خلاصه مطلب

ساخت کاردستی قورباغه و آموزش اعداد یک راهکار خلاقانه برای یاد دادن عددهای تک رقمی به کودکان است. شما می‌توانید این کاردستی ساده را با کاغذ رنگی درست کنید و بعد اعداد را با کودکتان کار کنید.

در این آموزش از کاغذ رنگی قرار است اعداد 1 تا 10 را با بازی و سرگرمی به کوکان آموزش دهیم. کاردستی قورباغه و آموزش اعداد یک فعالیت سرگرم‌کننده و خلاقانه، برای تمرین اعداد و شمارش با کودکان است.

وسایل مورد نیاز

 • پوم پوم 1 عدد
  پوم پوم سبز
 • مقوا رنگی 4 عدد
  مقوای سبز، آبی، سفید و قرمز
 • چشم عروسکی 1 جفت
  چشم عروسکی
 • سیم کرکی 1 عدد
  لوله پاک‌کن سبز
 • ماژیک 2 عدد
  ماژیک سبز و زرد
 • قیچی 1 عدد
  قیچی
 • چسب ماتیکی 1 عدد
  چسب ماتیکی
 • چسب مایع 1 عدد
  چسب مایع یا قطره‌ای
وسایل مورد نیاز برای ساخت کاردستی قورباغه

مراحل ساخت کاردستی قورباغه و آموزش اعداد

ساخت کاردستی قورباغه آسان سه بخش کلی دارد، ساخت برگ‌های نیلوفر آبی برای نوشتن اعداد، ساخت قورباغه و روش‌های بازی! مثل کاردستی قورباغه پرشی با کاغذ رنگی مراحل زیر را به ترتیب و بادقت دنبال کنید.

1. کشیدن الگوی برگ نیلوفر آبی

در مرحله اول از کاردستی قورباغه و آموزش اعداد باید الگوی برگ‌های نیلوفر آبی را روی مقوا بکشید و بُرش بزنید. برای این کار، 10 دایره هم‌اندازه روی مقوای سبز بکشید.

کشیدن الگوی برگ نیلوفر آبی

بعد روی هر دایره  طرحی شبیه عدد ۸ رسم کنید و با کمک قیچی، الگوی برگ نیلوفر آبی را از روی خطوط برش بزنید.

کشیدن الگوی برگ نیلوفر آبی روی کاغذ

2. شماره‌گذاری برگ‌های نیلوفر آبی

در این مرحله از کاردستی قورباغه ساده اعداد 1 تا 10 را  به ترتیب روی برگ‌های نیلوفر آبی بنویسید. هدف اصلی این کاردستی آموزش اعداد 1 تا 10 است.

شماره گذاری برگ های نیلوفر آبی کاغذی

اگر می‌خواهید اعداد بیشتری را به کودکتان آموزش دهید، باید مرحله قبل برگ‌های بیشتری بسازید.

3. تزیین برکه کاردستی قورباغه و آموزش اعداد

مقوای آبی را بردارید و روی میز کار قرار دهید. از مقوای آبی به عنوان برکه و زمین بازی و آموزش استفاده کنید. برای تزیین زمین بازی می‌توانید چند دایره کوچک روی مقوای سفید بکشید و با کمک خطوط شکسته دور هر دایره 8 گلبرگ رسم کنید. گل‌ها را با قیچی ببُرید.

تزیین برکه کاردستی قورباغه

بعد با ماژیک زرد، وسط هر گل را رنگ کنید. حالا گل‌ها را روی مقوای آبی بچسبانید تا برکه کاردستی قورباغه و آموزش اعداد هم تکمیل شود.

4. ساخت پاهای کاردستی قوباغه و آموزش اعداد

برای ساخت پاهای کاردستی قورباغه و آموزش اعداد اول یک لوله پاک‌کن‌ را از وسط خم کنید. بعد هر طرف لوله پاک‌کن را به سمت پایین خم کنید تا پاهای قورباغه مشخص شود.

ساخت پاهای کاردستی قوباغه و آموزش اعداد

در مرحله بعد مثل تصویر، انتهای لوله‌پاک‌کن‌ها ر ا هم چند بار خم کنید تا انگشتان کاردستی قورباغه آسان کامل شود.

ساخت پاهای قوباغه

5. ساخت بدن کاردستی قورباغه و آموزش اعداد

برای درست کردن بدن کاردستی قورباغه و آموزش اعداد به 4 پوم پوم سبز در اندازه بزرگ ، متوسط وکوچک نیاز دارید. مراحل درست کردن پوم پوم را می‌توانید در کاردستی خرگوش بانی ببینید.

بعد از آماده‌سازی پوم‌پوم‌ها، پوم‌پوم بزرگ را به پوم‌پوم متوسط بچسبانید. در مرحله بعد پوم‌پوم‌ها را به لوله پاک‌کن وصل کنید تا طرح کلی بدن کاردستی قورباغه و آموزش اعداد مشخص شود.

ساخت بدن کاردستی قورباغه و آموزش اعداد

برای چشم‌های کاردستی قورباغه و آموزش اعداد دو پوم پوم کوچک را بالای بدن بچسبانید و با چشم عروسکی آن را تزیین کنید. در آخر می‌توانید با استفاده از مقوای قرمز یک دهان کوچک برای قورباغه بسازید و با چسب آن را به پوم‌پوم بچسبانید.

اگر تا این‌جا مراحل را به ترتیب انجام داده باشید، باید کاردستی شما شبیه تصویر زیر شده باشد. قورباغه شما آماده است و حالا نوبت به بازی و آموزش اعداد به کودکان است.

ساخت بدن کاردستی قورباغه

روش‌های بازی با کاردستی قورباغه و آموزش اعداد

1. برگ‌های نیلوفر آبی را روی برکه به ترتیب شماره کنارهم قرار دهید. حالا از کودک خود بخواهید تا  کاردستی قورباغه را روی هر برگ قرار دهد و شماره را تکرار کند.

همچنین با رسیدن به عدد 10، از کودکتان بخواهید تا قورباغه را به سمت عقب برگرداند و  اعداد را معکوش شمارش کند.

ساخت کاردستی آموزش اعداد

2. در مرحله بعد می‌توانید برگ‌ها را بدون ترتیب اعداد روی سطح کار قرار دهید. حالا کودک باید اعداد را شمارش کند و هربار قورباغه را روی برگ با عدد درست قرار دهید. در این روش کودک شروع به جست‌وجوی و پیدا کردن عدد می‌کند.

3. روش سوم  بازی با  کاردستی قورباغه و آموزش اعداد برای کودکان سرگرم‌کننده‌تر است. برگ‌ها را روی سطح کار قرار دهید. قورباغه را تصادفی روی یکی از برگ‌ها قرار دهید و شماره روی برگ را بخوانید.

بازی با کاردستی قورباغه و آموزش اعداد

حالا باید کاردستی قورباغه را به تعداد گفته شده حرکت دهید و روی برگ درست بگذارید. حالا مجدد این مرحله را تکرار کنید.

آموزش اعداد با کاردستی قورباغه

توضیح بیشتر: فرض کنید کاردستی قورباغه و آموزش اعداد روی برگ نیلوفر آبی با شماره 2 است. پس قورباغه باید دو بار جابه‌جا شود. پس از جابه‌جایی مثلا روی برگ شماره 7 قرار گفت. این‌بار باید 7 بار بین برگ‌ها جابه‌جا شود و هربار شروع به شمارش اعداد کند. این روش باعث تکرار و تمرین شمارش اعداد می‌شود.

4. در این روش از کاردستی قورباغه و آموزش اعداد به تعداد بیشتری برگ نیلوفر آبی نیاز دارید. همچنین می‌توانید از کارت به شکل‌های مختلف هم استفاده کنید.

اول یک عدد را کنار میز کار قرار دهید. از کودک بخواهید تا به اندازه عدد، کارت روی سطح کار قرار دهید و با کمک قورباغه و پریدن روی هر کارت شروع به شمارش کند.

ساخت کاردستی برای آموزش اعداد

شما چه روش دیگری برای بازی و آموزش اعداد به کودکان پیشنهاد می‌کنید؟

نظرتان را برای سایر کاربران کاغذ رنگی بنویسید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی قورباغه و آموزش اعداد

برای ساخت کاردستی قورباغه و آموزش اعداد به چه وسایلی نیاز است؟
برای ساخت این کاردستی به مقوای رنگی، پوم پوم، لوله پاک‌کن و چسب نیاز است.
کاردستی قورباغه و آموزش اعداد مناسب چه رده سنی است؟
این یک کاردستی کودکانه است که بزرگ‌ترها برای کودکان می‌سازند.
ساخت این کاردستی چقدر زمان می‌برد؟
ساخت این کاردستی تقریبا یک ساعت زمان می‌برد.
اشتراک گذاری: