خلاصه مطلب

یکی از روش‌های پیشنهادی برای جلوگیری و کاهش استرس استفاده از توپ‌های ضد استرس است. اگر علاقه به درست کردن آن دارید، فقط کافیست این مطلب را مطالعه کرده و دست به‌کار شوید.

اگر در طول روز استرس کاری و زندگی شخصی شما زیاد است، احتمالا برای کاهش یا مدیریت آن به راهکار یا ابزار کمکی دیگری نیاز دارید. توپ ضد استرس یک اسباب‌بازی سرگرم‌کننده و یک ابزار عالی برای کاهش استرس است. یکی از راه‌های مدیریت استرس، نقاشی کشیدن یا درست کردن کاردستی‌های ساده است. مثل کاردستی با خمیر بازی یا مواد بازیافت. همچنین شما می‌توانید یک توپ ضد‌ استرس خانگی برای خود درست کرده و با فشردن آن از میزان و حجم استرس خود کم کنید. همچنین این توپ برای توان‌یابی سالمندان بسیار مناسب است، زیرا فشردن این توپ باعث می‌شود عضلات دست تحریک شده و قدرت فیزیکی فرد زیاد شود. اگر به ساخت توپ ضد استرس علاقه دارید، این مطلب کاغذرنگی از انواع کاردستی کودکانه را از دست ندهید.

مراحل ساخت توپ ضد استرس

وسایل موردنیاز برای ساخت توپ ضد استرس

 • یک عدد
  قیف
 • یک عدد
  قیچی
 • یک عدد
  بادکنک
 • آرد ذرت به مقدار لازم
  یک فنجان آرد یا نشاسته ذرت
 • مازیک یک عدد
  ماژیک

برای ساخت این توپ باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

1. آماده‌سازی بادکنک

برای آن که بادکنک آماده پر شدن باشد، باید آن را دو یا سه بار باد کرده و سپس خالی کنید. این کار باعث می‌شود بادکنک از حالت خشک و محکم خارج شده و بافتی انعطاف‌پذیر پیدا کند. با این کار مواد راحت‌تر داخل بادکنک می‌رود. همچنین باید قسمت لوله‌ای شکل بالای بادکنک را چندین بار با دو دست بکشید تا این قسمت نیز به‌خوبی نرم و انعطاف‌پذیر شود.

با انجام این کارها بادکنک کاملا نرم و آماده مرحله بعدی می‌شود.

2. قرار دادن قیف در بادکنک

قیف را با احتیاط داخل بادکنک قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که بادکنک شما را سوراخ نکند. پس از قرار دادن قیف داخل بادکنک، اطمینان حاصل کنید قیف در دهانه بادکنک محکم و ثابت است.

اگر زمان ساخت کاردستی بازیافتی توپ ضد استرس قیف در دسترس شما نیست، می‌توانید یک بطری آب را برداشته و با استفاده از ماژیک قسمت قیف شکل آن را علامت‌گذاری کنید. سپس با قیچی، قسمت مشخص شده را برش دهید و به عنوان قیف از آن استفاده کنید.

3. ریختن مواد داخلی در ساخت توپ ضد استرس

شما باید کل فنجان آرد، برنج یا نشاسته ذرت را کم‌کم و در چند مرحله داخل قیف بریزید. قیف را درون بادکنک با احتیاط بالا و پایین کنید تا مواد سریع‌تر داخل بادکنک برود. در این مرحله باید صبر و بردباری بیشتری داشته باشید، چراکه مواد پودری به راحتی داخل بادکنک نمی‌روند و باید زمان بیشتری برای این کار صرف کنید.

پس از هر مرحله که مواد را داخل بادکنک می‌ریزید، با استفاده از یک سیخ چوبی یا خودکار آرد را از داخل قیف حرکت دهید تا وارد بادکنک شود.

4. گره زدن بادکنک

پس از آن که داخل بادکنک را با آرد، برنج و… پر کردید، به حجم باقی‌مانده آن دقت کنید. شما باید یک سوم بالای بادکنک را خالی بگذارید و بعد هوای داخل باکنک را کاملا خالی کنید. این کار باعث می‌شود توپ ضد استرس شما انعطاف‌پذیری بالاتری داشته باشد. پس از خالی کردن هوای داخل بادکنک، سر آن را یک گره محکم بزنید تا مواد داخل بادکنک از آن بیرون نریزد.

5. بریدن گره سر بادکنک

پس از گره زدن بادکنک، بخش اضافه آن را با قیچی جدا کنید. در نظر داشته باشید بریدن بخش اضافه بادکنک را طوری جدا کنید که به گره آن آسیبی نزده و باعث باز شدن گره نشود.

6. طراحی روی بادکنک

در آخرین مرحله با استفاده از ماژیک می‌توانید طرح‌های زیبایی روی توپ ضد استرس بکشید تا توپ ظاهر زیباتری داشته باشد.

توپ ضد استرس زیبا

موارد مهم درباره ساخت توپ ضد استرس

 • اگر دوست دارید می‌توانید پیش از پر کردن بادکنک، آن را داخل یک بادکنک دیگر قرار دهید. با این کار توپ ضد استرس شما ضخیم‌تر می‌شود.
 • پس از استفاده از توپ آن را در یک جای مناسب به دور از اجسام تیز و برنده قرار دهید. برای اطمینان بیشتر پس از استفاده آن را داخل یک نایلون گذاشته و درب آن را ببندید.

اگر به ساخت کاردستی‌های جالب و آسان علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب کاردستی با قوطی رب را از دست ندهید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت توپ ضد استرس

وسایل موردنیاز ساخت توپ ضد استرس چیست؟
این کاردستی به بادکنک و آرد نیاز دارد و سایر وسایل و ابزار، کمکی هستند.
ساخت توپ ضد استرس برای چه رده سنی مناسب است؟
این کاردستی برای بزرگسالان است.
آیا برای ساخت توپ ضد استرس به بادکنک با نوع خاصی نیاز است؟
خیر، بادکنک‌های ساده جشن‌های تولد و… کافی است.
اشتراک گذاری:
نظرات (2)

برای ارسال نظر ابتدا باید در سایت وارد شوید.