استفاده از وسایل قابل بازیافت یکی از مواردی است که اغلب مردم از آن استقبال می‌کنند. وسایلی مانند قوطی‌های آلومینیومی که معمولا برای نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود، یکی از متداول‌ترین مواد بازیافتی است که می‌توانید از آن‌ها برای ساخت وسایل جدید استفاده کنید. در کاغذرنگی با استفاده از همین وسایل بازیافتی و در دسترس آموزش ساخت تک شاخه گل آلومینیومی را آموزش داده‌ایم. اگر اهل ساخت کاردستی با چنین وسایلی هستید، این مطلب را از دست ندهید.

وسایل موردنیاز ساخت شاخه گل آلومینیومی

  • قوطی‌های آلومینیومی (هر قوطی برای یک گل)
  • سیم ظرف شویی
  • دستکش
  • سیم با قطر 2 میلی‌متر
  • قیچی
  • سیم چین
  • خودکار بدون جوهر (برای نشانه گذاری روی فویل)
  • مقوای ضایعاتی ضخیم
  • چسب حرارتی

مراحل ساخت تک شاخه گل آلومینیومی

برای ساخت شاخه گل آلومینیومی باید چند مرحله را پیش ببرید.

مرحله اول، آماده کردن قوطی‌های آلومینیومی

قوطی‌های آلومینیومی را کامل خالی کنید. با استفاده از سیم ظرف‌شویی رنگ روی قوطی‌ها را پاک کنید. بهتر است این کار را با دستکش انجام دهید. پس از این‌که روکش فویل آلومینیومی را پاک کردید، با قیچی سر و ته قوطی ها را ببُرید. با این کار ورق آلومینیوم شما آماده می‌شود. فویل آماده را وسط دو تخته صاف بگذارید تا صاف شده و برای ساخت گلبرگ‌ها کار راحت‌تری داشته باشید.

برش این فویل‌ها کار خطرناک و حساسی است. مراقب باشید لبه‌های آلومینیوم بریده شده به دست شما آسیب نزند.

کاردستی گل فویلی و شاخه گل آلومینیومی

مرحله دوم، بُرش الگوهای قلبی

برای ساخت گلبرگ‌های شاخه گل آلومینیومی باید از ورقه‌های آلومینیومی شکل قلب درآورید. برای این کار می‌توانید از شابلون قلب استفاده کنید. الگوی آماده شده را روی فویل‌های آلومینیومی بگذارید. قلب را روی فویل بکشید و آن را برش دهید. بد نیست پیش از انجام آن، تکه‌ای نمد زیر فویل قرار دهید. این کار باعث می‌شود فویل آلومینیومی هنگام کشیدن طرح پاره نشود.

کاردستی گل فویلی

مرحله سوم،

ساقه گل را با طول دلخواهتان برش دهید. حالا باید گلبرگ‌ها را دورتادور ساقه بچینید. در این کاردستی گلبرگ‌های شاخه گل آلومینیومی مشابه هم نیستند. آن‌ها باتوجه به اینکه در کدام بخش گل قرار دارند، حالات مختلفی خواهند داشت.

گلبرگ اول

همیشه اولین گلبرگ سخت‌ترین آن‌هاست. برای ساخت این گلبرگ باید لبه‌های بالایی قلب را به پایین خم کنید، به شکلی که قلب شبیه مثلث شود. بعد از آن لبه‌های کناری قلب را به شکل مخروط روی یکدیگر قرار دهید. سیم را از داخل گلبرگ عبور دهید و انتهای گلبرگ را روی سیم محکم کرده و با چسب حرارتی محکم کنید. این گلبرگ به‌عنوان گلبرگ مبنا مرکز رُز قرار گرفته و گلبرگ‌هایی که در مرحله بعدی درست می‌کنید اطراف آن قرار می‌گیرند.

گلبرگ‌های میانی شاخه گل آلومینیومی

لبه‌های قلب‌های بعدی را هم مانند قلب اول، به عقب برگردانید. میزان خمیدگی لبه‌ها و بدنه قلب را نسبت به گلبرگ اول کمتر کنید. لایه میانی گل با این گروه از گلبرگ‌ها ساخته می‌شود. دورتادور گلبرگ‌ اول را با این گلبرگ‌ها بپوشانید تا یک دور کامل شود.

گلبرگ‌های لایه آخر

در لایه آخر باز هم لبه‌ها و بدنه‌ قلب باید خمیدگی داشته باشند. فراموش نکنید نسبت به دو لایه قبل میزان آن بسیار کمتر خواهد بود. لایه آخر را هم با همین گلبرگ‌ها تکمیل کنید.

در مجموع تعداد قلب‌هایی که برای ساخت گلبرگ استفاده می‌شود به طور معمول 10 تا 12 عدد در هر شاخه است. میزان خمیدگی هریک از لایه‌های گل را در تصویر زیر مشخص کرده‌ایم تا متوجه میزان خمیدگی هریک از لایه‌ها باشید.

کاردستی گل فویلی شاخه گل آلومینیومی

شاخه گل آلومینیومی کامل شده است. مهم‌ترین دلیل برای ساخت این کاردستی استفاده از وسایل بازیافتی است. افرادی هستند که برای استفاده از وسایل بازیافتی هزاران شاخه گل آلومینیومی می‌سازند و ‌آن‌ها را به دیگران هدیه می‌دهند. بیایید با ساخت این سبک از کاردستی کمکی حتی کوچک به محیط زیست کنیم.

1
2
10
8