خلاصه مطلب

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وارد یک کافه یا رستوران شویدو با یک تابلو زیبا روی در یا دیوار روبه‌رویی مواجه شوید. در این مطلب ساخت همان تابلو را آموزش می‌دهیم. کاردستی بسیار ساده و البته کمی حرفه‌ای که در چند مرحله آماده می‌شود.

تابلوهای خوشامدگویی خلاقانه‌ای که امروزه سردر کافه‌ها و مغازه‌های مختلف می‌بینیم، گاهی از یک ایده نو و جذاب، ولی درعین‌حال ساده به‌ وجود آمده‌اند. ساخت تابلو خوشامدگویی کار ساده‌ای است.

اگر شما هم به یک تابلو خوشامدگویی نیاز دارید، اما نمی‌توانید درباره شکل و ظاهر آن تصمیم بگیرید، در این مطلب از کاغذ رنگی با ما همراه باشید. یک طرح ساده و خیلی قشنگ روی یک تخته چوبی، حسابی حال‌وهوای خانه، رستوران یا کافه شما را تغییر می‌دهد.

وسایل موردنیاز

 • تخته چوبی
 • مداد
  مداد
 • رنگ اکریلیک 2 عدد
  رنگ اکریلیک (مثلا کرم و سبز)
 • قلم مو ۲ عدد
  قلم‌مو (دو عرض مختلف)
 • دستمال‌های طرح‌دار
 • چسب دکوپاژ
 • روبان صورتی
 • قیچی
  قیچی
 • چسب حرارتی
  چسب حرارتی

مراحل ساخت تابلو خوشامدگویی

برای ساخت کاردستی خانگی تابلو خوشامدگویی بیشتر از آن‌ که به ابزار نیاز داشته ‌باشید، علاقه، ذوق و خلاقیتتان را لازم دارید. این را هم در نظر داشته باشید این طرح یک پیشنهاد است و شما می‌توانید با ایده‌های دیگر آن را به سلیقه خودتان شخصی‌سازی کنید.

برای ساخت این کاردستی مثل تزیین کاور گوشی با لاک باید مراحل زیر را طی کنید.

۱. رنگ‌آمیزی تخته چوبی

بزرگ‌ترین برس رنگ یا همان قلم‌موی پهنتان را بردارید و روی تخته چوبی کاردستی ساخت تابلو خوشامدگویی یک لایه یک‌دست رنگ اکریلیک سبز نعنایی بزنید. تخته را کنار بگذارید تا کامل خشک شود.

رنگامیزی تخته چوب

اگر فکر می‌کنید رنگ خیلی نازک و ناهماهنگ است، می‌توانید بعد از خشکی رنگ روی تخته چوبی دوباره روی آن را یک لایه دیگر رنگ بزنید تا ضخامت بیشتری پیدا کند و یکدست شود.

۲. رنگ‌آمیزی جمله ساخت تابلو خوشامدگویی

با مداد نجاری کلمه «خوش‌آمدید» یا هر متن و شعر دلخواه دیگر را روی چوب کاردستی ساخت تابلو خوشامدگویی بنویسید. برای این کار می‌توانید از مداد معمولی هم استفاده کنید، ولی مداد نجاری ضخیم‌تر است و راحت‌تر دیده ‌می‌شود.

نوشتن عبارت welcome

با قلم‌موی نازک‌تر و رنگ اکریلیک کرم، روی عبارت کاردستی ساخت تابلو خوشامدگویی را رنگ کنید. سایز قلم به سایز نوشته شما و ابعاد تخته بستگی دارد.

رنگامیزی متن خوشامدید

۳. آماده‌سازی طرح‌های گل

برای اضافه کردن گل‌های حرفه‌ای و رنگارنگ به کاردستی ساخت تابلو خوشامدگویی از دستمال‌هایی با طرح گل‌های رنگی استفاده کنید. برای این کار باید با قیچی، حاشیه گل‌ها را ببرُید.

آماده سازی تزیینات تابلو

 برای اینکه بتوانید از طرح گل روی دستمال استفاده کنید، قبل هر چیز باید دو لایه دستمال را به آرامی از هم جدا کنید تا بتوانید طرح گل‌دار جداشده را به آرامی و با حوصله کافی روی چوب بچسبانید.

برش شکل های زیبای دستمال

وقتی دو لایه دستمال را از هم جدا می‌کنید، گل‌ها روی چوب طوری ظاهر می‌شوند که انگار مستقیم روی چوب نقاشی شده‌اند. یعنی بخش سفید پشت‌شان دیگر معلوم نیست و کار زیباتر به‌ نظر می‌رسد.

۴. چسباندن طرح گل ساخت تابلو خوشامدگویی

یک لایه چسب دکوپاژ روی همه سطح چوب کاردستی ساخت تابلو خوشامدگویی بزنید و بعد طرح گل دستمال را روی چوب قرار دهید. برای اینکه کار با کیفیت شود، نباید عجله کنید. با حوصله دستتان را روی آن فشار دهید و انتهای دستمال را روی لبه چوب بچسبانید.

چسباندن طرح های تزیینی روی تابلو

حالا یک لایه دیگر از چسب دکوپاژ را روی دستمال بزنید و به‌اندازه کافی صبر کنید تا چسب کاملا خشک شود. این کار عمر طرح روی کاردستی ساخت تابلو خوشامدگویی را بیشتر خواهد کرد.

کاردستی تابلو خوشامدگویی

بعد از چسباندن طرح گل روی دستمال وقت آن است که بخش‌های اضافه گل را به سمت پشت تابلو خوشامدگویی بکشید تا از طرح کلی بیرون نباشند.

چسباندن طرح گل تزیینی برای تابلو خوشامدگویی

چسب دکوپاژ کاردستی ساخت تابلو خوشامدگویی یک درزگیر و پوشش محافظ همه‌کاره است که به دوام کار شما کمک می‌کند. بنابراین تا جای ممکن، چسب دکوپاژ را به چسب‌های معمولی ترجیح دهید و سعی کنید از همین نوع چسب استفاده کنید.

۵. استفاده از روبان ابریشمی

از روبان صورتی یک پاپیون برای کاردستی ساخت تابلو خوشامدگویی بسازید و بخش اضافه آن را با قیچی خیاطی ببُرید. دم‌های پاپیون را به شکل  برش دهید تا حالت دم‌گنجشکی داشته ‌باشند. با اضافه کردن همین جزییات کوچک ولی مهم، کارتان در نهایت بسیار زیباتر خواهد شد.

ساخت پاپیون با روبان

حالا روبان را هم با چسب حرارتی، به قسمت بالای تابلو بچسبانید تا کار نهایی زیباتر شود.

چسباندن پاپیون به تابلو

۶. نصب آویزهای چسبی ساخت تابلو خوشامدگویی

برای اینکه کار تمیزتر شود، به جای بندهای آویزان بهتر است آویزهای چسبی را به پشت تابلو بچسبانید تا به‌ راحتی آن را روی دیوار نصب کنید.

وصل دستک های تابلو خوشامدگویی

البته ایده‌های دیگری هم برای آویز وجود دارد. مثلا اضافه‌کردن میخ و نخ محکم به پشت کاردستی ساخت تابلو خوشامدگویی یا کارهای جالب دیگری که احتمالا به ذهنتان می‌رسد. فقط مطمئن شوید ایده شما برای آویزان نگه‌ داشتن تخته روی دیوار، مناسب است تا بعدا به دردسر نیفتید.

چطور کاردستی ساخت تابلو خوشامدگویی را برای فضای باز بیرون خانه مناسب‌ کنید؟

برای این که بتوانید کاردستی حرفه ای ساخت تابلو خوشامدگویی را در فضای باز بگذارید، قبل از هرچیز باید آن را در برابر شرایط آب‌وهوایی مقاوم کنید.

کاردستی تابلو خوشامدگویی

برای این کار چند راه وجود دارد:

 • از درزگیر و رنگ مناسب فضای باز استفاده کنید. با این روش مطمئن می‌شوید که کاردستی ساخت تابلو خوشامدگویی به‌ مرور زمان محو یا در اثر تابش نور، باد و باران، پوسته‌پوسته نمی‌شود.
 • از مواد مقاوم در برابر آب‌وهوا استفاده کنید یا چوب کامپوزیت در برابر آب‌وهوا مقاوم هستند و با انتخاب آن‌ها حتی نیازی به استفاده از درزگیر و رنگ مناسب فضای باز هم ندارید.
 • از یک لایه محافظ برای کاردستی ساخت تابلو خوشامدگویی استفاده کنید؛ مثلا می‌توانید یک لایه شفاف پلی‌اورتان به تابلو بزنید. این لایه طول عمر تابلو را تا حد زیادی بیشتر می‌کند.

اگر از ساخت این کاردستی لذت بردید و میخواهید ایده های دیگر مناسب تزیین خانه و محل کار را نیز ببینید پیشنهاد میکنم مطلب کاردستی آویز دکوری یا آموزش ساخت بند پرده را بخوانید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت تابلو خوشامدگویی

کاردستی تابلو خوشامدگویی چه کاربردی دارد؟
از این تابلو می‌توان روی در کافه و رستوران‌ها یا دیوار روبه‌روی ورودی مشتری‌ها استفاده کرد.
برای ساخت کاردستی تابلو خوشامدگویی به چه وسایلی نیاز داریم.
مهمترین اشیاء ساخت این کاردستی شامل تخته چوب، رنگ، چسب، دستک، طرح های تزیینی و روبان می‌شود.
ساخت کاردستی تابلو خوشامدگویی مناسب چه رده سنی است؟
ساخت این کاردستی بیشتر به جوانان و بزرگسال‌ها توصیه می‌شود.
اشتراک گذاری: