خلاصه مطلب

شاید گل‌های زیادی در گوشه‌گوشه خانه‌تان داشته باشید. سخت است که برای هرکدام از آن‌ها یک گلدان خریداری کنید. ما می‌خواهیم یک روش ساده برای ساختن گلدان بتنی و محکم به شما آموزش بدهم. برای آشنایی با مراحل و وسایل مورد نیاز این مطلب را حتما بخوانید.

استفاده از گلدان‌های معمولی و موجود در بازار ممکن است برای شما تکراری و خسته‌کننده باشد یا این که بخواهید گلدان‌هایی با سلیقه خود و متناسب با دکوراسیون فضای خانه بسازید؛ یکی از ایده‌های ساده و پر طرفدار و در عین حال مقرون‎به‌صرفه برای تهیه گلدان، ساخت گلدان بتنی است. اگر از آن دسته افراد هستید که به ساخت کاردستی‌های خلاقانه علاقه دارید، پس دست به کار شده و با طرح‌های متفاوت متناسب با الگوی ظرف، گلدان بتنی منحصربه‌فرد خود را بسازید. با مطالعه این مطلب از کاغذرنگی به‌راحتی می‌توانید آموزش ساخت گلدان بتنی را یاد بگیرید.

1. ساخت گلدان بتنی و انتخاب قالب مناسب

برای شروع کار ابتدا یک قالب برای ساخت گلدان بتنی انتخاب کنید. برای انجام این کار می‌توانید از دو ظرف یا سطل استفاده کنید؛ توجه داشته‌باشید که یکی از ظرف‌ها باید حدود دو سانتی‌متر از دیگری کوچک‌تر باشد و به راحتی داخل آن قرار بگیرد.

ساخت گلدان بتنی

2. آغشته کردن ظروف به روغن

لبه و سطح داخلی ظرف بزرگ‌تر و قسمت بیرونی ظرف کوچک‌تر را به روغن آغشته کنید. برای راحتی انجام این مرحله می‌توانید با استفاده از اسپری یا قلم‌مو ظروف را روغن بزنید. اگر از ظروف چوبی به‌عنوان قالب برای ساخت گلدان‌های بتنی استفاده می‌کنید، ظرف‌ها را به موم خمیری آغشته کنید.

مراحل ساخت گلدان بتنی

3. برش لوله برای کف گلدان

دو یا سه لوله با قطر 2.5 سانتی‌متر را با چاقو برش دهید. در نظر داشته باشید طول لوله‌هایی که برای خروج آب از کف گلدان برش داده ‌می‌شود باید 5.1 سانتی‌متر باشد. این لوله‌ها باید کف ظرف بزرگ‌تر قرار بگیرند تا به عنوان سوراخ‌هایی برای گلدان در نظر گرفته شوند. با وجود این منافذ آب اضافه گلدان به راحتی از آن خارج خواهد شد.

آموزش تصویری ساخت گلدان بتنی

4. ترکیب و تهیه بتن گلدان

در اجرای این مرحله برای جلوگیری از آسیب به دست‌ها حتما از دستکش استفاده کنید. ابتدا بتن را طبق روش سازنده یا با کمی جستجو در اینترنت ترکیب کرده و تهیه کنید. در این مرحله می‌توانید از مقداری رنگ نیز استفاده کنید تا رنگ گلدان ساخته شده حالت تیره سیمان را نداشته باشد. رنگ را با توجه به چیدمان و دکوراسیون فضایی انتخاب کنید که می‌خواهید گلدان را در آن قرار دهید.

مراحل ساخت گلدان بتنی

5. ساخت گلدان بتنی و ریختن بتن در ظرف

بتن را به ارتفاع 5 سانتی‌متر در کف ظرف بزرگ‌تر بریزید. البته همزمان باید لوله‌ها را با فاصله‌های یکسان در کف گلدان قرار دهید. توجه داشته‌باشید بتن درون لوله‌ها ریخته نشود، چون برای خروج آب و هوا باید درون لوله‌ها باز باشند و چیزی مانع آن نشود.

ساخت گلدان بتنی

6. قرارگیری ظرف کوچک‌تر در ظرف بزرگ

در این مرحله از ساخت گلدان بتنی باید ظرف کوچک‌تر را با دقت روی ظرف بزرگ‌تر قراردهید. ظرف ‌را کمی روی بتن فشار دهید تا کف ظرف دوم روی لوله‌ها قرار بگیرد.

ساخت گلدان بتنی

7. ریختن بتن در حد فاصل دو ظرف

در حالی که ظرف کوچک داخل ظرف بزرگ است، فضای خالی بین دو ظرف‌ را با بتن پر کنید. حالا ظرف بزرگ‌تر را کمی تکان دهید تا بتن به‌طور کامل بین دو ظرف قرار بگیرد؛ این فرایند را چند مرتبه تکرار کنید تا فضای بین دو ظرف به طور کامل با بتن پر شود و در آخر سطح بتن را با استفاده از کمچه بنایی کاملا صاف کنید.

ساخت گلدان بتنی

8. جدا کردن ظرف کوچک‌تر

برای ساخت گلدان بتنی 24 ساعت زمان لازم است تا بتن به خوبی خشک شود. پس از گذشت یک روز کامل باید ظرف کوچک‌تر را جدا کنید. برای جلوگیری از ترک خوردن بتن با استفاده از اسپری مقداری آب به بتن بپاشید. توجه داشته باشید که در این مرحله ظرف بزرگ‌تر را حرکت ندهید.

ساخت گلدان بتنی

9. پوشاندن گلدان با پلاستیک در ساخت گلدان بتنی

پس از جدا کردن ظرف کوچک‌تر، نوبت به جداسازی ظرف بطرگ می‌رسد. در این مرحله از ساخت گلدان بتنی باید به مدت یک هفته روی گلدان را با استفاده از پلاستیک بپوشانید. نایلون یا یک سفره پلاستیکی می‌تواند گزینه خوبی باشد.

فراموش نکنید برای حفظ ظاهر و استحکام گلدان بتنی هر روز مقداری آب به بتن اسپری کنید تا سطح آن کاملا مرطوب شود.

ساخت گلدان بتنی

10. جداکردن ظرف بزرگ‌تر

با کمک دست‌تان به آرامی قالب بتنی را برعکس کرده و به کف گلدان فشار بیاورید تا ظرف از گلدان جدا شود، سپس ظرف را به آرامی جدا کنید. فشار بیش از حد در این مرحله باید شکستن بتن یا ترک خوردن آن می‌شود.

ساخت گلدان بتنی

11. شستن ظرف بزرگ

پس از جدا کردن بتن از ظرف بزرگ، آن را به خوبی بشویید تا بتن‌های چسبیده به انتهای آن جدا شوند. اگر بتن به راحتی از ظرف جدا نمی‌شود، می‌توانید درون آن را پر از آب کنید و اجازه دهید چند ساعتی خیس بخورد تا به آسانی جدا شود.

ساخت گلدان بتنی

12. زیباسازی در ساخت گلدان بتنی

گلدان بتنی آماده استفاده است. شما می‌توانید از این گلدان با همین طرح ساده بتنی و طوسی رنگ استفاده کرده یا آن را با رنگ‌های مختلف رنگ‌آمیزی کنید. همچنین کشیدن طرح‌های مختلف روی گلدان یکی دیگر از ایده‌های جالب برای زیباسازی آن است.

ساخت گلدان بتنی

با کمک این آموزش می‌توانید یک گلدان زیبا و کاربردی برای گل‌های خود بسازید. مزیت گلدان‌های بتنی طراحی ساده و ماندگاری بسیار بالای آن‌هاست. اگر به ساخت کاردستی با ایده‌های خلاقانه و زیبا علاقه دارید، آموزش جذاب ساخت کاکتوس مصنوعی با وسایل ساده هم می‌توانید برایتان جذاب باشد. نظرات و تجربه‌های خود را در رابطه با ساخت گلدان بتنی با ما به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت گلدان بتنی

وسایل موردنیاز ساخت گلدان بتنی چیست؟
بعضی ابزارهای باغبانی و ساختمان‌سازی برای ساخت این گلدان‌ها مهم است.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی یکی از انواع کاردستی‌های پیچیده و پیشرفته است و حتی خیلی از بزرگسالان توانایی و مهارت ساخت آن را ندارند.
ساخت این گلدان بتنی چند وقت زمان می‌برد؟
برای ساخت این گلدان به چند روزی زمان نیاز دارید.
اشتراک گذاری: