خلاصه مطلب

تغییر دکوراسیون همیشه برای شما گران تمام نمی‌شود، بلکه با کم‌ترین هزینه هم می‌توانید فضای خانه را زیبا و شیک کنید. در این آموزش ما به شما یاد می‌دهیم، چگونه برای اتاق‌خواب، آشپزخانه و… پرده‌های نمدی رنگارنگ و زیبا آماده کنید.

پرده یکی ازکان اصلی دکور خانه است. برای ایجاد حس‌وحال متفاوت در خانه، کافی است پرده‌ها را عوض کنید تا یک تغییر اساسی در چیدمان خانه به وجود آید. هرچند خیلی‌ها ترجیح می‌دهند از پرده‌های کلاسیک، حریر، تور و… برای خانه استفاده کنند؛ اما پارچه‌های نمدی به دلیل تنوع رنگ و دوخت آسان یک ایده عالی برای دوخت پرده‌ است. برای تزیین آن هم می‌توانید از وسایلی که در خانه دارید استفاده کنید. اگر به ساخت پرده‌ نمدی از انواع کاردستی با پارچه علاقه دارید، برای یادگیری دوخت این نوع پرده‌ با کاغذرنگی همراه باشید.

وسایل موردنیاز برای ساخت پرده نمدی

 • به تعداد لازم
  مقوا برای تهیه الگو
 • رنگ اختیاری
  پارچه نمد
 • دوخت معمولی
  دستگاه چرخ خیاطی
 • به مقدار لازم
  چسب حرارتی
 • یک عدد
  قیچی
 • اختیاری
  خط کش یا متر
 • ترجیحا رنگ پارچه نمد
  نخ

مراحل ساخت پرده‌های نمدی

برای دوخت پرده نمدی کار چندان دشواری ندارید. کافی است مراحل زیر را مثل دوخت دامن توتو دخترانه قدم به قدم پیش ببرید.

1. برش پارچه نمدی

ابتدا با مقوا الگوی شکلی را که قصد دارید با آن پرده نمدی بسازید، آماده کنید. برای دقیق بودن اندازه‌های نمد با خط‌کش اندازه‌‌ها را تعیین کرده و با قیچی برش دهید. سپس الگوی ساخته شده را روی پارچه نمد قرار داده و با دقت پارچه را ببُرید. به تناسب طول پرده‌ای که مدنظرتان است، باید تعداد نمدهای موردنیازتان را تخمین بزنید.

دوخت پرده نمدی

2. دوخت یا چسباندن نمد‌ها

برای اتصال نمدهای آماده شده می‌توانید از دستگاه چرخ خیاطی یا چسب تفنگی استفاده کنید؛ برای استفاده از چرخ خیاطی، نخ با رنگ دلخواهتان را در ماسوره گذاشته و مانند تصویر نمدها را پشت سر هم قرار دهید. در آخر به راحتی هر رشته از نمد را برای پرده آویز آماده کنید. اما اگر از چسب استفاده می‌کنید، به دلیل پیدا بودن چسب بهتر است دو لایه نمد را با چسب بهم بچسبانید و پرده نمدی بسازید.

دوخت نمدها به هم و استفاده از نخ برای اتصال نمدها انتخاب بهتری برای ساخت پرده نمدی است؛ چراکه چندان نمدها با چسب باعث می‌شود فاصله مناسبی بین دو نمد به وجود نیاید.

مراحل ساخت پرده نمدی

3. نصب گیره برای ساخت پرده نمدی

پس از ساخت و آماده کردن هر شاخه، با استفاده از گیره، چوب پرده یا ریسه، پرده را به پنجره نصب کنید. البته این مدل پرده‌ها برای فضای داخلی خانه هم انتخاب مناسبی هستند. برای مثال شما می‌توانید جلوی در اتاق را با این پرده‌ها زیباتر کنید.

5 ایده برای ساخت پرده‌ نمدی

با ایده‌های زیر می‌توانید کاردستی حرفه ای پرده‌های نمدی زیباتر و با طرح‌های متنوع‌تری درست کنید.

ایده اول، برگ‌های پاییزی

فصل پاییز به‌دلیل تنوع رنگ برگ‌ها زیبایی سحرآمیزی دارد. شما می‌توانید از رنگ برگ‌های پاییزی در ساخت پرده نمدی الهام بگیرید. ابتدا با الگو پارچه نمدی را به شکل برگ‌ در اندازه‌های مختلف برش دهید و بعد به همان روش گفته شده، پرده نمدی را بسازید.

آموزش دوخت پرده نمدی

ایده دوم، ساخت پرده نمدی به شکل مثلث

برای انجام این ایده جذاب پارچه نمد را با استفاده از الگو یا به صورت دستی به شکل مثلث‌هایی با اندازه‌های مختلف درست کنید. در این ایده می‌توانید از هر رنگی که می‌خواهید استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب رنگ مثلث‌ها، نگاهی به وسایل و رنگ غالب در دکور اتاق بیندازید.

آموزش ساخت پرده نمدی

ایده سوم، ساخت پرده نمدی به شکل اشکال هندسی

اگر به فضای هندسی علاقه‌ دارید، ساخت پرده با اشکال هندسی یک ایده عالی برای داشتن دکوراسیون متفاوت به ویژه برای اتاق کودکان است. از چند رنگ متفاوت برای ساخت پرده استفاده کنید تا فضای اتاق شاد باشد. برای ساخت پرده ابتدا نمد را با استفاده از الگو در اشکالی که علاقه دارید برش داده و با چرخ خیاطی پرده نمدی را آماده کرده و به پنجره اتاق نصب کنید.

پرده نمدی رنگی

ایده چهارم، ساخت پرده نمدی به شکل قلب رنگی

پرده قلبی مناسب فضاهای رومانیک و مناسبت‌هایی مثل تولد و جشن است. این ایده زیبا را با استفاده از الگو در چند رنگ مختلف درست کنید. در ساخت پرده با طرح قلب مانند ایده مثلث، می‌توانید از رنگ‌های متنوعی استفاده کنید. کافی است هماهنگی بین پرده و سایر عناصر اتاق را در نظر بگیرید تا رنگ‌های موردنیازتان را پیدا کنید.

مراحل آموزش ساخت پرده نمدی

ایده پنجم، شکل سنتی آویز سنتی

اگر به تزیین و ساخت وسایل خانه خود به شکل سنتی علاقه دارید، این ایده جذاب و متفاوت را از دست ندهید. برای ساخت پرده سنتی با نمد به صورت دستی و بدون استفاده از الگو پارچه‌های نمد را با قیچی برش داده و مانند تصویر با نخ‌های رنگی به صورت سنتی نمدها را دوخته و تزیین کنید و با ریسه شاخه‌های نمد را به یک چوب گره بزنید. این دکور به جای تابلو روی دیوار اتاق زیبا خواهد شد.

مراحل ساخت پرده نمدی

اگر اهل ساخت کاردستی برای تزیین خلاقانه خانه هستید، تزیین پرده ها با نمد هم ایده خوبی برای تغییر دکور خانه خواهد بود.

پرسش‌های متداول درباره ساخت پرده نمدی

برای ساخت پرده نمدی به چه وسایلی نیاز دارید؟
نمد و نخ و سوزن مهم‌ترین وسایل این کاردستی هستند، اما قیچی، خودکار و ماژیک، کاغذ و خط‌کش و… هم ابزار تکمیل کاردستی به حساب می‌آیند.
ساخت پرده نمدی برای چه رده سنی مناسب است؟
این کاردستی برای بزرگسالان در نظر گرفته شده و به دلیل داشتن دوخت‌ودوز برای کودکان مناسب نیست.
آیا ساخت پرده نمدی فقط با چرخ خیاطی ممکن است؟
هرچند می‌توانید برای دوخت آن از دست هم کمک بگیرید، ولی از آنجا که دوخت‌ها خیلی زیاد هستند، کار با چرخ خیاطی راحت‌تر و سریع‌تر پیش می‌رود.
اشتراک گذاری: