خلاصه مطلب

اگر اهل ساخت کاردستی‌های خانگی هستید که در زندگی روزمره هم به‌کارتان بیاید حتما این مطلب را تا آخر مطالعه کنید. اینجا یک جاخودکاری را با شاخه‌های ریز درخت و شیشه مربا می‌سازیم.

یک گلدان کوچک همیشه از وسایل نیمه‌ضروری روی میز کار یا میز خانه برای حفظ گل‌های کوچک است. البته این ساخت گلدان چوبی زیبا در خانه با کمی ذائقه هنری می‌تواند به یکی از وسایل تزیینی میزتان هم تبدیل شود. اگر با کاغذ رنگی همراه باشید قدم‌به‌قدم ساخت گلدان چوبی خانگی را امتحان می‌کنید.

وسایل موردنیاز

 • شاخه ریز درخت
  شاخه‌های چوب
 • شیشه مربا
  شیشه مربا
 • رنگ اکریلیک
  رنگ اکریلیک بژ
 • قلم مو
  قلم‌مو
 • قیچی
  قیچی
 • چسب حرارتی
  چسب حرارتی
 • خزه (برای تزیین)
 • مخروط کاج
  مخروط کاج (برای تزیین)
 • کنف ساده یا تور (برای تزیین)
 • روبان توری
  روبان توری (برای تزیین)

مراحل ساخت گلدان چوبی

این کاردستی ساخت گلدان چوبی شاید یکی از آن مدل‌های مغازه‌ای نباشد، ولی در نوع خودش منحصربه‌فرد و واقعا قشنگ است.

مثل آموزش ساخت قلاب ماهیگیری برای کودکان ایده‌های خلاق شما برای تزیین، می‌تواند صدها مدل دیگر برپایه همین نمونه را درست کند. کافی است دست‌به‌کار شوید تا فکرهای عالی برای تزیین به سراغتان بیاید.

۱. رنگ‌آمیزی شاخه‌های ساخت گلدان چوبی

مثل کاردستی شلف کارتنی یا کاردستی دستنبد مهره ای در این کاردستی هم مرحله اول آماده‌سازی وسایل موردنیاز است.

بنابراین در اولین مرحله باید شاخه‌های نازک و خشک چوب را یکی‌یکی با رنگ اکریلیک بژ و قلم‌مو رنگ کنید. البته شما می‌توانید به جای رنگ بژ از رنگ دلخواه خودتان استفاده کنید. مطمئن شوید همه قسمت‌های شاخه را کامل با رنگ پوشانده‌اید.

رنگ امیزی شاخه های ساخت گلدان چوبی

همین‌طور در این مرحله از ساخت گلدان چوبی قسمت بالا و پایین چوب‌ها را که رد بریده‌شدن دارند هم رنگ بزنید. حالا شاخه‌ها را روی یک تکه کاغذ بگذارید تا خشک شود. ازآن‌جایی که رنگ اکریلیک فرایند خشکی سریع دارد، مدت انتظار شما چندان طولانی نخواهد بود.

رنگ امیزی شاخه های ساخت گلدان چوبی

۲. چسباندن شاخه‌ها به شیشه مربا

رگه‌هایی از چسب حرارتی را به شیشه کاردستی ساخت گلدان چوبی بزنید و شاخه‌ها را تک‌تک و کنار هم روی آن بچسبانید.

بهتر است بعد از چسباندن هر شاخه آن را چند ثانیه روی شیشه فشار دهید تا کاملا روی شیشه مربا جاگیر شود و محکم بماند. بعد از آن سراغ شاخه بعدی بروید.

چسباندن شاخه ها به شیشه مربی

به‌همین‌ترتیب یک رگه چسب حرارتی روی شیشه کاردستی ساخت گلدان چوبی بزنید و ادامه ماجرا را دنبال کنید. شاخه‌ها باید آن‌قدر نزدیک هم باشند که یک دیوار چوبی را روی شیشه مربا بسازند.

چسباندن چوب ها به شیشه های مربا

علاوه‌براین یک نکته دیگر هم وجود دارد. این شاخه‌های نازک چوب برای ساخت گلدان چوبی باید کمی از دیواره شیشه مربا بلندتر باشند. از یک‌شکل‌نبودن شاخه‌ها ناراحت نباشید. اصالت و زیبایی این کاردستی به همین پیچ‌وتاب‌های طبیعی و منحصربه‌فرد هر شاخه است.

ساخت گلدان چوبی با شیشه مربا

۳. تزیینات مختلف ساخت گلدان چوبی

کاج‌ها و تعدادی گل مصنوعی را که از قبل داشتید، رنگ‌آمیزی کنید. بعد آن‌ها را با چسب حرارتی به وسط شاخه‌ها بچسبانید.

تزیین و ساخت گلدان چوبی

به طور کلی چسب‌کاری در کاردستی ساخت گلدان چوبی تفاوتی ندارد. شما می‌توانید چسب را به کاج‌ها و گل‌ها یا مستقیما روی چوب اضافه کنید. بعد از چسباندن کاج رنگی نوبت چسباندن بقیه قسمت‌های تزیینی است.

تزیین ساخت گلدان چوبی

اگر مقداری خز هم داشتید، برای تکمیل این طرح گل‌وبوته در ساخت گلدان چوبی خوب به‌نظرمی‌رسد. فقط برای چسباندن خزه باید چسب حرارتی را به چوب بزنید.

ساخت گلدان چوبی

شما می‌توانید از هر وسیله تزیینی که در خانه دارید، برای تزیین و زیبایی کاردستی ساخت گلدان چوبی استفاده کنید. بنابراین مجبور به خرید چیزی نیستید و بهتر است از وسایل داخل خانه استفاده کنید.

تزیین ساخت گلدان چوبی با مهره چوبی

ما هم در کاردستی ساخت گلدان چوبی مثل کاردستی استند سنگی عکس از باقی‌مانده سایر وسایل کاردستی و تزیینی موجود در خانه استفاده کرده‌ایم و هزینه اضافه برای خرید این نوع وسایل نپرداخته‌ایم.

چسباندن مهره های چوبی به ساخت گلدان چوبی

۴. پاپیون، تکمیل‌کننده ساخت گلدان چوبی

یک تکه روبان توری را به اندازه موردنیاز برای ساخت پاپیون با قیچی ببُرید. اگر مقدار بیشتری هم بُرش زدید، اشکالی ندارد و می‌توانید بخش اضافه را بعدا جدا کنید.

ساخت پاپیون تزیینی

این روبان یا پارچه توری را به شکل یک پاپیون درآورید. برای گره پاپیونی این روبان با پارچه در ساخت گلدان چوبی پیچیدگی خاصی ندارید و می‌توانید آن را مثل گره بند کفش گره بزنید.

ساخت پاپیون با روبان

حالا وسط آن را با کمی کنف گره بزنید. اضافه‌های کنف و روبان را قیچی کنید تا بخش‌های اضافه از تزییناتتان آویزان نباشد و کاردستی ساخت گلدان چوبی را خراب نکند.

ساخت روبان برای ساخت گلدان چوبی

با مقداری چسب حرارتی پاپیون را کنار بقیه تزیینات ساخت گلدان چوبی بچسبانید. بعد از چسباندن آن را کمی فشار دهید تا پاپیون روی چوب‌ها بچسبد.

ساخت گلدان چوبی

همه مراحل ساخت گلدان چوبی تمام و نتیجه کار آماده شد! یادتان باشد این فقط یک فکر و طرح بود که شما می‌توانید با ایده‌های جذاب خودتان گسترش دهید.

اگر فکر می‌کنید این میزان تزیینات زیاد است، از طرح‌های ساده استفاده کنید.

ساخت گلدان چوبی

بی‌شک چیزهای زیادی برای تزیین کاردستی ساخت گلدان چوبی پیدا می‌کنید که کاملا با سلیقه شما و دکور اتاقتان هماهنگ باشد.

پرسش‌های متدوال درباره ساخت گلدان چوبی

برای ساخت این کاردستی جاخودکاری به چه وسایلی نیاز داریم؟
برای ساخت این کاردستی به شیشه مربا، شاخه های ریز رخت، چسب حرارتی، رنگ و روبان نیاز دارید.
کاردستی آموزش داده شده مناسب چه رده سنی است؟
در ساخت این کاردستی از وسایل خطرناک استفاده نمی‌شود، اما مراحل ساخت آن بیشتر مناسب نوجوان ها و جوانان است.
این کاردستی مناسب استفاده در زندگی روزمره هم هست؟
بله از این کاردستی می‌توان به‌عنوان گلدان گل مصنوعی، جاشمعی، جامدادی و… استفاده کرد.
اشتراک گذاری: