان همراه شوید؟
برای همراهی کودکان در خمیر بازی می‌توانید بخش‌های مختلف یک مجسمه را درست کنید تا کودکتان آن‌ها را روی هم قرار دهد.
اشتراک گذاری: