روزهای پایانی سال پر است از هیاهو برای آماده‌کردن خانه، لباس‌های نو و سفره‌ هفت‌سین در لحظه تحویل سال! دراین‌میان چیدمان سفره هفت‌سین یکی از آیتم‌هایی محسوب می‌شود که بیشتر به خلاقیت و هنر نیاز دارد. امسال برای سفره هفت‌سین چه ایده‌ای درنظر دارید؟ یکی از بهترین ایده‌ها، ساخت هفت سین آبشاری است که زیبایی آن هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود. با کاغذرنگی همراه باشید تا آموزش ساخت هفت سین آبشاری را بیاموزید!

هفت سین آبشاری به چه شکل است؟

اگر تاکنون جایی هفت سین آبشاری ندیده‌اید، درادامه شکل کلی آن را برایتان شرح می‌دهیم. در هفت سین آبشاری معمولا هر ظرف را در ارتفاعی بالاتر از سطح می‌بینید که محتویات آن میان ظرف و سطح معلق مانده است. درواقع باید ظرف دیگری نیز روی سطحی مانند میز بگذارید تا هریک از سین‌ها میان دو ظرف قرار گیرد. اگر این ایده را دوست دارید، وسایل موردنیازش را تهیه کنید تا امسال سفره هفت سین آبشاری زیبایی بچینید!

وسایل موردنیاز ساخت هفت سین آبشاری

شما می‌توانید همه سین‌هایتان را در ظرفی بزرگ جا دهید یا برای هر سین یک ظرف جدا داشته باشید. این موضوع کاملا به سلیقه خودتان برمی‌گردد.

 • فنجان و بشقاب

در مراحل ساخت هفت سین آبشاری باید از ظروفی استفاده کنید که دیگر قصد کار با آن‌ها را ندارید. بنابراین به‌هیچ‌وجه سراغ فنجان‌های شیک چیده‌شده در بوفه خانه نروید! فنجان‌ها و بشقاب‌هایی که لب‌پر شده‌اند، بهترین گزینه برای ساخت هفت سین آبشاری هستند.

 • چنگال، سیم مفتول ضخیم یا سیخ‌کباب فلزی کوتاه

در این قسمت هم روی استفاده دوباره از چنگال یا سیخ‌کباب‌هایتان حساب نکنید! آن‌ها شکل اصلی‌شان را در ساخت هفت سین آبشاری ازدست می‌دهند.

 • چسب حرارتی زرد

به‌طورکلی چسب حرارتی مقاومت خوبی دارد. چسب حرارتی زرد نسبت به حالت بی‌رنگ از مقاومت بیشتری برخوردار است. در ساخت هفت سین آبشاری به چسبی با مقاومت بسیار بالا نیاز دارید.

 • پوشال رنگی، خز، نوارهای اکلیلی، نمد یا…

برای قسمت تزیین به این وسایل نیاز دارید؛ بنابراین از وسایل تزیینی متناسب با سلیقه‌تان کمک بگیرید.

 • وسایل هفت‌سین شامل سمنو، سکه، سماق، سنجد، اسپند، سیب و سیر

اگر قصد دارید از سبزه‌هایی با مدل دیگر استفاده کنید نیازی به مطالعه ادامه قسمت وسایل موردنیاز ندارید.

 • سبد متوسط
 • مقداری فویل و یک میله
 • بذر شاهی یا منداب
 • مقداری پنبه
 • باند
 • یه تخته چوبی
 • اسپری آب

1. ساخت شکل اولیه هفت سین آبشاری

چنگال، سیم مفتول یا سیخ‌کباب فلزی را به‌شکل Z خم کنید. البته دقت داشته باشید که ضلع میانی باید صاف باشد و زاویه قائم با بشقاب بسازد. بهتر است برای زیبایی بیشتر کمی فنجان را کج کنید. یکی از دو ضلع را روی فنجان و دیگری را روی بشقاب قرار دهید.

روی هریک از محل‌های اتصال چسب حرارتی زرد بریزید. در ریختن چسب کمی دست‌ودلباز باشید تا چنگال به‌خوبی به هر دو سطح بچسبد! کمی صبر کنید تا چسب زمان کافی برای خشک‌شدن داشته باشد. درنهایت با چک‌کردن میزان استقامت چنگال از درستی ساخت هفت سین آبشاری مطمئن شوید.

2. تزیین ظرف

در این مرحله باید ظروف و چنگال را تزیین کنید. روی چنگال چسب حرارتی بریزید و پوشال‌های رنگی بریزید. این قسمت از ساخت هفت سین آبشاری را با سلیقه خودتان پیش ببرید. می‌توانید به کمک تورهای رنگی روی چنگال و بخشی از بشقاب را بپوشانید.

روشی دیگری که برای تزیین ظروف به‌کار می‌رود، استفاده از گل‌های مصنوعی و برگ‌های خشک کوچک است. این گل‌ها را با فاصله از هم روی تور بچسبانید. در ساخت هفت سین آبشاری این نکته را درنظر بگیرید که هرچه طرح‌تان ساده‌تر باشد، زیبایی بیشتری خواهد داشت.

فنجان و بشقاب را با تزیینات اضافه شلوغ نکنید؛ وسایل تزیینی باید به‌اندازه‌ای باشد که چنگال و چسب‌های به‌کاررفته از نگاه افراد دور بماند. تزیین داخل فنجان را فراموش نکنید؛ وسایل تزیینی باید تا داخل فنجان نیز کشیده شود.

3. چیدن هفت‌ سین آبشاری

برای سفره هفت سین می‌توانید وسایل آن را در بشقاب و فنجان بچینید. کمی از سین‌ها را روی تزیینات چنگال بگذارید. از سیب‌های کوچک یا سیب‌های مصنوعی برای تزیینات چنگال کمک بگیرید.

می‌توانید کمی سمنو، اسپند، سکه و سماق را به‌کمک چسب حرارتی در برگ خشک محکم کنید و برگ را روی تزیینات چنگال بچسبانید. اگر قصد استفاده از گل و برگ خشک را در ساخت هفت سین آبشاری ندارید، سبدهای بسیار کوچک تزیینی را به‌جای برگ خشک انتخاب کنید. در روش دیگر می‌توانید از چیدن سین‌ها در فنجان یا بشقاب صرف‌نظر کنید.

هفت سین آبشاری شما تقریبا آماده است. اگر می‌خواهید سبزه را به‌شکل آبشاری درست کنید، تا پایان مطلب با کاغذرنگی همراه باشید.

1. خیساندن بذر

مقدار موردنظر از بذر را به‌مدت چهار ساعت با آب بخیسانید تا لعاب‌دار شود. برای بذر شاهی و منداب باید پنج برابر میزان بذر، آب بریزید.

2. آماده‌کردن سبد

میله را به‌شکل Z خم کنید و با مقدار زیادی چسب حرارتی به سبد و تخته چوبی بچسبانید. پنج دقیقه زمان لازم است تا سبد به میله بچسبد. دور میله و روی تخته چوب را با فویل بپوشانید. روی سطح چوب و اطراف میله پنبه بگذارید. با پیچیدن سیم مفتول پنبه را به میله محکم کنید.

پنبه باید به‌اندازه‌ای باشد که سطح فویل دیده نشود. یک لایه باند روی همه قسمت‌های پنبه‌ای بکشید و با آب‌افشان روی آن آب بپاشید. خوشبختانه بذر شاهی و منداب پس از لعاب‌دارشدن بسیار چسبنده می‌شوند و به‌راحتی روی سطوح عمودی می‌چسبند. این بذرهای لعاب‌دار را روی باند بریزید؛ فقط یک لایه از بذرها باید روی باند قرار بگیرد.

3. پرورش سبزه

یک نایلون بزرگ را که دو سوراخ در آن ایجاد کرده‌اید، روی سبد، میله و تخته بکشید. این خیلی مهم است که نایلون به‌هیچ‌وجه به بذرها نچسبد. دو روز اول سه بار در هر روز با آب‌پاش بذرها را خیس کنید. در این مدت سبزه را دور از نور خورشید و در محیطی با دمای معمولی بگذارید. پس از جوانه‌زدن بذرها، احتمالا در روز سوم، نایلون را بردارید و روزی دوبار به سبزه با آب‌پاش آب بدهید.

روز اولی که روکش را برمی‌دارید، اجازه دهید سبزه در همان محیط قبلی بماند. از روز بعد چند دقیقه در روز آن را در معرض نور خورشید و در هوایی بدون وزش باد بگذارید. بذر شاهی شش روز و بذر منداب چهار روز زمان می‌خواهد تا به سبزه‌ای معلق و به‌شکل آبشار تبدیل شود.

ساخت هفت سین آبشاری کار پرزحمتی است که سختی آن به شیرینی لحظه تحویل سال می‌ارزد. اگر این روش را امتحان کرده‌اید، نظرات و پیشنهاداتتان را با کاغذرنگی به‌اشتراک بگذارید. همچنین اگر می‌خواهید برای سال نو کفش‌هایتان را نو کنید، آموزش تزیین کفش با پولک را از دست ندهید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت هفت سین آبشاری

وسایل موردنیاز ساخت هفت سین آبشاری چیست؟
فنجان، بشقاب، سیم مفتول، چنگال، چسب، پوشال و… همه‌وهمه برای ساخت این هفت سین الزامی است.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
ساخت هفت سین آبشاری خیلی سخت است. برای درست کردن این هفت سین باید مهارت کافی داشته باشید.
ساخت این هفت سین آبشاری چقدر زمان می‌برد؟
ساخت این هفت سین به چند روز زمان نیاز دارد.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید