خلاصه مطلب

رنگ آمیزی روی گلدان یک کاردستی کودکانه ساده است. این رنگ آمیزی ساده با انگشتان دست کودک انجام می‌شود و یک گلدان خاص با طرح متفاوت خواهد شد تا گل‌های رنگارنگ را در آن بکارید.

رنگ آمیزی روی گلدان یکی از انواع کاردستی با رنگ بسیار ساده است و درست کردن آن نیاز به تهیه وسایل پیچیده ندارد. این کاردستی برای رشد خلاقیت کودکان 5 تا 10 ساله مناسب است.

اگر در این گلدان‌ها دانه بکارید و نگهداری از آن را به کودکتان بسپارید، می‌توانید به تقویت حس مسئولیت‌پذیری کودکان هم کمک کنید. با کاغذ رنگی همراه باشید.

وسایل موردنیاز برای رنگ‌آمیزی روی گلدان

 • رنگ اکریلیک چند عدد
  رنگ اکریلیک در رنگ‌های مختلف
 • رنگ اکریلیک هر کدام 1 عدد
  رنگ اکریلیک سفید و زرد
 • قلم مو 1 عدد
  قلم‌مو
 • گلدان سفالی 1 عدد
  گلدان و زیرگلدانی سفالی یا پلاستیکی
 • ماژیک 1 عدد
  ماژیک سبز
 • سمباده 1 عدد
  کاغذ سنباده ریز (در صورت استفاده از گلدان پلاستیکی)
 • گواش 1 عدد
  پالت رنگ
 • روزنامه 1 عدد
  روزنامه یا رومیزی
 • خاک به مقدار دلخواه
  خاک و بذر
 • کش پلاستیکی 1 عدد
  کش پلاستیکی
وسایل موردنیاز برای رنگ آمیزی روی گلدان

نکاتی قبل شروع رنگ آمیزی روی گلدان

 • اگر گلدان‌های پلاستیکی قدیمی دارید، از یک کاغذ سنباده ریز استفاده کنید و سطح خارجی آن را به آرامی با سنباده خراش دهید تا رنگ به گلدان بچسبد و راحت رنگ بگیرد.
 • استفاده از لیوان‌های کاغذی هم برای رنگ آمیزی روی گلدان ایده خوبی هستند! اگر از لیوان‌های کاغذی به جای گلدان استفاده می‌کنید، مراحل 1-4 را رد کنید و ساخت کاردستی را از مرحله 5 شروع کنید.
 • برای جلوگیری از کثیف شدن میز کار، علاوه بر روزنامه می‌توانید از سفره‌های قدیمی، کارتون یا جعبه‌های مقوایی یا پارچه‌های بزرگ استفاده کنید.
نکاتی قبل شروع رنگ آمیزی روی گلدان
 • ماژیک و رنگ آکریلیک ماندگاری زیادی دارد و پاک کردن آن حین رنگ آمیزی روی گلدان سخت است. بنابراین مطمئن شوید که کودکان هنگام کار از کاورهای کاردستی یا لباس‎های قدیمی استفاده ‏کنند.
 • برای سریع‌تر خشک شدن رنگ‌ها از درجه پایین سشوار استفاده کنید تا کاردستی در مدت زمان کوتاه‌تری آماده شود.
 • اگر رنگ اکریلیک خیلی غلیظ است، آن را با چند قطره آب مخلوط کنید تا رقیق شود.
 • اگر کودکتان 3 تا 5 ساله است و نگران ریختن رنگ هستید، مقداری رنگ را روی یک اسفنج مرطوب بریزید و به جای استفاده از قلم‌مو، از کودکتان بخواهید انگشتان خود را در اسفنج فرو کنند تا کثیف کاری کمتری داشته باشد.
رنگ آمیزی گلدان

مراحل رنگ آمیزی روی گلدان

وقتی همه وسایل لازم را برای رنگ آمیزی روی گلدان آماده کردید، کافی است قدم‌به‌قدم مراحل زیر را دنبال کنید.

1. رنگ‌آمیزی سطح خارجی گلدان

قبل هر چیز از تمیزی گلدان مطمئن شوید. در صورت نیاز آن را بشویید.

از رنگ اکریلیک سفید برای رنگ آمیزی روی گلدان به ویژه بخش بیرونی و زیرگلدانی استفاده کنید و آن‌ را با سشوار خشک کنید.

اگر لازم است، یک بار دیگر گلدان را با رنگ سفید رنگ کنید تا یک سطح سفید و یک‌دست داشته باشید.

2. رنگ‌آمیزی لبه‎ گلدان

با اضافه کردن رنگ اکریلیک زرد و مقدار کمی از رنگ سفید، رنگ زرد روشن درست کنید و با قلم مو رنگ‌ها را با یکدیگر ترکیب کنید.

در این مرحله از کاردستی کودکانه رنگ‌آمیزی روی گلدان لبه گلدان سفالی و زیرگلدانی را رنگ کنید. معمولا برای رنگ کردن هر قسمت نیاز به 2 لایه رنگ زرد دارید. بعد قسمت‌های رنگ شده را با سشوار خشک کنید.

رنگ آمیزی لبه‎ گلدان

3. ترکیب کردن رنگ

مقداری از رنگ‌هایی را که برای رنگ آمیزی روی گلدان لازم دارید، در پالت رنگ بگذارید و اگر نیاز به رنگ جدیدی دارید، رنگ‌ها را با هم ترکیب کنید.

4. کشیدن گل‌

یک رنگ را برای رنگ آمیزی روی گلدان انتخاب کنید و انگشت خود را روی رنگ فشار دهید و سپس طرح‌های گل را روی گلدان به کمک انگشت رنگی مهر بزنید. از دستمال کاغذی مرطوب استفاده کنید تا رنگ آن انگشت را پاک کنید.

کشیدن گل‌ روی گلدان

حالا می‌توانید رنگ دیگری را انتخاب کنید و گلبرگ‌ها را روی گلدان مهر بزنید. می‌توانید چندین رنگ را برای گلبرگ‌ها در نظر بگیرید و از انگشت شست برای کشیدن مرکز گل استفاده کنید. گل‌های نقاشی شده حین رنگ آمیزی روی گلدان را با سشوار خشک کنید.

5. کشیدن برگ و ساقه

به کودکتان بگویید دست‌هایش را بشوید تا جایی رنگی نشود. حالا به او کمک کنید تا با استفاده از ماژیک سبز، ساقه‌ها و برگ‎های گل‌ها را بکشد.

کشیدن برگ و ساقه روی گلدان

6. کاشت دانه یا گل (اختیاری)

بعد رنگ آمیزی روی گلدان گلدان را با خاک مخصوص گیاه پر کنید و دانه‌ها را در آن بکارید. خاک را آبیاری کنید تا مرطوب شود. از یک کش پلاستیکی و نایلون برای پوشاندن سطح گلدان استفاده کنید و آن را محکم کنید.

کاشت دانه یا گل

گلدان را در مکانی آفتابی قرار دهید. نایلون را تا زمانی که بذرها شروع به جوانه زدن کنند (معمولا 5 تا 10 روز) روی گلدان قرار دهید و بعد آن را بردارید. از این گلدان‌ها می‌توان برای هدیه روز مادر یا کادوی تولد استفاده کرد. همچنین این گلدان‌ها می‌توانند تزیین زیبایی برای بخش‌های مختلف خانه باشند.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی رنگ آمیزی روی گلدان

وسایل موردنیاز برای رنگ آمیزی روی گلدان چیست؟
رنگ‌های آکریلیک، کاغذ سنباده، گلدان، قلم‌مو، خاک، ماژیک و… از مهم‌ترین وسایل رنگ آمیزی روی گلدان هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
رنگ آمیزی روی گلدان یک کاردستی کودکانه است که با کمک بزرگ‌ترها درست می‌شود.
رنگ آمیزی روی گلدان چقدر زمان می‌برد؟
این کاردستی به دقت زیادی نیاز ندارد و حدود 1 ساعت زمان خواهد برد.
اشتراک گذاری: