خلاصه مطلب

با رنگامیزی روی صدف می‌توانید رنگین کمان صدفی را به منزلتان ببرید، دیوار تزیین کنید یا کنار عکس‌های سفر بچسبانید. در این مطلب نقاشی رنگین کمان روی صدف را آموزش می‌دهیم.

نقاشی روی صدف دریایی یکی از بهترین سرگرمی‌ها و کاردستی‌ها برای همکاری بچه‌ها با بزرگسالان است. رنگ‌آمیزی صدف‌ها با رنگ‌های گرم و سرد متنوع، هم باعث آرامش شما می‌شود و هم سرگرم‌تان می‌کند. علاوه‌براین صدف‌های رنگی هم خیلی قشنگ به‌نظرمی‌رسند و هم از فعالیت‌های مشترک و آموزنده برای کودکان است. برای شروع نقاشی روی صدف دریایی با کاغذرنگی همراه باشید.

فهرست وسایل مورد نیاز برای نقاشی روی صدف دریایی خیلی کوتاه و در دسترس است.

مواد اولیه موردنیاز نقاشی روی صدف دریا

  • صدف دریا
    صدف دریایی
  • رنگ اکریلیک
    رنگ اکریلیک
  • قلم مو
    قلم‌مو

چطوری نقاشی روی صدف دریایی را پیش ببریم؟

قبل از ورود به مراحل اصلی نقاشی روی صدف دریایی رنگ صدف‌تان را ببینید. اگر یک صدف طرح‌دار یا رنگی دارید، اول آن را با رنگ سفید بپوشانید. بعد از این که رنگ سفید روی صدف خشک شد، به سراغ قدم‌های بعدی بروید.

آماده سازی صدف دریایی

طبیعتا اگر پوسته صدف از قبل سفید بود، اصلا نیازی به انجام این مقدمه ندارید.

۱. شروع رنگ‌آمیزی صدف

برای این طرح خاص که یک صدف رنگین‌کمانی است، اول قسمتی از صدف را با یکی از رنگ‌های موجود مثل قرمز، رنگ بزنید. درواقع باید صدف را در ذهن‌تان به شش یا هفت قسمت تقسیم و هر بخش را با رنگ متفاوتی نقاشی کنید.

شروع نقاشی روی صدف دریایی

شما می‌توانید ترتیب رنگ‌هایتان را در نقاشی روی صدف دریایی مانند رنگین‌کمان بچینید تا به تصویر واقعی آن شبیه‌تر باشد.

۲. از خط بیرون بزنید!

یک پیشنهاد جالب این است که برای شباهت بیشتر این صدف دریایی با طیف رنگین‌کمان بعد از هر بار رنگ‌آمیزی، قلم‌مو را کامل تمیز نکنید. فقط رنگ اضافی را با صفحه یا حوله کاغذی از روی قلم‌مو بردارید.

نقاشی رنگ های مختلف روی صدف دریایی

بعد از انتخاب رنگ بعدی، قبل از ادامه کار، رنگ جدید را با لبه رنگ قبلی ترکیب کنید. با این کار تغییر پیوسته طیف رنگین‌کمان را نشان می‌دهید.

۳. آخرین مرحله، رنگ متضاد

حالا همین الگوی ترکیب رنگ‌ها را تا آخر ادامه دهید تا پوسته شما به‌طورکامل رنگ شود. اگر بخواهید یک رنگ متضاد یا حتی مکمل در کاردستی داشته باشید، باید اول لایه‌های قبلی رنگ خشک شوند.

تکمیل نقاشی روی صدف

بعد از آن می‌توانید یک لایه رنگ روی لبه صدف بزنید. رنگ‌های متالیک مثل طلایی و نقره‌ای انتخاب خوبی برای این مرحله هستند.

به همین راحتی نقاشی روی صدف دریایی که مثل نقاشی قاصدک خیلی حرفه‌ای است، کامل شد. روش‌های گوناگونی برای نقاشی روی صدف وجود دارد. برای مثال نقاشی در امتداد الگوهای طبیعی صدف را هم یک بار امتحان کنید. نقاشی روی صدف سفر تابستانی‌ به دریا را به یک خاطره فراموش‌نشدنی تبدیل می‌کند.

نقاشی روی لبه های صدف

یک نکته!

اگر در مرحله ترکیب رنگ‌ها مشکل دارید اصلا نگران نباشید. قلم‌مو را کاملا در آب، تمیز و بعد خشک کنید. حالا با استفاده از یک برس خشک، لبه‌های دو رنگ کنار هم روی پوسته را خیلی آرام با هم مخلوط کنید. این کار را باید قبل از خشک‌شدن رنگ‌ها روی صدف انجام دهید.

نقاشی روی صدف

صدف‌های دریایی را از کجا تهیه کنم؟

شما می‌توانید حین گشت‌وگذار در ساحل، صدف‌های متنوع و زیبا را برای کاردستی بردارید. اما قبل از رنگ‌آمیزی حتما آن‌ها را بشویید و خشک کنید. اگر کنار دریا نیستید، می‌توانید از بعضی فروشگاه‌های صنایع‌دستی و فروشگاه‌های دیگر، صدف دریایی بخرید.

بهترین رنگ برای نقاشی روی صدف‌ دریایی چیست؟

رنگ اکریلیک اولین انتخاب برای نقاشی روی صدف دریایی است. با رنگ اکریلیک می‌توانید طرح‌های لایه‌ای بسازید. این رنگ کاملا بادوام و  البته از نظر قیمتی هم ارزان است.

هم‌چنین کار با رنگ‌های اکریلیک خیلی ساده بوده و پیچیدگی خاصی ندارد. شما می‌توانید انواع رنگ‌های اکریلیک براق و مات را از بازار بخرید.

رنگ مناسب برای روی صدف

یادتان باشد همان‌طور که قبلا هم گفتیم، اگر صدف‌هایتان بخش‌های تیره داشته‌ باشد، باید اول آن‌ها را با یک لایه پایه از رنگ اکریلیک سفید رنگ بزنید.

چون درغیراین‌صورت، رنگ‌ها کامل صدف را نمی‌پوشانند. اگر تعداد زیادی صدف تیره دارید، به جای سفیدکاری با قلم‌مو، می‌توانید با پرایمر رنگ اسپری سفید، این مرحله را زودتر انجام دهید.

چطور صدف‌های دریایی نقاشی‌شده را حفظ کنیم؟

اگر می‌خواهید صدف‌های نهایی در نقاشی روی صدف دریایی را در باغ نگه ‌دارید یا نگران خردشدن رنگ آن هستید، با یک اسپری آکریلیک شفاف روی پوسته صدف را بپوشانید. البته این کار را در فضای باز یا اتاقی با تهویه مناسب انجام دهید. این اسپری علاوه‌بر محافظت از رنگ‌ها، یک روکش براق هم به اثر هنری شما اضافه می‌شود.

نگهداری از صدف های رنگ شده

البته ین را هم بدانید که بدون این مرحله یا هیچ کار اضافی دیگر هم، رنگ اکریلیک روی صدف دریایی حداقل یک سال دوام می‌آورد. اگر آن را در قابی بگذارید و به آن دست نزنید تا سال‌ها همانطور باقی می‌ماند.

با صدف‌های رنگ‌شده چه کار کنم؟

این صدف‌ها کاربردهای زینتی متنوعی دارند. مثلا می‌توانید از آن‌ها به عنوان دکوری وسط جاشمعی یا تزیین ظروف مختلف استفاده کنید. صدف‌های رنگ‌آمیزی‌شده برای پرکردن جعبه‌های سایه یا قاب‌شدن روی بوم نقاشی هم ایده خیلی جالب و قشنگی هستند.

کاربرد صدف های تزیینی رنگ شده

نقاشی روی صدف دریایی شما کاربردهای دیگری هم دارند. مثلا می‌توانید از آن‌ها برای ساخت جواهرات استفاده کنید یا با یک قطعه آهن‌ربا، صدف‌ها را روی یخچال بچسبانید. قرارگیری این صدف‌ها در سطل‌های ماسه، یا جعبه‌های تزئینی که با مواد مختلف پر شده‌اند، زیبایی بیشتری به آن‌ها می‌بخشد.

استفاده از این صدف‌ها وسط کاسه‌ها و ظروف شیشه‌ای هم ایده جالبی برای استفاده دکوری از آن‌هاست. اگر هیچ‌کدام از این کارها را دوست نداشتید، صدف‌های رنگی را روی بوم نقاشی بچسبانید تا یک نقاشی دیواری رنگارنگ داشته ‌باشید.

نقاشی روی صدف دریایی و رنگ‌آمیزی آن خیلی آسان است؛ چون برای انجام آن فقط به چند وسیله ساده نیاز دارید. این را هم یادتان باشد که برای انتخاب رنگ دست‌تان کاملا باز است. مثلا در این جا ما با طرح رنگین‌کمانی کاردستی ساختیم، ولی شما می‌توانید از الگوهای دیگر مثل تک‌رنگ، الگوهای خال‌خالی یا ستاره‌ای و مدل‌های دیگر استفاده کنید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی نقاشی روی صدف دریایی

وسایل موردنیاز کاردستی صدف رنگ‌شده چیست؟
طبیعتا صدف و رنگ‌های آکرلیک مهم‌ترین وسایل در ساخت این کاردستی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
از آنجا که در ساخت این کاردستی از وسایل خطرناک مثل چاقو و قیچی استفاده نمی‌شود، کودکان 4 تا 10 سال خودشان هم می‌توانند آن را بسازند.
آیا بدون وجود قلم‌مو می‌توانید این کاردستی را بسازید؟
بله. ممکن است ظاهر صدف به همین شکل نباشد، اما بدون قلم‌مو با یک مسواک یا حتی انگشتان دست می‌توانید این کاردستی را درست کنید.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید