خلاصه مطلب

گل سنبل در فرهنگ ما معانی و جایگاه خاصی دارد. به همین دلیل هم خیلی از والدین دوست دارند کودکشان طرز ساخت کاردستی گل سنبل را یاد بگیرد. در این آموزش کاردستی گل سنبل کودکانه با کاغذ رنگی را آموزش داده‌ایم.

گل سنبل همیشه نشانه بهار است و عطر و رنگ آن را با خود همراه دارد. چیزی شبیه به یک مژده‌دهنده که حواس ما را از شلوغی آخر سال به آرامش و طراوت خود جلب می‌کند. اگر به هر دلیلی نتوانید این گل‌های سنبل شادی‌بخش و زیبا را تهیه کنید، می‌توانید به سادگی کاردستی گل سنبل کاغذی بسازید.

این کاردستی گل سنبل مثل درست کردن قلب با کاغذ انتخاب خوبی برای کاردستی کلاسی است تا کودکتان بتواند با خیال راحت آن را به عنوان فعالیت کلاسی نوروزی آماده کند.

وسایل مورد نیاز کاردستی گل سنبل زیبا

 • مقوا به تعداد دلخواه
  مقواهای رنگی مختلف
 • مقوا رنگی به تعداد دلخواه
  مقواهای نازک
 • قیچی 1 عدد
  قیچی
 • خط کش 1 عدد
  خط‌کش
 • مداد 1 عدد
  مداد
 • چسب ماتیکی 1 عدد
  چسب ماتیکی
 • سوزن 1 عدد
  سوزن بافندگی (اختیاری)
کاردستی گل سنبل

مراحل ساخت کاردستی گل سنبل کاغذی

برای درست کردن کاردستی گل سنبل عیدانه مثل کاردستی حاجی فیروز مراحل زیر را به ترتیب اجرا کنید.

1. بریدن نوارهای کاغذی مقوایی

اول یک نوار کاغذی از مقوای رنگی را با قیچی ببرید. اندازه‌های این نوار باید تقریبا 20 سانتی‌متر در 6 سانتی‌متر باشد. شما به تعداد زیادی از این نوارهای کاغذی پهن نیاز دارید.

ساخت کاردستی گل سنبل

سپس در مرحله بعدی ساخت کاردستی گل سنبل کاغذی، از هر دو لبه کاغذ به اندازه 1 سانتی‌متر علامت بزنید. حالا با مداد یک خط روی کاغذ مثل شکل زیر بکشید و به کمک یک قیچی کاغذ را با دقت به نوارهایی با عرض 1 سانتی‌متر تا خط مداد برش دهید.

گل سنبل کاغذی

به بریدن نوارهای 1 سانتی‌متری برای ساخت کاردستی گل سنبل ادامه دهید. سعی کنید با حوصله روی موازی و صاف درآمدن برش‌ها کار کنید. با این حال اگر  کاغذها به اندازه کافی صاف نبود، نگران نباشید؛ چراکه در ادامه کاغذها فرفری خواهند شد و به این ترتیب این ناهماهنگی خیلی جلوه نمی‌کند.

آموزش ساخت کاردستی گل سنبل

2. فر کردن نوارهای کاردستی گل سنبل

وقتی همه نوارهای پهن را آماده کردید، باید با یک مداد، سوزن بافندگی یا سیخ چوبی، هر نوار را با دقت رول کنید. حواستان باشد که خط مداد پشت آن بیفتد. شکل زیر تصویر دقیقی از کاری است که باید انجام دهید.

نوارهای کاردستی گل سنبل

همه باله‌های نوارهای پهن را کامل فر کنید. با این کار گلبرگ‌های کاردستی گل سنبل کاغذی را به طور کامل آماده کرده‌اید. شما می‌توانید از مقواهای رنگارنگ برای این گل سنبل استفاده کنید.

کاردستی گل سنبل

به اندازه‌ای به رول کردن ادامه دهید که هر قطعه در تمام طول کاغذ رول شود.

مراحل ساخت کاردستی گل سنبل

3. ساخت ساقه گل‌های سنبل

حالا نوبتی هم باشد نوبت ساختن ساقه کاردستی گل سنبل زیباست. برای ساقه باید از کاغذ مقوای نازک استفاده کنید یا هر نوع کاغذی که از نازکی آن مطمئن هستید. در غیر این صورت رول کردن آن برای شما مشکل می‌شود.

مراحل ساخت گل سنبل کاغذی

 حالا نوار کاغذی ساقه را با اندازه 6×20 سانتی‌‌متر با قیچی ببُرید. اگر کاغذ مناسب این کار را ندارید، می‌توانید به جای آن از نی سبز استفاده کنید. سطح داخلی کاغذ را با چسب ماتیکی چسبی کنید تا در مراحل بعدی نتیجه بهتری به دست بیاید.

ساخت کاردستی سنبل

اگر دستتان کند است، کل مقوای کاردستی گل سنبل را چسبی نکنید و ذره‌ذره چسب بزنید. حالا از یک گوشه کاغذ شروع به رول کردن کنید. این کار را به صورت مورب انجام دهید.

آموزش ساخت کاردستی گل

وقتی کاغذ را به حالت مورب رول کردید، چیزی شبیه به شکل زیر برای ساقه کاردستی گل سنبل خواهید داشت.

آموزش ساخت گل کاغذی

4. چسباندن ساقه و گلبرگ‌های کاردستی گل

حالا که گلبرگ و ساقه کاردستی گل سنبل آماده شد، باید ساقه و گلبرگ را به هم اتصال بدهید. برای این کار مقداری چسب پشت کاغذ رول شده خود بزنید.

ساخت ساقه گل کاغذی

بعد هم مثل شکل زیر آن را روی قسمت نازک‌تر ساقه قرار دهید. برای این کار کافی است مقداری مهارت به خرج دهید تا کار با ظرافت کافی پیش ببرد.

درست کردن گل سنبل کاغذی

شروع به پیچیدن کاغذ چرخان اطراف ساقه کاردستی گل سنبل کنید تا حین حرکت روی خود همپوشانی داشته باشد. این کار را مثل شکل زیر انجام دهید.

درست کردن کاردستی گل سنبل

سعی کنید تا جایی که می‌توانید گلبرگ کاردستی گل سنبل کاغذی را اطراف ساقه محکم کنید تا زمانی که به انتهای نوار کاغذی چرخان خود برسید. برای محکم‌کاری می‌توانید از مقداری چسب هم استفاده کنید.

آموزش ساخت گل کاغذی

5. برگ‌های تکمیلی کاردستی

نوبت به ساخت برگ‌های کاردستی گل سنبل کاغذی می‌رسد. یک تکه کاغذ به اندازه 6 در 12 سانتی‌متر با قیچی از مقوا ببرید. آن را به سبک آکاردئونی در امتداد لبه بلند تا کنید. فاصله این بخش‌های بادبزنی باید حدود 1 سانتی‌متر باشد.

برگ های تکمیلی کاردستی گل سنبل

حالا با یک قیچی مناسب برگ‌های کاردستی گل سنبل کاغذی را بُرش دهید. همینطور اندازه‌ای حدود چند سانتی‌متر را از آن پایین خالی بگذارید تا بعدا این بخش از کاردستی را هم بچسبانید.

برگ‌ های گل سنبل کاغذی

اگر بُرش‌های نهایی این مرحله از ساخت کاردستی گل سنبل را هم به درستی زده باشید، کاغذ سبز رنگتان قبل باز شدن به شکل زیر است.

ساخت کاردستی گل

و در صورتی که همه چیز به خوبی پیش برود، شکل برگ شما با چند باله از این هم قشنگ‌تر خواهد بود.

آموزش ساخت کاردستی گل

این کار را برای سه تا چهار برگ زیبا انجام دهید.

6. چسباندن برگ ساقه کاردستی گل سنبل

در مرحله بعد، مقداری چسب به پایین برگ‌های کاردستی گل سنبل کاغذی اضافه کنید و با زاویه‌ای مثل عکس زیر، گوشه ای به اندازه چند سانتی‌متر زیر گل قرار دهید.

چسباندن برگ ساقه کاردستی گل سنبل

همان‌طور که چسب را فشار می‌دهید تا محکم بماند، آن را دور ساقه بپیچید. با این کار برگ‌های کاردستی گل بهتر به ساقه آن می‌چسبد.

آموزش مرحله به مرحله ساخت کاردستی گل سنبل

این همان چیزی است که دنبال آن بودید! یک کاردستی گل سنبل کاغذی رنگارنگ و زیبا!

ساخت کاردستی گل سنبل کاغذی ساده

کار تمام نشده است. وقت آن است که سراغ بقیه کاغذهای رنگی خود بروید و کاردستی گل سنبل بیشتری درست کنید تا دسته‌گل بزرگ و زیبایی از گل‌های سنبل برای سفره هفت سین یا حتی تزیین اتاق خود داشته باشید.

ساخت کاردستی گل سنبل کاغذی

اگر از درست کردن کاردستی گل سنبل کاغذی زیبا لذت بردید، تجربه ساخت این کاردستی را با سایر مخاطبان کاغذ رنگی هم در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی گل سنبل

کاردستی گل سنبل به چه وسایلی نیاز دارد؟
برای ساخت کاردستی گل سنبل به وسایلی مثل مقوا، کاغذ رنگی و… نیاز دارید.
کاردستی گل سنبل مناسب چه رده سنی است؟
این کاردستی مناسب کودکان است، اما کودکان برای ساخت آن قطعا به همراهی بزرگسالان نیاز خواهند داشت.
ساخت کاردستی گل سنبل چقدر زمان نیاز دارد؟
ساخت این کاردستی بیشتر از چند ساعت از وقت شما را نخواهد گرفت.
اشتراک گذاری: