خلاصه مطلب

درست کردن گلدان در خانه کار ساده‌ای نیست، چه برسد به اینکه بخواهید گلدان سنگی درست کنید. در این آموزش کاردستی حرفه ای گلدان سنگی را آموزش داده‌ایم که برای ساخت آن باید بلد باشید از مصالح ساختمانی استفاده کنید.

گاهی بعضی از وسایل دکوری و کارهای هنری جایگاه ویژه‌ای میان وسایل خانه پیدا می‌کنند. البته اغلب اوقات این وسایل همان‌طور که کاربردی هستند، زحمت بیشتری هم در ساخت و آماده‌سازی دارند. یکی از این وسایل هنری که ساخت کاردستی گلدان سنگی است.

این کاردستی شاید کمی زحمت از جنس ملات و سیمان بخواهد، ولی نتیجه نهایی انقدر زیباست که احتمالا با خودتان می‌گویید کاملا ارزشش را دارد. مطلب امروز کاغذ رنگی را احتمالا عاشقان گل و گیاهان آپارتمانی خیلی می‌پسندند. با ما همراه باشید.

وسایل موردنیاز کاردستی گلدان سنگی

 • قوطی کنسرو 1 عدد
  سطل یا قوطی فلزی محکم و ضخیم
 • سنگ رودخانه ای به مقدار مورد نیاز
  سنگ رودخانه یا سرامیک استخری
 • به مقدار مورد نیاز
  ملات
 • دوغاب به مقدار مورد نیاز
  دوغاب (ماسه‌ای یا غیرماسه‌ای)
 • چاقوی بتونه 1 عدد
  چاقوی بتونه
 • اسفنج 1 عدد
  اسفنج بزرگ
 • سنگ فرز 1 عدد
  سنگ فرز
 • چکش 1 عدد
  چکش و میخ
 • توری مشبک به مقدار مورد نیاز
  توری مشبک

درباره ملات

این ملات در کاردستی گلدان سنگی ترکیبی چسبنده از سیمان، ماسه و مشتقات آلکیل سلولز مثل آب مقطر است و برای چسباندن سرامیک استخری یا سنگ به سطوحی مثل بتن استفاده می‌شود. اگر دوست دارید می‌توانید ساخت گلدان چوبی را هم امتحان کنید.

شاید برای استفاده از آن روی فلز کمی نگرانی داشته‌ باشید؛ اما این کار آزمایش‌شده و نتیجه موفقیت‌آمیز بوده است.

آموزش ساخت گلدان

کاردستی گلدان سنگی

ایده کاردستی گلدان سنگی یک طرح جالب و الهام‌بخش به‌ نظر می‌رسد. با تماشا یا تصور گلدانی شبیه سنگ‌های صیقلی کنار آب، حس‌وحال سنگ‌های رودخانه و گیاهان خودروی کنار آن، خیلی سریع به ذهن آدم منتقل می‌شود.

اگر وسایل مورد نیاز برای ساخت کاردستی گلدان سنگی را دارید، حداقل یک‌ بار زحمت ساخت و پرداخت آن را بکشید و تا آخر عمر از داشتن آن لذت ببرید.

مراحل ساخت گلدان سنگی

برای درست کردن این کاردستی گلدان سنگی کافی است مراحل زیر را گام‌به‌گام طی کنید.

۱. تبدیل سطل به یک گلدان واقعی

اگر می‌خواهید واقعا از این سطل برای کاردستی گلدان سنگی استفاده کنید، قبل از هر کاری با چکش و یک میخ کلفت چند سوراخ انتهای سطل ایجاد کنید. این‌طوری گلدان زهکشی می‌شود.

درنتیجه هنگام استفاده از آن به عنوان گلدان آب اضافه به‌ راحتی از سوراخ‌ها خارج شده و از پوسیدگی ریشه‌های گل در کاردستی گلدان سنگی جلوگیری می‌شود.

۲. آماده‌سازی ملات و تقسیم‌بندی سنگ

اولین کار این است که یک لایه ضخیم از ملات روی سطل بکشید تا سطح آن برای ساخت کاردستی گلدان سنگی آماده شود. سنگ‌های رودخانه یا سنگ مصنوعی را (در صورت نیاز اول با سنگ فرز برش دهید) در قسمت بیرونی لایه‌بندی کنید.

ملات برای ساخت گلدان

درصورت استفاده از سنگ‌ریزه‌های واقعی یا سنگ رودخانه، محض احتیاط از چسب اپوکسی استفاده کنید تا این قطعات ریز اما سنگین به خوبی بچسبند.

آموزش مرحله به مرحله ساخت گلدان

دو نکته مهم را هم در نظر داشته باشید:

اولا؛ برای اینکه خروجی کاردستی گلدان سنگی تمیزتر باشد، بهتر است سطل را وارونه کنید و از لبه بالایی آن به‌عنوان پایه برای نگه‌داشتن سرامیک استخری یا سنگ‌ها استفاده کنید.

آموزش ساده ساخت گلدان سنگی

دوما؛ کار را به‌شکل تکه‌تکه انجام دهید. یعنی اول کمی از ملات را مخلوط کنید و اجازه دهید هر بخش طی تقریبا یک ساعت خشک شود. در آخر یک روز کامل سطل را کنار بگذارید تا سطح آن به طور کامل خشک شود.

۳. اضافه کردن دوغاب به کاردستی گلدان سنگی

مقداری دوغاب را مخلوط و با استفاده از یک چاقوی بتونه به بدنه کاردستی گلدان سنگی اضافه کنید. این کار فضای خالی احتمالی بین سنگ‌ها را پر می‌کند و یک کار تمیز و حرفه‌ای به شما می‌دهد.

روش ساخت گلدان

بعد با یک اسفنج، مقدار اضافه آن را پاک کنید.

چند نکته مهم در کاردستی گلدان سنگی

برای اینکه خروجی کاردستی گلدان سنگی زیباتر باشد، پیشنهاد می‌کنیم این نکات را در نظر داشته باشید.

 • هرچند این نوع ملات برای کار روی فلز و کاردستی گلدان سنگی نیست، ولی با تعجب خواهید دید که سرامیک استخری یا سنگ‌های رودخانه را خوب و محکم روی سطح فلزی سطل می‌چسباند.
 • سطل‌های فلزی شل، نازک و کم‌دوام برای این کار مناسب نیستند. چون این سطل‌ها نمی‌توانند شکل خودشان را حفظ کنند و سنگینی سنگ‌های کاردستی گلدان سنگی آن‌ها را خراب می‌کند. ملات و دوغاب هم به احتمال زیاد با تغییر شکل و فرورفتن سطل، ترک می‌خورند.
 • این روش امتحان شده ‌است و می‌توانید از استحکام سرامیک‌ها یا سنگ‌های رودخانه روی سطل مطمئن باشید.
کاردستی گلدان سنگی

کاردستی گلدان سنگی شما آماده است تا یک چشم‌انداز فوق‌العاده به دکور خانه‌تان بدهد. بی‌شک یکی از موضوعات موردعلاقه مهمانان خوش‌ذوقتان، صحبت درباره این گلدان‌های جذاب خواهد بود.

اگر شما هم کاردستی گلدان سنگی را درست کرده‌اید، احتمالا کاردستی گلدان بتنی هم برایتان جالب است. بعد ساخت این کاردستی‌ها نظرتان را درباره آن با سایر کاربران کاغذ رنگی در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی گلدان سنگی

کاردستی گلدان سنگی مناسب چه رده سنی است؟
این کاردستی برای بزرگسالان مناسب است و در گروه کاردستی‌های حرفه‌ای قرار دارد.
چه وسایلی برای ساخت کاردستی گلدان سنگی نیاز است؟
برای ساخت کاردستی گلدان سنگی به سنگ، ملات و مصالح ساختمانی و ابزارها و تجهیزات مربوط به مصالح ساختمانی نیاز دارید.
به جای سنگ برای تزیین این گلدان از چه وسایلی می‌توان استفاده کرد؟
سنگ‌های کنار رودخانه بهترین گزینه برای تزیین این گلدان سنگی است، اما در صورت نبود این نوع سنگ کاشی استخر هم گزینه خوبی برای جایگزینی سنگ است.
اشتراک گذاری: