خلاصه مطلب

قالیچه پوم‌پوم از جالب‌ترین و البته نرم‌ترین انواع قالیچه‌هاست که انتخاب خوبی برای اتاق خواب به ویژه اتاق کودکان محسوب می‌شود. شما می‌توانید به جای خرید قالیچه پوم‌پوم، خودتان آن را در خانه درست کنید.

قالیچه‌ پوم‌ پوم یکی از پرطرفدارترین کف‌پوش‌هایی است که بیشتر طراحان داخلی در دکور خانه استفاده می‌کنند. این قالیچه‌ها هم در دکور مینیمال و هم دکور سنتی یا فانتزی جای دارند. بیشتر والدین قالیچه پوم پوم را برای طراحی و دکوراسیون اتاق‌خواب کودکان درنظر می‌گیرند؛ ظاهر فانتزی و نرمی این قالیچه‌ها یکی از دلایل اصلی این انتخاب است.

قالیچه پوم پوم مثل کاردستی کوسن گره ای در بیشتر فروشگاه‌ها پیدا می‌شود؛ اما شما می‌توانید خودتان آن‌ها را درست کنید. ساخت این قالیچه‌ها به مواد گران‌قیمت یا مهارت خاصی نیاز ندارد. درادامه با کاغذ رنگی همراه باشید تا ساخت کاردستی حرفه ای قالیچه پوم پوم را یاد بگیرید.

وسایل موردنیاز ساخت قالیچه پوم پوم

 • به تعداد دلخواه
  چند کلاف‌ از نخ بافتنی
 • یک عدد
  شبکه توری پلاستیکی در ابعاد متوسط
 • یک عدد
  قاب چوبی متوسط به‌شکل مستطیل
 • یک عدد
  قیچی

این وسایل را می‌توانید از فروشگاه‌های ویژه نخ، الیاف و خرازی‌ها پیدا کنید. درصورت امکان کلاف‌هایی با رنگ‌های مختلف و شاد بخرید تا قالیچه پوم پوم جذابیت بیشتری داشته باشد.

مراحل ساخت قالیچه پوم پوم

برای ساختن این قالیچه کافی است مثل طرز دوخت کش مو مراحل زیر را قدم‌به‌قدم طی کنید.

1. نخ را دور قاب چوبی بپیچید

یکی از کلاف‌ها را بردارید و نخ بافتنی را دور قاب چوبی بپیچید. دقت کنید با یک کلاف نخ نباید همه قاب را بپوشانید. نخ را روی نقطه‌ای از عرض قاب چوبی بگذارید و آن را به‌ موازات طول مستطیل، دورتادور قاب بچرخانید. هنگام چرخش نخ‌ بافتنی دور مستطیل نهایتا تا دو سانی‌متر از عرض قاب چوبی را بپوشانید. این کار را تا جایی ادامه دهید که همه کلاف دور قاب چوبی پیچیده شده باشد. به‌همین شکل سراغ دیگر کلاف‌هایتان بروید تا قاب ساخت فرش پوم پوم درست شود.

2. نخ را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

نخ‌های بافتنی پیچیده ‌شده را در فاصله‌های دو اینچی با ایجاد علامتی کوچک از هم جدا کنید. نخ بافتنی هم‌رنگ را دور علامت ببندید و چند گره محکم به آن بزنید تا شکلی شبیه سوسیس‌های کوکتل پیدا کند. فاصله میان هر دو گره را یک خط فرضی بکشید و با قیچی آن را ببرید. در این مرحله دقت کنید که تیزی لبه‌های قیچی به شما آسیبی نزند. پس از برش همه خط‌های فرضی روی نخ بافتنی، شما چندین گلوله نخ خواهید داشت که با یک نخ دیگر محکم شده‌اند. این نخ را تنظیم و محکم‌تر کنید تا دسته نخ بافتنی از هم جدا نشود. به‌کمک انگشتان نخ‌های بافتنی دسته ‌شده را مرتب کنید تا بیشتر به ‌شکل دایره در آیند. به هریک از این گلوله‌های بافتنی پوم پوم می‌گوییم.

3. برای ساخت قالیچه پوم پوم باید پوم‌پوم‌ها را گره بزنید

برای ساخت این قالیچه رنگارنگ در این مرحله باید پوم پوم‌ها را به شبکه توری پلاستیکی گره بزنید. پوم پوم‌ها را به‌گونه‌ای کنار هم روی شبکه قرار دهید که هیچ قسمتی از شبکه پلاستیکی دیده نشود. البته فشرده‌ بودن بیش‌ از حد پوم پوم‌ها روی شبکه پلاستیکی از زیبایی این اثر هنری کم خواهد کرد. نخ‌هایی با رنگ‌های کاملا متفاوت یا رنگ‌هایی در یک طیف خاص را برای ساخت فرش پوم پوم انتخاب کنید تا این قالیچه چشم‌نوازتر جلوه کند.

پس از تمام کردن کار ساخت این فرش رنگارنگ و زیبا می‌توانید آن را در اتاق کودکان، جلوی درب حمام و سرویس بهداشتی، کنار تخت یا شومینه پهن کنید و از نرمی و رنگ‌های زیبای آن لذت ببرید.

ساخت فرش رنگی رنگی

درصورت تمایل قالیچه پوم پوم از انواع کاردستی با پارچه را با همکاری اعضای خانواده بسازید تا علاوه‌بر داشتن فرشی جذاب لحظاتی خوش کنار یک‌دیگر تجربه کنید. اگر نظر یا پیشنهادی برای ساخت بهتر فرش پوم پوم دارید، آن را با سایر کاربران کاغذرنگی به‌اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت قالیچه پوم پوم

برای ساخت ساخت قالیچه پوم پوم به چه وسایلی نیاز دارید؟
نخ کاموا مهم‌ترین وسیله این کاردستی است، اما وجود شبکه توری و قاب چوبی به کیفیت هرچه بیشتر قالیچه کمک می‌کند.
کاردستی قالیچه پوم پوم برای چه رده سنی مناسب است؟
این قالیچه یک وسیله کاربردی در خانه و یک کاردستی بزرگسالان است.
اگر نخ کاموا نداشته باشید، چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟
این نخ‌ها خیلی نرم و راحت هستند و با وجود آن‌ها قالیچه زیباتر می‌شود. اگر این نوع نخ را پیدا کردید، می‌توانید از نخ‌های لحاف‌دوزی در حجم و تعداد بالا استفاده کنید، اما احتمالا نتیجه چندان مطلوب نمی‌شود.
اشتراک گذاری: