خلاصه مطلب

بهترین راهکارها برای استفاده از ساعت‌هایی که به دلیل پاره یا فرسوده شدن بند دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، را ما در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم

ساعت کنار اهمیتی که برای نمایش زمان دارد، این روزها به یکی از مهم‌ترین لوازم‌جانبی و اکسسوری تبدیل شده که می‌تواند تیپ و ظاهر افراد را به شکل دیگری آراسته کند. خیلی از افراد اغلب به تناسب هر سبک لباس و رنگی که می‌پوشند، از ساعت خاصی استفاده می‌کنند.

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که از ساعت استفاده می‌کنید و می‌خواهید برای تیپ‌های مختلف ساعت‌های ویژه‌ای داشته باشید، ما در کاغذرنگی قصد داریم ساخت بند ساعت پارچه ‌ای را به روش ساده را مثل درست کردن دستبند با نخ و مهره به شما آموزش دهیم. شما می‌توانید با یادگیری این روش، به تناسب هر رنگ لباس، از بندی با رنگ خاص استفاده کنید.

وسایل موردنیاز ساخت بند ساعت پارچه ای

 • به میزان لازم
  پارچه نخی یا پنبه‌ای( رنگ و طرح دلخواه)
 • یک عدد
  قیچی
 • یک عدد
  چسب
 • یک عدد
  خودکار
 • عدد
  متر

آموزش ساخت بند ساعت پارچه‌ ای

برای ساخت این بند پارچه‌ای رنگی و ساده از انواع کاردستی با پارچه کافی است مثل دوخت کش مو مراحل زیر را به سادگی طی کنید.

1. جدا کردن بند قدیمی ساعت

پیش از هر چیزی باید با قیچی بند‌های فرسوده و قدیمی ساعت را برش دهید. حین انجام این کار به این نکته دقت کنید که پین‌های ساعت آسیبی نبینند. حالا صفحه ساعت جدا شده را به خوبی تمیز کنید که از هر جرم، لک و چربی پاک شود.

ساخت بند ساعت پارچه‌ای مرحله اول

2. اتوکشی و آماده‌سازی پارچه موردنظر

در صورت نیاز برای ساخت بند ساعت پارچه ‌ای می‌توانید تکه پارچه‌ای را که برای بند ساعت در نظر گرفته‌اید، اتو کنید تا چین و چروک‌های آن برطرف شود. عرض بند قدیمی ساعت را مشخص کرده و دو نوار در عرض را با 3 سانتی‌متر اندازه بیشتر برای بند ساعت در نظر بگیرید. همچنین طول مناسب مچ دست خود را هم تعیین کرده و برش دهید. برای بدست آوردن طول پارچه متناسب با دست خود، کافی است پارچه را دو بار دور مچ خود پیچیده و اندازه مناسب را بدست آورید. حالا پارچه را از وسط دو نیم کنید که هر بخش آن به یک سمت ساعت وصل شود.

ترجیحا برای ساخت بند ساعت پارچه ای از پارچه‌های پنبه‌ای استفاده کنید که با بستن به دست، پوستتان عرق نکند.

اولین نوار را برداشته و عرض آن را ازهر لبه 1.5 سانتی‌متر به سمت داخل تا کنید. با استفاده از خودکار علامت کم‌رنگی روی پارچه ایجاد کنید. سپس همین کارا با نوار دوم نیز انجام دهید.

مرحله دومساخت بند ساعت پارچه‌ای

3. دوختن یا چسباندن پارچه

در این مرحله از ساخت بند ساعت پارچه ‌ای لبه‌ها را به سمت داخل، تا جایی که علامت‌گذاری شده از دو طرف تا بزنید. سپس با استفاده از چسب پارچه را بچسبانید. این کار را با نوار دوم نیز انجام دهید؛ سپس بگذارید به مدت 20 دقیقه، چسب به خوبی خشک شود. همچنین می‌توانید با دوختن دو سمت پارچه، ظاهر زیباتری به آن بدهید.

برای این‌که به مرور زمان چسب‌ها خاصیت چسبندگی خود را از دست می‌دهند و ممکن است بخواهید بندهای پارچه‌ای را بعد از یک مدت بشویید، بهتر است برای ساخت بند ساعت پارچه ‌ای بعد از چسباندن با استفاده از یک سوزن و نخ روی لایه تا شده را بدوزید.

مرحله سومساخت بند ساعت پارچه‌ای

4. گره زدن بند در ساخت بند ساعت پارچه‌ ای

یکی از نوارها را برداشته و سر آن را به شکل هرم، مانند تصویر شماره 8 درست کنید. برای این کار می‌توانید با استفاده از قیچی آن را برش دهید. ولی اگر دوست دارید ساخت بند ساعت مچی شما زیباتر باشید، بهتر است، دو لبه را به سمت داخل تا بزنید تا فرم یک هرم در سر نوار ایجاد شود. سپس با استفاه از چسب یا دوخت پارچه آن را در جای خود ثابت و محکم کنید.

حالا در ادامه ساخت بند ساعت پارچه ‌ای ساعت را از پشت، روی زمین قرار داده و قسمتی که نوارها تا شده از درون پین‌های ساعت عبور دهید؛ به شکلی که نوار های تا شده روی مچ دست شما قرار گیرد. بعد از عبور دادن از پین‌ها، می‌توانید پارچه ها با استفاده از چسب یا سوزن و نخ به ساعت خود متصل کنید.

کاردستی با پارچه در کل جذاب است و شاید کاردستی دوخت جاجورابی را هم دوست داشته باشید.

مرحله چهارمساخت بند ساعت پارچه‌ای

ساخت کاردستی حرفه ای بند ساعت پارچه ‌ای به همین سادگی انجام می‌شود. شما می‌توانید به تناسب هر رنگ لباس و هر طرح پارچه‌ای که در تیپ خود دارید، بند ساعت‌های مختلفی برای خود تهیه کنید که با ظاهر شما هارمونی کافی داشته باشند.

فراموش نکنید اگر به ساخت کاردستی‌هایی برای زیبایی بیشتر تیپ احتیاج دارید، ساخت دستبند با مهره هم می‌تواند ایده بسیار جالب و زیبایی برای شما باشد.

پرسش‌های متداول درباره ساخت بند ساعت پارچه ‌ای

وسایل مورد نیاز ساخت بند ساعت پارچه ‌ای چیست؟
یک قاب ساعت و مقداری پارچه به طرح دلخواه مهم‌ترین بخش این کاردستی است و سایر وسایل به عنوان ابزار کمکی هستند.
ساخت بند ساعت پارچه ‌ای چه رده سنی است؟
این کاردستی به دلیل سروکار داشتن با قیچی، پارچه و دوخت‌ودوز کمی پیچیدگی دارد و برای رده سنی نوجوان و بیشتر از آن بزرگسال مناسب است.
چه نوع پارچه‌ای برای این کاردستی بهتر است؟
پارچه‌هایی که دیرتر دون‌دون یا چروک شوند، بهتر هستند؛ مثل پارچه ساتن.
اشتراک گذاری: