خلاصه مطلب

در این مطلب قصد داریم تا وسایل مختلف و کاربردی را که با قوطی رب ساخته می‌شود، به شما آموزش دهیم. شما می‌توانید با در دسترس‌ترین وسایل خانه این کاردستی را بسازید.

اگر دنبال ایده‌های تزیینی و زیبا با طرز تهیه آسان برای ساخت کاردستی با وسایل دور ریختنی هستید، می‌توانید تنها با استفاده از قوطی‌های رب کاردستی‌های جذاب و کاربردی برای تزیین و دکوراسیون خانه و باغچه بسازید. شاید باورش برایتان مشکل باشد، اما با استفاده از قوطی رب می‌توانید کاردستی گلدان، چراغ‌های آویز، اسباب بازی کودکانه و وسایل تزیینی دیگر را بسازید، در ادامه برای آشنایی با ایده‌های ساخت کاردستی با قوطی رب همراه کاغذرنگی باشید.

1. لانه پرندگان؛ کاردستی با قوطی رب

یک ایده‌ کاربردی برای نگهداری از پرندگان به‌ ویژه در فصل زمستان، ساخت لانه با قوطی رب، کمپوت و کنسرو است که با تزیین و رنگ‌آمیزی آن‌ها می‌توانید لانه‌هایی زیبا برای پرندگان بسازید.

وسایل موردنیاز

 • یک الی دو عدد
  قوطی رب
 • یک یا چند عدد
  اسپری رنگ
 • یک عدد
  چوب بستنی
 • یک عدد
  چسب
 • به میزان لازم
  نخ، طناب ضخیم یا روبان

آموزش ساخت لانه با قوطی رب

قبل از شروع کار سطح قوطی رب را به خوبی تمیز کنید تا اثری از برچسب، لک و کثیفی روی آن باقی نماند. سپس بدنه قوطی‌ها را با رنگ‌های دلخواهتان رنگ‌آمیزی کنید. چند ساعتی باید قوطی‌ها را جایی در هوای آزاد و خشک قرار دهید تا رنگشان خشک و ثابت شود. سپس باید ترکه باریک چوب را با کمی چسب به دهانه قوطی بچسبانید تا جای مناسبی برای ایستادن گنجشک‌ها باشد.

در مرحله بعدی از ساخت کاردستی با قوطی رب برای پرندگان، باید فکری برای آویزان کردن قوطی‌ها به دیوار یا شاخه‌های درخت کنید. برای این کار می‌توانید طناب، نخ یا روبان را به دور قوطی گره بزنید. فقط حین این کار از سفت بودن گره‌ها اطمینان حاصل کنید؛ در صورت تمایل می‌توانید از چسب استفاده کنید تا بند دور قوطی محکم شود. در آخر قوطی‌ها را به درخت یا محل موردنظر آویزان کرده و مقداری دانه برای پرندگان داخل آن‌ها بریزید.

لانه پرندگان با قوطی رب

2. ساخت طبل ساده کودکانه

هدیه دادن به کودکان هر چند کوچک باعث خوشحالی و ذوق‌زدگی آن‌ها می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از قوطی رب، طبل‌های ساده و کوچکی برای کودکان بسازید.

وسایل موردنیاز برای ساخت طبل

 • یک عدد
  قوطی رب
 • یک عدد
  بادکنک ضخیم
 • دو عدد
  چوب بستنی یا هر نوع چوبی
 • یک عدد
  اسپری رنگ دلخواه (اختیاری)

مراحل ساخت طبل کودکانه از انواع کاردستی با قوطی رب

قبل شروع کار مانند همیشه ابتدا از تمیزی و نظافت کافی قوطی‌ها مطمئن شوید. می‌توانید برای زیبایی بیشتر کار، در صورت تمایل قوطی‌ها را رنگ کنید تا رنگارنگ شوند. بعد از خشک شدن آن‌ها بادکنک را روی قوطی رب بکشید و به خوبی آن را بپوشانید.

پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از پاره شدن پوسته نازک روی طبل از بادکنک‌های نازک استفاده نکنید. پس از آنکه پوسته بادکنک روی قوطی را کاملا کشیده و صاف کردید، کش را دور بادکنک ببندید تا از قسمت بالایی قوطی جدا نشود. اگر نوک چوب طبل تیز است، به آن چسب بزنید تا پوسته‌ طبل را پاره نکند.

ساخت طبل کودکانه برای کودکان

3. کاردستی با قوطی رب و ساخت جا شمعی

استفاده از شمع برای ایجاد یک دکوراسیون زیباتر و افزایش آرامش افراد در خانه‌ ایده‌ای جذاب به نظر می‌آید. شما می‌توانید تنها با خرید چند شمع و استفاده از ایده‌های خلاقانه شمعدان‌های زیبا با طرح‌های متفاوت بسازید.

وسایل موردنیاز ساخت جا شمعی

 • تعداد دلخواه
  قوطی رب
 • یک عدد
  اسپری رنگ دلخواه
 • یک عدد
  شابلون
 • یک عدد
  شمع
 • یک عدد
  تخته با ابعاد مناسب قوطی‌ها
 • مازیک یک یا چند عدد
  ماژیک

مراحل ساخت شمعدان‌های تزیینی

با استفاده از اسپری رنگ، قوطی رب‌ها را به رنگ سفید یا هر رنگ دلخواهتان رنگ‌آمیزی کرده و اجازه دهید خشک شوند. با استفاده از شابلون‌های طرح‌دار یا ماژیک‌های رنگی روی سطح قوطی را طراحی کنید. نوشته‌های زیبا، کشیدن طرح‌های جالب و… می‌تواند ایده‌های خوبی باشد. البته می‌توانید هیچ طرحی هم ایجاد نکرده و قوطی را به شکل ساده استفاده کنید.

مانند تصویر می‌توانید یک تخته برای قرارگیری جا شمعی‌ها قرار داده و با وسایل دکوری مانند ریسه‌های نور، برگ و گل خشک یا… فضای اطراف آن را تزیین کنید. در قدم آخر از مراحل ساخت کاردستی با قوطی رب شمع‌ها را داخل قوطی‌ها قرار داده و آن‌ها را روشن کنید، جا شمعی‌های رمانتیک شما آماده است.

کاردستی با قوطی رب (شمعدان)

4. ساخت گلدان‌های رنگارنگ و زیبا

ساخت گلدان یکی از ایده‌های جالب برای طراحی دکوری‌های مختلف در خانه با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه است. شما می‌توانید تنها با استفاده از برچسب‌های طرح‌دار روی بدنه قوطی رب را طراحی کرده و از آن‌ها برای نگهداری گل استفاده کنید.

وسایل موردنیاز ساخت گلدان

 • یک عدد
  قوطی رب
 • یک یا چند شاخه
  گل مورد نظر
 • به مقدار لازم
  برچسب برای تزئین

آموزش درست کردن گلدان

برای تمیز کردن سطح قوطی‌ها، آن‌ها را درون آب داغ بگذارید تا برچسب‌های برند و مارک رب از روی آن جدا شود. سطح خارجی قوطی‌ها را با دستمال پاک کرده و با دقت برچسب‌های طرح‌دار زیبا را دورتادور آن بچسبانید. زیر قوطی را از چند جا سوراخ کنید تا آب اضافه گلدان به راحتی از آن خارج شود. حالا 1/3 قوطی را با خاک پر کرده و آن را با کمی آب مرطوب کنید. گیاه مورد نظرتان را در گلدان جدید کاشته و به آن کمی آب دهید.

اگر نمی‌خواهید از قوطی رب به عنوان گلدانی با گل ریشه‌دار استفاده کنید، می‌توانید تنها گل‌های بدون ریشه را در آن نگهداری کنید.

کاردستی با قوطی رب (گلدان)

5. کاردستی با قوطی رب برای ساخت جامدادی

جامدادی یکی از وسایل کاربردی و محبوب میان دانش آموزان است. شما می‌توانید به آسانی با استفاده از قوطی رب یک جامدادی پسرانه یا دخترانه برای فرزندتان ساخته و برای منظم بودن میز تحریر او جامدادی را روی میزش قرار دهید.

وسایل موردنیاز ساخت جا مدادی

 • یک یا چند عدد
  قوطی رب
 • یک عدد
  اسپری رنگ
 • به مقدار لازم
  مقوا
 • یک عدد
  قیچی
 • چسب حرارتی یک عدد
  چسب حرارتی

آموزش ساخت جامدادی کارتونی

مانند تصویر زیر به دلخواه رنگ مقوا را متناسب با شخصیت کارتونی یا حیوان دلخواه کودکتان انتخاب کنید، سپس با قیچی باید مقوا را به اندازه‌ قوطی برش دهید. با استفاده از چسب حرارتی یا مایع مقوا را به دورتادور بدنه قوطی بچسبانید و با قیچی سایر بخش‌های موردنظر مانند گوش، دست و پا را برش داده و آن‌ها را هم با چسب به بدنه قوطی رب بچسبانید.

به همین سادگی یک جا مدادی کودکانه رو میزی با ایده‌های کاردستی با قوطی رب ساختید که می‌تواند برای کودکتان جالب باشد.

کاردستی تزئینی با قوطی رب

6. ساخت جا قاشق و چنگالی

جای قاشق و چنگالی یکی از وسایل مورد نیاز هر آشپزخانه‌ای است که دسترسی را برای شما آسان می‌کند. با استفاده از وسایل بلا استفاده و دور ریختنی جاقاشقی را تزیین کنید.

وسایل موردنیاز در ساخت جا قاشقی

 • یک یا چند عدد
  قوطی رب
 • چسب حرارتی یک عدد
  چسب حرارتی
 • سیخ کباب چوبی یک یا چند عدد
  چوب

مراحل ساخت جاقاشقی

برای ساخت این کاردستی با قوطی رب ابتدا بدنه قوطی را از هر برچسب، جرم و لک پاک کنید تا برای چسباندن سایر مواد به بدنه قوطی رب مشکلی نداشته باشید. پس از آن می‌توانید با استفاده از چوب، پولک، سنگ و وسایل تزیینی دیگر سطح قوطی رب را پر کنید.

اگر از چوب برای تزیین جا قاشقی استفاده می‌کنید، حتما اندازه‌های چوب را به صورت یکسان برش دهید و با چسب حرارتی چوب‌ها را دورتادور قوطی بچسبانید. شما می‌توانید از این کاردستی ساده و زیبا به عنوان جا قاشق چنگالی استفاده کنید.

در این مطلب از کاغذرنگی آموزش چندین کاردستی کاربردی و آسان برای برای ساخت کاردستی با قوطی رب را گفته‌ایم، پس دیگر نیازی به دور ریختن قوطی رب‌ها نیست و به کمک ایده‌های گفته شده وسایل مورد نیازتان را بسازید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی با قوطی رب

وسایل موردنیاز کاردستی با قوطی رب چیست؟
هرچند چند قوطی رب مهم‌ترین وسایل این کاردستی هستند، اما ابزار دیگر مثل رنگ، نخ، چسب و… برای ساخت کاردستی ضروری به حساب می‌آیند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
هرچند مصرف‌کننده این کاردستی کودکان و نوجوانان هستند، اما در ساخت آن بزرگسالان باید همراه کودکان باشند.
اگر قوطی رب نداشته باشید، چه چیزی بهترین جایگزین آن است؟
قوطی کنسرو می‌تواند جایگزین قوطی رب شود.
اشتراک گذاری: