ارگانایزر دیواری قابدار یک وسیله کاربردی است که می‌توانید از آن به‌عنوان تخته نصب کاغذهای کاری یا یک وسیله زینتی برای عکس‌ها استفاده کنید.. مثلا برنامه هفتگی خود را داخل آن قرار دهید یا کارت پستال‌هایی که در مناسبت‌های مختلف دریافت کرده‌اید، روی آن بزنید تا از تماشایشان لذت ببرید. البته این موارد فقط بخشی از کاربردهای ارگانایزر دیواری قابدار است و بسته به نیاز خود می‌توانید استفاده‌های دیگری از آن داشته باشید.

درست کردن ارگانایزر دیواری قابدار بسیار ساده و کم هزینه است و وقت کمی از شما می‌گیرد؛ اما خروجی نهایی آن وسیله‌ای بسیار کاربردی خواهد بود! پس با کاغذرنگی و آموزش ساخت ارگانایزر دیواری قابدار همراه باشید.

وسایل و ابزار موردنیاز

 • یک قاب چوبی
 • یک تخته چوبی سه لایه متناسب با اندازه قاب
 • نمد ضخیم به مقدار لازم
 • یک قوطی رنگ کوچک با رنگ دلخوا
 • دستگاه منگنه بادی یا چند عدد میخ و چکش

چند نکته مهم قبل شروع کار

 1. مقدار نمدی که لازم دارید به اندازه تخته شما بستگی دارد. علاوه‌براین باید طول و ارتفاع آن نیز بزرگ‌تر از تخته در نظر گرفته شود. طول نمد باید حدودا 2 برابر و ارتفاع آن نزدیک 5 برابر باشد. برای مثال اگر تخته شما 25 سانتی‌متر طول و 20 سانتی‌متر ارتفاع دارد، باید نمدی با طول 40 تا 45 سانتی‌متر و ارتفاع حدودی 100 سانتی‌متری داشته باشد.
 2. قاب چوبی شما می‌تواند یک قاب عکس چوبی باشد یا از یک نجار بخواهید آن را به صورت سفارشی برای شما درست کند.
 3. اگر از قاب عکس استفاده می‌کنید، نیازی به تخته چوبی ندارید. چون قاب‌ عکس‌ها خودشان تخته چوبی دارند.
 4. اگر قاب را به نجار سفارش داده‌اید، از او بخواهید یک تخته چوبی نیز برای پشت قاب آماده کند. فراموش نکنید در سفارشی تخته به جای اینکه مثل یک لایه پشت قاب قرار بگیرد، دقیقا باید داخل قاب جا گرفته و محکم شود. همچنین به چند ضامن نگهدارنده برای جلوگیری از بیرون آمدن تخته از قاب و دو قلاب برای نصب ارگانایزر دیواری قابدار روی دیوار نیاز دارید.
 5. چون سه لایه نمد روی تخته نصب می‌شود، لازم است ابعاد تخته پشت قاب از حالت استاندارد کمتر باشد. اگر فرض کنیم هر لایه از نمدی که استفاده می‌کنید ضخامتی حدود نیم سانتی‌متر دارد، با سه لایه نمد حدودا 1.5 سانتی‌متر به اطرف تخته اضافه می‌شود. بنابراین باید از هر طرف تخته 2 سانتی‌متر برش بخورد.
 6. تا پایان آموزش متوجه خواهید شد یک لایه نمد بیشتر روی قسمت بالایی تخته نصب نمی‌شود، بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که نباید از قسمت بالایی تخته 2 سانتی‌متر برش دهید، بلکه حدود 1 سانتی‌متر کافیست.

ساخت ارگانایزر دیواری قابدار

مرحله اول؛ رنگ‌آمیزی قاب چوبی

قاب چوبی را رنگ‌آمیزی کرده و چند ساعتی آن را کنار بگذارید تا رنگ خشک شود.

ممکن است بعد از اینکه قاب را رنگ‌آمیزی کردید، رنگ قاب یکدست و تمیز نشده باشد. اگر چنین اتفاقی افتاد یک یا چندبار دیگر قاب را رنگ‌آمیزی کنید.

قاب چوبی برای درست ارگانایزر دیواری قاب دار

مرحله دوم؛ درست کردن طبقه‌های ارگانایزر دیواری قابدار و نصب نمد روی تخته

اینکه برای ارگانایزر دیواری قابدار چند طبقه در نظر بگیرید، سلیقه‌ایست. بنابراین محدودیتی در تعداد طبقه‌ها وجود ندارد. حالت استاندارد و بهترین حالت آن سه طبقه است؛ چراکه طبقات بیشتر باعث ضخامت بیش از حد تخته و در نتیجه عدم امکان نصب آن روی دیوار می‌شود.

برای درست کردن طبقه‌ها تخته را با کمک خط‌کش یا متر به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس یک تکه نمد به اندازه دو سوم و یک تکه نیز، به اندازه یک سوم از تخته برش دهید.

حال نمدی که به اندازه دو سوم از تخته است، برداشته و مماس با خط تقسیم اول روی تخته بچسبانید. لبه‌های اضافه آن را از چپ، راست و پایین به پشت برگردانده و پشت تخته منگنه کنید.

نقشه ساخت ارگانایزر دیواری قابدار

کمی بزرگ‌تر از اندازه تخته، تکه‌ای از نمد را برش داده و روی تخته پهن کنید. حال لبه‌های اضافه را به پشت تخته برگردانده و به کمک میخ و چکش یت منگنه بادی به پشت تخته وصل کنید.

Wall Organizer 1 Min
Wall Organizer 2 Min

همین کار را برای تکه دوم نمد انجام داده و آن را مماس با خط تقسیم دوم روی تخته بچسبانید. تا اینجا عمده کار ساخت ارگانایزر دیواری قابدار انجام شده است؛ فقط کافیست تخته را داخل قاب چوبی گذاشته و آن را روی دیوار نصب کنید.

مرحله سوم؛ قرار دادن تخته داخل قاب چوبی

تخته را داخل قاب چوبی گذاشته و برای جلوگیری از بیرون آمدن تخته از قاب، ضامن‌های نگهدارنده را روی آن قرار دهید. چنانچه قاب شما ضامن ندارد، می‌توانید از چسب یا منگنه برای جلوگیری از بیرون آمدن تخته از قاب استفاده کنید.

ارگانایزر دیواری قابدار

کار تمام است. می‌توانید ارگانایزر دیواری قابدار را روی دیوار نصب کنید.