خلاصه مطلب

با اینکه خرید بند پرده کار راحتی است، اما درست کردن بند پرده‌ای که خودتان دوست دارید و خاص خودتان است، چیز دیگری است. شما می‌توانید با ساخت بند پرده یک دکور متفاوت برای پنجره‌های خانه درست کنید.

شاید شما هم تجربه خرید پرده و لوازم جانبی آن را داشته شده‌ باشید. انتخاب یک بند پرده که با سلیقه شما و سبک چیدمان خانه جور باشد، همیشه کار راحتی نیست. امروز در کاغذ رنگی یک راه‌حل جالب برای انتخاب بند پرده به شما پیشنهاد می‌دهیم. چرا به‌ جای خرید، آن را نمی‌سازید؟ ساخت بند پرده برای بستن و جمع‌وجور کردن پرده‌ها هم مثل آموزش ساخت دستبند با مهره لذت‌بخش و هم سرگرم‌کننده است.

اگر شما هم می‌خواهید بند پرده‌ها را خودتان بسازید، با کاغذ رنگی همراه باشید.

وسایل لازم ساخت بند پرده

 • مهره چوبی
  مهره‌های چوبی در دو سایز
 • رنگ اکریلیک
  رنگ اکریلیک
 • قلم مو
  قلم‌مو
 • کاموا
  نخ کاموا
 • ریسمان کنفی
 • نخ مکرومه
  ریسمان پنبه‌ای
 • روبان توری
 • قیچی
  قیچی
 • سیخ چوبی
  سیخ یا میله باریک چوبی

انتخاب رنگ ریسمان‌ها، رنگ اکریلیک و کلا رنگ هر چیزی قطعا به دلخواه شماست. ولی این ترکیب رنگی احتمالا به یکی از چیزهای موردعلاقه‌های شما تبدیل می‌شود.

قدم‌به‌قدم برای مراحل ساخت بند پرده

اگر جزو افرادی هستید که خیلی سخت از چیزی خوشتان می‌آید، شاید باید خودتان دست ‌به‌ کار شوید. ساخت کاردستی خانگی بند پرده برای شروع قدم خوب و نسبتا راحتی به ‌نظر می‌رسد.

این بندهای پرده را می‌توانید در رنگ‌ها، مدل‌ها و حتی ایده‌های متفاوتی درست کنید. یک پروژه هنری خانگی که حتما از آن لذت می‌برید.

۱. رنگ‌آمیزی مهره‌های اصلی

برای رنگ مهره‌ها در ساخت بند پرده می‌توانید از هر راه و شیوه‌ای که دوست دارید، پیش بروید؛ اما یک ایده خیلی راحت برای رنگ‌آمیزی مهره‌ها این است که اول مهره‌های بزرگ را داخل یک سیخ چوبی ببرید.

رنگامیزی مهره ها

بعد از آن باید تک‌تک‌شان را با قلم‌مو رنگ‌آمیزی کنید. با این کار می‌توانید بدون اینکه رنگ‌ها به دستتان بخورد و خرابکاری درست کند، هم را رنگ کنید.

رنگامیزی مهره اصلی بند پرده

حواستان باشد که با چرخاندن چوب و کمی دقت و حوصله همه قسمت‌های مهره‌ها در ساخت بند پرده را کامل رنگ بزنید تا هیچ بخشی بدون رنگ باقی نماند.

رنگ طلایی مهره های بند پرده

در آخر سیخ‌های چوبی مهره‌های ساخت بند پرده را روی لیوان بگذارید تا مهره‌ها خشک شوند. مهره‌های کوچک را هم رنگ بژ بزنید و گوشه‌ای قرار دهید تا زمان استفاده به طور کامل خشک شده باشند.

رنگامیزی طلایی بند پرده

۲. درست کردن منگوله در ساخت بند پرده

یک تکه از ریسمان کنفی را ببرید و کناری نگه ‌دارید؛ چون در ادامه کار به آن نیاز خواهید داشت.

ساخت منگوله بند پرده

وقت آن است که نخ کاموایی سبز را دور چهار انگشت دستتان بپیچید. این کار را تا جایی تکرار کنید که حجم منگوله به ‌نظرتان کافی باشد. تشخیص این موضوع به خودتان بستگی دارد.

استفاده از کاموا در ساخت بند پرده

حالا به‌آرامی حلقه‌های نخ ساخت بند پرده را از دستتان دربیاورید و مواظب باشید که حلقه درست‌شده از هم باز نشود.

بند پرده با کاموای سبز

کنفی را که بریده ‌بودید، از وسط حلقه به داخل ببرید و گره بزنید. یک گره نسبتا ریز و بعد گره دوم برای محکم‌تر شدن گره‌ها کمک می‌کند تا حلقه کاملا درست بماند.

گره زدن منگوله بند پرده با کاموا ها

با قیچی سر دیگر حلقه را ببرید تا کاملا ریش‌ریش و آزاد شود. با این کار بخش اصلی ساخت منگوله برای ساخت بند پرده را انجام داده‌اید.

برش منگوله بند پرده

کمی کامواها را بکشید تا صاف شوند. یک تکه دیگر از کنف را ببرید و بالای منگوله محکم گره بزنید. با این کار احتمال خراب یا از هم باز شدن ریش‌ریش‌های منگوله را تا حد امکان کم خواهید کرد.

تکمیل منگوله بند پرده

وقت آن است که با قیچی هم اضافه گره‌ها و هم قسمت‌های بلندتر منگوله ساخت بند پرده را ببرید تا همه‌چیز مرتب و یک‌دست شود.

برش کامواهای اضافه در منگوله بند پرده

۳. نخ کردن مهره‌ها

در این مرحله از ساخت بند پرده ریسمان پنبه‌ای را بردارید و مهره‌ها را نخ کنید. برای مثال می‌توانید یکی ‌در میان از مهره‌های بزرگ طلایی و کوچک بژ داخل ریسمان بکشید.

نخ کردن مهره های بند پرده

با این روش به پرده حجم و بُعد می‌دهید. در نگاه کلی می‌توان گفت حدود ۳۰ تا مهره برای یک پرده تقریبا ضخیم، کافی به‌ نظر می‌رسد.

تکمیل نخ کردن مهره ها

با این حال این موضوع به ضخامت پرده هم بستگی دارد. اگر پرده خیلی نازک باشد، هنگام ساخت بند پرده و بستن آن تعداد زیاد مهره‌ها به‌زیبایی روی آن نمی‌نشینند. بعد از نخ‌کردن مهره‌ها، دو طرف نخ را با یک گره دوتایی به‌ هم وصل کنید.

گره زدن نخ بند پرده

کمی نخ اضافه در محل گره برای مرحله بعد نگه ‌دارید و مابقی آن را با قیچی جدا کنید.

برش نخ بند

۴. پاپیون برای ساخت بند پرده

روبان توری را روی میز کار به شکل پاپیون در بیاورید. هرچند این کار آسان است؛ اما به کمی دقت و مهارت نیاز دارید تا پاپیون شکل زیبایی پیدا کند. البته یادتان باشد که جنس پارچه هم باید نرم و خوب باشد.

ساخت پاپیون بند

منگوله را بگیرید و پاپیون را روی محل گره مهره‌ها در ساخت بند پرده قرار دهید. ریسمان کنفی را از وسط پاپیون ببندید. این‌طوری همه آن‌ها را به هم گره می‌زنید.

گره زدن به پاپیون برای بند پرده

حالا دنباله‌های روبان توری را به‌طور مساوی ببُرید. هرچیز اضافی که از نخ‌ها و گره‌ها باقی‌مانده را قیچی کنید تا کارتان ظاهری مرتب و زیبا داشته‌ باشد.

پاپیون بند پرده

با تغییر رنگ مهره‌ها، نخ‌ها و روبان، به‌سادگی می‌توانید این کار هنری را متناسب با رنگ و طرح پرده خودتان درست کنید تا این کاردستی ساخت بند پرده به دکور و چیدمان خانه شما بیاید.

آموزش ساخت بند پرده

این یک کاردستی شیک و عالی برای خانه شما خواهد بود که می‌تواند زیبایی پرده‌های خانه را دوچندان کند.

ساخت بند پرده

اگر شما هم کاردستی حرفه ای ساخت بند پرده را که به سادگی کاردستی آویز دکور است، در خانه درست کردید، نظرتان را درباره آن با ما درمیان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت بند پرده

کاردستی بند پرده برای چه رده سنی است؟
این کاردستی حرفه‌ای خیلی پیچیده است و به ابزار مختلفی نیاز دارد. بنابراین ساخت این کاردستی را فقط به بزرگسالان پیشنهاد می‌کنیم.
برای کاردستی بند پرده به چه ابزاری نیاز دارید؟
برای این کاردستی به مهره، نخ ضخیم، روبان یا پارچه توری و… نیاز است.
وسایل موردنیاز این کاردستی از کجا تهیه می‌شود؟
فروشگاه‌های لوازم تحریر، خرازی و دکوری‌ها وسایل خوبی برای تزیین این بند پرده دارند.
اشتراک گذاری: