خیلی از ما برای تماشای تلویزیون مدام دنبال پیدا کردن آن هستیم و همیشه هم دستگاه کنترل در دورترین نقطه خانه پنهان بوده است. ساخت جا کنترلی پارچه‌ای برای دسته مبل می‌تواند این دغدغه را برای همیشه از بین ببرد. شما می‌توانید آن را با رنگ‌ها، طرح‌ها و اندازه‌های مختلف، متناسب با دسته مبل یا کاناپه خانه خودتان درست کنید. پس همراه ما باشید تا این کاردستی زیبا و کاربردی را به شما آموزش دهیم.

وسایل مورد نیاز ساخت جا کنترلی

  • یک پارچه با طول 130 و عرض 33 سانتی‌متر
  • یک پارچه با طول 33 و عرض آن 14 سانتی‌متر
  • یک پارچه با طول 33 و عرض آن 10 سانتی‌متر
  • پین، قیچی و چرخ خیاطی
  • یک کش به طول 10 سانتی‌متر
  • یک نوار به‌اندازه‌ای که برای دور تا دور پارچه اصلی نیاز دارید.

آموزش تصویری ساخت جا کنترلی پارچه برای دسته مبل

مراحل ساخت جا کنترلی پارچه‌ای

برای دوخت و ساخت این وسیله کاربردی، کافی است مراحل زیر را قدم به قدم اجرا کنید.

1. درست کردن جیب

برای ساخت جا کنترلی اول پارچه‌ای که طول آن 33 و عرضش 10 سانتی‌متر است، مانند عکس از طول تا بزنید. با استفاده از اتو لبه‌ها را صاف می‌کنید تا کامل صاف و یک دست شود. با این کار هر چروک و تای اضافه روی پارچه است، به طور کامل باز خواهد شد.

آموزش تصویری ساخت جا کنترلی پارچه برای دسته مبل

در قدم بعدی ساخت جا کنترلی پارچه‌ای که طول آن 33 و عرضش 14 سانتی‌متر است را با اتو صاف کنید. سپس پارچه‌ای که در مرحله‌ قبل آماده کردید، لب به لب بالای پارچه بزرگ‌تر قرار دهید و با سه پین یا سوزن مخصوص خیاطی، آن‌ها را به یکدیگر متصل کنید. اگر قسمت اضافه‌ای در لبه‌های پارچه‌ها وجود دارد، با قیچی سمت راست و چپ دو پارچه را یک اندازه کنید. در آخر با استفاده از چرخ خیاطی بالای دو پارچه را به هم بدوزید.

دوخت و دوز پارچه

2. وصل کردن جیب به پارچه اصلی ساخت جا کنترلی

در این مرحله باید جیب دوخته شده را به بزرگ‌ترین پارچه که همان پارچه اصلی ساخت جا کنترلی است، بدوزید. برای این کار به اندازه 30 سانتی‎متر از طول 130 سانتی‌متری پارچه جلو آمده و جیب را با سوژن به پارچه اصلی متصل می‌کنید. پس از اطمینان از جای صحیح جیب، آن را بعد با چرخ خیاطی به پارچه اصلی بدوزید.

آموزش تصویری ساخت جا کنترلی پارچه برای دسته مبل

3. دوخت فضای هر جیب در جا کنترلی

مانند تصویر زیر جیب را به سمت عقب برگردانید. مطابق تصویر، چهار پین یا سوزن خیاطی را با فاصله 10 سانتی‌متر روی آن بزنید. این اندازه‌گیری‌ها برای مشخص کردن جای جیب‌های مختلف در ساخت جا کنترلی هستند. پس از مشخص شدن جای دقیق جیب‌ها، آن‌ها را روی پارچه اصلی بدوزید تا فضای هر جیب از جا کنترلی دقیقا معلوم باشد.

آموزش تصویری ساخت جا کنترلی پارچه برای دسته مبل

4. دوختن نوار به دورتادور پارچه ساخت جا کنترلی

اول نیم سانتی‌متر از لبه‌های پارچه‌ اصلی را به سمت داخل تا بزنید و روی آن اتو بکشید تا مرتب شود. در نظر داشته باشید نوار آماده شده باید فقط سمت راست و چپ پارچه قرار بگیرد و نیازی نیست کل محیط پارچه را نوار دوزی کنید.

وقتی نوار را روی پارچه اصلی گذاشتید، مانند تصویر در هر دو طرف از پایین و بالا نیم سانتی‌متر به زیر ببرید. برای اینکه بتوانید پارچه‌ها را مرتب و منظم بدوزید، از پین یا سوزن برای سرتاسر نوار استفاده کنید.

Ab419f8a 042e 4d44 8a62 3fff57366f82 Min
E83ae3c4 8d19 49cb B6c2 303e52c40259 Min

سپس از پشت یا روی پارچه شروع به دوختن کنید. وقتی این کار به اتمام رسید، روی محل دوخت را اتو بکشید تا کاملا صاف شده و چروکی روی آن باقی نماند.

B3da709c E449 4f22 A1fd 658a6012133e Min
9388930d 5c23 44bf 9166 6c903a34c4d3 Min

سمت دوخته نشده نوار را برگردانید و صافش کنید. روی نوار را کاملا اتو بکشید تا نوار مانند تصویر مرتب و صاف شود. سپس آن طرف را دور تا دور بدوزید تا نوار به طور کامل به پارچه اصلی دوخته شود.

Cab615f8 46c9 4a1d Bb7d F688c422938e Min
F1599ba1 857a 4a9b Af8d D0801c3ecb56 Min

5. اتصال کش برای تامین فضای بیشتر روی پارچه

در این مرحله از ساخت جا کنترلی باید کشی که از قبل آماده کرده‌اید، به پارچه بدورید. برای این کار مانند تصویر اول یک طرف کش را با پین به پارچه اصلی وصل کنید. بعد طرفی که پین گذاشته‌اید را با استفاده از چرخ خیاطی بدوزید. حالا سمت آزاد کش را هم بدوزید.

آموزش تصویری ساخت جا کنترلی پارچه برای دسته مبل

دوخت کش برای ایجاد فضای بیشتر روی جا کنترلی است. شما می‌توانید دستگاه ریموت کوچک‌تر مانند دستگاه کولر گازی را داخل کش قرار دهید تا در جیب‌های بزرگ و بین وسایل دیگر گم نشود.

9963a8bf 9801 4073 Af24 35b81eb6a0a2 Min
Ebb0359f 11d2 416f B768 F8829eb6281a Min

مرحله پنجم، ساخت جیب بزرگ‌تر پشت جیب‌های کوچک

وقتی که کار جیب‌ها در ساخت جا کنترلی به پایان رسید، از سمتی که از اول شروع به دوخت کرده بودید، سر پارچه را 30 سانتی‌متر به سمت داخل پارچه اصلی ‌بیاورید. یعنی پارچه را طوری تا کنید که جیب‌ها به سمت بالا قرار داشته باشند. بعد مانند شکل اول با سوزن دو سر پارچه را به هم متصل کنید. سپس با چرخ خیاطی دو سر را به یکدیگر بدوزید.

با این کار علاوه‌بر جیب‌های کوچکی که روی سطح بالایی پارچه است، یک جیب بزرگ هم پشت جیب‌های کوچک به وجود می‌آید که برای وسایلی با ابعاد بزرگ‌تر مناسب خواهد بود.

استفاده از سوزن ته گرد برای دوخت پارچه

شما می‌توانید پس از پایان کار ساخت جا کنترلی کل این پارچه را اتو کنید تا هنگام قرار دادن روی دسته مبل، در محل قرارگیری به خوبی جا بگیرد. برای قرار دادن این جا کنترلی روی دسته مبل، سمتی که جیب‌ها قرار دارند، باید به طرف بیرون قرار بگیرد و قسمت بدون جیب داخل مبل باشد. بخش بدون جیب را تا حد امکان زیر پشتی‌ها و کوسن صندلی یا کاناپه جا دهید و از ثابت بودن آن اطمینان پیدا کنید.

02
01

با این کاردستی می‌توانید به راحتی به کنترل‌ تلویزیون و سایر دستگاه‌های ریموت دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید وسایلی مانند عینک، مجله و روزنامه را هم در آن جا دهید. اگر طرح و ایده‌های دیگر برای درست کردن این کاردستی سراغ دارید، خوشحال می‌شویم که آن را با ما در میان بگذارید.