خلاصه مطلب

یکی از خلاقانه ترین حرکات، هدیه کاردستی است که خودتان با دستتان می‌سازید. به نظرم به کودکانتان آموزش دهید که حتی برای هدیه هم چنین کاری انجام دهند. اگر دنبال ایده‌ای برای هدیه یا تزیین هدیه هستید، اینجا آموزش ساخت کاردستی گل آفتابگردان با دست در اختیار شماست.

برای ساخت کارت تبریک گل آفتاب گردان آماده‌اید؟ این کاردستی یکی از فعالیت‌های سرگرم‌کننده و راحت برای کودکان است. از آن کارهایی که حسابی لذت‌بخش می‌شود. ساخت گل آفتاب گردان با دست احساس جالبی برای کودکان دارد.

شما می‌توانید هر پیامی که دوست دارید به عنوان یادگاری داخل کارت بنویسید و هدیه بدهید. حتی می‌توانید گل آفتاب گردان را به‌ خاطر اثر دست فرزندانتان روی آن، برای یادگاری نگه‌ دارید. با کاغذ رنگی همراه باشید.

مواد و وسایل لازم برای ساخت کاردستی

 • مقوا
  مقوای زرد، سبز، قهوه‌ای
 • چوب بستنی ۱ عدد
  چوب بستنی
 • قیچی
  قیچی
 • مداد
  مداد
 • چسب مایع یا چسب ماتیکی
 • ماژیک
  ماژیک قهوه‌ای

برای این کاردستی کودکانه به چسب مایع یا چسب ماتیکی سبک نیاز دارید. اگر در خانه چسب کاغذی یا چسب سفید دارید، اول آن‌ها را امتحان کنید و هزینه اضافه نپردازید.

احتمالا شما هم چوب بستنی با رنگ سبز ندارید. بنابراین می‌توانید خودتان چوب را سبز کنید. برای رنگ‌آمیزی وسط گل هم می‌توانید به‌جای مارکر، از بچه‌ها بخواهید با رنگی انگشتی یا مداد رنگی قهوه‌ای وسط گل را طرح تخم آفتاب گردان بزنند.

قدم‌به‌قدم تا ساخت گل آفتاب گردان با دست

حالا وقت آن است که آستین بالا بزنید و کاردستی گل آفتاب گردان با دست را مثل کاردستی گل سنبل کاغذی بسازید.

۱. آماده‌کردن همه وسایل

اگر با بچه‌ها مشغول ساخت کاردستی هستید، اصلا فرصتی برای متوقف کردن کار و خرید لوازم موردنیاز وسط ساخت کاردستی وجود ندارد. خلاصه که اشتیاق بچه‌ها را کور نکنید و موارد لازم را از همان اول کنار دستتان قرار دهید.

۲. کشیدن شکل دست کودکان

کاغذ رنگی یا مقوای زرد را از عرض (یعنی در امتداد طول) از وسط تا بزنید تا فضای کافی برای کشیدن تعدادی دست کوچک روی مقوا برای گلبرگ گل آفتاب گردان با دست وجود داشته باشد.

کشیدن شکل دست کودکان

حالا وسط کف دست کودکتان را روی لبه باز کاغذ (نه روی محل تاشدگی) قراردهید. با یک مداد، دور دست و انگشت‌ها را بکشید. ۵ تا شکل دست به‌ همین ترتیب درست کنید تا گلبرگ‌های کاردستی گل آفتابگردان با دست را آماده کرده باشید.

۳. بریدن و جدا کردن شکل دست‌ها

بعد از اینکه شکل دست را روی مقوای زرد برای کاردستی گل رنگ رسم کردید، همه دست‌ها را با قیچی ببُرید و از مقوا جدا کنید.

بریدن و جدا کردن شکل دست‌ها

۴. چسباندن گلبرگ گل آفتابگردان با دست

وقت چسباندن گلبرگ‌های گل آفتاب گردان با دست به چوب بستنی (ساقه گل) است. برای این کار باید اول از همه به انتهای چوب بستنی مقداری چسب لایه‌ای بزنید.

ساقه گل آفتابگردان

اولین دست را طوری روی چوب بچسبانید که صاف باشد و انگشت شستش سمت چپ قرار بگیرد. بعد به گوشه سمت راست پایین این دست کمی چسب بزنید و دست بعدی را به‌صورت کج روی آن بچسبانید.

اولین گلبرگ کل آفتاب گردان

در این دست هم انگشت شست باید سمت چپ باشد. همین‌طور دست‌ها را به‌هم اضافه کنید تا یک ‌دور کامل بزنند. به این ترتیب گلبرگ‌های گل را هم ساخته‌اید.

چسباندن گلبرگ های گل

۵. چسباندن برگ‌های گل

برای برگ‌های گل آفتاب گردان با دست یک کاغذ سبز را از وسط تا کنید و شکل یک برگ را روی آن بکشید. برگ را با قیچی از روی کاغذ رنگی سبز ببرید. لازم نیست حتما یک نصف برگ ببرید تا بعد از بازکردن یک برگ کامل شود.

 چسباندن برگ‌های گل

یک برگ کامل را قیچی کنید تا بعد از بازکردن دو تا برگ داشته‌ باشید. حالا به انتهای هر برگ چسب بزنید و آن را از پشت چوب بستنی به پایین آن بچسبانید.

چسباندن برگ های گل آفتاب گردان

۶. ساخت کارت یادداشت وسط گل

کاغذ رنگی کارت قهوه‌ای را از وسط تا کنید و یک وسیله دایره‌ای مثل بشقاب روی آن بگذارید. طوری‌که بخشی از دایره از لبه تاخورده بیرون بزند. این خط افقی ایجادشده نسبت‌به اندازه کاردستی متفاوت است.

ساخت کپه گل آفتابگردان

در این جا حدود ۹ سانتی‌متر در نظر بگیرید. دور این الگو را اول با مداد بکشید و بعد ببرید. حالا یک کارت دارید که از وسط تا شده ‌و از گوشه هم کاملا وصل است.

روی کارت بیرونی در کاردستی گل آفتاب گردان با دست را با ماژیک قهوه‌ای دانه‌هایی بکشید که شبیه تخم گل آفتاب گردان با دست به‌ نظر برسند. اگر لبه‌های همین کارت رویی را هم برش بزنید، وسط گل کمی بافت پیدا می‌کند.

طراحی وسط گل افتابگردان

هرچه دوست دارید داخل کارت بنویسید تا مثل یک یادگاری بماند.

۷. چسباندن کارت یادداشت

پشت کارت قهوه‌ای رنگ را سراسر چسب مایع یا چسب ماتیکی یا هر چسب دیگری بزنید و وسط گلبرگ‌ها بچسبانید. گل آفتاب گردان با دست کامل شد.

با همراهی دست‌های کوچک کودکان، چند دقیقه‌ای یک کارت تبریک یا هرمدل کارت آفتاب‌گردانی دیگر مثل کارت دعوت به تولد کودکان را ساختید.

چسباندن کارت یادداشت برای گل افتاب گردان

چه نوع چسبی برای این کاردستی بهتر است؟

چسب مایع با قدرت بالا برای این کار خوب است چون به راحتی در چند دقیقه خشک می‌شود. ولی چسب حرارتی با دمای پایین هم برای این کاردستی مناسب است. به طور کلی به نظر می‌رسد چسب ماتیکی پیشنهاد خوبی برای ساخت گل آفتاب گردان با دست نیست چون قدرت کافی برای نگه‌داری تکه‌های کاغذ ضخیم را ندارد.

مگر آنکه کلا از کاغذ رنگی‌های نازک استفاده کنید. با این کار احتمالا نتیجه نهایی چندان خوب و محکم نباشد.

چه نوع کاغذی بهتر عمل می‌کند؟

شما می‌توانید از کاغذ چاپگر رنگی برای گلبرگ‌ها و از کاغذ رنگی ضخیم برای برگ‌ها استفاده کنید. برای وسط گل، کارت ضخیم بهتر است، چون کاغذهای رنگی و چاپگر ضخامت کافی برای حفظ شکل کارت را ندارند.

کاردستی گل آفتاب گردان با دست

حتما باید گل آفتاب گردان با دست را به کارت تبدیل کنیم؟

نه! اگر می‌خواهید فقط به شکل یک گل آفتاب گردان باشد، دایره وسط را یک لایه درست کنید.

اندازه چوب بستنی چقدر است؟

اندازه چوب بستنی به اندزه بقیه اجزای گل آفتاب گردان با دست بستگی دارد. احتمالا چوبی با ۲.۵ سانتی‌متر عرض و تقریبا ۲۰ سانتی‌متر طول برای این کار مناسب باشد.

کاردستی گل آفتاب گردان با دست

کاردستی گل آفتاب گردان یک کار هنری آسان است که با همکاری کودکان‌ می‌سازید. بچه‌ها از این که دست‌های کوچکشان نقش مهمی در یک کار هنری داشته‌ باشد، خیلی خوشحال می‌شوند.

بعد از خلق این کاردستی با وسایل ساده و دم‌دستی، پیام‌تان را وسط گل بنویسید یا به‌جای نوشتن داخل کارت، آن را روی گلبرگ‌ها آویزان کنید. اگر انواع کاردستی گل و گیاه را دوست داشتید، کاردستی گل کاغذی را هم امتحان کنید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی گل آفتاب گردان با دست

وسایل موردنیاز کاردستی گل آفتاب گردان با دست چیست؟
برای ساخت این کاردستی به مقوا، چوب بستنی، قیچی، مداد، ماژیک و چسب نیاز دارید.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
کودکان 3 تا 10 سال با کمک مستقیم بزرگ‌ترها و کودکان بزرگ‌تر خودشان می‌توانند با کمی دقت این کاردستی را درست کنند.
برای ساخت این کاردستی به چه رنگ ماژیکی نیاز است؟
از آنجا که ساقه گل باید قهوه‌ای باشد، به ماژیک قهوه‌ای نیاز دارید، ولی در صورت نداشتن این رنگ ماژیک می‌توانید از ماژیک مشکی هم استفاده کنید.
اشتراک گذاری: