خلاصه مطلب

جاکنترلی واژه‌ای که شاید برای همه ما آرزو باشد. همیشه کنترل تلویزیون، پلیرهای موسیقی، وسیله‌های الکترونیکی و… اطراف خانه پراکنده هستند و نمی‌توان آن‌ها را یافت. در این مطلب آموزش ساخت جاکنترلی پارچه‌ای را برای شما آماده کرده‌ایم که ساخت آن برای شما جذاب و کاربردی خواهد بود.

خیلی از ما برای تماشای تلویزیون مدام دنبال پیدا کردن آن هستیم و همیشه هم دستگاه کنترل در دورترین نقطه خانه پنهان بوده است. ساخت جا کنترلی پارچه‌ای برای دسته مبل می‌تواند این دغدغه را برای همیشه از بین ببرد. شما می‌توانید آن را با رنگ‌ها، طرح‌ها و اندازه‌های مختلف، متناسب با دسته مبل یا کاناپه خانه خودتان درست کنید. پس همراه ما باشید تا این کاردستی زیبا و کاربردی را مثل کاردستی ارگانایزر دیواری به شما آموزش دهیم.

وسایل مورد نیاز ساخت جا کنترلی

 • سه متر طول و 50 سانتی‌متر عرض
  پارچه
 • 1 عدد
  سوزن خیاطی
 • 1 عدد
  قیچی
 • 1 عدد
  چرخ خیاطی
 • 10 سانتی‌متر
  کِش
 • به اندازه دور جاکنترلی
  نوار

آموزش تصویری ساخت جا کنترلی پارچه برای دسته مبل

مراحل ساخت جا کنترلی پارچه‌ای

برای دوخت و ساخت این وسیله کاربردی، کافی است مراحل زیر را قدم به قدم اجرا کنید.

1. درست کردن جیب

برای ساخت جا کنترلی پارچه‌ای از انواع کاردستی حرفه ای اول پارچه‌ای که طول آن 33 و عرضش 10 سانتی‌متر است، مانند عکس از طول تا بزنید. با استفاده از اتو لبه‌ها را صاف می‌کنید تا کامل صاف و یک دست شود. با این کار هر چروک و تای اضافه روی پارچه است، به طور کامل باز خواهد شد.

آموزش تصویری ساخت جا کنترلی پارچه برای دسته مبل

در قدم بعدی ساخت جا کنترلی پارچه‌ای که طول آن 33 و عرضش 14 سانتی‌متر است را با اتو صاف کنید. سپس پارچه‌ای که در مرحله‌ قبل آماده کردید، لب به لب بالای پارچه بزرگ‌تر قرار دهید و با سه پین یا سوزن مخصوص خیاطی، آن‌ها را به یکدیگر متصل کنید. اگر قسمت اضافه‌ای در لبه‌های پارچه‌ها وجود دارد، با قیچی سمت راست و چپ دو پارچه را یک اندازه کنید. در آخر با استفاده از چرخ خیاطی بالای دو پارچه را به هم بدوزید.

دوخت و دوز پارچه

2. وصل کردن جیب به پارچه اصلی ساخت جا کنترلی

در این مرحله باید جیب دوخته شده را به بزرگ‌ترین پارچه که همان پارچه اصلی ساخت جا کنترلی است، بدوزید. برای این کار به اندازه 30 سانتی‎متر از طول 130 سانتی‌متری پارچه جلو آمده و جیب را با سوژن به پارچه اصلی متصل می‌کنید. پس از اطمینان از جای صحیح جیب، آن را بعد با چرخ خیاطی به پارچه اصلی بدوزید.

آموزش تصویری ساخت جا کنترلی پارچه برای دسته مبل

3. دوخت فضای هر جیب در جا کنترلی

مانند تصویر زیر جیب را به سمت عقب برگردانید. مطابق تصویر، چهار پین یا سوزن خیاطی را با فاصله 10 سانتی‌متر روی آن بزنید. این اندازه‌گیری‌ها برای مشخص کردن جای جیب‌های مختلف در ساخت جا کنترلی هستند. پس از مشخص شدن جای دقیق جیب‌ها، آن‌ها را روی پارچه اصلی بدوزید تا فضای هر جیب از جا کنترلی دقیقا معلوم باشد.

آموزش تصویری ساخت جا کنترلی پارچه برای دسته مبل

4. دوختن نوار به دورتادور پارچه ساخت جا کنترلی

اول نیم سانتی‌متر از لبه‌های پارچه‌ اصلی را به سمت داخل تا بزنید و روی آن اتو بکشید تا مرتب شود. در نظر داشته باشید نوار آماده شده باید فقط سمت راست و چپ پارچه قرار بگیرد و نیازی نیست کل محیط پارچه را نوار دوزی کنید.

وقتی نوار را روی پارچه اصلی گذاشتید، مانند تصویر در هر دو طرف از پایین و بالا نیم سانتی‌متر به زیر ببرید. برای اینکه بتوانید پارچه‌ها را مرتب و منظم بدوزید، از پین یا سوزن برای سرتاسر نوار استفاده کنید.

سپس از پشت یا روی پارچه شروع به دوختن کنید. وقتی این کار به اتمام رسید، روی محل دوخت را اتو بکشید تا کاملا صاف شده و چروکی روی آن باقی نماند.

سمت دوخته نشده نوار را برگردانید و صافش کنید. روی نوار را کاملا اتو بکشید تا نوار مانند تصویر مرتب و صاف شود. سپس آن طرف را دور تا دور بدوزید تا نوار به طور کامل به پارچه اصلی دوخته شود.

5. اتصال کش برای تامین فضای بیشتر روی پارچه

در این مرحله از ساخت جا کنترلی باید کشی که از قبل آماده کرده‌اید، به پارچه بدورید. برای این کار مانند تصویر اول یک طرف کش را با پین به پارچه اصلی وصل کنید. بعد طرفی که پین گذاشته‌اید را با استفاده از چرخ خیاطی بدوزید. حالا سمت آزاد کش را هم بدوزید.

آموزش تصویری ساخت جا کنترلی پارچه برای دسته مبل

دوخت کش برای ایجاد فضای بیشتر روی جا کنترلی است. شما می‌توانید دستگاه ریموت کوچک‌تر مانند دستگاه کولر گازی را داخل کش قرار دهید تا در جیب‌های بزرگ و بین وسایل دیگر گم نشود.

6. ساخت جیب بزرگ‌تر پشت جیب‌های کوچک

وقتی که کار جیب‌ها در ساخت جا کنترلی به پایان رسید، از سمتی که از اول شروع به دوخت کرده بودید، سر پارچه را 30 سانتی‌متر به سمت داخل پارچه اصلی ‌بیاورید. یعنی پارچه را طوری تا کنید که جیب‌ها به سمت بالا قرار داشته باشند. بعد مانند شکل اول با سوزن دو سر پارچه را به هم متصل کنید. سپس با چرخ خیاطی دو سر را به یکدیگر بدوزید.

با این کار علاوه‌بر جیب‌های کوچکی که روی سطح بالایی پارچه است، یک جیب بزرگ هم پشت جیب‌های کوچک به وجود می‌آید که برای وسایلی با ابعاد بزرگ‌تر مناسب خواهد بود.

استفاده از سوزن ته گرد برای دوخت پارچه

شما می‌توانید پس از پایان کار ساخت جا کنترلی کل این پارچه را اتو کنید تا هنگام قرار دادن روی دسته مبل، در محل قرارگیری به خوبی جا بگیرد. برای قرار دادن این جا کنترلی روی دسته مبل، سمتی که جیب‌ها قرار دارند، باید به طرف بیرون قرار بگیرد و قسمت بدون جیب داخل مبل باشد. بخش بدون جیب را تا حد امکان زیر پشتی‌ها و کوسن صندلی یا کاناپه جا دهید و از ثابت بودن آن اطمینان پیدا کنید.

با این کاردستی با پارچه می‌توانید به راحتی به کنترل‌ تلویزیون و سایر دستگاه‌های ریموت دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید وسایلی مانند عینک، مجله و روزنامه را هم در آن جا دهید. اگر طرح و ایده‌های دیگر برای درست کردن این کاردستی سراغ دارید، خوشحال می‌شویم که آن را با ما در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت جا کنترلی

برای ساخت جا کنترلی به چه وسایلی نیاز دارید؟
پارچه، کش و نوار مهم‌ترین وسایل در ساخت جا کنترلی هستند و چیزهای دیگر همه ابزار موردنیازتان به حساب می‌آیند.
ساخت جا کنترلی برای چه رده سنی مناسب است؟
این جا کنترلی یک کاردستی بزرگسالان به حساب می‌آید.
برای ساخت جا کنترلی به چه نوع پارچه‌ای نیاز دارید؟
برای دوخت این جا کنترلی باید از پارچه‌های محکم و ماندگاری استفاده کنید که توان تحمل وزن بالا را داشته باشند.
اشتراک گذاری: