خلاصه مطلب

اگر جزو کسانی هستید که می‌خواهند هدیه کاملی به دوستانشان بدهند یا از هدیه‌های دوست‌داشتنی لذت می‌برند پیشنهاد می‌کنیم آموزش تزیین هدیه با پاپیون را هم مشاهده و استفاده کنید.

پاپیون‌ها یکی از ساده‌ترین و درعین حال زیباترین وسایل زینتی هستند. شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها هدایا و کادوهای عزیزانتان را تزیین کنید. اما گاهی ممکن است برای آماده کردن هدیه زمان کافی نداشته باشید. در این حالت نمی‌توانید برای خرید پاپیون و تزیین هدیه به فروشگاه‌ها سری بزنید. بنابراین بد نیست یکی از روش‌های ساده برای ساخت پاپیون را بلد باشید.

برخلاف تصور اغلب شما طرز آماده کردن پاپیون مثل درست کردن کلاه با مقوا ساده‌تر از آن است که به‌نظر می‌رسد. با کاغذ رنگی همراه باشید تا یک روش بسیار ساده برای تهیه کردن پاپیون  در خانه را بیاموزید.

مراحل ساخت پاپیون در خانه

درست کردن پاپیون مثل ساخت کلاه تولد روش‌های مختلفی دارد. نتیجه هریک از این روش‌ها هم مدل متفاوتی از پاپیون خواهد بود. در این آموزش نحوه ساخت پاپیون دو حلقه‌ای را آموزش داده‌ایم. از این پاپیون می‌توانید برای تزیین جعبه هدیه، دسته گل و… استفاده کنید.

 وسایلی که برای ساخت پاپیون نیاز دارید

 • ربان رنگی 20، 25 و 30 سانتی‌متری
  روبان
 • 1 عدد
  قیچی
 • چسب حرارتی 1 عدد
  دستگاه چسب حرارتی یا چسب نواری دو طرفه
 • به مقدار لازم
  سیم فلزی

1. برای ساخت پاپیون نوار‌ها را حلقه کنید

در اولین قدم باید روبان‌ها یا نوارهای پارچه‌های 20 و 25 سانتی‌متری را مطابق تصویر به شکل حلقه درآورید. برای این کار کافی است لبه‌های هر نوار را روی هم قرار داده و با چسب نواری آن‌ها را بچسبانید.

ساخت پاپیون در خانه

2. حلقه‌ها را در ساخت پاپیون به هم بچسبانید

حلقه‌هایی را که برای ساخت پاپیون با چسباندن نوار‌ها آماده کرده‌اید، از وسط روی هم بگذارید. به شکلی که حلقه کوچکتر روی میانی‌ترین نقطه حلقه بزرگتر قرار بگیرد. با یک قطعه سیم فلزی منعطف مانند سیم مفتول وسط حلقه‌ها را به هم ببندید. سیم را دور حلقه‌های روبان کمی محکم کنید تا چین‌های ملایمی روی لبه‌های روبان ایجاد شود. همچنین چند سانتی‌متر از سیم فلزی را در انتهای آن آزاد باقی بگذارید.

ساخت پاپیون تصویری

3. دم پاپیون را آماده کنید

در این مرحله از ساخت پاپیون باید نوار 30 سانتی‌متری را برای دم پاپیون آماده کنید. وسط این نوار را مشخص کنید. با استفاده از یک تکه سیم مفتول وسط نوار 30 سانتی‌متری را گره بزنید. بمانند مرحله پیش چند سانتی‌متر از سیم را رها بگذارید و آن‌ را محکم کنید.

ساخت دم پاپیون

4. حلقه‌ها و دم پاپیون را به هم بچسبانید

دو قسمت آماده شده از پاپیون را به یکدیگر بچسبانید. برای این کار کافی است سیم‌های آزاد دو سر پاپیون را به یکیگر ببندید. سپس وسط حلقه‌ها را روی بالای دم پاپیون بگذارید و با چسب آن را بچسبانید. به‌این‌ترتیب دو تکه پاپیون محکم کنار هم قرار خواهند گرفت.

چسبادن دم و حلقه های ساخت پاپیون

5. ظاهر پاپیون را مرتب کنید

مرکز پاپیون (محل اتصال چسب و سیم‌ها) را با یک تکه نوار بپوشانید و انتهای آن را پشت پاپیون جمع کنید. برای این کار می‌توانبد سلیقه‌‌ای عمل کرده و از نواری با رنگ دیگر استفاده کنید. نوبت دم روبان است. دو سر دم روبان را با هم متقارن کنید. انتهای دم‌ها را به‌صورت شکل v برش دهید تا زیباتر به‌نظر برسند.

آموزش ساخت پاپیون

شما در همین 5 قدم ساده نحوه ساخت پاپیون را آموختید. می‌توانید با تکه پارچه‌های اضافه یا روبان پاپیون‌های رنگارنگی درست کنید. دراین‌صورت برای تزیین هدایای خود نیازی به سر زدن به فروشگاه‌های کادویی نخواهید داشت. اگر دوست دارید کنار کادو، گل هم به عزیزانتان بدهید، می‌توانید طرز ساخت شاخه گل آلومینیومی را هم بیاموزید.

سوالات متداول کاربران درباره ساخت پاپیون

برای ساخت پاپیون به چه وسایلی نیاز داریم؟
روبان چسب حرارتی نخ و قیچی جزو وسایل مورد نیاز ساخت پاپیون روی هدیه هاست.
در چند مرحله میتوان پاپیون ساخت؟
پاپیون را میتوان با سه تا چهار حرکت ساخت که در این مطلب از کاغذرنگی با تصویر ساخت آن را توضیح داده ایم.
اشتراک گذاری: