خلاصه مطلب

همیشه ایده‌هایی برای تزیین خانه وجود دارد که نظیر آن در هیچ خانه‌ای دیده نمی‌شود. کوسن گره ای یکی از گزینه‌های جذابی است که با ساخت آن‌ها می‌توانید خیلی ساده مبلمان منزلتان را خاص و زیباتر کنید.

کوسن‌ها از وسایل تزیینی برای مبل‌ها هستند. این وسیله نرم و دوست داشتنی، نشستن و تکیه به میل را راحت‌تر می‌کند و به همین دلیل هم طرفداران زیادی دارد. در این مقاله با روشی ساده ساخت یک کوسن گره ‌ای نرم را به شما آموزش داده‌ایم. می‌توانید این کوسن گره ای را در هر رنگ و طرحی که دوست دارید، بسازید. پس با کاغذ رنگی همراه باشید تا این کاردستی بامزه و کاربردی را یاد بگیرید.

وسایل موردنیاز برای ساخت کوسن گره ای

 • 5 متر طول، 40 سانتی‌متر عرض
  پارچه کشی
 • چسب حرارتی
  دستگاه چسب حرارتی
 • ماژیک
 • متر خیاطی
 • یک عدد بزرگ، یک عدد کوچک
  رول کارتونی

مراحل ساخت کوسن گره ای

ساخت کوسن گره ای مثل آموزش کش مو با پارچه بسیار ساده است؛ اما با توجه به اینکه پیش بردن مرحله‌به‌مرحله آن به ساحت یک کوسن حرفه‌ای کمک بهتری می‌کند، ما هم مراحل ساخت آن را قدم‌به‌قدم پیش برده‌ایم.

1. بریدن پارچه به اندازه یک نوار باریک

پارچه را روی یک سطح صاف پهن کنید، به طوری که هیچ چروکی روی آن نباشد. چراکه برش پارچه روی سطح صاف، کار را دقیق‌تر خواهد کرد و باعث می‌شود اندازه پارچه برای ساخت کوسن گره ای دقیق و منظم باشد. با استفاده از خط‌کش طول حدود 155 و عرض حدود 18 سانتی‌متر از پارچه را اندازه بگیرید. اندازه‌ها را با ماژیک علامت بزنید تا هنگام بریدن پارچه به مشکل نخورید.

آموزش ساخت کوسن گره ای فقط در 6 مرحله

2. دوختن یا چسباندن لبه‌های پارچه

شما باید هر پارچه را به صورت جداگانه با چسب مانند یک لوله از حاشیه‌ها بچسبانید. اول روی سرتاسر لبه سمت چپ یا راست چسب بریزید، بعد آن لبه‌ای که چسب ندارد را روی لبه آغشته به چسب بگذارید. اگر فکر می‌کنید چسب برای این کار مناسب نیست و احتمال دارد حاشیه پارچه باز شود، می‌توانید لبه پارچه را بدوزید.

حالا باید علاوه‌بر طول پارچه، یکی از دو طرف پایین یا بالای پارچه را با استفاده از چسب یا دوخت مانند عکس ببندید تا مانند لوله شود.

آموزش ساخت کوسن گره ای برای دکور فانتزی مبلمان

3. نحوه عبور دادن پارچه از رول

در این مرحله برای پارچه را برعکس کنید تا دوخت یا حاشیه چسبی آن به سمت داخل باشد. برای ساخت کوسن گره ای در این مرحله ابتدا از طرفی که پارچه باز است، آن را داخل رول فرو ببرید تا در مرحله بعد بتوانید پارچه‌ را برعکس کنید.

آموزش ساخت کوسن گره ای فقط در 6 مرحله

4. نحوه پیچاندن پارچه به دور رول

در قدم بعدی باید پارچه را از سمت دیگر رول بیرون کشید تا هم پارچه برعکس شود و هم رول به داخل پارچه فرو برود. مانند عکس لبه پارچه را به سمت بیرون تا کنید. آرام‌آرام از همه جهت لبه پارچه را به سمت پایین رول بکشید. آن قدر این کار را تکرار کنید تا انتهای پارچه به سمت بالا بیاید. حالا رول کاملا داخل پارچه است.

آموزش ساخت کوسن گره ای فقط در 6 مرحله

5. پر کردن پارچه با پلی‌استر برای ساخت کوسن گره ای

از طرفی که سر پارچه باز است، پلی‌استر را داخل رول بریزید. با استفاده از یک وسیله دیگر پلی‌استر را به سمت پایین فشار دهید تا کم‌کم به داخل پارچه برود و بتواند کل آن را پر کند. آن قدر این کار را انجام دهید تا پارچه پر از پلی‌استر شود.

پس از آنکه داخل پارچه به طور کامل از پلی‌استر پر شد، سر آن را با چسب با نخ‌ و سوزن ببندید.

آموزش ساخت کوسن گره ای برای دکور فانتزی مبلمان

6. گره زدن پارچه‌ها برای ساخت کوسن گره ای

در این مرحله مطابق تصاویر زیر پارچه را گره بزنید تا آخرین مرحله هم به خوبی انجام شود. هرچند گره زدن کوسن سخت به نظر می‌آید، اما در صورتی که مرحله‌به‌مرحله از تصاویر کمک بگیرید، کار ساده‌ای خواهد بود.

کوسن گره ای را زیر سر خود بگذارید و از نرمی آن لذت ببرید. اگر ایده یا طرح دیگری برای ساخت این کاردستی سراغ دارید، آن را با سایر کاربران کاغذرنگی در میان بگذارید. اگر هم  به ساخت چنین وسایلی برای دکور خانه علاقه دارید، احتمالا ایده ساخت پادری با پارچه‌های اضافه خانه هم برایتان جالب خواهد بود.

پرسش‌های متداول درباره ساخت کوسن گره ای

برای ساخت کوسن گره ای به چه وسایلی نیاز دارید؟
پارچه کشی و رول کارتون ضخیم مهم‌ترین وسایل این کاردستی هستند، اما ماژیک، چسب، متر و… هم ابزار تکمیل کاردستی به حساب می‌آیند.
ساخت کوسن گره ای برای چه رده سنی مناسب است؟
این کاردستی دکوری یک دست‌ساز ویژه بزرگسالان است و چه از نظر مهارت ساخت و چه کاربرد، برای کودکان نیست.
اگر پارچه کشی نداشته باشید، چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟
هیچ پارچه دیگری به اندازه پارچه کشی برای این کوسن به کارتان نمی‌آید و انعطاف‌پذیری این نوع پارچه را به شما نمی‌دهد.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید