خلاصه مطلب

ویترای روی شیشه یکی از هنرهای قدیمی و جذاب است که همیشه طرفداران خاص خود را داشته است. نقاشی روی شیشه یکی از راه‌های بوده که می‌توانید برای دکور خانه خود انتخاب کنید. ما در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم که با هزینه کم و ساده‌ترین وسایل، شیشه‌های خالی را به دکوری زیبا تبدیل کنید.

نقاشی روی شیشه یکی از جالب‌ترین انواع کاردستی‌ با شیشه است که می‌توانید با استفاده از شیشه‌های بلااستفاده در خانه آن را انجام دهید. شیشه‌های مربا، ترشی و… که پس از اتمام مواد داخلشان دیگر مورد استفاده نخواهند بود، بهترین گزینه برای نقاشی روی شیشه هستند. شما می‌توانید پس از نقاشی روی شیشه‌ها از آن‌ها برای نگهداری وسایل مختلف استفاده کنید. در این مطلب از کاغذرنگی به آموزش ویترای روی شیشه مربا پرداخته‌ایم. شما می‌توانید با یادگیری آن کاردستی‌های مختلفی بسازید. برای یادگیری این کار با ما همراه باشید.

وازم مورد نیاز ویترای روی شیشه مربا

  • شیشه خالی
  • قلم مو
  • روبان
  • رنگ و روغن
  • برچسب آماده
  • چسب
  • مسواک
  • پالت رنگ
    پالت رنگ

1. تمیز کردن شیشه مربا

برای ویترای روی شیشه مربا ابتدا باید شیشه مربا را به خوبی بشویید و تمیز کنید. یک راهکار ساده برای از بین بردن برچسب‌ها و لکه‌های روی شیشه این است که آن را چند ساعتی در آب گرم قرار دهید تا کاملا خیس بخورد. بعد چند دقیقه می‌توانید آن را با دستمال و آب داغ بشوید. برچسب‌های شیشه به راحتی از سطح شیشه پاک می‌شوند. همچنین حین شستن شیشه برای ویترای روی شیشه مربا از مواد شوینده استفاده کنید تا بو و رنگی از مواد قبلی روی شیشه باقی نماند.

2. چسباندن نوار چسب روی شیشه

شیشه مربا را کاملا خشک کنید و برچسب‌های آماده را به شیشه بچسبانید. همچنین می‌توانید به جای برچسب از چسب کاغذی استفاده کنید و با طرح‌های دلخواه مانند مثلث، مربع، مستطیل و …  آن را طراحی کنید. به اندازه دلخواهتان و با در نظر گرفتن طرح موردنظرتان چسب‌ها را روی شیشه بچسبانید.

ویترای روی شیشه مربا

3. رنگ‌آمیزی و ویترای روی شیشه مربا

حالا سطح شیشه را با استفاده از قلم‌مو و رنگ‌های اکلیلی جذاب و براق مثل طلایی، زرشکی، صورتی یا هر رنگی که برای شما جذاب‌تر است، رنگ‌آمیزی کنید. بعد رنگ‌آمیزی روی سطح شیشه باید حدود هشت تا 12 ساعت شیشه را کناری بگذارید تا رنگ روی آن کاملا خشک شود. برای این کار می‌توانید شیشه رنگ شده را در اتاقی خشک و دور از گرد و غبار بگذارید.

برای کاردستی حرفه ای ویترای روی شیشه مربا در نظر داشته باشید قلم‌مو زیاد به رنگ آغشته نباشد تا حین رنگ‌آمیزی، سطح شیشه صاف و یکدست بماند.

ویترای روی شیشه مربا

4. جدا کردن چسب‌ها از روی شیشه

بعد از خشک شدن کامل رنگ‌های روی شیشه، برچسب‌ها یا چسب‌های که روی شیشه چسبانده‌اید را از شیشه مربا جدا کنید. نقاشی روی شیشه در این مرحله کامل است. احتیاط کنید هنگام جدا کردن برچسب‌ها از روی شیشه، رنگ روی شیشه از آن جدا نشود.

آموزش ویترای روی شیشه مربا

5. تزیین ظرف دکوری

پس از پایان کار ویترای روی شیشه مربا می‌توانید با استفاده از گل و وسایل زینتی ظاهر و داخل شیشه مربا را پر و تزیین کنید تا این کاردستی زیبا جلوه خاص و جذابی به خانه و اتاق شما ببخشد. استفاده از شمع داخل شیشه هم می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای دکور آن باشد، چراکه نور شمع روی شیشه رنگی آن را زیباتر هم خواهد کرد.

ویترای روی شیشه مربا

استفاده از شیشه‌های زینتی محدودیت ندارد. شما می‌توانید آیینه، جام‌ها، شیشه‌های مربای خالی، شیشه‌های آشامیدنی و… را با این هنر زیبا و ساده تزیین کنید و زیبای خاصی به فضای خانه خود بدهید.

اگر علاقه دارید با وسایل کم مصرف و دور ریختنی کاردستی درست کنید، علاوه‌بر ویترای روی شیشه مربا پیشنهاد می‌کنیم ایده‌های خلاقانه برای ساخت کاردستی با شیشه‌های دور ریختنی را از دست ندهید.

پرسش‌های متداول درباره ویترای روی شیشه مربا

وسایل موردنیاز کاردستی ویترای روی شیشه مربا چیست؟
برچسب آماده، شیشه، چسب و نوار مهم‌ترین وسایل کاردستی ویترای روی شیشه مربا هستند، اما برای تکمیل آن به چیزهای دیگر هم نیاز است.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
از آنجا که این کاردستی برای دکوراسیون است، ساخت و استفاده از آن به بزرگسالان توصیه می‌شود.
آیا بدون وجود قلم‌مو می‌توانید این کاردستی را بسازید؟
بله در این حالت می‌توانید دستکش به دستتان کنید و چسب را با دستتان به شیشه بزنید.
اشتراک گذاری: