خلاصه مطلب

به جرئت می‌توان گفت، همه دخترها شیفته و علاقه‌مند به اکسسوری‌های دخترانه هستند. در این مطلب قصد داریم، یکی از بهترین اکسسوری‌های دخترانه، یعنی آموزش ساخت دستبند مهره‌ای را به شما عزیزان یاد دهیم. به کمک این آموزش جذاب به‌آسانی می‌توانید دستبندهای رنگا رنگی برای خودتان درست کنید یا هدیه به عزیزان‌تان دهید.

یکی از در دسترس‌ترین و البته جذاب‌ترین اکسسوری‌هایی که می‌توان متناسب با تیپ و رنگ لباس آن را انتخاب و استفاده کرد، دستبندها هستند. حالا که دیگر هم دختران و هم پسران دستبندهای رنگی‌رنگی گوناگون را برای تیپ‌ها و سبک‌های مختلف پوشش به کار می‌گیرند، درست کردن دستبند به ویژه ساخت دستبند با مهره طرفدار بیشتری پیدا کرده است. این مطلب درباره آموزش کاردستی حرفه ای دستبند با مهره است. اگر شما هم اهل استفاده از دستبند هستید و دوست دارید با هر رنگ لباس، دستبند خوشرنگ مناسب آن تیپتان را بیندازید، این مطلب از کاغذ رنگی را از دست ندهید.

وسایل موردنیاز درست کردن دستبند

 • به اندازه کافی
  نخ پلاستیکی کشی ضخیم
 • یک عدد
  سوزن مخصوص کاردستی یا سوزن معمولی
 • 17 عدد
  سنگ عقیق یا مهره پلاستیکی
 • 5 عدد
  مهره یا کریستال
 • چسب حرارتی به مقدار لازم
  چسب
 • یک عدد
  قیچی
 • به مقدار لازم
  خلال دندان

مراحل ساخت دستبند با مهره

آموزش کاردستی خانگی دستبند با مهره بسیار آسان است و وقت کمی از شما می‌گیرد. فقط مراحل را قدم به قدم پیش ببرید و حوصله به خرج دهید. شما می‌توانید پس از یادگیری ساخت دستبند با مهره با هر رنگ و مدل که می‌خواهید این دستبندها را تهیه کنید تا با هر تیپ و مدل از آن‌ها استفاده کنید.

1. نحوه فرو کردن سوزن داخل مهره یا سنگ

اولین کاری که باید برای درست کردن دستبند با مهره انجام دهید این است که طرح، رنگ و چیدمان مهره یا سنگ‌ها را انتخاب کنید. دستبند با مهره‌های یک شکل می‌خواهید؟ ترجیح می‌دهید مهره‌ها هر دو تا درمیان متفاوت باشد؟ هرچه که باشد، تنها انتخاب شما مهم است.

برای آموزش ساخت دستبند با مهره، باید نخ پلاستیکی را به ‌اندازه دوبرابر مچ دست خود برش دهید و به انتهای آن گیره بزنید تا هنگامی که مهر‌ه‌ها را از نخ عبور می‌دهید، از انتهای ‌آن بیرون نریزد.

در این قسمت از مطلب آموزش دستبند با مهره برای انداختن مهره‌ها در نخ می‌توانید از سوزن معمولی یا سوزن ویژه کاردستی استفاده کنید. سوزن‌های ویژه به جای داشتن سوراخ در انتها، از طول باز شده و حالتی چشمی شکل پیدا می‌کنند که باید نخ را میانشان قرار دهید. نخ پلاستیکی را بین سوزن مخصوص بگذارید یا در انتهای سوزن معمولی فرو کنید و یک گره خیلی خیلی کوچک و ریز انتهای نخ بزنید که نخ و سوزن از هم جدا نشوند. پس از این کار با همان آرایشی که می‌خواهید، مهره یا سنگ را از نخ عبور دهید.

در نظر داشته باشید در صورت استفاده از سوزن معمولی، گره انتهای نخ باید به قدری کوچک باشد که سوزن نخ شده بتواند از مهره‌ها عبور کند.

عبور دادن مجدد نخ از سنگ‌ها در ساخت دستبند با مهره

2. نحوه چیدمان کریستال بین مهره‌ها

اگر می‌خواهید در آموزش درست کردن دستبند با مهره از کریستال‌ها در ساخت دستبند با مهره استفاده کنید، باید پس از تعداد دلخواه مهره، یک، دو یا هر اندازه که می‌خواهید از کریستال‌ها به دستبند اضافه کنید. بعد از این که کریستال‌ها را از نخ عبور دادید، مجدد نوبت به مهره‌هاست.

اینکه چیدمان سنگ و کریستال در آموزش دستبند با مهره چگونه باشد، کاملا به سلیقه شما بستگی داشته و هیچ محدودیتی در این موضوع ندارید.

3. عبور دادن مجدد نخ از سنگ‌ها

در این مرحله از درست کردن دستبند با مهره و نخ وقتی نخ را از تمام مهره‌ها عبور دادید، دو سر نخ را بگیرید و چند باری بکشید تا تمام مهره‌ها به‌صورت منظم روی نخ قرار بگیرد. حالا باید از آن سمت نخ که گیره قرار گرفته است، نخ را دوباره از همه مهره‌ها عبور دهید. آن قدر این کار را انجام دهید تا نخ از تمام مهره‌ها عبور کند. این کار باعث می‌شود که دستبند دو ردیف نخ داشته و استحکام بهتری پیدا کند.

عبور دادن مجدد نخ از سنگ‌ها در ساخت دستبند با مهره

4. گره زدن نخ دستبند

وقتی نخ را دوباره کامل از همه مهره‌ها عبور دادید، سوزن و گیره را از نخ جدا کنید. در نهایت دو گره به نخ بزنید تا اتصال دستبند محکم شود. گره‌ها باید بسیار ریز و کاملا محکم باشند. به این ترتیب هم دیده نخواهند شد و هم کاملا محکم هستند. شما میتوانید شیوه صحیح گره زدن را در ویدیو درست کردن دستبند با نخ و مهره ببینید.

5. چسب زدن به نخ برای ساخت دستبند با مهره

پس از آنکه دو طرف نح را به هم گره زدید، با دو بند بلند روی دستبند مواجه می‌شوید. اگر در همین مرحله نخ‌ها را قیچی کنید، احتمال دارد هم گره باز شود و هم برجستگی گره روی نخ با دو بند کوتاه کاملا به چشم بیاید.

پس باید مجدد به یکی از سر نخ‌های باقی‌مانده سوزن وصل کنید و آن را از دو یا سه مهره عبور دهید. سوزن را از نخ جدا کرده و همین کار را با سر دیگر نخ هم تکرار کنید. این کار باعث می‌شود که گره نخ شما مشخص نباشد.

چسب زدن به نخ برای ساخت دستبند با مهره

حالا در این مرحله از ساخت دستبند با مهره های ریز، یک خلال دندان را به چسب آغشته کنید و به جایی که گره قرار دارد، چسب بزنید. دو سر نخی که از مهره‌ها بیرون زده است را چند باری بکشید تا چسب در دو مهره سمت چسب و راست به خوبی پخش شود. همچنین می‌توانید با ظرافت، کمی چسب به دو نخ عبور کرده از مهره‌ها بزنید تا در جای خود ثابت بمانند.

چسب زدن به نخ برای ساخت دستبند با مهره

در پایان کار باید دو سر باقی‌مانده از نخ را با قیچی برش دهید تا زیبایی دستبند شما تکمیل شود. در این مرحله از ساخت دستبند با مهره باید از یک قیجی باریک با لبه‌های بلند استفاده کنید تا بتوانید با ظرافت آن را قیچی کنید.

بریدن نخ برای ساخت دستبند با مهره

پس از پایان کار می‌توانید دستبند را به تناسب رنگ‌های آن با لباس‌های مختلف خود ست کنید و یک تیپ منحصربه‌فرد برای خود بسازید. با توجه به عبور دو لایه نح از دستبند مهره‌ای، دستبند ماندگاری و دوام بالایی دارد، بنابراین برای استفاده از آن نگران نباشید. شما می‌توانید به صورت روزانه هم از این دستبند استفاده کنید. اگر به ساخت این نوع وسایل تزیینی علاقه دارید، می‌توانید کاردستی کیف کارت نمدی را در زمان کم به راحتی درست کنید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت دستبند با مهره

وسایل موردنیاز ساخت دستبند با مهره چیست؟
مهره و نخ پلاستیکی مهم‌ترین وسایل در ساخت این کاردستی هستند و بقیه وسایل به عنوان ابزار کمکی و مکمل به حساب می‌آیند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
کاربرد این کاردستی برای بزرگسالان است، اما کودکان 10 سال به بالا هم می‌توانند این کاردستی را بسازند؛ البته با کمک بزرگ‌ترها.
آیا بدون وجود مهره می‌توانید این کاردستی را بسازید؟
شما می‌توانید این کاردستی را با هر نوع مهره‌ای بسازید و رنگ و اندازه مهره فقط به خودتان بستگی دارد.
اشتراک گذاری:
نظرات (3)
 • این دستبند خیلی آسونه درست کردنش کاری نداره کش رو برمیداریم مهره هارو میندازیم تو کش بعد چند بار گره میزنیم بعد جاهای اضافه رو میبریم به همین راحتی که گفتمه

برای ارسال نظر ابتدا باید در سایت وارد شوید.