خلاصه مطلب

تنها با تهیه وسایل موردنیاز، به آسانی می‌توانید کاکتوس مصنوعی بسازید. با استفاده از این آموزش به هر رنگ و اندازه‌ای که دوست دارید، می‌توانید کاکتوس درست کنید و از زیبایی آن در محیط خانه، محل کار و… لذت ببرید.

کاکتوس به دلیل سرسختی و نگهداری آسان، یکی از بهترین گیاه‌هان آپارتمانی است. اما هرقدر هم که کاکتوس سرسخت باشد، به مراقبت نیاز دارد. اما در این مقاله می‌خواهیم ساخت کاکتوس مصنوعی به شما آموزش دهیم که نیاز به مواظبت ندارد. علاوه‌برآن شما می‌توانید کاکتوس مصنوعی را در رنگ‌ها و طرح‌های دلخواهتان بسازید.

این کاردستی همیشه طروات و سرسبزی خود را دارد و به دکوراسیون خانه شما هم زیبایی خاصی می‌بخشد. پس کاغذ رنگی را دنبال کنید تا کاکتوس مصنوعی خودتان را بسازید.

وسایل موردنیاز

 • به اندازه لازم
  نمد، حصیر یا فوم
 • به تعداد لازم
  سوزن یا پانچ سوزنی
 • به مقدار لازم
  پولیفیل
 • به مقدار کافی
  چسب حرارتی
 • یک عدد
  گلدان
 • به هر شکلی
  شابلون
 • به مقدار لازم
  کائوچو

ساخت کاردستی کاکتوس مصنوعی

برای ساخت این کاردستی جذاب و خوش‌رنگ و طرح کافی است مراحل زیر را به طور کامل و البته با حوصله کافی پیش ببرید.

1. درست کردن بدنه اصلی

ابتدا مقداری از پولیفیل، به اندازه‌ یک توپ کوچک بردارید. با دست پرولیفیل را به آرامی فشار دهید و به شکل گرد در آورید. قسمتی از نمد سبز یا رنگ دلخواهتان را دور توپ بکشید و آن را با انگشتانتان پهن کنید تا به‌جای یک تیکه ضخیم، نمد نازک‌تر و شفاف‌تری داشته باشید.

نمد را چند مرتبه اطراف توپ بپیچید. در جهت‌های مختلف توپ، نخ‌ها را بکشید و پهن کنید تا تمام آن از نمد سبز پر شود. سوزن منفرد نمدی خود را داخل توپ کنید و آن را در تمامی سطح توپ داخل و خارج کنید، تا الیاف آن‌ها با هم درگیر شوند. آن‌قدر این کار را انجام دهید تا یک کره‌ با سطح صاف به دست آوردید.

درست کردن بدنه اصلی

2. یکپارچگی بدنه کاکتوس مصنوعی

تکه‌هایی که به‌نظرتان ضخیم‌تر هستند، دوباره پهن کنید تا نازک‌تر شوند و سوزن را در همه سطح دایره داخل و خارج کنید تا یک کره‌ی تمام سبز و نسبتا محکم داشته باشید. به‌دلیل اینکه توپ از لایه‌های مختلف تشکیل شده، با لمس توپ احساس پر بودن در سطح آن نخواهید داشت. پس آن‌قدر پیچیدن نخ‌ها دور توپ و فرو کردن سوزن را ادامه دهید تا سطح خارجی آن ظاهری یک‌دست و زیبا پیدا کند.

9 قدم تا ساخت کاکتوس مصنوعی

نکته

مانند عکس‌ها از یک سوزن منفرد استفاده کنید که کار شما دقیق‌تر و بهتر شود. اگر می‌خواهید کار شما سریع‌تر پیش رود از پانچ چند سوزنی استفاده کنید که با آن می‌توانید مناطق وسیع‌تر کاکتوس را سوزن بزنید. اما بعضی افراد از هر دوی آن‌ها استفاده می‌کنند که این بستگی به خود شما دارد.

3. ایجاد خطوط روی توپ سبز

وقتی توپ سبز کاردستی گل کاکتوس را درست کردید، سوزن را بردارید و بالای کاکتوس را مشخص کنید. از بالای کاکتوس تا پایین آن را باید به چهار قسمت تقسیم کنید. با سوزن خط‌های چهار قسمت را مشخص کنید. بعد سوزن را تا انتها روی خطوط فرو ببرید. فرو کردن سوزن در خطوط را آنقدر ادامه دهید تا مانند شکل روی مسیر خطوط گود شود.

ایجاد طرح های لازم روی بدنه

4. اضافه کردن نخ‌های قهوه‌ای

یک تکه از نخ‌های قهوه‌ای را به اندازه خطوط روی توپ نمدی جدا و صخامت آن را کم کنید. این نمد قهوه‌ای نازک را روی یکی از خطوط عرضی یا عمودی که گود کردید، بگذارید. حالا سوزن را روی نخ قهوه‌ای فرو ببرید و این کار را بارها تکرار کنید تا الیاف نمد روی توپ و نخ قهوه‌ای به یکدیگر بچسبند. برای خط دیگر هم همینطور عمل کنید.

9 قدم تا ساخت کاکتوس مصنوعی

5. گل‌های ریز سفید روی کاکتوس

برای ایجاد توپ‌های کوچک سفید روی کاکتوس، تکه‌های کوچکی از نمد سفید را جدا کنید و با نوک انگشتان خود آن‌ها را به شکل یک توپ دربیاورید. آن‌ها را روی کاکتوس قرار دهید و با فرو کردن مداوم سوزن در آن‌ها، این توپ‌های کوچک را به بدنه اصلی کاکتوس بچسبانید.

برای این‌که کار به بهترین نحو انجام شود، ابتدا با سوزن چند ضربه وسط توپ‌های کوچک سفید بزنید تا به بدنه کاکتوس بچسبند. سپس الیاف‌ را با نوک سوزن به سطح توپ سفید بر‌گردانید.

سوزن مثل برس مسواک است که می‌تواند الیاف پشمی را به هرجایی بکشد و فرم دهد. توپ‌های کوچک سفید را با سوزن پهن کنید و به آن‌ها فرم دهید.

9 قدم تا ساخت کاکتوس مصنوعی

6. ساخت گل برای کاکتوس

زمان آن رسیده است که برای کاکتوس گل درست کنید. استفاده از شابلون روشی سریع و سرگرم‌کننده برای ایجاد شکل‌های مختلف است. شابلون را روی فوم قرار دهید.  به‌اندازه‌ شابلون از نخ‌های پشمی با رنگ دلخواهتان داخل قالب بگذارید. نخ پشمی را در شابلون پهن کنید تا با لبه‌ قالب هم سطح شود.

هنگامی که قالب پر شد، سوزن را اول به دور لبه‌ها، بعد به وسط قالب و تمام نقاط سطح شابلون بزنید تا الیاف آن‌ها باهم یکی شوند و یک شکل محکم و یک دست ایجاد شود. هر پنج یا شش بار که سوزن را داخل نخ پشمی می‌زنید، قالب یا شابلون را بچرخانید یا جابه‌جا کنید تا نخ‌های پشمی به فوم نچسبد.

استفاده از شابلون برای ساخت گل

7. تکمیل ساخت گل

وقتی که کاردستی گل خوب فرم گرفت و محکم شد، شابلون را بردارید. برای اینکه لبه‌های گل فرم بهتری داشته باشد، به آرامی لبه‌ها را با سوزن مرتب‌ کنید و فرم بهتری به‌ آن‌ها دهید. یک تکه نخ رنگی یا نمد به هر رنگی که دوست دارید، مانند روش توپک‌های سفید، روی وسط گل مطابق تصویر قرار دهید.

9 قدم تا ساخت کاکتوس مصنوعی

8. نصب گل کاکتوس

برای اتصال گل به توپ سبز، آن را به سادگی بالای کاکتوس قرار دهید و سوزن را بارها در گل فرو ببرید. کنید تا الیاف‌ گل با توپ سبز به یک‌دیگر وصل شوند.

ساخت گل برای وسط گیاه

9. پیش بردن ظریف کاری‌ها

برای تکمیل پایه، تکه‌ای ازکائوچو برش دهید؛ به اندازه‌ای که در گلدان جا شود. سپس چسب حرارتی را کف گلدان بریزیدو کائوچو را روی چسب بگذارید. حالا مججد روی کائوچو چسب بریزید. نمد قهوه‌ای را روی کائوچو بگذارید. دوباره مقداری چسب روی نمد قهوه‌ای بریزید و کاکتوس را روی آن قرار دهید. کاکتوس آماده است.

9 قدم تا ساخت کاکتوس مصنوعی

اگر از افرادی هستید که به خیاطی و کاکتوس‌ها علاقه دارید، این کاردستی گزینه‌ خوبی برای شماست. اگر شما هم ایده دیگری برای ساخت کاکتوس مصنوعی یا سایر گل‌ها و گیاهان دارید، آن را با ما و مخاطبان کاغذرنگی درمیان بگذارید. همچنین درصورتی‌که ساخت کاردستی با پارچه و نمد را دوست دارید، ساخت پادری خانگی هم می‌تواند ایده‌ خوبی برای شما باشد.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی کاکتوس

وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی کاکتوس چیست؟
نمد، پولیفیل، کائوچو و سوزن پانچ وسایل اصلی ساخت این کاردستی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی مناسب است؟
این کاردستی بسیار پیشرفته و پیچیده بوده و جزو کاردستی بزرگسالان به حساب می‌آید.
اگر کائوچو نداشته باشید، چه جایگزینی وجود دارد؟
هرچند هیچ چیزی جایگزین خوبی برای کائوچو نیست، اما گاهی یونولیت می‌تواند به جای کائوچو استفاده شود.
اشتراک گذاری: