خلاصه مطلب

پروانه‌ها جزو حشراتی هستند که اکثر کودکان به آنها علاقه دارند. معمولا اکثر طراحان برای طراحی از مدل‌های پروانه استفاده می‌کنند. در این مطلب آموزش کشیدن نقاشی پروانه کودکانه را در ۳ روش بارایتان شرح داده‌ایم. با آموزش این نقاشی به کودکان خود می‌توانید، توانایی کودکان را در کشیدن نقاشی پرورش دهید.

نقاشی با کودکان فقط راهکاری برای سرگرمی و گذران اوقات فراغت نیست؛ بلکه راهی برای رشد خلاقیت و مهارت‌های مختلف کودکان است. یکی از ساده‌ترین، رنگی‌ترین و در عین حال زیباترین طراحی‌ها برای نقاشی کودکانه، کشیدن نقاشی حیوانات مثل نقاشی پروانه بزرگ است.

شما می‌توانید این طراحی را همراه کودکان پیش ببرید و مرحله آخر برای رنگ‌آمیزی طرح را به کودکتان بسپارید. برای آموزش این نقاشی با کاغذرنگی همراه باشید.

ویدئوی روش اول آموزش نقاشی پروانه

قبل از اینکه مراحل کشیدن این نقاشی را ببینید، می‌توانید مثل نقاشی خرس ساده آموزش ویدئویی آن را تماشا کنید.

مراحل روش اول نقاشی پروانه بچگانه

مثل نقاشی ماهی ساده در هر مرحله خطوط کمرنگ بخش جدیدی است که به نقاشی اضافه شده است. برای کشیدن این نقاشی مراحل زیر را طی کنید.

1. کشیدن سر در نقاشی پروانه

برای شروع کشیدن نقاشی پروانه ساده ابتدا باید سر آن را بکشید. برای این‌ کار یک دایره بکشید. اگر می‌خواهید دایره‌هایی که ترسیم می‌کنید زیبا و دقیق باشد، می‌توانید از وسایل ساده در دسترس مانند در بطری برای رسم استفاده کنید.

نقاشی پروانه

2. طراحی بدن نقاشی پروانه

بدن این حشره را بکشید، برای ترسیم بدن آن باید یک بیضی دراز مانند تصویر رسم کنید. هنگام طراحی به اندازه بدن و سر پروانه دقت کرده و سعی کنید تناسب خوبی بین آن‌ها برقرار کنید.

نقاشی پروانه کودکانه

3. کشیدن اولین جفت بال نقاشی پروانه زیبا

اولین جفت بال را بکشید. در این مرحله مثل نقاشی کانگورو مرحله به مرحله باید سعی کنید دو بال بکشید که به‌طور کامل متقارن هستند. این بال‌ها باید از قسمت سر پروانه شروع شده و تا نیمی از بدن آن ادامه پیدا کنند.

نقاشی پروانه

4. ترسیم دومین بال‌ها

پس از کشیدن اولین جفت بال پروانه باید دو بال دیگر هم بکشید. این دو بال باید کوچک‌تر از بال‌های قبلی بوده و زیر آن قرار بگیرد. برای کشیدن این بال‌ها باید ترسیم را از ابتدای بال‌های قبلی شروع و تا انتهای بدن پروانه ادامه دهید.

مراحل نقاشی کودکانه پروانه

5. تکمیل اجزای صورت پروانه

در این مرحله از نقاشی پروانه ساده باید صورت و شاخک‌های این حشره را بکشید. حین کشیدن اجزای صورت محدودیتی برای نقاشی ندارد و می‌توانید به دلخواه خودتان یا به میل فرزندتان صورت پروانه را بکشید.

نقاشی پروانه

6. طرح زدن روی بال‌ها نقاشی پروانه

در آخرین مرحله باید طراحی‌ها و نقش‌های روی بال‌های پروانه را کامل کنید. شما می‌توانید تنها چند دایره روی بال‌ها و چند خط روی بدن‌ آن پروانه بکشید یا طرح‌های شلوغ‌تر و پر نقش و نگارتری را برای این کار انتخاب کنید.

طراحی روی بال‌ها کاملا اختیاری است.

طراحی پروانه

7. رنگ‌آمیزی نقاشی پروانه

در آخر می‌توانید حشره را به دلخواه رنگ‌آمیزی کنید. برای رنگ‌آمیزی می‌توانید از یک عکس واقعی الگو بگیرید یا از رنگ‌های دیگر استفاده کنید تا خلاقیت فرزندتان پرورش پیدا کند. اینجا مرحله آخر نقاشی پروانه ساده است ولی این مطلب با دو ایده طرح پروانه ساده دیگر ادامه دارد.

تصویر حشرات

روش دوم در طراحی نقاشی پروانه کودکانه

در ادامه روشی دیگر به‌منظور کشیدن نقاشی پروانه زیبا را توضیح خواهیم داد.

1. کشیدن سر و بدن پروانه

در ابتدا شما باید یک دایره برای سر پروانه در وسط کاغذ رسم کنید، سپس بدن پروانه را مانند تصویر زیر رسم کرده و به سر آن بچسبانید.

سر و بدن پروانه

2. رسم دو بال بالایی

در مرحله دوم با الگو گرفتن از تصویر، بخش بالایی دو بال پروانه را به‌صورت قرینه با یک‌دیگر رسم کنید. در این مرحله حواستان به تناسب اندازه بال و بدن پروانه باشد.

کشیدن بال های حشره

3. رسم بال‌های پایینی

در این مرحله نیز مانند مرحله قبل باید با نگاه کردن به تصویر باید بخش پایین بال‌های پروانه را بکشید. باز هم حواستان به تناسب اندازه بال و بدن پروانه باشد.

بال حشرات

4. نقش و نگارهای بال‌های بالا

برای زیباتر شدن پروانه نیاز است تا روی آن نقش‌هایی ایجاد کنید، این نقش‌ها را به صورت قرینه روی هر دو بال ایجاد کنید. تفاوتی ندارد چه طرح و رنگی روی بال‌های پروانه بزنید.

تنها مساله مهم این است که از شکل‌ها و طرح‌های کاملا متقارن روی بال پروانه استفاده کنید.

بال حشرات

5. کشیدن ادامه جزییات بال

قسمت‌های خالی بال را با کشیدن اشکال دایره شکل و بیضی به صورت قرینه پر کنید. هرچه طرح‌ها و شکل‌های کوچک و بیشتری روی بال پروانه کار کنید، ظاهر شلوغ‌تر و زیباتر خواهد بود.

بال پروانه

6. نقوش بال‌های پایین پروانه

برای زیباتر شدن پروانه باید نقش‌هایی روی بال‌های پایینی ایجاد کنید که با الگو گرفتن از تصویر می‌توانید آن‌ها را به آسانی رسم کنید.

بال پروانه

7. تکمیل بال‌های پایینی

در این مرحله شما قسمت‌های خالی بال‌ها را با اشکالی بیضی مانند پرکرده و دو شاخک مانند تصویر زیر برای پروانه خود در نظر بگیرید.

نقاشی پروانه

8 رنگ‌آمیزی نقاشی پروانه زیبا

در آخرین قدم طرح پروانه ساده خود را رنگ‌آمیزی کرده و از آن لذت ببرید. بعضی‌ها دوست دارند از رنگ‌های کمتری برای نقاشی استفاده کنند، اما محدودیتی برای انتخاب تنوع رنگ‌ها ندارید و می‌توانید از رنگ‌های بیشتری برای رنگ‌آمیزی بال پروانه استفاده کنید.

رنگ آمیزی نقاشی پروانه

روش سوم کشیدن نقاشی پروانه فانتزی

این روش مناسب نقاشی پروانه برای کلاس اول و ساده‌تر از روش دوم است. به‌سادگی با طی چند مرحله می‌توانید با کمک فرزندتان یک نقاشی پروانه قشنگ بکشید.

1. کشیدن سر حشره

برای سر عکس پروانه نقاشی وسط کاغذ یک دایره رسم کنید.

سر پروانه

2. کشیدن یک بیضی برای بدن

یک شکل بیضی کشیده مانند تصویر رسم کنید که نشان دهنده بدن پروانه باشد.

بدن پروانه

3. رسم خطوط روی بدن

مثل تصویر دو خط منحنی روی بدن نقاشی پروانه بکشید. این‌ خط‌ها نمایانگر شکم این حشره هستند.

شکم حشرات

4. طراحی جزییات صورت

برای جالب شدن صورت پروانه بهتر است دو چشم و یک لب خندان برای آن بکشید.

صورت پروانه

5. کشیدن شاخک‌های پروانه

برای طبیعی‌تر شدن نقاشی پروانه دو شاخک روی سر این حشره بکشید.

شاخک پروانه

6. رسم بال‌های اصلی

دو دایره دو دو طرف بدن پروانه بکشید. این دایر‌ه‌ها باید نشان‌دهنده بال‌های اصلی باشند.

بال پروانه

7. کشیدن بال‌‌های کوچک‌تر

در این مرحله دو خط منحنی زیر بال‌‌های اصلی بکشید تا بال‌های کوچک هم کامل شوند.

بال پروانه

8. رسم خطوط درون بال

دایره‌هایی درون هر بال بکشید به‌طوری که از خط بالایی شکم آغاز شده و در خط پایانی تمام شود. این کار طرح پروانه ساده را طبیعی‌تر می‌کند.

بال پروانه

9. طراحی پاهای کوچک

برای نشان دادن پاهای پروانه باید مانند تصویر دو خط پایین بدن او رسم کرده و انتهای آن یک دایرو کوچک بکشید.

تصویر حشرات

10. رسم جزییات روی بال‌ها

برای زیباتر شدن نقاشی می‌توانید به‌طور دلخواه تعدادی دایره روی بال‌‌های این پروانه بکشید.

تصویر حشرات

11. مرحله پایانی نقاشی

حال وقت آن رسیده که نقاشی پروانه قشنگ را به رنگ دلخواه درآورید. می‌توانید برای طبیعی‌تر شدن نقاشی از عکس‌های این حشره الگو بگیرید.

تصویر حشرات

شاید یادگیری آموزش نقاشی گل کودکانه هم کمک کند تا گل و پروانه را کنار هم طراحی کنید.

ایده‌هایی برای کشیدن و رنگ‌آمیزی نقاشی پروانه زیبا

عکس نقاشی کودکانه پروانه که در گالری بالا قرار دارند می‌توانند ایده مناسبی برای رسم شکل‌های مختلف نقاشی پروانه زیبا باشد. این نقاشی ساده می‌تواند به پرورش خلاقیت و توانایی‌های مختلف فرزندتان کمک کند. همچنین اگر به نقاشی حشرات علاقه دارید، می‌توانید نقاشی زنبور برای کودکان را هم امتحان کنید.

در آخر یادتان باشد نقاشی با عدد یکی از نقاشی‌های ساده است که می‌تواند به دست‌ورزی کودک شما کمک کند. حتی برای زیباتر شدن نقاشی می‌توانید یک نقاشی گربه یا یک طرح ساده مثل نقاشی زنبور به این نقاشی اضافه کنید.

پرسش‌های متداول درباره نقاشی پروانه ساده

آموزش نقاشی پروانه مناسب چه رده سنی است؟
این نقاشی برای کودکان 4 سال به بالا مناسب است.
برای کشیدن نقاشی پروانه به چه ابزاری نیاز داریم؟
داشتن مداد سیاه، پاک‌‌کن، مداد رنگی و چند عدد برگه نقاشی کافی است.
آیا می‌توان برای کشیدن نقاشی پروانه به جای مداد سیاه و مدادرنگی از پاستل یا آبرنگ استفاده کرد؟
بله، فقط توجه داشته باشید که اگر از پاستل یا آبرنگ استفاده کنید، امکان پاک کردن خطوط نقاشی و اصلاح آن‌ها وجود ندارد.
اشتراک گذاری:
نظرات (2)

برای ارسال نظر ابتدا باید در سایت وارد شوید.