خلاصه مطلب

کودکان را با درست کردن ماسک‌های حیوانات سوپرایز کنید. در این مطلب آموزش ساخت ماسک خرگوش گفته شده است. شما می‌توانید به کمک این آموزش، به‌راحتی بتوانید برای فرزندتان ماسک بسازید و لحظات شاد و سرگرم‌کننده‌ای برای او رقم بزنید.

ماسک‌ها از کاردستی‌های ساده و خلاقانه هستند که با ساخت آن می‌توان کودکان را سرگرم کرد. برای ساخت ماسک‌ها می‌توانید از کاراکترهای مختلف عروسکی یا شخصیت‌های کارتونی و حیوانات مورد علاقه کودک ایده بگیرید؛ یکی از ماسک‌های محبوب، ماسک خرگوش است. برای ساخت این ماسک می‌توانید از وسایلی که در خانه دارید، استفاده کنید یا وسایل اولیه ساده آن را از فروشگاه تهیه کنید. برای یادگیری مراحل ساخت ماسک خرگوش در ادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

وسایل موردنیاز

 • به اندازه لازم
  سیم مفتولی
 • یک عدد
  ظرف یک‌بار مصرف
 • به اندازه لازم
  مقوا
 • یک عدد
  چوب بستنی
 • چسب حرارتی به مقدار لازم
  چسب حرارتی
 • یک عدد
  قیچی
 • به اندازه لازم
  پارچه نمدی

مراحل ساخت ماسک خرگوش

مراحل ساخت این کاردستی مانند ساخت ماسک کدوتنبل آسان است. علاوه‌براین وسایل مورد نیاز ماسک هم به راحتی در دسترس بوده و می‌توانید آن را با هزینه کم تهیه کنید. سپس طبق مراحل گفته شده ماسک خرگوش کودکانه را بسازید.

1. درست کردن صورت

در قدم اول باید ظرف یک بار مصرف را به صورت یک نیم دایره با قیچی برش دهید. در صورت نداشتن ظرف پلاستیکی، می‌توانید از یک مقوا به رنگ دلخواه استفاده کنید و آن را به‌اندازه صورت فرد کودکتان برش دهید. البته شما می‌توانید صورت ماسک خرگوش را به‌صورت نیم دایره، بیضی یا حتی یک دایره کامل درست کنید که انجام آن اختیاری است.

حالا با قیچی مانند تصویر چشم‌ها را به صورت نیمه یک بیضی کشیده برش دهید. شما می‌توانید اطراف حفره‌های چشم را با استفاده از ماژیک یا مداد شمعی تزیین کرده و به چشم‌های ماسک خرگوش جلوه بدهید. کشیدن مژه و ابرو و… می‌تواند چشم‌های خرگوش را جذاب‌تر کند.

ساخت ماسک خرگوش

2. برش دادن گوش‌ها

یرای ساخت گوش‌های خرگوش ابتدا فرم گوش‌ها را با استفاده از ماژیک روی مقوا رسم کنید. سپس با قیچی الگوی مشخص شده را برش دهید. در این مرحله هم به دلخواه خودتان می‌توانید گوش‌ها خیلی دراز، کشیده و نوک تیز بکشید یا حتی شکلی خمیده به آن بدهید.

درست کردن ماسک خرگوش

3. درست کردن بینی ماسک خرگوش

برای ساخت بینی خرگوش، باید طرح کلی آن را متناسب با اندازه‌ صورت خرگوش در نظر بگیرید. بینی را با ماژیک به‌صورت قلب یا بیضی روی مقوا رسم کرده و با قیچی برش دهید. سپس برای درست کردن نوک بینی، یک قلب کوچک از پارچه نمدی برش داده و قلب نمدی را با چسب تفنگی بالای بینی خرگوش به صورت برعکس بچسبانید.
ما برای این ماسک از بینی صورتی استفاده کردیم. اگر فرزند شما عاشق رنگ دیگری است، می‌توانید رنگ آن را به دلخواه کودکتان انتخاب کنید.

ساخت ماسک خرگوش

4. ساخت سبیل خرگوش

برای درست کردن سبیل خرگوش ابتدا سیم مفتولی مخصوص کاردستی را به‌اندازه یکسان برای دو طرف راست و چپ دماغ ببُرید. چنانچه سیم مفتول تزیینی نداشتید، می‌توانید به سیم مفتولی معمولی با استفاده از چسب، پنبه بچسبانید که حالت سبیل به خود بگیرد. حالا به تعداد مساوی از این سیم با چسب حرارتی به دماغ خرگوش بچسبانید. توجه داشته باشید در صورت نداشتن سیم مفتولی می‌توانید با مقوای سفید یا هر وسیله دیگری که در دسترستان است، سیبل خرگوش را بسازید.

درست کردن ماسک خرگوش

5. تکمیل گوش‌ها و چسباندن به سر خرگوش

به تناسب گوش‌های آماده شده دو گوش رنگی و زیبا هم برای قسمت داخلی طراحی کنید. این گوش‌ها را می‌توانید با نمد یا مقوای رنگی در اندازه‌های کوچک‌تر درست کنید و با قیچی برش دهید. سپس باید گوش‌ها را با چسب حرارتی وسط مقواهای مربوط به گوش بچسبانید؛ این کار باعث زیبایی و شباهت ماسک به خرگوش می‌شود. در آخر دو گوش را با استفاده از چسب در  قسمت بالا و پشت سر خرگوش بچسبانید.

مراحل ساخت ماسک خرگوش

6. چسباندن چوب یا نخ به ماسک خرگوش

برای نگه داشتن ماسک به صورت فرزندتان می‌توانید از چوب یا نخ استفاده کنید؛ اگر از چوب استفاده می‌کنید، می‌توانید چوب را با چسب حرارتی گوشه ماسک بچسبانید. همچنین اگر از نخ استفاده می‌کنید، فقط لازم است به صورت یکسان در سمت راست و چپ ماسک دو سوراخ ایجاد کنید. به‌ اندازه سر کودکتان نخ یا کش برش داده و دو سر آن را داخل سوراخ‌هایی که روی ماسک ایجاد کرده‌اید، گره بزنید.

کاردستی ساخت ماسک خرگوش

این ماسک ساده در کوتاه‌ترین زمان تهیه می‌شود. شما می‌توانید ماسک خرگوش را برای تولد فرزندتان یا تنها برای سرگرمی و بازی بسازید. البته فراموش نکنید برای ساخت این ماسک طرح‌ها و مدل‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است از نظر شما جالب‌تر باشد.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی ماسک خرگوش

وسایل موردنیاز ماسک خرگوش چیست؟
ظرف یک بار مصرف و مقوا مهم‌ترین وسایل در ساخت این کاردستی هستند و لوله پاک‌کن یا هر وسیله دیگر کمکی و مکمل هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
هرچند این کاردستی برای رده سنی 4 تا 10 سال ساخته می‌شود، اما در ساخت آن به کمک بزرگ‌ترها نیاز است.
آیا بدون نمد می‌توانید این کاردستی را بسازید؟
بله. ممکن است ظاهر ماسک خرگوش به زیبایی این تصاویر نشود، اما با کاغذ رنگی می‌توانید جای خالی نمد را پر کنید.
اشتراک گذاری: