خلاصه مطلب

اگر فیلترهای قهوه روی دستتان مانده است، شاید بد نباشد از آن‌ها برای درست کردن چند گل رنگارنگ و زیبا استفاده کنید. کاردستی گل با فیلتر قهوه خیلی آسان‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. کافی است وسایل موردنیاز را تهیه و کار را شروع کنید.

کار با فیلترهای قهوه خیلی سرگرم‌کننده و خلاقانه است. کافی است شما هم یک بار امتحان کنید تا مشتری ثابت این مدل کاردستی‌ها شوید. کاردستی گل با فیلتر قهوه همان‌قدر که مثل کاردستی با چوب بستنی پسرانه راحت و جذاب به ‌نظر می‌رسد، زیبا و چشمگیر هم است.

یک کار هنری که ساخت آن بچه‌ها را سرگرم و نتیجه‌اش بزرگ‌ترها را متعجب می‌کند، درست مثل کاردستی گل با کاغذ شیرینی که به همین سادگی و جالبی است! اگر قصد خرید گل برای روز مادر یا معلم را دارید، قبل از هر کاری چند دقیقه به مطلب کاغذ رنگی سر بزنید. شاید ایده بهتری پیدا کردید.

وسایل و تجهیزات موردنیاز

 • فیلتر قهوه ۴ عدد
  فیلتر قهوه
 • آب‌رنگ مایع
 • لوله پاک کن سبز
  لوله‌پاک‌کن سبز
 • آب
  آب
 • قیچی
  قیچی
 • قطره چکان
  قطره‌چکان

چگونه با فیلتر قهوه گل بسازید؟

یکی از ویژگی‌های گل با فیلتر قهوه این است که خیلی راحت و با وسایل ساده درست می‌شود؛ ولی نتیجه کار خیلی قشنگ و شیک از آب‌ درمی‌آید.

جالب‌تر آن‌که این گل‌های کاغذی خیلی حس گل‌های صدتومانی را می‌دهند و شبیه آن‌ها هستند. شما می‌توانید این گل‌ها را داخل گلدان روی میز یا ویترین مغازه بگذارید و از زیبایی آن لذت ببرید.

۱. آماده‌سازی فیلترها

قبل هر کاری در ساخت گل با فیلتر قهوه باید چهار فیلتر قهوه را روی هم بگذارید. مطمئن شوید فیلترهای قهوه کاملا روی هم قرار دارند و لبه‌های آن دقیقا روی هم است.

حالا این چهار فیلتر قهوه را به همین شکل که روی هم قرار دارند، از وسط تا کنید. حالا دوباره یک تا بزنید تا ربع دایره داشته باشید. در این مرحله هم یک تای دیگر بزنید.

حالا لبه پهن این فیلترهای تاشده را به شکل گلبرگ گرد با قیچی ببرید. این شیوه بُرش فیلترها کمک می‌کند همه گلبرگ‌ها کاملا مشابه هم باشند.

بعد از آن فیلتر را باز و با فشار دست آن‌ها را روی سینی صاف کنید تا گلبرگ‌های یک شکل و یک اندازه کاردستی گل با فیلتر قهوه را ببینید.

۲. رنگ‌آمیزی گلبرگ‌های گل با فیلتر قهوه

در این مرحله باید به تعداد رنگ‌های که دارید، کاسه بردارید. داخل هرکدام دو قاشق غذاخوری آب و کمی از رنگ دلخواهتان بریزید.

برای اضافه‌کردن آب‌رنگ مایع به اندازه رنگ‌ها و تناسب آن با آب داخل کاسه‌ها در کاردستی گل با فیلتر قهوه دقت کنید. مثلا ۱۰ قطره زرد، دو قطره قرمز (برای این‌که رنگ صورتی) و چهار قطره نارنجی در هریک از کاسه‌ها بچکانید.

با قطره‌چکان، رنگ زرد را به مرکز فیلتر و رنگ‌های دیگر را به گلبرگ‌ها اضافه کنید. این شیوه رنگ‌آمیزی برای گل‌ها اصلا اجباری نیست و شما می‌توانید از هر رنگ و طرحی که می‌خواهید برای این کار استفاده کنید.

بهتر است برای طبیعی شدن گل‌های کاردستی گل با فیلتر قهوه هیچ جای خالی از رنگ روی کاغذ فیلتر باقی نگذارید. یادتان باشد هنوز هر چهار فیلتر روی هم قرار دارند.

حالا ۳ تا ۵ ساعت صبر کنید تا فیلترها خشک شوند. یا آن‌ها را ۲۰ دقیقه در فر با دمای ۱۳۰ درجه فارنهایت یا حدود ۵۴ درجه سانتی‌گراد بگذارید. به‌هیچ‌وجه دما را خیلی بالاتر نبرید یا زمان را طولانی‌تر نکنید.

۳. به گل‌ها شکل بدهید

فیلترها را دوتا دوتا جدا کنید. برای هر دسته این دو مرحله را انجام دهید.

 • اول فیلتر رویی را بردارید. آن را کمی بچرخانید و دوباری روی فیلتر زیری بگذارید. با این کار کاغذهای گل با فیلتر قهوه دیگر دقیقا از روی طرحشان روی هم قرار نخواهند داشت.
 • حالا انگشت‌تان را وسط این دسته فیلتر بگذارید و بعد بقیه فیلتر یعنی گلبرگ‌ها را با دست، کاملا به سمت بالا و اطراف انگشت‌تان خم کنید.

در این قسمت از کاردستی گل با فیلتر قهوه دو دسته فیلتر دارید که شکل گل گرفته‌اند. باید از انتهای‌شان آن‌ها را به یکدیگر وصل کنید. برای این کار دو انتها را با انگشت کنار هم نگه ‌دارید.

بعد از آن یک لوله‌پاک‌کن را از حدود ۱.۳ سانتی‌متر بالاتر انتهای‌شان، به‌صورت مارپیج تا انتها بپیچید. طوری‌که چیزی از انتهای گل بیرون نماند. قسمت بلند باقی‌مانده از لوله‌پاک‌کن هم نقش ساقه را دارد.

با دست، فیلترهای قهوه را از هم باز کنید تا به شکل گل دربیاید. نتیجه به‌طرز باورنکردنی زیبا و حتی از فاصله دور، طبیعی به ‌نظر می‌رسد. شما می‌توانید این گل‌های صدتومانی قشنگ را روی پیش‌خوان یا ویترین مغازه قرار دهید. بی‌شک کاردستی گل با فیلتر قهوه چشم‌های زیادی را به خودش خیره می‌کند.

آیا حتما باید از آب‌رنگ مایع استفاده کنید؟

آب‌رنگ مایع سریع‌ترین و ساده‌ترین رنگ برای کاردستی گل با فیلتر قهوه است. آب‌رنگ‌های مایع خیلی راحت از هر چهار فیلتر قهوه رد می‌شوند و آن‌ها را رنگی می‌کنند. با این حال اگر این نوع رنگ را ندارید، می‌توانید از رنگ خوراکی در آب، یا مارکر هم استفاده کنید.

اشکال رنگ خوراکی این است که مثل آب‍رنگ مایع یا روش مارکر، طیف رنگی از تیره به روشن به شما نمی‌دهد؛ یعنی رنگ تقریبا با شدت یکسان در همه‌جا پخش می‌شود.

سختی کار با مارکر هم در این است که برای دو فیلتر قهوه روی هم می‌توانید آن را استفاده کنید. بنابراین برای یک گل، باید هر دسته دوتایی فیلتر را جدا رنگ و بعد با قطره‌چکان خیس کنید.

البته قشنگ‌ترین لبه‌های تیره گلبرگ با همین روش درست می‌شود. اگر تعداد گل با فیلتر قهوه موردنیازتان کم است، مارکر را برای رنگ‌آمیزی پیشنهاد می‌دهیم.

چطوری لبه‌های گلبرگ را تیره کنید؟

راز اصلی ترفند است که اول فیلتر را به شکل گبرگ ببرید، بعد آن را رنگ‌آمیزی کنید. ولی نکات دیگری هم وجود دارد. مثلا هرچه رنگ تیره‌تر باشد، لبه‌ها سایه پررنگ‌تری پیدا می‌کنند. یا این‌که مارکر، لبه‌های تیره‌تری در مقایسه با آب‌رنگ، برجامی‌گذارد.

البته ساخت گل با فیلتر قهوه با مارکر کمی کندتر از آب‌رنگ پیش‌می‌رود ولی برای تعداد کم، ارزشش را دارد.

به‌جای لوله‌پاک‌کن از چه چیزی استفاده کنید؟

شما می‌توانید گل‌ها را با سیم گل درست کنید و ساقه آن را با نوار گل دورش بپیچید. این‌طوری هرچند کمی دشوار است؛ اما طبیعی‌تر هم به ‌نظر می‌رسد.

آیا واقعا به ۴ فیلتر قهوه برای هر گل نیاز دارید؟

وقتی صحبت از کار با بچه‌های خردسال است، باید حوصله آن‌ها و توانایی مدیریت‌شان را هم در نظر گرفت. به همین دلیل شما می‌توانید با همان دو فیلتر، کاردستی گل با فیلتر قهوه را بسازید. با این حال طبیعتا گل‌های با چهار فیلتر، پرتر و زیباتر می‌شوند.

چگونه فیلترهای قهوه را سریع‌تر خشک کنید؟

به جز دو راه‌حلی که برای این بخش کاردستی گل با فیلتر قهوه در متن گفتیم، می‌توانید آن‌ها را روی لیوان یا یک شیشه ترشی بگذارید تا حدودا ۱.۵ ساعت بعد خشک شوند.

در روزهای آفتابی و گرم هم در هوای باز تقریبا نیم ساعت طول می‌کشد تا فیلترها خشک شوند. البته همه این‌ها به شرطی است که آن‌ها را در آب زیاد غرق نکرده باشید!

آیا شما هم کاردستی گل با فیلتر قهوه را ساخته‌اید؟ نظرتان درباره آن چیست؟ چه تجربه‌ای از این کاردستی دارید؟ اگر به ساخت کاردستی با فیلتر قهوه علاقه‌مند هستید، آموزش ساخت کاردستی خفاش با فیلتر قهوه و کاردستی با پاکت شیر را هم بخوانید و نظرتان را برای ما بنویسید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی گل با فیلتر قهوه

فیلتر قهوه دقیقا چیست؟
فیلتر قهوه درواقع صافی قهوه حین سرو آن است؛ درست مثل صافی که روی قوری‌ها می‌گذارند.
چگونه فیلتر قهوه را رنگ کنید؟
با مکش رنگ و آب در قطره چکان و ریختن رنگ روی فیلتر قهوه می‌توانید کل کاغذ فیلتر قهوه را رنگ‌آمیزی کنید.
برای ساقه گل از چه وسیله‌ای استفاده کنید؟
شما می‌توانید ساقه گل را با لوله پاک‌کن یا سیم مفتول رنگ‌شده درست کنید. در ساخت این کاردستی از لوله پاک‌کن استفاده شده است.
اشتراک گذاری: