خلاصه مطلب

جاکلیدی یکی از وسایلی است که هرکسی حداقل به یکی از آن نیاز دارد. آموزش کاردستی جاکلیدی رزینی به شما کمک می‌کند یک جا کلیدی خیلی خاص برای خودتان درست کنید. جا کلیدی که مشابه آن هیچ جا نباشد.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که سربزنگاه کلیدهایتان را پیدا نکنید. داشتن یک جاکلیدی جذاب می‌تواند به جلوی چشم بودن کلیدها کمک کند. کاردستی جا کلیدی رزینی به شما کمک می‌کند کلیدهایتان را کمتر گم کنید!

شما می‌­توانید با این آموزش کاغذ رنگی صفر تا صد ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی را خودتان انجام دهید و حتی آن را به دوستانتان هدیه بدهید.

وسایل مورد نیاز کاردستی جا کلیدی رزینی

 • 1 عدد
  رزین اپوکسی و هاردنر (خشک‌­کننده رزین در دمای معمولی)
 • 1 عدد
  لیوان پلاستیکی بزرگ و کوچک
 • به مقدار مورد نیاز
  خلال­ دندان
 • سیخ چوبی به مقدار مورد نیاز
  سیخ چوبی
 • 2 عدد
  قالب­‌ سیلیکونی
 • 1 عدد
  کاردک
 • 1 عدد
  سشوار
 • حلقه جا کلیدی به مقدار مورد نیاز
  حلقه جا کلیدی
 • دستکش 1 عدد
  دستکش
 • رنگ رزین 1 عدد
  رنگ رزین
 • به مقدار مورد نیاز
  ورق طلا رزین
 • به مقدار موردنیاز
  پودر میکا
 • به مقدار موردنیاز
  پودر اکلیل
 • گل خشک به مقدار موردنیاز
  گل خشک
 • قیچی 1 عدد
  قیچی
 • 1 عدد
  موچین
 • 1 عدد
  انبردست
 • مهره چوبی به مقدار موردنیاز
  مهره­‌های کریستالی یا سنگی (اختیاری)
 • به مقدار موردنیاز
  آویزهای دستبند یا گردنبند (اختیاری)
 • سمباده 1 عدد
  سوهان ناخن یا سمباده کاغذی (در صورت نیاز)

مراحل ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی

ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی مثل کاردستی زیرلیوانی گربه یا کاردستی جا کلیدی سنجاقک بسیار راحت است و می‌تواند یک سرگرمی مناسب و خلاقانه برای نوجوانان و حتی بزرگسالان باشد. در ادامه کافی است مراحل زیر را طی کنید تا کاردستی حرفه ای جا کلیدی رزینی را یاد بگیرید.

ساخت کاردستی جا کلیدی

1. انتخاب طرح دلخواه گل‌های خشک

قبل از این که شروع به ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی کنید، تصمیم بگیرید که می­‌خواهید چگونه و به چه شکل و طرحی گل‌های خشک را در جا کلیدی بچینید؟

ساخت جاکلیدی با رزین

می‌­توانید کمی قبل از شروع ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی، گل‌­ها را با اشکال مختلف روی میز بچینید و یک الگو را برای کاردستی جا کلیدی رزینی خود انتخاب کنید.

ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی

این کار به شما در صرفه­‌جویی وقت کمک می­‌کند؛ چون به ­محض ترکیب رزین با هاردنر یا خشک­‌کننده، دیگر نمی‌توانید وقت زیادی برای به پایان مرحله اول ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی ندارید.

مراحل ساخت کاردستی جا کلیدی

2. ترکیب رزین و هاردنر در کاردستی جا کلیدی

حالا رزین را با نسبت یک‌­به‌­یک، با هاردنر یا خشک­‌کننده در یک لیوان پلاستیکی ترکیب کنید. بعد با سیخ چوبی آن­ها را هم بزنید تا یک ترکیب یکنواخت شود. بعد از ترکیب رزین با خشک‌­کننده برای کاردستی جا کلیدی، رزین کم­‌کم حالت چسبندگی پیدا می‌­کند. به همین دلیل برای انجام این مرحله فقط 2 الی 3 دقیقه فرصت دارید.

آموزش ساخت کاردستی جا کلیدی

برای ترکیب رزین و هاردنر یا خشک­‌کننده، معمولا نسبت یک‌­به‌­یک است؛ اما قبل ترکیب برای اطمینان بیشتر دستورالعمل‌­های روی بطری هاردنر یا خشک‌­کننده را بخوانید.

ساخت کاردستی جا کلیدی با رزین

3. حذف حباب‌های ترکیب رزین

وقتی رزین را با هاردنر یا خشک­‌کننده هم ­می‌­زنید، مقداری حباب روی مایع تشکیل می‌­شود. اگر می‌­خواهید این حباب‌­ها مشکلی برای ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی شما درست نکند و از شر آن­‌ها خلاص شوید، از سشوار صنعتی استفاده کنید.

حذف حباب های ترکیب رزین

برای این کار، 3 الی 4 دقیقه حرارت سشوار صنعتی را روی مایع نگه دارید تا حباب‌­ها از بین بروند.

4. ریختن رزین کاردستی جا کلیدی در قالب

بلافاصله بعد از آماده‌شدن رزین، مقداری از آن را در قالب سیلیکونی بریزید. برای این که ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی شما با دقت­ پیش برود، بهتر است عمق قالب را به دو قسمت فرضی تقسیم کنید.

ریختن رزین در قالب برای کاردستی جا کلیدی

حالا کمتر از یک دوم قالب را با رزین پر کنید. کمتر از نصف ارتفاع قالب را رزین بریزید تا گل­‌های خشک و تزیینات دیگر درست وسط کاردستی جا کلیدی قرار بگیرند.

اگر دوباره حباب روی مایع به ­وجود آمد، می­‌توانید برای از بین ­بردن آن‌ها از حرارت سشوار استفاده کنید.

5. تزیین کاردستی جا کلیدی رزینی

در این مرحله گل­‌های خشک را با موچین، به ­ترتیب و با دقت روی لایه رزین بچینید. همچنین می­‌توانید از تکه­‌ای ورق طلا رزین، رنگ رزین، پودر میکا، پودر اکلیل و… برای تزیین کاردستی جا کلیدی رزینی خود استفاده کنید.

تزیین کاردستی جا کلیدی رزینی

اگر رنگ­ رزین به کاردستی جا کلیدی اضافه کردید، آن­ را با سیخ چوبی یا خلال ­دندان شکل بدهید و با سلیقه ساخت جاکلیدی رزینی را پیش ببرید.

کاردستی جا کلیدی رزینی

می­‌توانید از خلال ­دندان و موچین برای مرتب کردن یا جابه‌­جایی گل­‌ها و تزیینات دیگر استفاده کنید. حالا به جا کلیدی رزینی 6 الی 8 ساعت زمان بدهید تا کاملا خشک شود.

کاردستی جا کلیدی با رزین

می‌­توانید یک ظرف روی کاردستی جا کلیدی رزین قرار دهید تا از گردوغبار یا خاک در امان بماند و این مرحله از ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی هم درست و تمیز انجام شود.

ساخت کاردستی جا کلیدی در خانه

6. ریختن مابقی رزین در قالب

بعد از این که رزین داخل قالب سیلیکونی کاملا خشک شد، مقدار باقی­‌مانده رزین را در قالب سیلیکونی بریزید. برای پرکردن منافذ و جاهای خالی، از خلال ­دندان یا سیخ چوبی کمک بگیرید و سطح رزین و لبه‌­های قالب سیلیکونی را یکنواخت کنید.

نحوه ریختن رزین در قالب برای کاردستی جا کلیدی

اگر دوست دارید طرح‌های کاردستی جا کلیدی شما خاص‌تر شود، می‌توانید در مابقی رزین کمی رنگ صنعتی بریزید و بعد این ترکیب رنگی را به قالب اضافه کنید.

ترکیب گردن رزین برای کاردستی جا کلیدی

اگر باز هم حباب روی مایع رزین درست شد، می­‌توانید از خلال ­دندان، سیخ چوبی یا سشوار صنعتی برای حل این مشکل استفاده کنید. کثلا می‌توانید حرارت سشوار صنعتی را 3 الی 4 دقیقه روی رزین بگیرید تا حباب­‌ها از بین بروند.

آموزش ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی در خانه

7. جدا کردن کاردستی جا کلیدی از قالب

به کاردستی جا کلیدی رزینی 24 الی 48 ساعت زمان دهید تا کاملا خشک شود. مثل مرحله قبل، برای این که ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی شما درست و تمیز انجام شود؛ یک ظرف روی آن قرار دهید تا از گردوغبار یا خاک در امان بماند.

جدا کردن کاردستی جا کلیدی از قالب

بعد از 24 الی 48 ساعت، جاکلیدی رزینی شما خشک شده و می­‌توانید آن را از قالب سیلیکونی جدا کنید.

جدا کردن کاردستی رزینی از قالب

اگر احساس می­‌کنید لبه‌­های کاردستی جا کلیدی رزینی برآمده است، از سوهان ناخن یا سمباده کا­غذی برای هم‌سطحی آن استفاده کنید.

جدا کردن کاردستی جا کلیدی از قالب

برای این ­کار باید سمباده کاغذی یا سوهان ناخن را به آرامی روی لبه­‌های جا کلیدی بکشید تا صاف و یکدست شود.

8. تکمیل جزییات جا کلیدی

در این مرحله از ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی باید یک سطح گنبدی یا قوسی شکل به جاکلیدی رزینی خود اضافه کنید. برای این کار، مقدار کمی دیگر رزین و هاردنر یا خشک­‌کننده را با همان نسبت یک­‌به‌­یک ترکیب کنید. حالا این بار اجازه دهید تا رزین کمی حالت چسبندگی پیدا کند و سفت شود.

این مرحله از کاردستی مثل طراحی قاب گوشی با لاک است.

تکمیل جزییات کاردستی جا کلیدی

می­‌توانید برای این مرحله، کاردستی جا کلیدی رزینی را دوباره در قالب قرار دهید و رزین جدیدی را که ترکیب کرده­‌اید، روی آن بریزید. مراقب باشید رزین سرریز نشود، این کار را باید با احتیاط و کم­‌کم انجام دهید. دقت کنید رزین داخل حفره حلقه کاردستی جا کلیدی نریزد.

می‌­توانید این کار را با روشی دیگری هم انجام دهید. وقتی رزین کمی سفت و چسبنده شد، فقط کمی از آن را روی سطح جا کلیدی بریزید. مراقب باشید رزین سرریز نشود یا از لبه­‌های جاکلیدی رد نشود. برای پخش بهتر رزین روی سطح و اطراف کاردستی جا کلیدی می‌­توانید از خلال­ دندان استفاده کنید.

تکمیل جزییات جا کلیدی رزینی

9. تزیین کاردستی جا کلیدی رزینی

حالا 12 الی 14 ساعت به کاردستی جا کلیدی رزینی فرصت دهید تا خشک شود. بعد از این زمان، ساخت جا کلیدی تمام شده است. شما می‌­توانید آن را به سلیقه خود تزیین کنید؛ مثلا با مهره‌­های کریستالی یا سنگی، آویزهای دستبند یا گردنبند، کاردستی جا کلیدی رزینی خود را زیباتر کنید. بعد با انبردست، حلقه جاکلیدی را به آن وصل کنید.

تزیین کاردستی جا کلیدی رزینی

ساخت کاردستی خانگی جا کلیدی رزینی تمام شد. حالا شما جا کلیدی زیبایی دارید که خودتان آن را با سبک و طرح دلخواهتان ساخته‌­اید.

ساخت کاردستی جا کلیدی رزینی در خانه

شما می­‌توانید این کاردستی جا کلیدی رزینی را به کسی که دوستش دارید، هدیه بدهید. جاکلیدی رزینی که ساخته‌­اید یک هدیه ارشمند است، چون با دستان شما ساخته شده است.

ساخت کاردستی جا کلیدی

برای یادگیری و آشنایی با آموزش‌­های آسان و زیبای دیگر، با کاغذرنگی همراه باشید و ما را دنبال کنید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی جا کلیدی

وسایل موردنیاز برای تزیین کاردستی جا کلیدی چیست؟
رنگ رزین، مهره پلاستیکی یا چوبی، گل خشک، پودر اکلیل، آویز و… مهم‌ترین وسایل برای تزیین کاردستی جا کلیدی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
کاردستی جا کلیدی یکی از حرفه‌ای‌ترین کاردستی‌هاست و برای بزرگسالان مناسب است.
کاردستی جا کلیدی رزینی سخت است؟
این کاردستی به حوصله زیادی نیاز دارد و همچنین وسایل اولیه ساخت آن به طور معمول در خانه وجود ندارد و باید آن‌ها را تهیه کنید.
اشتراک گذاری: