خلاصه مطلب

اگر پرده‌های خانه برایتان تکراری شده‌اند، با درست کردن گل‌های نمدی یا اشکال مختلف نمدی مثل حیوانات، جذابیت و ظاهر پرده‌ها را دوبرابر کنید.

تزیین پرده‌ با نمد ایده‌ای آسان و زیبا برای تغییر فضای خانه است. شما می‌توانید هر پرده ساده و بدون طرحی را با این روش زیباتر کنید. تزیین پرده با استفاده از ایده‌‌های گفته‌شده آسان به‌نظر می‌رسد و در مدت زمانی کم انجام می‌شود! همانطور که ساخت کاردستی با شیشه‌ های دور ریختنی جذاب است، زیبا کردن پرده‌های ساده با چند طرح نمدی هم می‌تواند حال‌وهوای بهتری به خانه شما بدهد. اگر به یادگیری این ایده‌ خلاقانه علاقه دارید، درادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

وسایل موردنیاز تزیین پرده با نمد

 • به تعداد لازم
  مقوا برای تهیه الگو
 • به مقدار کافی
  چسب حرارتی
 • یک عدد
  قیچی
 • رنگ اختیاری
  پارچه نمد
 • به تعداد لازم
  شاخه‌های تزیینی برای مرکز گل
 • رنگ سفید و سبز
  سوزن و نخ
 • به مقدار لازم
  الگو برش

وسایلی که در ادامه نام برده‌ایم، ویژه ساخت گل‌های نمدی در این آموزش است. اگر از ایده‌های بعدی برای تزیین پرده استفاده می‌کنید، به وسایل دیگری نیاز خواهید داشت.

برای تزیین مرکز گل نمدی می‌توانید از مروارید، دکمه، نمد، سنگ‌های پلاستیکی و پارچه یا هر وسیله دیگری که در خانه دارید، استفاده کنید.

مراحل تزیین پرده با نمد

با توجه به اینکه این کار مراحل مختلفی دارد، در ادامه هر بخش را در یک مرحله توضیح داده‌ایم تا راحت‌تر و دقیق‌تر پیش بروید.

1. کشیدن الگوی گل روی مقوا

برای ساخت گل‌های موردنظرتان به یک الگوی دقیق نیاز دارید. ابتدا ابعاد مشخص‌شده در عکس را روی مقوا اندازه‌گیری کنید؛ سپس با دقت زیاد مقوا را به‌شکل برگ و گلبرگ ببرید تا شکل نهایی کاملا شبیه گل موردنظر باشد.

آموزش دوخت گل نمدی

2. تزیین پرده با نمد با کشیدن الگوی گل

بعد از درست‌کردن الگوی تزیین پرده با نمد در این مرحله برای برابر شدن برگ و گلبرگ‌ها، الگوها را با خودکار روی نمد بکشید. مانند تصویر خط الگوها را از روی نمد‌ با قیچی ببرید؛ دقت کنید برش‌ها به یک اندازه و روی الگو باشند، وگرنه شکل گل شما تغییر می‌کند.

مراحل ساخت گل نمدی

3. دوخت گلبرگ‌ها به یکدیگر

برای زیبا و طبیعی‌شدن گل‌های نمدی از دو نمد کم‌رنگ و پررنگ برای ساخت گلبرگ استفاده کنید. گلبرگ‌های برش‌خورده را مانند تصویر کوک بزنید. پس از هر کوک گلبرگ را کمی چین دهید و در آخر نخ آخرین گلبرگ را دو گره بزنید تا چین گلبرگ‌ها باز نشود.

تزیین پرده با گل نمدی

4. تزیین مرکز گل برای تزیین پرده با نمد

برای زیباترشدن گل نمدی در تزیین پرده می‌توانید در مرکز گل‌ها از مروارید یا وسایل دیگر استفاده کنید. مروارید را از قسمت گلبرگ‌های پررنگ‌ پیچ دهید و با چسب تفنگی به آن چسب بزنید.

آموزش ساخت گل نمدی برای تزیین پرده

5. ساخت گل نمدی

پس از آماده‌کردن مرکز گل، گلبرگ‌ها را پیچ دهید و همزمان به قسمت‌های زیرین گلبرگ‌ها چسب بزنید. این کار را چندبار تکرار کنید و ادامه دهید تا گل شما آماده شود.

تزیین پرده با نمد

6. دوخت برگ‌های گل برای تزیین پرده با نمد

برای طبیعی‌شدن برگ، می‌توانید با دستگاه چرخ‌ خیاطی خانگی یا به‌ صورت دستی با نخ سبز وسط برگ را بدوزید. برای هر گل بهتر است دو برگ آماده کنید. ابعاد برگ باید با گل متناسب باشد؛ پس در اندازه‌گیری و برش آن دقت کنید.

تزیین پرده با نمد

7. گل را به پرده وصل کنید

پس از اینکه گل و برگ‌ها را آماده کردید، مانند تصویر برگ‌ها را با استفاده از چسب به گل بچسبانید. برای استفاده از گل‌های نمدی روی پرده، دو بند به قسمت پشتی گل دوخته یا چسب بزنید. پس از خشک‌شدن چسب گل‌های نمدی با استفاده از بندهای آن گل را به پرده گره بزنید تا تزیین پرده با نمد به بهترین شکل انجام شود.

اگر حجم پرده جمع‌شده زیاد است و احتمال می‌دهید بند نتواند به خوبی آن را جمع کند، می‌توانید پرده را با کش هم‌رنگ پرده جمع کرده و گل‌های نمدی را با گیره به پرده وصل کنید.

ساخت گل نمدی برای تزیین پرده‌های ساده

شش ایده برای ساخت و تزیین پرده‌ با نمد

درادامه چند طرح و تزیین پرده با نمد را ارائه کرده‌ایم. با ایده گرفتن از طرح‌های زیر پرده‌های خانه خود را به‌روشی آسان تزیین کنید. برای استفاده از ایده‌های بعدی ابتدا الگوی آن را با مقوا بسازید، سپس طبق مراحل گفته‌شده آن را پیش ببرید.

پرسش‌های متداول درباره تزیین پرده با نمد

برای تزیین پرده با نمد به چه وسایلی نیاز دارید؟
نمدهای رنگارنگ مهم‌ترین وسیله این کاردستی هستند، اما قیچی، چسب، سوزن و… هم ابزار تکمیل کاردستی هستند.
تزیین پرده با نمد برای چه رده سنی مناسب است؟
این کاردستی دکوری یک دست‌ساز ویژه بزرگسالان است و چه از نظر مهارت ساخت و چه کاربرد، برای کودکان نیست.
چه رنگ نمد برای این کاردستی مناسب است؟
انتخاب رنگ نمد برای تزیین پرده به خودتان، علاقه‌مندی، رنگ پرده‌ها و… بستگی دارد.
اشتراک گذاری: