خلاصه مطلب

با درست کردن یک جاجورابی، وسایل ریز و درشت خانه مثل جوراب، مجله، کنترل و… را در آن قرار دهید تا همیشه دم‌دست باشند؛ به‌خصوص اگر کودک نوپا دارید. ساخت جاجورابی به لطف این آموزش کار بسیار ساده‌ای است.

این روزها زندگی در آپارتمان‌های کوچک باعث شده تا افراد وسایلی را برای چیدمان خانه استفاده کنند که جای کم‌تری را اشغال می‌کند. در چنین شرایطی بازار فروش ابزار نگه‌دارنده وسایل مختلف داغ است. جاجورابی یکی از این ابزارهاست که وجود آن در هرخانه‌ای ضروری به‌نظر می‌رسد.

از جاجورابی می‌توان برای نگهداری کتاب، دستمال‌های آشپزخانه، لباس‌های کوچک و… نیز استفاده کرد. در این مطلب از کاغذ رنگی آموزش دوخت جاجورابی پارچه ‌ای را به همان دقت کاردستی قالیچه پوم پوم ارائه داده‌ایم تا دیگر با مشکل کمبود جا برای نگهداری وسایل مختلف مواجه نباشید.

وسایل موردنیاز برای دوخت جاجورابی پارچه ‌ای

 • به مقدار لازم
  پارچه
 • سه عدد
  پارچه برای جیب
 • یک عدد
  اتو
 • یک عدد
  چرخ‌خیاطی
 • به مقدار لازم
  لایه برچسب
 • به مقدار لازم
  آستر
 • یک عدد
  پانچ

ما در این مطلب طول پارچه اصلی را 110 سانتی‌متر و عرض آن را 43 سانتی‌متر درنظر گرفته‌ایم.

همین‌طور طول هر جیب را 30 سانتی‌متر و عرض آن را 43 سانت انتخاب کرده‌ایم. شما می‌توانید متناسب با سلیقه و نیاز خود اندازه طول، عرض و جیب‌ها را افزایش دهید و از هر طرحی استفاده کنید. پیش از تعیین طول و عرض پارچه، بد نیست محل نصب جاجورابی را مشخص کنید و به تناسب ابعاد فضایی که دارید، دوخت جاجورابی پارچه ای را پیش ببرید.

مراحل دوخت جاجورابی پارچه ‌ای

دوختن و آماده کردن جاجورابی کار چندان دشواری نیست. البته برای آنکه بتوانید ساخت این جاجورابی را راحت‌تر پیش ببرید، مراحل دوخت آن را قدم به قدم توضیح داده‌ایم.

1. قرار دادن ورقه چسبی میان دو لایه پارچه

برای درست کردن هریک از جیب‌ها حین دوخت جاجورابی پارچه ای مثل کاردستی جاکنترلی پارچه ای باید دو طرف پارچه را روی هم تا کنید و وسط آن را لایه چسبی قرار دهید. با این کار هریک از جیب‌ها دولایه و ضخیم خواهد شد. هرچه جیب‌ها ضخامت مناسب‌تری پیدا کند، استحکام بیشتری هم دارد.

آموزش دوخت جاجورابی پارچه ‌ای

2. دوخت بخش پایینی جیب

پس از آنکه دو لایه جیب را در دوخت جاجورابی پارچه ‌ای با دقت روی هم قرار دهید، زیر آن را بدوزید تا فضای داخلی جیب بهتر به نظر برسد. این کار همچنین باعث محکم‌تر شدن جیب‌ جاجورابی می‌شود.

آمورش دوخت جاجورابی پارچه ‌ای

3. تا زدن دو طرف جیب به صورت آکاردئونی

از سمت راست و چپ جیب‌های دو لایه، حدود پنج سانتی‌متر به‌سمت داخل تا بزنید تا طول کل مستطیل 33 سانتی‌متر شود. دو لایه کردن جیب، دوختن حاشیه‌ها و تا زدن طرفین آن، همه و همه برای افزایش ماندگاری و استحکام جیب جاجورابی است.

آموزش دوخت جاجورابی پارچه ‌ای

پس از تا زدن لایه‌های جیب‌ها به داخل، باید با اتو روی خط تا را پرس کنید که کاملا تای عمیقی پیدا کند. سپس هر طرف را به‌اندازه سه سانتی‌متر مانند عکس به عقب برگردانید تا جیب‌ها حالت آکاردئونی پیدا کنند. شما باید مجدد از اتو برای پرس همه خط‌های تا در دوخت جاجورابی پارچه ‌ای استفاده کنید.

4. دوختن دو طرف جیب‌ها

در این مرحله از دوخت جاجورابی پارچه ‌‌ای باید خط قسمتی را که دوسانتی‌متر به جلو تا شده، مطابق عکس با چرخ‌خیاطی بدوزید. هنگام دوختن دقت کنید که از خط راست خارج نشوید تا جاجورابی شما بدشکل نشود. همچنین مواظب باشید بخش دوم تای آکاردئونی را داخل دوخت پارچه قرار ندهید.

آموزش ساخت جاجورابی پارچه‌ای

5. مرتب کردن پارچه اصلی در دوخت جاجورابی پارچه ‌ای

ابتدا باید دو پارچه‌ مستطیلی اصلی را به‌خوبی با اتو صاف و مرتب کنید. لایه چسبی را روی پارچه اولی قرار دهید و پارچه دومی را روی آن دو بگذارید. لبه‌ها را روی هم صاف کنید و با چرخ‌خیاطی بدوزید.

به این ترتیب پارچه اصلی هم مانند جیب‌ها با سه لایه به خوبی محکم و ضخیم می‌شود که در دوخت جاجورابی پارچه ‌ای به استحکام آن کمک خواهد کرد.

آموزش ساخت جاجورابی پارچه‌ای

6. دوختن جیب به پارچه جاجورابی

در این مرحله حدود پنج سانتی‌متر از پایین پارچه اصلی خالی بگذارید تا حاشیه جاجوبی زیبایی بصری خود را حفظ کند. برای این کار می‌توانید از خط‌کش استفاده کنید. پایین جیب اولی را روی قسمت مشخص شده قرار ‌دهید و دو پارچه را زیر چرخ خیاطی بگذارید.

دوخت جاجورابی پارچه ای

حالا جیب را روی پارچه اصلی بدوزید. حین دوخت جاجورابی پارچه ای و اتصال جیب به پارچه، توجه کنید که تای دوم آکاردئون را به پارچه اصلی ندوزید.

دوخت جاجورابی پارچه ای

7. فاصله‌گذاری و دوخت سایر جیب‌ها

جیب دوم باید پنج سانتی‌متر با جیب اول فاصله داشته باشد و مانند آن به پارچه‌ اصلی متصل شود. جیب سومی را مانند دو جیب دیگر با فاصله‌ پنج سانتی‌متر متصل کنید. به این ترتیب همه جیب‌ها به پارچه اصلی دوخته خواهند شد.

8. درست کردن نوار برای جاجورابی

سه نوار از هر پارچه به پهنایی که نیاز دارید و برای عرض جیب‌ها ببرید. مانند تصویر لبه‌ها را به‌سمت داخل تا کنید و روی آن‌ها اتو بکشید تا کاملا صاف و یک‌دست شود.

آموزش ساخت جاجورابی پارچه‌ای

9. دوخت جاجورابی پارچه ای و نوار حاشیه آن

در این مرحله شما باید نوارهایی را که درست کرده‌اید، به پایین جیب‌ها بدوزید. برای اتصال نوار به جیب‌ها پایین نوار را به پارچه اصلی بدوزید و بالای نوار را به جیب متصل کنید. حین دوخت دقت کنید نوار باریک پارچه‌ای روی لایه بیرونی جیب دوخته شود و فضای داخل جیب را به اشتباه ندوزید.

آموزش ساخت جاجورابی پارچه‌ای

10. فرم‌دهی به گوشه‌های پارچه جاجورابی

وقتی کار جیب‌ها به‌پایان رسید، وقت آن است که گوشه‌های پارچه‌ اصلی را به‌شکل هلال درآورید. برای این کار می‌توانید از انتهای یک لیوان استوانه‌ای استفاده کنید. لیوان را روی گوشه‌های پارچه بگذارید و دورتادور آن را با ماژیک‌ خط بکشید تا خطی‌ هلالی‌ شکل ایجاد شود.

11. درست کردن نوار برای دوخت جاجورابی پارچه ‌ای

در این قسمت باید یک نوار برای دور پارچه اصلی درست کنید. پهنا و طول آن را باید طبق پارچه اصلی درنظر بگیرید. مانند عکس لبه‌ها را کمی به‌داخل تا کنید و روی آن اتو بکشید. از پشت پارچه اصلی مطابق تصویر شروع به دوختن کنید.

12. دوختن نوار به پارچه

در این مرحله از دوخت جاجورابی پارچه  ای برای دوختن نوار به پارچه اصلی، ابتدا نوار را روی پارچه بگذارید و مانند عکس نوار را تا کنار جیب‌ها بکشید؛ وقتی که نوار صاف و یکدست شد، آن را بدوزید.

13. درست کردن قلاب در دوخت جاجورابی پارچه ‌ای

مانند تصویر دو قلاب درست کنید. برای این کار ابتدا با استفاده از خودکار دو دایره بالای پارچه اصلی بکشید و بعد با وسیله‌ای تیز مانند کاتر آن‌ها را سوراخ کنید. داخل دایره‌ها دو پانچ بزنید تا قلاب‌ها را بسازید.

شما می‌توانید به‌راحتی این جاجورابی را بشویید و خشک کنید. وسایل اضافه‌ خود را بدون دردسر مرتب کنید و به خانه نظم دهید. اگر به این نوع وسایل علاقه دارید، ساخت پادری با پارچه‌های اضافه هم برایتان جالب خواهد بود. اگر ایده‌ها یا طرح‌های دیگری برای ساخت این جاجورابی سراغ دارید، می‌توانید آن را با سایر کاربران کاغذرنگی در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره دوخت جاجورابی پارچه ‌ای

برای دوخت جاجورابی پارچه ‌ای به چه وسایلی نیاز دارید؟
پارچه، چرخ خیاطی و آستر مهم‌ترین وسایل این کاردستی هستند، اما قیچی، اتو، پانچ و… هم ابزار تکمیل کاردستی به حساب می‌آیند.
دوخت جاجورابی پارچه ‌ای برای چه رده سنی مناسب است؟
این جاجورابی پارچه ‌ای یک وسیله کاربردی در خانه و یک کاردستی بزرگسالان است.
چه نوع پارچه‌ای برای دوخت جاجورابی خوب است؟
پارچه ضخیم، بادوام، ماندگار و محکم برای جاجورابی خوب است.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید