خلاصه مطلب

اگر دست به هنرتان خوب باشد، با استفاده از وسایل دورریختنی هم می‌توانید وسایل کاربردی بسازید. در این مطلب به‌وسیله پاکت شیر یاد می‌گیرید، چگونه گلدان، جامدادی و وسایل تزیینی درست کنید.

کاردستی با پاکت شیر مانند کاردستی با چوب بستنی با توجه به ایده‌های آموزشی، کارایی و اهداف آموزشی خاصی دارد. این نوع کاردستی‌ها علاوه‌براینکه وسایل دورریختنی خانه را قابل استفاده می‌کنند، می‌توانند خلاقیت کودکان را شکوفا کنند. قصد داریم پنج کاردستی با پاکت شیر را به شما آموزش دهیم که می‌توانید هرکسی را به سادگی و البته با کمک فرزندتان بسازید. برای یادگیری این کاردستی‌ها در ادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

1. کاردستی با پاکت شیر و ساخت آویز تزیینی

اگر از آن دسته از افراد هستید که از ایده‌های خلاقانه برای تزیین اتاق کودک خود استقبال می‌کنید، این کاردستی برایتان جالب خواهد بود. شما می‌توانید برای مناسبت‌های مختلف مانند تولد یا فقط به منظور تغییر در چیدمان اتاق خواب فرزندتان این آویز تزیینی را بسازید. به این ترتیب با کم‌ترین هزینه و با پاکت‌های شیر فضای اتاق را به محیطی شاد و رنگی تبدیل خواهید کرد.

وسایل موردنیاز

 • یک عدد
  پاکت شیر یا آبمیوه
 • چندین عدد
  کاغذ رنگی
 • به شکل دلخواه
  وسایل تزیینی
 • یک عدد
  قیچی
 • چسب حرارتی به مقدار لازم
  چسب حرارتی

مراحل ساخت کاردستی آویز تزیینی

برای ساخت این کاردستی با پاکت شیر چند رنگ دلخواه از کاغذرنگی‌ها انتخاب کنید. حالا باید مانند تصویر با قیچی آن‌ها را به‌صورت نواری ببرید. باید پایین کاغذرنگی‌ها را تا وسط با قیچی برش دهید و نوارهای نازکی ایجاد کنید تا به‌صورت چین چینی در بیاید.

در ادامه چسب را با قلم‌مو به کل سطح پاکت بمالید، البته می‌توانید به جای آن از چسب ماتیکی هم استفاده کنید. کاغذرنگی‌ها را مانند تصویر به ترتیب رنگ روی پاکت بچسبانید تا شکلی شبیه دامن چین‌دار ساخته شود.

حالا می‌توانید از هر چیزی که دوست دارید برای تزیین این آویز تزیینی استفاده کنید. ما برای تزیین این آویز از پوم‌پوم استفاده کرده‌ایم. برای تزیین آن ابتدا بالای پاکت‌ها را سوراخ کنید. نخ را  از سوراخ‌ها عبور دهید و در آخر انتها و ابتدای آن را به دو میخ گره بزنید. این آویزهای رنگی‌رنگی اتاق کودک را به سادگی رنگارنگ خواهد کرد.

2. درست کردن جامدادی کودکانه

با ساخت این جامدادی ارزان قیمت شما می‌توانید اکثر وسایل پخش شده روی میز کودکتان را داخل آن گذاشته و به اتاق کودک خود نظم دهید. این جامدادی رومیزی بوده و نمی‌توانید از آن داخل کیف استفاده کنید.

وسایل موردنیاز

 • به مقدار کافی
  رنگ و قلم‌مو
 • یک عدد
  پاکت شیر
 • یک عدد
  قیچی
 • چندین رنگ
  ماژیک

مراحل ساخت جامدادی

ساخت این کاردستی با پاکت شیر  وقت زیادی از شما نمی‌گیرد، فقط باید مراحل زیر را با دقت طی کنید.

می‌توانید یک الگوی خاص برای این کاردستی در نظر گرفته و طرح آن را مثل یک شابلون با خودکار یا مداد روی پاکت بکشید. همچنین می‌توانید خودتان طرح موردنظر را روی پاکت با خودکار یا مداد رسم کنید. بعد از این که خطوط را رسم کردید، با دقت آن‌ها برش دهید.

رنگ موردنظر خود را انتخاب کنید و بعد با استفاده از قلم‌مو طرح را رنگ‌آمیزی کنید. سپس بگذارید تا رنگ به طور کامل خشک شود. حالا با استفاده از ماژیک مانند تصویر می‌توانید ریزه‌کاری‌های شکل را کامل کنید. پس از آن که نقاشی روی پاکت را به طور کامل تمام کردید، بخش اضافی پاکت را با قیچی ببرید

کاردستی با پاکت شیر

3. خانه اسباب‌بازی برای کاردستی با پاکت شیر

یکی از کاردستی‌هایی که می‌توانید با پاکت شیر درست کنید، ساخت ساختمان و خانه است. شما می‌توانید آن را با کمک فرزندتان به هر گونه‌ای که دوست دارید، تزیین کنید و یک شهر بزرگ برای او بسازید. این کاردستی حسابی کودک شما را سرگرم می‌کند.

وسایل موردنیاز

 • به تعداد لازم
  پاکت شیر
 • قلم‌مو
 • رنگ
 • به تعداد لازم
  کاغذ رنگی
 • ماژیک در چند رنگ
 • چسب
  قیچی

مراحل ساخت ساختمان کاردستی با پاکت شیر

ابتدا رنگ موردنظر خود را انتخاب کنید و بعد با قلم‌مو همه پاکت را آغشته به رنگ کنید. البته می‌توانید با گواش، مداد رنگی، پاستل و… هم پاکت را رنگ کنید.
حالا با قیچی کاغذرنگی را به شکل مربع یا مستطیل‌های کوچک برش دهید و مثل تصویر با چسب آن‌ها  را روی قسمت بالای پاکت بچسبانید تا سقف خانه‌ها هم ساخته شود.
در آخرین گام از درست کردن این کاردستی با پاکت شیر باید با ماژیک در، پنجره‌ها و ریزه‌کاری‌های خانه را رسم کنید. شما می‌توانید هر طرح دیگری هم فرزندتان دوست دارد، روی آپارتمان‌ها بکشید تا زیبایی آن را بیشتر کنید.

آموزش ساخت تصویری 5 کاردستی با پاکت شیر را به سادگی یاد بگیرید

4. درست کردن گلدان ساده

برای اینکه خانه‌ای پر از گل و گیاه داشته باشید، باید گلدان‌های رنگارنگ بخرید. اگر خرید گلدان در تعداد زیاد برای شما دشوار است، می‌توانید با پاکت شیر در هر تعدادی که می‌خواهید گلدان‌های کوچک و رنگی درست کنید. علاوه‌براین می‌توانید هر طرح دلخواه را روی این گلدان‌ها بکشید.

وسایل مورد نیاز

 • قیچی
 • به تعداد لازم
  پاکت شیر
 • قلم‌مو
 • ماژیک
 • به مقدار لازم
  رنگ

مراحل ساخت گلدان فانتزی در کاردستی با پاکت شیر

شما می‌توانید به دو صورت پاکت شیر را برش دهید. در روش اول مانند تصویر با قیچی فقط بالای پاکت شیر را ببرید، گیاه را داخل آن گذاشته و خاک را در پاکت بریزید. در روش دوم پاکت شیر را به‌صورت افقی قرار داده و روی آن را با قیچی به‌صورت مستطیلی در بیاورید. سپس گل را داخل آن بگذارید و خاک را در پاکت بریزید.

همچنین می‌توانید این کاردستی با پاکت شیر را در مدل‌های دیگه مانند جامدادی که گفته شد برش دهید و گیاه خود را در آن بگذارید. حالا با استفاده از وسایلی که گفته شد گلدان خود را با هر طرحی که دوست دارید تزیین کنید و جلوه زیبایی به آن ببخشید.

درست کردن گلدان

در مجموع به یاد داشته باشید باید انتهای پاکت را هم از چند جا سوراخ کنید تا آب اضافه گلدان از آن خارج شود. همچنین در نظر داشته باشید چنین گلدانی برای گیاهان کوچک مناسب است.

5. لانه پرنده و ساخت کاردستی با پاکت شیر

اگر از آن دسته افراد هستید که دوست دارید پرنده داشته باشید، ولی لانه یا قفس برای آن ندارید، می‌توانید به سادگی با پاکت شیر یک لانه شیک و خوب برای پرندگان درست کنید. همچنین می‌توانید این کاردستی را درست کرده و آن را در حیاط قرار دهید تا پناهی برای پرندگان باشد.

وسایل موردنیاز

 • یک عدد
  پاکت شیر
 • یک عدد
  چوب بستنی
 • چسب حرارتی به مقدار لازم
  چسب حرارتی
 • چندین عدد
  خرده چوب یا سیخ کباب چوبی
 • به مقدار لازم
  کاموا
 • قیچی

ساخت کاردستی با پاکت شیر

مراحل ساخت لانه پرنده

کاردستی با پاکت شیر برای ساخت لانه پرنده ساده است. برای این کار باید در یک سمت پاکت مانند تصویر با قیچی دایره‌ای روی پاکت در بیاورید. بعد جای چوب بستنی را پایین دایره مشخص کنید و آن را از پاکت شیر عبور دهید تا در جای خود محکم قرار گیرد. بهتر است کمی هم چسب به اطراف چوب بزنید تا به خوبی سفت شود.

در مرحله بعدی سطح پاکت را از پایین به چسب آغشته کرده و یک سر نخ را به پایین پاکت شیر بچسبانید. بعد کم‌کم بخش‌های بالاتر پاکت را چسب زده و مانند تصویر نخ‌ها به‌صورت منظم و سفت دور پاکت بپبچانید. این کار را به طور کامل تا بالای پاکت شیر ادامه دهید. وقتی کامل نخ‌ها را پیچاندید، انتهای نخ را هم به پاکت بچسبانید.

در آخر هم باید هر دو طرف پاکت شیر را چسب بزنید و سپس مانند تصویر خورده چوب‌های درخت را روی آن قرار دهید.

با استفاده از پاکت شیر می‌توانید کاردستی‌های متنوعی درست کرده و در خلاقیت به خرج دهید. همچنین اگر کاردستی‌ دیگری سراغ دارید که می‌شود آن را با پاکت شیر ساخت، آن را با سایر کابران کاغذرنگی در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی با پاکت شیر

وسایل موردنیاز کاردستی با پاکت شیر چیست؟
مهم‌ترین چیز در ساخت کاردستی با پاکت شیر داشتن پاکت شیر مناسب است. بعد از آن به تناسب نوع کاردستی باید سایر وسایل را انتخاب کنید.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
مصرف‌کننده این کاردستی هم کودکان و نوجوانان و هم بزرگسالان هستند، اما به هر حال در ساخت آن بزرگسالان باید همراه کودکان و نوجوانان باشند.
در ساخت این کاردستی چه نکات احتیاطی وجود دارد؟
برش‌های دقیق پاکت شیر و خراب نکردن کاردستی مهم‌ترین بخش کار است که به مهارت و دقت بالایی نیاز دارد.
اشتراک گذاری: