خلاصه مطلب

اگر فیلم هری‌پاتر یا ارباب حلقه‌ها را دیده باشید حتما با دو شخصیت جادگرش آشنایی دارید. در این مطلب با مقوا و کاغذرنگی یک جادوگر جذاب می‌سازیم که می‌تواند گندالف هم باشد.

اسم جادوگر شما را یاد چه شخصیت داستانی می‌اندازد؟ شاید گاندولف در ارباب حلقه‌ها اولین چیزی باشد به ذهنتان می‌رسد. کاردستی جادوگر برعکس تصور خیلی از ما، سخت و پیچیده نیست. یعنی حداقل جادوگری که الان می‌بینید، یکی از کم‌دردسرترین جادوگرهای دنیای کاردستی است.

امروز در کاغذ رنگی با رول دستمال کاغذی، یک کاردستی جادوگر متفاوت می‌سازیم تا حسابی تصورات و خیالات شما را ‌سمت انیمیشن‌های موردعلاقه‌تان پرواز دهیم.

وسایل موردنیاز

 • رول دستمال توالت
  رول دستمال کاغذی
 • مقوا
  مقوا آبی و سفید
 • چسب نواری
  نوار چسب
 • قیچی
  قیچی
 • ماژیک
  ماژیک سیاه
 • ۱ عدد
  مهره صورتی (اختیاری)
 • برچسب‌ ستاره طلایی
 • سیخ چوبی
  سیخ چوبی
 • برچسب فوم ستاره

رول دستمال کاغذی اندازه‌های مختلفی دارد. در این کاردستی جادوگر اندازه برش‌های کاغذ را براساس رولی به طول تقریبا ۱۲سانتی‌متر می‌آوریم. به تناسب اندازه رول خودتان، می‌توانید ابعاد را تغییر دهید.

درباره رنگ‌آمیزی هم مثل نقاشی چراغ جادو کاملا آزاد هستید تا به‌ جای رنگ آبی برای شنل و کلاه جادوگر از هر رنگ دیگری استفاده کنید؛ ولی احتمالا رنگ سفید انتخاب خوبی نباشد، مگر اینکه بخواهید یک جادوگر با ریش و موهای رنگی داشته ‌باشید.

مراحل ساخت کاردستی جادوگر با رول دستمال کاغذی

این کاردستی با کاغذرنگی را می‌توانید به ‌راحتی با همراهی بچه‌ها بسازید. شاید چند قدم اول برای ساخت بعضی قسمت‌ها، حوصله آن‌ها را سر ببرد.

برای این‌ که همه مراحل ساخت کاردستی جادوگر در نظر کودکان جذاب باشد، می‌توانید از الگوهای قابل چاپ برای ساخت آن بخش‌ها استفاده کنید یا خودتان خیلی راحت و سریع آن‌ها را بکشید و با قیچی بُرش دهید.

۱. برش همه بخش‌های کاردستی جادوگر

کار درست کردن این کاردستی را با درست کردن بخش‌های مختلف کاردستی جادوگر شروع کنید. برای این کار باید یک مستطیل آبی بزرگ از کاغذ رنگی را برای شنل، یک تکه کاغذ رنگی آبی با شکل نیم‌دایره برای کلاه و دو تکه کاغذ سفید هم برای مو و ریش کاردستی جادوگر در نظر بگیرید.

آماده سازی وسایل مختلف کاردستی

در ادامه هر کدام از این بخش‌ها را برای قسمت‌های مختلف کاردستی جادوگر استفاده خواهید کرد.

۲. چسباندن شنل آبی جادوگر

حالا وقت چسباندن بخش‌های مختلف است. در این مرحله اول باید مستطیل آبی رنگ را روی لبه پایین رول بچسبانید. حواستان باشد شنل باید حداقل ۲.۵ سانتی‌متر از بالای رول فاصله داشته‌ باشد.

چسباندن شنل آبی جادوگر

این‌طوری فضای کافی برای صورت کاردستی جادوگر هم دارید. برای چسباندن شنل می‌توانید از چسب حرارتی یا نوار چسب استفاده کنید. این به ترجیح و انتخاب خود شما بستگی دارد.

۳. آماده کردن مو و ریش‌های جادوگر

آن دو مستطیل کوچک و بزرگ برای ریش و موهای جادوگر در این مرحله به کارتان می‌آید. یک نقاشی سبیل هم روی کاغذ سفید بکشید و آن را با قیچی بُرش دهید. کاردستی جادوگر ما پیر است و به همین دلیل هم ریش‌های سفید دارد. شما می‌توانید با کاغذ رنگی مشکی ریش کاردستی جادوگر را درست کنید تا جوان باشد.

حالا با فاصله تقریبا ۳.۲ از هر مستطیل، با قیچی لبه آن را ریش‌ریش کنید.

ساخت مو و ریش جادوگر

مثلا حدود ۶ میلی‌متر برای عرض هر برش کافی به‌ نظر می‌رسد. یعنی حاشیه‌های ریش‌شده باید منظم و در یک اندازه باشند. البته اگر فکر می‌کنید برش‌های نامنظم برای ریش کاردستی جادوگر طبیعی‌تر هستند، حتما آن را امتحان کنید.

بعد با یک خودکار یا مداد که بدنه گرد دارد، این حاشیه‌های ریش‌شده را رول کنید تا فر بخورند. اگر لوله خودکار گرد نباشد، بعد از این مرحله شکل لوله روی ریش و مو می‌ماند و خیلی شبیه یک فر بی‌نقص نمی‌شود.

چسباندن ریش کاردستی جادوگر

بنابراین سعی کنید حتما از یک لوله کاملا گرد برای این مرحله از کاردستی جادوگر استفاده کنید.

۳. طراحی صورت کاردستی جادوگر

خودکار یا ماژیک مشکی را بردارید و اول دو تا دایره توخالی روی رول دستمال کاغذی جایی که صورت کاردستی جادوگر قرار گرفته است، بکشید. این‌ها شیشه‌های عینک جادوگر شما هستند. از لبه هر دو دایره خطی به سمت بیرون بکشید تا دسته‌های عینک کامل شوند.

بعد با یک منحنی کوچک دو دایره را در وسط به‌هم وصل کنید. این منحنی همان قسمت عینک است که روی بینی قرار می‌گیرد. با کشیدن دو دایره توپر مشکی داخل این دایره‌ها هم چشم‌های کاردستی جادوگر را کامل کنید.

طراحی صورت کاردستی جادوگر

۴. چسباندن جزییات صورت

ریش را کمی با فاصله از چشم‌ها طوری بچسبانید که فرهای ریش به‌ سمت بیرون باشند. برای چسباندن هر قطعه شبیه این می‌توانید از چسب حرارتی با دمای پایین استفاده کنید یا دو تکه نوار چسب روی دو لبه بزنید.

اگر مهره دارید، روی سبیل کاردستی جادوگر کمی چسب بزنید و بینی یا همان مهره را بچسبانید. بعد سبیل کاردستی جادوگر را در جای خودش با چسب بچسبانید. چسباندن آن باید طوری باشد ‌که دماغ دقیقا زیر منحنی عینک قرار بگیرد.

چسباندن جزییات صورت کاردستی

اگر مهره یا چیزی شبیه آن ندارید، بینی را با رنگ دلخواه، بالای سبیل نقاشی کنید. به‌همین راحتی!

حالا موهای کاردستی کودکانه جادوگر را هم بچسبانیدِ بازهم طوری‌ که فر آن رو به بیرون باشد. با این گام، تقریبا صورت جادوگر را کامل کرده‌اید.

چسباندن موهای جادوگر مقوایی

البته در آخرین مرحله کاردستی یک دهان کوچک پایین‌تر از سبیل بکشید تا کاردستی جادوگر گندالف به شما لبخند بزند.

۵. ساخت کلاه کاردستی جادوگر

در گام اول یک طرح شبیه نیم‌دایره از کاغذ رنگی آبی جدا کردید. حالا باید آن را به ‌شکل مخروط درآورید. این مخروط، کلاه کاردستی جادوگر است، پس باید لبه‌اش کمی از دور رول دستمال بزرگ‌تر باشد.

ساخت کلاه جادوگر

بهتر است با نوار چسب دو طرف مخروط را بچسبانید تا اگر روی سر کاردستی جادوگر تنگ یا گشاد بود، آن را راحت تنظیم کنید. بعد از اطمینان از ابعاد کلاه می‌توانید با چسب حرارتی یا چسب سفید، آن را روی سر ثابت کنید.

کاردستی جادوگر مقوایی

۶. ورود باشکوه ستاره‌ها

برای این‌که کاردستی جادوگر خیلی شبیه جادوگرهای کارتونی شود، برچسب‌های ستاره را روی شنل و کلاه آن بچسبانید. حتی دو‌سه‌تا روی هرکدام، حال‌وهوای جادوگرتان را به‌کلی عوض می‌کند.

تزیین لباس جادوگر با برچسب ستاره

۷. کاردستی جادوگر با چوب جادو

سیخ چوبی را حدود ۱۰ سانتی‌متر با قیچی بُرش دهید. اگر قیچی مناسب این کار ندارید، با یک قیچی خودتان تا حدامکان روی سیخ فشار وارد کنید. بعد از محل فشار سیخ را بشکنید. این‌طوری کار تمیز و تقریبا بدون پستی‌بلندی از آب‌ درمی‌آید. علوه‌براین می‌توانید از چاقو برای این کار استفاده کنید.

ساخت چوب جادو

بعد از شکستن چوب کاردستی جادوگر ستاره فومی را به سر چوب اضافه کنید تا همه‌چیز برای یک جادو، آماده شود. انتهای چوب را به‌شکل کج، به انتهای شنل بچسبانید.

کاردستی جادوگر مقوایی

تمام شد! با مراحل جذاب و سرگرم‌کننده، حدودا طی ۲۰ دقیقه یک جادوگر زیبا ساختید. اگر قسمت‌هایی مثل ریش و مو را از قبل برش بزنید و آماده کنید، چسباندن اجزا و ساخت کاردستی جادوگر برای بچه‌های کوچکتان راحت‌تر هم می‌شود. در دسته‌بندی کاردستی با کاغذرنگی ایده‌های مختلف دیگری هم هست که پیشنهاد می‌کنم اگر از کاردستی لذت بردید آن‌ها را هم ببینید.

اگر شما هم این کاردستی را درست کردید، نظرتان را درباره آن با ما در میان بگذارید.

پرسش های متداول درباره کاردستی جادوگر مقوایی

کاردستی جادوگر مقوایی مناسب چه رده سنی است؟
این کاردستی برای کودکان و نوجوانان مناسب است.
وسایل مورد نیاز ساخت این کاردستی چیست؟
برای ساخت کاردستی جادوگر نیازمند رول دستمال کاغذی کاغذرنگی و ماژیک هستید.
در ساخت کاردستی جادوگر نیازی به کمک بزرگسالان هم هست؟
در ساخت این کاردستی وسایلی مثل قیچی مورد نیاز هست پس اگر کسی که کاردستی را می‌سازد زیر ۶ سال است بهتر است بزرگسال هم مراقب کودک باشد.
اشتراک گذاری: